Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Sep 25, 2018 10:07 am

Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Instructor impuscat in poligon 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Instructor impuscat in poligon
In aceasta seara la poligonul UTI din soseaua Oltenitei un barbat care a venit sa traga in poligon, a intrat in incinta poligonului,a inchiriat linia de tragere si pistolul,a incarcat arma iar cand sa inceapa sedinta de tragere a impuscat instructorul dupa care s-a sinucis!|

Mar Mar 31, 2015 9:33 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: Instructor impuscat in poligon
Pacat de instructor... Oare criminalul era autorizat pentru vreo arma, de orice fel?

Mar Mar 31, 2015 9:55 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Nu era autorizat!
Un criminal nenorocit care prin fapta lui va face autoritatile sa inaspreasca legile actuale!

Mar Mar 31, 2015 10:02 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Oricum chestia cu accesul in aceste poligoane autorizate era cam libertina.

Mar Mar 31, 2015 10:04 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

T_man scrie:

Ai dreptate T_man
Este total aiurea sa lasi pe cineva care nu are permis sau cunostinte despre armele de foc sa le aiba in mana!

Mar Mar 31, 2015 10:31 pm
Administrator
Administrator

Pilotul acela german a omorat peste 150 de oameni...
Nebuni se gasesc peste tot, in toate domeniile. Eu cred ca trebuie sa-l luam ca pe un incident singular, nu trebuie generalizat. Asa de bine putea sa faca o alta traznaie de genul acesta, nu neaparat sa isi impuste instructorul.

Mie Apr 01, 2015 5:21 am
Membru important
Membru important

Exact...Si apoi daca esti dus cu pluta poti sa ai permis si de 10 ani, cand ti se pune pata...
Pacat de instructor.
Dumnezeu sa-l odihneasca-n pace.

Mie Apr 01, 2015 7:29 am
Membru activ
Membru activ

E posibil sa inaspreasca legile, ca asa e obiceiul la noi. Daca din 10 oameni, 9 respecta legea, iar unul o incalca, trebuie inasprita legea pentru toti 10. Si atunci nu-i de mirare ca si ceilalti 9 se intreaba: daca oricum sunt pedepsit, ce rost are sa mai respect legea?!

Mie Apr 01, 2015 8:11 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Precum stiti , politistii,militarii,demnitarii, politicienii,etc. pana la ultimul consilier din primaria oarecare au dreptul sa poarte arma letala pentru autoaparare. Ca un nonsens,antrenorii si intructorii de tir in activitate, - de fapt cei expusi riscurilor majore- nu au acest drept. Echitabil, nu?
Inca nu stim ce s-a intamplat acolo, dar cred cu tarie ca intr-o situatie asemanatoare sau identica, instructorul ar putea avea cel putin o sansa sa se apere sau sa apere viata celor din jur, daca ar avea dreptul de port si folosinta a unei arme ptr autoaparare.
Personal, nu am tentatia portului unei asemenea arme, dar observ in timpul tragerilor cum tragatorii ar putea avea posibilitatea faptuirii unor acte incriminate.
Asa cum bineziceau antepostatorii, mare lucru sa nu se schimbe ceva ! - in rau desigur ... adica mai restrictiv.

Mie Apr 01, 2015 8:43 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

OMERTA scrie:
T_man scrie:

Ai dreptate T_man
Este total aiurea sa lasi pe cineva care nu are permis sau cunostinte despre armele de foc sa le aiba in mana!

Mai ganditi-va cand faceti asemenea enunturi ! Orice restrictie sau interdictie, duce la alte ingradiri- inevitabil !
Un poligon autorizat de tir sportiv, are ca scop principal educarea publicului larg in vederea practicarii acestui sport. Ce-ati zice daca vi s-ar intezice accesul in poligon, doar pentru simplu fapt ca nu sunteti destul de calificati sa trageti cu arma ? Fiecare trebuie sa beneficieze de acest drept. INAINTEA fiecarei sedinte de tragere, se face un instructaj cu privire la securitatea tragerilor in principal, dupa care tragatorul semneaza ca a luat la cunostinta despre acest fapt. Acu' daca a luat sau nu, asta nu avem cum sti...
Raspunderea trebuie sa fie INDIVIDUALA ! Ce-i drept, acest fapt este cam greu de digerat de legiuitor.

Mie Apr 01, 2015 8:51 am
Membru de onoare
Membru de onoare

top shot scrie:
OMERTA scrie:
T_man scrie:

Ai dreptate T_man

Mai ganditi-va cand faceti asemenea enunturi ! Orice restrictie sau interdictie, duce la alte ingradiri- inevitabil !

Raspunderea trebuie sa fie INDIVIDUALA ! Ce-i drept, acest fapt este cam greu de digerat de legiuitor.

A M I N !!!
Maaaare dreptate ai.....

Mie Apr 01, 2015 9:23 am
Membru de onoare
Membru de onoare

top shot scrie:
Precum stiti , politistii,militarii,demnitarii, politicienii,etc. pana la ultimul consilier din primaria oarecare au dreptul sa poarte arma letala pentru autoaparare. Ca un nonsens,antrenorii si intructorii de tir in activitate, - de fapt cei expusi riscurilor majore- nu au acest drept. Echitabil, nu?
[glow]Fooarte, deh, unii e mai egali ca altii.....[/glow]
Inca nu stim ce s-a intamplat acolo, dar cred cu tarie ca intr-o situatie asemanatoare sau identica, instructorul ar putea avea cel putin o sansa sa se apere sau sa apere viata celor din jur, daca ar avea dreptul de port si folosinta a unei arme ptr autoaparare.
[glow]Nu stiu cat de mult ar ajuta in situatia de mai sus, dar cert e ca orice descreierat care are de gand sa deschida focul intru-un restaurant, mall sau coafor s-ar gandi de doua ori inainte sa traga daca cetatenii onesti ar detine arme in mod legal.
Oare de ce in USA marea majoritate a tragediilor de genul asta sunt in scoli sau spitale. Oare pentru ca dezaxatul nu are teama ca s-ar putea trezi ca se uita in 4-5 tevi deodata????[/glow]

Personal, nu am tentatia portului unei asemenea arme, dar observ in timpul tragerilor cum tragatorii ar putea avea posibilitatea faptuirii unor acte incriminate.
Asa cum bineziceau antepostatorii, mare lucru sa nu se schimbe ceva ! - in rau desigur ... adica mai restrictiv.

Mie Apr 01, 2015 9:46 am
Membru activ
Membru activ

OMERTA scrie:
T_man scrie:

Ai dreptate T_man

NU sunt de acord cu parerea dv. domnilor !
nu cumva primele dv. momente cu arma (cu 5..10 ani in urma...17 ani ) erau ....**fara cunostinte despre arme** si cu acces ....**cam libertin** in poligon.

accesul in poligon trebuie sa fie permis tuturor mai ales ca poligonul UTI are reguli f stricte de respectat pina ajungi sa apesi tragaciul. instructorul este atent la o miscare gresita dar INVOLUNTARA a tragatorului . Daca omul e nebun e f greu sa previi un gest voluntar mai ales pe o perioada lunga de timp ,o ora doua cat dureaza tragerea.

si f.important
Nea Tanase este fost sportiv la tir ,antrenor oficial din 2005 cu sute de cursanti la activ si nu doar instructor dupa un curs de cateva luni.

Mie Apr 01, 2015 10:23 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Indiferent cu cate arme de autoaparare ar fi fost dotat instructorul , nu putea preveni in nici un fel ceea ce s-a intamplat, ucigasul a fost setat sa faca ce a facut (motivele poate le vom afla poate nu) si nu ar fi putut fi impiedicat in nici un fel indifferent in ce fel ar fi aratat legea armelor in momentul respective. Nebuni exista peste tot si din pacate nu pot fi impiedicati in nici un fel tocmai datorita faptului ca mintea lor functioneaza intr-un mod defectuos , illogic, neconventional si deci aproape imposibil de intuit ce intentioneaza sa faca.
Ma astept ca sa apara noi proiecte de lege a armelor iar cei cu poligoane (putini si asa) sa se astepte sa apara noi piedici in desfasurarea activitatilor.

Mie Apr 01, 2015 10:58 am
Membru activ
Membru activ

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actua ... ta+poligon

"Oamenii mari vorbesc despre idei, oamenii mici despre alti oameni."

Mie Apr 01, 2015 11:00 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM Jabber
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul