Switch to full style
Tot ce tine de echipamentul din teren sau de acasa a vanatorului: haine, chematori, monopod, ranita, pana la accesorii de facut munitie, etc...
Scrie un răspuns

Cumpar incarcator Benelli Argo

Joi Oct 11, 2018 8:13 am

buna ziua,
doresc achizitia unui incarcator pentru o Benelli Argo E 9.3x62 - de 4 sau 5!
da, pentru poligon!

multumesc!

Re: Cumpar incarcator Benelli Argo

Joi Oct 11, 2018 7:12 pm

Dupa legea actual in vigoare, simpla detinere in fundul dulapului a unei magazii cu capacitatea mai mare de 2 cartuse descalifica arma de la destinatia "vanatoare" si o trimite la "tir" iar pe stapan il trimite in vacanta pentru folosirea la vanatoare a unei arme neconforme.

Mai citeste inainte sa scrii!

Sâm Oct 13, 2018 12:47 pm

Mereu am incercat sa inteleg la ce e buna semiautomata cu glont si cum gandesc doritorii/posesorii lor si nu am reusit.
Scuze de off!

Lun Oct 15, 2018 1:35 pm

Ia de 3006 si il modifici. Cauta pe grupuri pe facebook, nu aici, aici e mai multa filozofie decat vanatoare de asta au si luat-o in barba forumurile si toata lumea e pe grupuri pe facebook.

Mar Oct 16, 2018 11:18 am

ZEC scrie:Mereu am incercat sa inteleg la ce e buna semiautomata cu glont si cum gandesc doritorii/posesorii lor si nu am reusit.
Scuze de off!

Folosesti o arma cu glont?
Daca da, tragi pe catare sau folosesti optica?
Daca folosesti optica e vorba de o Weztlar din 1940 sau de o luneta de maxim 5 ani, de generatie noua, moderna, bla-bla???

Folosesti opinci sau bocanci cu goretex?

Ce nu inteleg eu este de ce "traditionalistii" acuza doar arma prea moderna dar nu si restul echipamentului folosit ???
O arma semi este incununarea a cinci secole de evolutie a armelor de foc. De de ar fi "permise" numa alea evoluate pana acum 100 de ani iar alea mai noi de 50 sint "arme de traistari"???

In clipa asta n-am o semi cu glont in dulap dar am avut 6 in multe calibre. Am avut exact aceleasi rezultate ca si cu oricare arma folosita. Le-a inlocuit Blaser-ul pentru ca e mai usoara si mai compacta.
Da' pentru ca tot ai deschis discutia, ma duc sa arvunesc una. Mi-au placut intotdeauna tocmai pentru ca sint o uzina in miniatura, pentru ca vor ingrijite, pentru ca stiu sa faca treaba ca orice alta arma, ba chiar ceva in plus.

P.S. sa stii ca am avut si doua Ij 18.
Scrie un răspuns