Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Sep 25, 2018 9:50 am

Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
S-a intamplat din nou 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj S-a intamplat din nou
A mai murit un vanator,trist dar adevarat,ca de obicei aceleasi cauze si aceeasi scuza puerila.Din cate am inteles de la tv erau la combatere undeva langa Lipova,cum mama masii sa confunzi vulpea cu ditamai omu.Majoritatea accidentelor sau produs din aceleasi cauze ,victima pleaca din stand sau zona in care este lasat,iar cel care trage trage ca bou fara sa judece,fara sa vada in ce,fara a gandi unde merge glontul,fara discernamant si intr-o secunda-i gata nenorocirea.Domnilor mergem la vanatoare pentru placerea noastra,nu trebuie sa impuscam de fiecare data,depinde doar de noi si de tovarasi nostri sa ne intoarcem cu totii acasa dupa o zi frumoasa.

Dumnezeu sa-l ierte!

Lun Iun 02, 2014 6:34 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: S-a intamplat din nou
Prostia si hotia-s mari, Sorine.
Mai ales ca faceau combatere noaptea.....

Pacat de copilasii ramasi in urma.

Lun Iun 02, 2014 4:09 pm
Membru important
Membru important

acolo a fost treaba mai complicata...

Lun Iun 02, 2014 5:53 pm
Membru important
Membru important

Toti se gandesc ca lor nu li se poate intampla,dar la actiuni nocturne de genul multora la care au avut loc accidente,cand stresul sa nu dea cineva peste ei se combina cu dorinta de a umple traista,se intampla nenorocirile pe care le vedem la stiri.Toate autoritatile stiu ca se braconeaza,dar nu se iau masuri,mai mult majoritatea celor prinsi cu greu scapa in instanta cu pedepse minore,pana nu se inaspreste legislatia in domeniu se v-a bracona in continuare si vom mai vedea asemenea nenorociri deoarece statistic vorbind cele mai multe accidente de vanatoare au loc in conditiile de mai sus.

Lun Iun 02, 2014 6:03 pm
Membru activ
Membru activ

Domnilor noaptea nu e de mers la vanatoare. si mi se pare ca si legile o interzic. Suna ceva de genul de la apusul pana la rasaritul soarelui e interzis.
Dar noi suntem mai cu coarne si am bagat tot felul de derogari pentru panda combatere si alte tampenii . si uite ce se intampla. Asa ne trebuie.
Va spun o poveste de la inceputurile mele de vanator. Eram la sfarsitul lui august la panda langa un lan de porumb. Dupa o buna perioada de asteptare aud miscare in fata mea cu rupete de stiuleti si tot si venea spre mine. Juram ca sunt porcii si eram gata sa trag. Nici acum nu stiu cum m am abtinut (incepator fiind) sa nu trag fara sa identific tinta. Cand m am trezit in trei metri in marginea lanului cu unu ce era cu sacul la furat de stiuleti.Va puteti imagina prin ce am trecut. Dar din acel moment nu mai merg la astfel de vanatori.
Si vorba aia noaptea e pentru facut copii
;D ;D >:D
Si inca ceva 0% alcool va rog . chefurile dupa ce punem arma jos.

Lun Iun 02, 2014 8:32 pm
Membru important
Membru important

anymax scrie:
Domnilor noaptea nu e de mers la vanatoare. si mi se pare ca si legile o interzic. Suna ceva de genul de la apusul pana la rasaritul soarelui e interzis.
Dar noi suntem mai cu coarne si am bagat tot felul de derogari pentru panda combatere si alte tampenii . si uite ce se intampla. Asa ne trebuie.
Va spun o poveste de la inceputurile mele de vanator. Eram la sfarsitul lui august la panda langa un lan de porumb. Dupa o buna perioada de asteptare aud miscare in fata mea cu rupete de stiuleti si tot si venea spre mine. Juram ca sunt porcii si eram gata sa trag. Nici acum nu stiu cum m am abtinut (incepator fiind) sa nu trag fara sa identific tinta. Cand m am trezit in trei metri in marginea lanului cu unu ce era cu sacul la furat de stiuleti.Va puteti imagina prin ce am trecut. Dar din acel moment nu mai merg la astfel de vanatori.
Si vorba aia noaptea e pentru facut copii
;D ;D >:D
Si inca ceva 0% alcool va rog . chefurile dupa ce punem arma jos.

oooo da pentru toti tampitii care au mancatrici la deget trebuie sa apara legi care sa INTERZICA posibila aparitie a situatiilor in care ei nu se pot controla.

Erai gata sa tragi in ce ? in ce trageai daca nu vedeai ce este ?

Cred ca esti la fel de necopt ca si in zilele alea de incepator stimabile !

Imagine

Lun Iun 02, 2014 9:37 pm
Moderator
Moderator

anymax scrie:

Stii tu ceva da' nu stii tot si nici bine. Vanatoarea de la apus la rasarit este interzisa doar la fazan si iepure. In rest este permisa si noaptea este cel mai bun moment de a da de multe din speciile de interes vanatoresc.
Din pacate pentru noi, si o gramada de politisti si ziaristi stiu exact ca tine, adica pe langa lege. Nu-ti place noaptea nu e obligatoriu sa te duci. Minte "de comunist" e aia care interzice ....

Mar Iun 03, 2014 8:22 am
Membru activ
Membru activ

Tot o aud pe asta cu innasprirea legilor si ma crucesc. Dimpotriva, problema e ca legile sunt prea aspre si nimeni nu le mai aplica. Mi mi-a spus-o un procuror in fata: "eu niciodata n-o sa bag la puscarie un om pentru un iepure". Ce era sa-i zic? Ca ar fi un castig pentru societate ca omul ala, care avea servici, familie, isi platea impozitele etc sa stea 1-2 ani in puscarie? Un detinut ii costa pe contribuabili, in medie, 2397 lei/luna. Un an de detentie ne-ar costa 28764 lei, de care, poate, ar fi nevoie in sistemul sanitar. Oare cei care cer "legi mai aspre" ar aplica legile pe care le avem acum sau, in fiecare caz ar zice "lasa/l saracu, ca are copii sau familie sau e flamand sau etc etc"? E insa sigur ca organele statului nu vor sa aplice legile actuale pentru ca, pur si simplu, li se par prea aspre. Desi legea zice clar ca braconajul prezinta pericol social indiferent de circumstante, cel mai des braconierii nu executa nimic pentru ca, cica - lispeste pericolul social. Cred ca e timpul sa se traga concluzia ca politica noastra cu innasprirea legilor ca sa sperie lumea e proasta. A ajuns sa fie un bluff al statului, de care toata lumea se prinde. Decat pedepse medievale pe care nu le primeste nimeni, mai bine pedepse mici, zglobii, pe care le primeste usos toata lumea. As propune o solutie de genul: Braconajul se pedepseste cu o amenda serioasa. Ceva in genul 2000 euro sau mai mult, daca nu s-a recoltat vanat. Daca s-a recoltat, 2000 euro plus valoarea de inlocuire. Alaturi de amenda, se confisca si echipamentul. 80% din amenda, 100% din valoarea de inlocuire si echipamentul confiscat se face venit al gestionarului fondului cinegetic. Cred ca o norma de genul asta s-ar aplica in draci si cred ca ar avea un impact serios asupra braconierilor - cel putin asupra vanatorilor care braconeaza.

Mar Iun 03, 2014 9:17 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Remo scrie:
Tot o aud pe asta cu innasprirea legilor si ma crucesc. Dimpotriva, problema e ca legile sunt prea aspre si nimeni nu le mai aplica. Mi mi-a spus-o un procuror in fata: "eu niciodata n-o sa bag la puscarie un om pentru un iepure". Ce era sa-i zic? Ca ar fi un castig pentru societate ca omul ala, care avea servici, familie, isi platea impozitele etc sa stea 1-2 ani in puscarie? Un detinut ii costa pe contribuabili, in medie, 2397 lei/luna. Un an de detentie ne-ar costa 28764 lei, de care, poate, ar fi nevoie in sistemul sanitar. Oare cei care cer "legi mai aspre" ar aplica legile pe care le avem acum sau, in fiecare caz ar zice "lasa/l saracu, ca are copii sau familie sau e flamand sau etc etc"? E insa sigur ca organele statului nu vor sa aplice legile actuale pentru ca, pur si simplu, li se par prea aspre. Desi legea zice clar ca braconajul prezinta pericol social indiferent de circumstante, cel mai des braconierii nu executa nimic pentru ca, cica - lispeste pericolul social. Cred ca e timpul sa se traga concluzia ca politica noastra cu innasprirea legilor ca sa sperie lumea e proasta. A ajuns sa fie un bluff al statului, de care toata lumea se prinde. Decat pedepse medievale pe care nu le primeste nimeni, mai bine pedepse mici, zglobii, pe care le primeste usos toata lumea. As propune o solutie de genul: Braconajul se pedepseste cu o amenda serioasa. Ceva in genul 2000 euro sau mai mult, daca nu s-a recoltat vanat. Daca s-a recoltat, 2000 euro plus valoarea de inlocuire. Alaturi de amenda, se confisca si echipamentul. 80% din amenda, 100% din valoarea de inlocuire si echipamentul confiscat se face venit al gestionarului fondului cinegetic. Cred ca o norma de genul asta s-ar aplica in draci si cred ca ar avea un impact serios asupra braconierilor - cel putin asupra vanatorilor care braconeaza.

....iar veniturile obtinute sa fie strict reinvestite in fondul de vanatoare al carui gestionar a contribuit la identificarea/prinderea/dovedirea actului de braconaj si braconierilor
Mai ales aia cu caini si laturi....

Mar Iun 03, 2014 11:10 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 9 mesaje ]