Switch to full style
Relatari de ultima ora, cu final tragic din terenul de vanatoare. Sa ne fereasca Dumnezeu de ele.
Scrie un răspuns

Arges

Dum Oct 27, 2013 5:32 pm

Inca un accident de vanatoare s-a petrecut azi in judetul Arges la o vanatoare de mistreti. Autoritatile vor ingreuna din ce in ce mai mult formalitatile pentru autorizarea vanatorilor.

Re: Arges

Dum Oct 27, 2013 6:08 pm

cimpeanu marian scrie:Inca un accident de vanatoare s-a petrecut azi in judetul Arges la o vanatoare de mistreti. Autoritatile vor ingreuna din ce in ce mai mult formalitatile pentru autorizarea vanatorilor.

http://www.realitatea.net/barbat-impusc ... 02551.html

Lun Oct 28, 2013 11:27 am

ceva mai multe detalii
http://adevarul.ro/locale/pitesti/un-barbat-fost-impuscat-cap-vanatoare-1_526d2de3c7b855ff5686fabb/index.html#
la prima vedere pare a fi o greseala imensa la asezarea in standuri..
Unul din vânători şi-a împuşcat din greşeală colegul,ne-a spus că nu a ştiut că s-a aşezat în faţa lui

sau poate inconstienta celui care a tras sau a victimei de a pleca din stand. In orice caz e impardonabil gestul de a trage "pe auzite" fara a identifica clar vanatul
La un moment dat unui vânător i s-a părut ca vede o vulpe şi a tras

Lun Oct 28, 2013 2:43 pm

Da asa este,inca o data autoritatile o sa ingreuneze obtinerea de autorizatii de vinatoare,de ,,permise de vinatoare",etc. de ce ?pentru vina care o poarta aceste ,,autoritati":regulamentul (la un pahar de vorba )de alegere al unui sef de grupa fara un test sau examen bazat pe cunostintele legii 295/2004 si legii de organizare si practicare a vinatori.Sint multe de spus, dar pacat pentru ce se intimpla....

Lun Oct 28, 2013 2:54 pm

Nu m-as lansa in opinii daca nu se stie exact cauza! De cele mai multe ori vanatorul nu respecta indicatiile si SE DEPLASEAZA DIN STAND! Nu cred ca cineva sa puna unul in fata celuilalt standurile, oricat de ne-scolat este...

Lun Oct 28, 2013 7:55 pm

Da asa e,am dat un exemplu,cauze sint multe dar toate se rezuma la nerespectarea legilor si regulamentelor

Lun Oct 28, 2013 8:19 pm

Acum chiar ca vor intra in vigoare noile modificări ale legii armelor si munitiilor !

Lun Oct 28, 2013 11:50 pm

Teoria spune cam asa :Inainte sa apesi pe tragaci trebuie SA TE ASIGURI la ce tragi si chiar nu inteleg cum se mai intimpla asemenea situatii mai ales dupa cate accidente de genul acesta s-au intimplat pana acum,din cate am citit rezulta ca tipul a tras intr-un lastaris unde a confundat colegul de vanatoare cu un animal(vulpe) !!Eu ma intreb cum poti sa confunzi un coleg cu o vulpe ?,pai daca nu vezi bine ce este nu tragi !!Daca am fi facut toti asa cati caini din goana ar muri in aceste imprejurari (aici ma refer la cei de culoare neagra si maro deschis care pot fi confundati cu suldani sau vulpi) ....Mai bine sa dai sansa unu-i porc sa plece decat sa risti asa ceva !!!
Repet ,este doar o opinie personala !

Mar Oct 29, 2013 7:09 am

Auzi,si la ce fata are Vanatorul acesta crezi ca a trecut pe bune testarea psihologică,sau verificările medicale?
Nici de cel de 73 de ani care acum zace in spital nu as putea baga mana in foc ca e ok cu aceste teste.
Sincer ...trebuie făcute la sânge si garantez caci aproximativ 30-40 % din vanatorii romani spun adio arme. Aceasta este realitatea din păcate.
Un om care trage doar auzind mișcare ..acela nu are discernământ.
Punct.

Mar Oct 29, 2013 9:06 am

Si inca ceva, de cand capul vanatorului e la acelasi nivel cu vulpea (fata de pamant)?

Mar Oct 29, 2013 9:26 am

Din pacate cel ranit a decedat!

Mar Oct 29, 2013 9:31 am

ZEC scrie:Si inca ceva, de cand capul vanatorului e la acelasi nivel cu vulpea (fata de pamant)?

Tocmai la asta m-am referit si eu,in primul rand inaltimea si dupa aceea culoarea !!!ca doar n-o fi venit in patru labe si cu viteza unei vulpi gonite ...

Mar Oct 29, 2013 9:36 am

Totul pleaca de la consumul prea mare de alcool din timpul vanatorii
De cand se vine la vanatoare si pana se pleaca acasa de la vanatoare
Umblu mai peste tot in Romania la vanatoare si in ultimul timp am inceput sa fregventez doar anumite zone/locuri de vanatoare unde disciplina este ok si nu se consuma alcool decat dupa terminarea vanatorii cand armele sint in toc in porbagaj
Pacat ca se intampla astfel de lucruri care au repercusiuni urate si din cauza unora avem de suferit toti
Numai bine

Mar Oct 29, 2013 11:30 am

Pun un link aici sa urmariti-incepand cu minutul 9.15 , comprtamentul unui vanator la o vanatoare organizata dupa toate regulile.... Nimeni nu are de exemplu o culoare orange de identificare de la distanta. Dar mai bine uitati-va cum si spre cine ocheste"vanatorul"
http://www.youtube.com/watch?v=DaqrBAksNo4

Mar Oct 29, 2013 12:55 pm

popa vasile iulian scrie:Da asa este,inca o data autoritatile o sa ingreuneze obtinerea de autorizatii de vinatoare,de ,,permise de vinatoare",etc. de ce ?pentru vina care o poarta aceste ,,autoritati":regulamentul (la un pahar de vorba )de alegere al unui sef de grupa fara un test sau examen bazat pe cunostintele legii 295/2004 si legii de organizare si practicare a vinatori.Sint multe de spus, dar pacat pentru ce se intimpla....

pentru ca la noi EXCEPTIA face REGULA, si nu este normal ca dupa un caz...sa faci constrangeri imense si incalcarea drepturilor anumitor persoane
Scrie un răspuns