Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Noi 20, 2018 2:20 pm

Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Putere pistol traumatic (bila de cauciuc) 
Autor Mesaj
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Status: Neconectat
Mesaj Putere pistol traumatic (bila de cauciuc)
Am vazut pe site mai multe topicuri legate de eficienta/ineficienta armelor "cu bila de cauciuc", asa ca, fiind mai "citit in domeniul lor", m-am decis sa deschid un topic si sa enumar cateva lucruri despre acest tip de arme:

1. Cati dintre voi stiati ca te poti sinucide f. usor cu un cartus orb incarcat intr-un pistol pus la tampla? Si asta doar din cauza gazelor fierbinti si sub presiume degajate in urma exploziei prafului de pusca?

2. Sunt arme cu bile de cauciuc mai puternice si alte mai slabe, din mai multe motive:
-tehnica de reincarcare folosita, deseori anumite arme pierd energie aiurea.
-la cele cu teava f. scurta praful de pusca arde de obicei dupa iesirea bilei de pe teava.
-unele arme au obturatii pe teava menite sa IN MOD EXPRESS sa incetineasca puterea unei bile, pentru a putea fi vandute la "liber" in unele tari (cred ca Rusia, dar nu sunt sigur)
-toate armele cu bila de cauciuc au obturatii pe teava menite sa nu lase utilizatorul sa puna un glonte adevarat pe teava. bila de cauciuc fiind flexibila se contracta fara probleme prin acele ghinturi, ingustari, denivelari in sus sau in josale tevei
-etc,etc...

Astfel, cu aceeasi munitie, cu un anumit pistol poti scoate o putere de 120J in timp ce cu altul doar 10-15J. Ganditi-va ca puterea unui pumn sanatos este de 30-50J.

3. Cele mai bine vandute arme sunt cele ieftine de 3-4 milioane.Din pacate multe lume crede ca "glontul" conteaza nu si arma, astfel isi cumpara niste prastii care scot maxim 15J,iar vanzatorii aduc 1-2 arme klumea la 100 de arme proaste :| Motivul ? Ghici ce-si cumpara romanul? Deah, una mica, proasta si ieftina... business, sa-l poti purta in buzunar,nu ?

4. Glontele din plumb este f. greu, cel din cauciuc f. usor, datorita greutatii reduse puterea scade pe o scara logaritmica. Astfel 120J la gura tevenii pot inseamna doar 30J la 5 metri.

5. Cartusele pt. bila de cauciuc au o putere de pana la 200J pe cand cele din plumb sunt de maxim 30J. Cu toate acestea cele din plumb sunt mai bune,pt. simplu fapt ca acel plumb este f. greu.

6. Din pacate bila nu este deformata de aer (cum zicea cineva pe forum), si nu se invarte,etc. Din aceasta cauza forta lor este scazuta. Exista mai nou bile care in momentul impactului se dilata sau se sparg, si acelea sunt mult mai dureroase decat cele "solide".

7. In Rusia sunt cateva mii de crime pe an din cauza bilelor de cauciuc... in Romania inca nu toti "gainarii" isi permit sa dea 2000 lei pe o astfel de jucarie. Multi cred ca rusii sunt saraci, insa e pe locul #6 in economie mondiala, o chirie in Moscova costa cam 1000 euro/luna pt. o garsoniera la periferia Moscovei, in constructii se castiga cam 2000 euro/luna. Au petrol si gaz, si ni-l vand noua europenilor. Asta e.

8. Din apropriere o bila de cauciuc trasa in cap = deces, de la 5-6 metri la cap = hematon.

EX: Cazul din Rusia cand cineva s-a impuscat din greseala cu un pistol pe baza de bile de cauciuc in cap:

http://www.youtube.com/watch?v=fgCO8HreiOk

9. Daca tragi in alte parti, bila de cauciuc lasa juliuturi f. mari, sparge pielea/carnea, insa cu toate astea agresorul chiar si impucat isi poate continua atacul...

http://www.youtube.com/watch?v=Pch4euNb ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=49PdhnSe ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=1f0BVTDy ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=kHnOAmdT ... re=related

Sau in Romania:
http://www.youtube.com/watch?v=b5-BCGEP ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=vFSLafcV ... re=related
unde un bodyguard a ajuns sa fie operat, sa-i scoata bila din burta:p

10. Repet: are puterea a 2-3 pumni sanatosi tras din apropierea (sub 5 metri) nici un efect peste 10 metri. Poti omori f. usor pe cineva daca ii patrunde bila prin ochi in craniu, sau ii fracturezi nasul, il poti lasa fara dintzi ,etc. Dar pe de alta parte daca tragi la picioare nu are nici un efect.

11. Am vazut aici pe forum, cum un utilizator zicea ca i-a fracturat tibia unuia cu bila de cauciuc.
Nu cred ca este vorba de nici o fractura. Si sunt ferm convins ca acel "gunoi de om" umbla cu ghipsul prin oras, pentru a obtine un numar de ingrijiri medicale cat mai mare, si astfel sa poate scoate bani dupa "pistolar" (cum sunt numiti mai nou la TV cei care se apara de astfel de huligani), sau sa-l bage la "vatamare corporala din culpa". Nr. de zile ingrijiri medicale conteaza de la politie si procuror pana in fatza judecatorului si expertilor, nu?
Cum a reusit sa scoata ala cu fractura de tibie?!
Putea sa aiba pe acte fractura de tibia, mai ales ca majoritatea spitalelor nu au RMM(plan 3D, cand te baga prin acel tub si te scaneaza 3D complet), ce doar radiografii (plan 2D tip poza). Motivul? Putea sa fie putin giulit, zgariat osul, nici un medic cu aparatura din majoritatea spitalelor nu va putea spune daca e fisura de om,sau e osul doar zgariat.
Ex: daca eu va dau o poza cu un gard de beton vechi de pe ostrada, puteti sa-mi ziceti dupa poza cat de adanci sunt crapaturile?
La fel si aici ... pentru simplu motiv ca radiografia e o simpla poza 2D la suprafata osului, nu si in interiorul osului, o persoana vatamata se poate scoate f. usor. Ar fi trebuit ca acel bronzat sa fie dus la un RMM (insa costa vreo 600 RONI), iesea cu mult mai putine zile de ingrijiri medicale, ti-o garantez eu.

12. Multi si-o iau in bot pentru ca nu stiu folosi arma...

Sa nu imi ziceti mie ca daca cineva se leaga de mine, scot ditamai pistolul (Fort/Cz/GP) si trag 2 focuri in plan vertical, ala mai are sange in putza de prea multe. Insa cei mai multi ori scot pistolul prea tarziu, ori trag in agresor cu pistoale de 2 lei , si evident ca atacatorul se supara.

13. Ganditi-va ca pistolul carpati pe care il au polistii e cam la fel de "eficient". Daca impusti un infractor de la 10-15 metri ala poate fugi mult si bine... si ca nu are o raza de bataie mai mare de 30-50 metri. Teava mica, si plin de ghinturi pe teava... sa fie mai precis... si evident sa nu faca vreun militian mari pagube...ma rog banuiesc ca erau si alte vremuri pe atunci cand erai militian si scoateai pistolul fara ca infractorul sa scoata Makarovu ... hahaahha
Si cu toate astea, se descurca cu acele "aruncatoare de cartori". E efectul psihiologic cand scoti un pistol si tragi cu el in aer. Normal ca daca infractorul va vedea ca tremuri,etc, va crede ca esti si tu un infractor mai mic, si ca detii arma ilegal, sau ca poate e pe aer comprimat,etc. Majoritatea oamenilor habar nu au ca pistoalele cu bila de cauciuc functioneaza pe baza de cartus si nu pe aer comprimat..

PS: Chiar saptamana trecuta politia l-a impuscat pe unul cu un carpati in picior, si impreuna cu jandarmii au fugit 2 ore dupa el prin bucuresti...

http://ro.wikipedia.org/wiki/Pistol_Carpa%C8%9Bi_Md-74

15. E mai bine ca doar sa arati arma infractorului si sa-l somezi... decat sa-l impusti si din punct de vedere legal. De obicei pe munitiile puternici scrie "sa se foloseasca de la o distanta de cel putin 6 metri" evident ca de la aceea distanta nu produc mari pagube, dar daca tragi de f. de aproape va scrie procurorul "nefolosirea munitiei in conformitate cu indicatiile producatorului" si nu cred ca v-ar ajuta foaia respectiva prea mult la dosar...

16. Arma de vanatoare sau de tir nu este pentru autoaparare. Daca faci asa ceva, pac la dosar procurorul "nefolosirea armei pentru destinatia acesteia, se constata ca arma seria, bla bla bla avea o cu totul alta destinatie si anume vanatoarea,etc". pac, ai pus-o..
Pana si sotul Romanitei (Adrian Iovan) a zis ca i s-a descarcat arma de vanatoare accidental din greseala cand a fugit dupa hot, nu ca ar fi tras sa se apare de el....nu vreau sa-l incriminez...dar a fost destept la faza aia (putea fi si asa cum a marturist el ce-i drept)

17. Daca te pune dracu sa folosesti arma, ai grija sa aiba toate urmele alea in carne in fatza, si nu in spate, sa nu zica cumva ca el vroia sa fuga si tu trageai ca nebunul dupa el (ATENTIE: nu esti organ de ordine publica sa fugi dupa infractori) ...

18. Habar nu ai cate tampenii poate debita un jeg de om care sare sa-ti dea la politie. In cazul meu ca am vrut sa-i violez iubita... (in plina strada?!) si din astea...

PS: Ma scuzati pt. eventualele greseli gramaticale, insa nu prea am mult timp la dispozitie, dar sper sa va ajute si sa va fereasca cel de sus de golanii astia aparuti ca ciuperca dupa ploaie prin Romania (nu de alta, dar va garantez eu ca nici procuratura nici politia romana, nu va va ajuta).

Mie Iun 15, 2011 8:24 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

Mesaj Re: Putere pistol traumatic (bila de cauciuc)
Am scris destul de mult dar m-am intrerupt si s-a deconectat asa ca s-a pierdut tot.
Cand o sa-mi fac ceva vreme o sa reiau....pe larg

Bine ai venit printre noi!

Pe scurt, 90% din ce-ai scris sunt prostii....mari prostii.

1. Multi ;D da' numa daca-l lipesti efectiv de piele.....altfel iti trebe ceva de la 357 mag. in sus ca sa te zguduie doar "flama" de la cativa cm.

2.
- toate pistoalele cu bila folosesc acelasi mecanism de functionare indiferent de cat de ieftine sau scumpe sunt. In acelasi timp, indiferent de cat de simplu sau de complicat ar fi mecanismul pistoalele nu pierd "putere" la reincarcare....glontul iese pe teava inainte ca inchizatorul sa inceapa sa se deschida
- defineste "foarte scurta" la caracteristicile tevii....daca ai impresia ca 12 cm fac muuult mai bine ca 10 te cam inseli
- partea cu obturatiile de pe teava e mai lunga...revin
In orice caz numa daca teava crapa scoti 12 J cu o aceeasi munitie ce scoate 120 din alta arma. Apropo, "puterea unui pumn sanatos" este de 300 J nu 30 J asa cum ai scris.

3. e adevarat ca si arma conteaza dar nu in masura in care crezi - intr-unul din link-urile puse de tine (primul din seria de rusesti) e vorba de un Streamer, arma care costa pe sfert dintr-un Fort sau Grand Power si pot sa pariez ca folosind aceeasi munitie fac acelasi lucru in materie de efect in tinta. Practic, un pistol cu bila de cauciuc destinat protectiei asa trebe sa fie: ieftin si sa-si faca treaba LA O ADICA! Doar daca vrei sa te antrenezi tragand sute sau mii de focuri trebe sa treci la ceva mai serios.

4. ai dreptate...pot sa insemne si 12 J la 5 m

5. iar nu stiu de unde ai scos cifrele dar cartusele pe glont incep ca "putere" cam acolo unde se termina cele cu bila. Amaratul de glont de Carpati de care pomeneai are 240 J la gura unei tevi de 10 cm si pastreaza aproape 200 la 50 m >:D

http://www.sellier-bellot.cz/pistol-and ... product=63

consulta si restul tabelului si-o sa vezi care e "puterea" unui glont adevarat

6. din pacate, bilele de cauciuc chiar se deformeaza in aer. Am vazut teste intr-un poligon in B ce au masurat peste 500 m/s la gura tevii. La viteza supersonica (peste 300 m/s) aerul are duritatea betonului si bila arata ca o picatura de apa cand se turteste de podea. Tot din pacate, nu numai ca se invartesc dar chiar "alearga haotic" prin aer pe tot felul de traiectorii ciudate....de aici si precizia lor deosebita gen "o carte de joc la 5 m" si "o coala A4 la 10 m" - amaratul de Crapati face asta cu ochii inchisi si orice pistol mai rasarit e in stare de "o carte de joc la 25 m".

7. chiar nu stiu de unde ai scos asta.....mii de morti anual numa din bile si mii de euro pe luna in Russia :fund:

8. ia uite tu pe la sec 24-25 si vezi cine se indeparteaza printre mese...daca hainele nu-s de ajuns pentru identificare ia de reper desenul parului pe ceafa si in spatele urechilor

9. intr-adevar, cineva a trebuit operat ca sa i se repare gaurica (incomplet penetrata) din burtica dar si un matisor pleznit numa din impact ....doar ca respectivul fusese impuscat de la cativa metri cu munitie 12x45 trasa dintr-o arma de vanatoare si cu bila de cauciuc tare si dur

10.11.12....

13. "teava mica si plina de ghinturi" intuiesc ca incriminezi ghinturile in slabul efect al Carpatiului....chiar ca nu prea avem ce discuta daca asta e parerea ta

16. arma de vanatoare este pentru auto-aparare dar numai in interiorul locuintei....si s-a dovedit ca este muuult mai eficienta decat o bila: opreste infractorul instant chiar daca-l ating numa cateva alice in mana. :puternic:

De eventualele greseli gramaticale te scuzam. De prostiile monumentale enumerate cu atata efort nu!

Daca vrei explicatii mai pe larg nu ezita sa intrebi...asta e rostul forumului: sa incercam sa ne lamurim.

P.S. mi-a placut Fort-ul in 45...arata bine si arma si munitia. Mai putin mi-a placut prin maruntaie Grand Power pe care l-am incercat in 10x28 da' pe afara arata si el bine ca si munitia. Din fericire tocmai s-a schimbat legea asa ca-mi pot lua "pe colectie" un "1911" veritabil in 45 ACP cu glont de plumb ba chiar si 25 de boabe pentru el pe care sa le folosesc tot legal pentru aparare la mine in casa...la aceiasi bani prefer unul adevarat

http://www.egun.de/market/item.php?id=3249371

pe strada, daca chiar imi trebe, raman la amaratul de Carpati "pe gaz". >:D

Mie Iun 15, 2011 11:04 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Okey, mersi pt. informatii , foarte multe informatii l-a randul meu l-am luat tot de pe siturile de autoaparare, poate din cauza asta sunt denaturate :p

Nu cred ca cuiva, i-ar conveni sa zica a dat 2500 lei pe o prastie (arma + toate demersurile...)

Oricum sunt postate videourile cu daunele pe care aceste arme le pot face:p
Bineinteles ca riscurile "pistolarului" vor fi cu mult mai mari ... mai ales daca situatia scapa de sub control ...

PS(1): Acuma m-am uitat pe net, si intradevar un pumn are 300 juli, iar unii boxeri profesinosti au chiar 1000 jouli in pumn... :) Scuze pt. greseala :)
PS(2): La foarte scurte, m-am referit la pistoalele de dama. Si da, pe bila cred ca si 1 cm face diferita + Sunt unele care au f. multe obturatii pe teava, altele mai putine (gen fort). Unele obtureaza cu mai multi mm decat altele, si de aici si diferenta de iesire a bilei. Am vazut pe forumuri ca isi cumparau Fort din Romania si nu din Ucraina/Moldova, pt. ca acolo legea prevede 3 opritoare pe teava, ca armele sa nu produca mari pagube...etc... unii au cumparat cu cele 3 opritoare si au bagat burghiul in teava (nu stiu cat de legal e?!).
PS(3): sa vezi ce la fac la aia care afirma de acuma incolo ca un pumn are 30J si bila lor 200 ...
Era un link (tot de rusi pus cu diferente intre arme)

Mie Iun 15, 2011 11:13 pm
Membru nou
Membru nou

Am primit pe pm urmatorul mesaj de la badguy_goodguy,, Salut, am vazut ca esti interesat de topicul armelor "cu bila de cauciuc"
viewtopic.php?f=36&t=9787
am deschis aici un topic, te rog sa ma contrazici , sau sa mai adaugi cate ceva :)))
PS: si eu sunt din Oradea :) ''

De aproape 30 de minute ti-am scris un raspuns pe masura ,,scrisorii" tale insa din motive care nu tin de mine (cred ca s-a deconectat serverul) mi s-a sters toata ,,munca"
Mi-e groaza sa o iau de la capat sa scriu despre inadvertentele din aproape toate punctele tale asa ca doar daca INSISTI am s-a o iau de la capat insa pe segmente mai mici de scrisoare. Se pare ca daca scrii romane stiintifico-fantastice serverul te decupleaza. Nu stiu cum de ai reusit tu sa scrii o poveste asa de lunga. Apropo, vezi ca pe 14 l-a papat pisica. Sky

Ultima oară modificat de Sky pe Joi Iun 16, 2011 12:28 am, modificat 1 dată în total.

Mie Iun 15, 2011 11:27 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Poi, hai sa rezlvam problema... daca tot s-a dezbatut si a inceput si o mica "ceara" pe celalt topic inchis pe acela cu "fractura de tibie" :)

Scuzele mele daca pe "celalte" formuri, gen romscd, arw, se vorbeste despre altceva.

EX: am postat si acolo mai mult linkurile cu vanatai, si baietii de acolo au inceput "da, si aia aveau o arma proasta, sa vedeti ce probleme le faceam daca foloseam arma mea" , etc,etc...

Poate reusiti sa ma convingeti (sau sa ma conving de unul singur) sa nu mai duc la Cluj saptamanile astea dupa un pistol de 2500 lei, hahahahaha, nu de alta vorba de pe celalt topic nu vreau sa scot pistolul si ceva nervotel sa mearga dupa sabie la masina, sa-mi taie mana, pardon pistolul in doua :D :D :D

PS: La armele cu gaz nu imi place un lucru: se vede de la 10 metri turnatura de pe mijlocul teveii ... un scandalajiu ar zambi sa vada asa ceva. Ideea e nu sa tragi, ca o dai tu in baraurat de tot, ce doar sa-l sperii pe atacator.

Ultima oară modificat de badguy_goodguy pe Mie Iun 15, 2011 11:40 pm, modificat de 2 ori în total.

Mie Iun 15, 2011 11:34 pm
Membru nou
Membru nou

Bine dar pentru a nu fi intrerupt de server am sa-ti raspund in mai multe serii (am sa tot completez mesajul)

Mie Iun 15, 2011 11:37 pm
Membru nou
Membru nou

La punctul 1 as mai completa: cui, piatra, sticla de bere, franzela uscata, etc.
La punctul 2 primul alineat nu prea inteleg pe unde se pierde energia aiurea, la alineatul al doilea am inteles ca bila pleaca si praful de pusca arde mai tarziu. De nu-i vorba de magie neagra spune-ne si noua cum se poate asa ceva? Pentru alineatul al treilea nu am fost sigur pe mine asa ca am pus mana pe DEX (dictionarul explicativ). Pentru OBTURATIE uite ce am gasit <<OBTURÁȚIE s. astupare, astupat, închidere, înfundare, obturare. (~ unei conducte.)>> Asta ne duce la urmatoarea intrebare: Pe unde mai iese bila daca teava pistolului este obturata? Punctul 3,4,5, vorbesti de Jouli si nu prea inteleg. Sunt cand prea multi cand prea putini. La 6 ma abtin. La 7 am inteles ca rusii au o viata mai buna ca noi si mananca o paine mai alba. La 8 spui asa ,,8. Din apropriere o bila de cauciuc trasa in cap = deces, de la 5-6 metri la cap = hematon." Deci intre 1 cm si 4,99 metri individul e HENT (nu te cred dar spune-o lui mutu). La punctul 9 sunt 100% de acord cu tine, la punctul 10 uiti ce-ai spus la punctul 8 si te contazici singur. Vreau sa-ti spun ca si un dop de sampanie poate scoate un ochi, rupe un nas sau sparge doi dinti. In sfarsit ajungem la discutia unde eu si huntcop am avut o disputa amicala, adica la punctul 11. Dupa ce iti arati si tu neincrederea in biluta care produce fractura de tibie si peroneu gasesti o poveste stiintifico-fantastica si te pui bine cu huntcop. La punctul 12 ma lasi mut de uimire cu povestile tale. Punctul 14 l-o papat pisica. La punctele 15,16,17,18 idem ca la punctul 12. In schimb pentru post-scriptum primesti nota 10 (zece)
Dupa ce-ti ceri scuze pentru greselile gramaticale comise din cauza timpului scurt ce-l ai la dispozitie (???) ne spui ca doar Doamne, Doamne ne poate ajuta in lupta cu golanii. Eu cred totusi ca la 112 ai sanse mai bune.
Am vazut ca violiv ti-a dat a galeata de date tehnice legate de subiect. Crede-l pe cuvant. Din ce-am vazut eu pe aici este cel mai in masura sa ne serveasca informatii bune. Cat despre subiect, eu il consider inchis. Daca vrei totusi sa-l continuam lasa-mi pe pm nume si nr de tel si poate bem un ceai, cafea sau bere (fac eu cinste). Sky

Ultima oară modificat de Sky pe Joi Iun 16, 2011 6:49 am, modificat 1 dată în total.

Joi Iun 16, 2011 12:19 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Topicul ? Mai bine il lasam deschis, ca celalt vad ca e inchis. Nu de alta dar mai punem cate un video, o intrebare. Si eu am ajuns aici tot datorita lui google, si nu mi-a placut sa vad un topic blocat ... :)

Referitor la ce ai spus hai sa te lamuresc, cum am fost si eu lamurit la randul meu de altii ...

Deci la punctul 3... pentru ca armele sa nu fie folosite cu glont si/sau pt. a nu produce rani prea grave unei persoane sunt "obturate", adica infundate exact cum scrie in DEX.Nu complet, ce partial. Bila fiind de cauciuc isi pierde foarte usor forma si se strecoara/inghesuie prin cavitatea de teava ramasa neobturata,fiind impinsa datorita presiunii enorme degajate de arderea prafului de pusca.
Teava unei astfel de arme arata cam asa:

http://img165.imagevenue.com/img.php?im ... _231lo.jpg

sau chiar unele de toata frumusetea:
http://www.xbox.aquina.us/share-16CE_4B4071FD.html

ca sa nu pui burgiul si sa te apuci de finisat teava sau sa schimbi efectiv teava cu una improvizata:

-exista o diferenta de plan intre pozitia dintre camera de incarcare si teava de iesire, bila reusing sa se furiseze pe sus. Daca ai pune un glonte de metal, atunci glonte nu s-ar dilata iar arma ti-ar pusca in mana.
Ar trebui tehnic sa schimbi toata "structura de rezistenta a " armei (patul armei , sau cum se mai numeste) pt. a le aseza pe un plan corect.

-la altele exista o diferenta de plan de cateva grade fix in mijlocul tevei.

-nu poti pune un cartus cu glonte,pentru ca ele sunt mai lungi, au varf, cele pe baza de cauiuc nu au varf, si au dimensiuni mai reduse. Din cate am inteles un cartus cu glonte nu il poti introduce nici macar intr-un incarcator pt. bile cu cauciuc.

Apropo : bila iesita din cartus, este cu mult mai mare decat bila din cartus datorita faptului ca in tub este inghesuita.

http://img339.imageshack.us/img339/4048/image005pb3.jpg

Si da, la 12 eu cred ca daca vine un ratoi la tine, si scoti un pistol, si mai tragi si 2 focuri in plan vertical, acel ratoi se va speria cel putin pe moment.

De unde sa stie el ca arma e pe bune sau nu? De ce sa se riste? Daca mai strigi si unele cuvinte gen "stai, culcat" si pui pe cineva sa sune la 112 (ca doar nu de fraier ai o arma in mana), poti sa-l induci in eroare. repet: de unde stie ala ce arma ai tu si cine esti tu ?! Poti fi un psihopat cu o arma adevarata, sau in acelasi timp un politist, procuror, etc...Stiu ca toata lumea rade cand citeste asta, insa eu cred ca 90% dintre ei s-ar bloca. Poate ma insel?!

Intre puncte
nu m-am contrazis deloc, o bila in cap e mult mai periculoasa decat una in picior.

Subiectul nu e obligatoriu sa moara sau sa aiba probleme pe loc. Cand ai hematon la cap, se umfla pana la 48 ore, iar aceea umflatura poate intra printre oasele craniului si sa afecteze creierul. De obicei hematonul se opereaza dupa 48 de ore,pana atunci tot creste. ceva gen: in 2 zile ori scapi, ori ai pus-o. Daca il impusti de la mica distanta in cap, si nimeresti si fix intre oasele craniului s-ar putea sa fie f. rau pentru el cu mult mai rau decat de la 3 metri ca de ex.

La fel a fost cazul politistului lovit de un interlop cu o sticla in cap. A stat la spital 2 zile, dupa care a fost operat pe creier din cauza hematonului (umflaturii).

Defapt cele mai multe decese in Rusia s-au produs din cauza ca 'rusii s-au saturat de ineficienta armele pe bile de cauciuc asa ca au inceput sa traga direct la cap'.

Am incurcat in schimb puterea unui pumn. Am fost informat ca are 300J un pumn, cam cat un glonte de carpati. Glontele de carpati intra in tine, pumnul nu. E putina fizica aici si nu ma bag, insa bila de cauciuc fiind mult mai usoara decat plumbul ... eu consider ca acele lovituri incasate au efectul unui pumn...

Iar despre arma cu cartus orb pusa la tampla, am citit intr-o carte de medicina legala, ca parca un cartus degaja 800 grade Celsius si in jur de 300 atmosfere?! Nu retin bine datele, sa ma corecteze cineva daca le are la indemana (daca vreti ma pot uita in aceea carte inca odata). Acele cateva sute de atmosfere si 800 grade celsius pot sa-ti provoace leziuni severe provacand chiar decesul de la distante de 10-30 cm in functie de calibrul folosit,etc.
si toate astea cu un cartus orb ...

Apropo ceva ciudat... tot acolo scria urmatoarele (bineinteles facea referire la arme letale):

-Sub o inclinatie de 15 grade un glonte nu penetreaza corpul uman, ce doar lasa urme de echimoze (vanatai) , am ramas like wtf, cand am citit asta...

sau

-Stiati ca daca tragi cu o arma din apropriere 1-3 metri o oarecare cantitate de praf de pusca va ricosa si ti se va intoarce pe maini? De ceea cand e vorba de suspecti de omor prin impuscare, li se ia probe de pe mana cu ceara.

Ultima oară modificat de badguy_goodguy pe Joi Iun 16, 2011 1:54 am, modificat 1 dată în total.

Joi Iun 16, 2011 1:27 am
Moderator
Moderator

Nu cred ca subiectul e incheiat si nici ca va fi vreodata.
Stiinta armelor e printre cele mai exacte (in laborator ;D ) dar si printre cele mai improbabile (in realitate). De la filmuletul cu glontul ce ajunge in capul tragatorului dupa doua ricoseuri si pana la cine stie ce deces provocat de o arma air-soft (chiar si prin electrocutare >:D ) am ajuns la concluzia ca absolut orice e posibil, oricat de improbabil si irepetabil ar fi.

In privinta bilutelor exista o mare-mare problema: sa-l opresti da sa nu-l omori.
Daca tot vorbeam de cifre si Jouli, s-a stabilit ca energia minima pentru a omora un om in conditii "perfecte" de impact in zona cea mai vulnerabila este de doar 75 J...extrem de putin. Ca sa moara sigur, indiferent de unde ar fi lovit, s-ar putea ca nici 7500 J sa nu fie suficienti. Asadar exista o marja uriasa intre complet anodin si sigur letal. Din pacate nu la fel se pune problema cand vrei sa incapacitezi un om dar, in acelasi timp, sa nu pateasca mare lucru. Cu atat mai mult cand vrei sa folosesti un soc strict mecanic. Modul in care transmiti si imprastii in corp energia e mai important decat cantitatea in sine si un "fulger" este sigur si demonstrat mai eficient decat o bila de cauciuc.
Cu mai multa vreme in urma, s-au stabilit si s-au adoptat in mai multe tari niste plafoane energetice dupa care au fost categorisite armele. Pana-n <1 sau 1-2 J sunt air-soft-urile, pana-n 7,5 J sunt armele AC ce se vand la liber in tarile civilizate, peste 7,5 deja e necesar permis mai peste tot...asadar o limita de 10 ori mai mica decat minimul calculat si experimentat, o marja mare de tot de siguranta. Cand ajungi la "neletale" exista doua categorii distincte care la noi in legi si limbaj nu prea se regasesc: "less-lethal weapons" (confundate de multe ori cu non-lethal pentru ca la origini au fost cam la fel) si "traumatic weapons". Impartirea a aparut ca necesara in ochii unor legiuitori in urma diverselor incidente mai grave sau mai putin aparute in folosirea armelor considerate "neletale". Astazi, cele "traumatice" apartin unei (sa zicem :P ) clase superioare de arme si munitii ca energii dezvoltate si efect in tinta si nu se manifesta asupra "primitorului" doar ca durere si atentionare ci pot produce injurii serioase tesuturilor mai superficiale sau mai profunde. Mai peste tot, acestea din urma sunt rezervate fortelor de ordine si mai putin la indemana "civililor" sau se vand civililor in conditii similare armelor cu glont "adevarate".
Cum la noi nu exista in legi aceasta diferentiere, exista pe piata arme si, in special munitii, din ambele categorii.
Greseala utilizatorilor este ca le pun pe acelasi plan cand, in realitate, diferentele sunt mari de tot inca de la faza de proiectare intre cum sunt realizate si ce pot face. E ilogic sa te apuci sa compari munitiile in 10x22 de acum doi ani cu cele actuale in 45, 9x19 "magnum", 10x28, etc. Pornind de aici e la fel de nepotrivit sa vrei sa pui in aceeasi galeata armele ce le trag: unele au fost facute din start sa crape efectiv la mai mult sau mai putin de 100 J iar altele suporta si cateva sute linistit.

Ca urmare, si efectul lor asupra omului e foarte diferit - pastrand conditii de distanta, imbracaminte, etc. Exista munitii ce pot rupe si cate o coasta si atunci nu mai e doar o mica durere dupa cum exista munitii care arunca proiectile ce ricoseaza din om si doar il zgandare mai rau.

Ce fac baietii de pe alte forumuri si care sunt pasionati de treaba asta seamana foarte mult cu ce facem si noi aici si este un lucru foarte-foarte bun: testeaza si iar testeaza in speranta ca vor gasi "compromisul ideal" ;D intre fiabilitatea armelor, efect dorit si efect nedorit si costuri de utilizare. La cum ii stiu de pasionati si de seriosi e un lucru bun sa iei de bune ce spun cei pe care reusesti sa-i identifici a fi seriosi in ce zic (partea proasta e ca si multi vorbesc ca sa se afle in treaba).

Eu nu ma pricep la partea asta decat in masura in care armele in discutie sunt, de fapt, niste arme ce seamana mult cu cele "adevarate" din care deriva si in masura in care "bilele" sunt si ele niste proiectile doar ca mai ciudate. Asupra efectului lor nu pot sa ma pronunt pentru ca nu le-am testat personal. Singurul test (involuntar) a fost cand am receptionat o bila de paint-ball in gamba, trasa de baiatul meu de la peste 10 m si am avut o vanataie cat palma pe care am simtit-o pret de vreo 2 saptamani :o
De-a lungul timpului am vazut diferite "rani" provocate de bilute trase din pistoale si niciuna nu mi s-a parut a fi in stare sa scoata un om din lupta >:D .... dincolo de aspectul aparent foarte periculos al ranii nu au fost mai rele ca o julitura capatata in copilarie cazand cu bicicleta, sa zicem. Exista un caz de sinucidere reusita si la noi in tara, mai exista si cazul amintit mai sus in care respectivul chiar avea sanse mari sa sufere rau de tot dar astea sunt mai degraba exceptia ce intareste regula decat un comportament uzual.

Nu trebuie uitat nicicum ca aceste arme si munitiile pentru ele practic nu pot aparea pe piata fara avizul unora care le testeaza intens si care se conving ca eventualele daune majore provocate unui om ce le receptioneaza sunt rarisime si improbabile.....orice depaseste acest plafon NU SE VINDE. :politia: E adevarat, s-ar putea sa doara, s-ar putea sa sperie dar daca agresorul e hotarat, beat, drogat, etc. nu ajuta foarte mult sa ai un pistol cu bile. In privinta protectiei personale continui sa cred ca 99% este preventie, stiinta de a face sa nu ajungi in situatii limita.
In privinta armelor, daca legea n-ar fi fost asa restrictiva cu utilizarea lor "de agrement" si as fi putut trage si pe camp cu ele, de mult aveam una (si un sac de tuburi goale)pentru ca distractia e maxima ;D ....cum nu ne lasa, un air-soft cu care poti sa tragi si-n casa e si mai distractiv >:D

P.S. Carpatiul n-are dispersor, difuzor, piulita la gura tevii, etc.....are un "cui" bagat transversal in teava in fata camerei cartusului in rest este aboslut identic cu cel pe glont - pentru cine se uita prin gura tevii nu este mai nicio diferenta intre unul real si cel pe gaz (asta daca nu-i in stare sa faca diferenta de 0,5 mm diametru al gaurii in clipele alea :-\ )...iar daca-l porti intr-un toc "original de militian" e si mai si ca efect de descurajare.

Joi Iun 16, 2011 1:51 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

yoghi, daca intrebam "ce parere aveti despre noile pistoale cu bile" mi se raspundea "eu le prefer" sau "mi-e imi place carabina mai mult cand ma plimb seara cu gagica pe strada,etc..", asa ca eu am propus o dezbatere, ca ehhh am vazut ca este rubrica si pt. autoaparare aici .

Si deah ...ehh... cei de pe forumurile de autoaparare de multe ori exagereza + cele mai multe date/videouri vin de la rusi, pana acuma nu a pus nici un roman "fundul" la bataie si sa-l arate pe youtube daca e ciuruit sau nu :))

UPDATE: Am gasit pe cineva care s-a impuscat in cap cu bila si a scapat cu viata...nu am gasit pana acuma nici un caz despre sinucidere in Romania cu bile de cauciuc.

http://videonews.antena3.ro/action/view ... -cu-viata/
http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti ... 83794.html

...nu arata prea bine, il durea capul, era lesinat dar in fine...macar traia :)

Asta cred ca e cazul cu omorul:

http://www.iubesctulcea.ro/stiri/si-a-i ... uciuc.html
http://portal.just.ro/InstantaDosar.asp ... AxNTY3OA**
Ciudat ca desi l-a impuscat cu bila de cauciuc in frunte (sunt unii tembeli ce-si bat cuie in frunte) varul lui a decedat ; si banuiesc ca l-a impuscat de la o distanta mai mare decat cel care a vrut sa se sinucida impuscandu-se in ceafa ?!

Joi Iun 16, 2011 3:25 am
Membru nou
Membru nou

badguy_goodguy a-ti raspunde la toate aberatiile pe care le scrii cu atata ravna, necesita un efort inutil. Vad ca oricum nu prea intelegi ce spun. Sa fiu sincer nici eu nu prea inteleg ce spui tu, desi insiri povesti foarte lungi sari prea usor de la una la alta. Incepi o idee, continui cu alta, intre timp apare a treia si tarziu de tot iti amintesti ceva legat de prima idee si revii cu completari. Sunt de aceeasi parere cu yoghi in ceea ce priveste viitorul rastelului tau de arme. Noi pe aici suntem mai mult iubitori de arme de vanatoare si colectionari. Nu cautam sa scoatem armele in intersectie, nu cautam scandalul (de obicei te gaseste el singur) si prefer sa iau o bataie pe strada, decat sa-mi pierd dreptul de a detine si utiliza arme de foc. Daca ma paste un pericol (sper sa nu fie nevoie niciodata) sun la 112, daca ma calca hotii in casa am sa improvizez. Nu cred ca a-ti face planuri de aparare este o idee buna, deoarece mult prea usor pot deveni planuri de atac. In alta ordine de idei; Cred ca tu de fapt te pregatesti pentru ceva anume si doar culegi date pentru a te ,,specializa". Eu iti doresc sanatate si sa-ti folosesti pistolul cu bilute doar in poligon.

Joi Iun 16, 2011 7:13 am
Moderator
Moderator

In urma cu 2-3 ani, un tanar si-a tras o bila de cauciuc in gat. A murit in drum spre spital asfixiat in urma compresiei traheei-laringelui din cauza hematomului format. Practic, scapa daca-i bagau o teava pe gat si-l ventilau mecanic pentru ca leziunea vasculara era pe o vena superficiala, usor reparabila.

In cazul de la Tulcea de care pomeneai iar s-a folosit o arma de vanatoare. Munitia "non-letala" produsa in Ro pentru aceste arme a fost intr-o vreme "supra-incarcata" iar bilele erau dintr-un cauciuc mai mult plastic decat elastic. Tot cu asta s-au intamplat si accidentele din Afganistat soldate cu mort.

Joi Iun 16, 2011 7:22 am
Moderator
Moderator

Vreau sa-mi cumpar si eu un pistol cu bila si nu ma prea pricep. Nu intentionez sa-l indrept vreodata spre o fiinta umana, cum n-am facut asta nici pana acum. Il iau pentru turele de fotografie, atunci cand ori pusca te incurca, ori legea nu-ti permite s-o iei in teren, datorita extrasezonului, lipsei unei autorizatii, etc. Vreau sa ma apar de cainii de la stani, sau de cei vagabonzi.
Ce parere aveti? La ce distanta poti sa tragi in ei si ce efect are calibrul 9 mm sau 45? Ce pistoleste recomandat, ce marca, etc.?

Mar Oct 25, 2011 3:10 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Nu mai degraba iti cumperi unul cu glont? Ca e plin forumul de anunturi

Mar Oct 25, 2011 3:14 pm
Moderator
Moderator

Hahaha! Ce subtil esti! O0

Mar Oct 25, 2011 9:44 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul