Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Apr 20, 2018 3:03 am

Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Vand aparate auditive pentru vanatoare 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Vand aparate auditive pentru vanatoare
De la inceputul anului folosesc un nou aparat auditiv pentru vanatoare care se numeste Luxxpro!
In decursul a 5-6 sezoane de vanatoare am cumparat si probat multe tipuri de aparate auditive dar acesta din urma a reusit sa-mi satisfaca toate
doleantele mele pe linie auditiva si dupa multe teste si ajustari facute special pentru mine si pentru problemele mele auditive care le am din cauza ca
trag foarte mult intr-un sezon de vanatoare va prezint acest produs care are cateva caracteristici foarte interesante si anume:
- claritatea exceptionala a sunetului
- eliminarea zgomotelor de fond
- reducerea zgomotului de la vant cand iti bate in ureche
- 4 nivele de sonorizare
- reducerea zgomutului de arma pana la un nivel in care sa nu deranjeze urechea dar sa se auda glontul care loveste vanatul
- setarea aparatului in functie de problemele auditive ale unei persoane(custom ear protections) Aceasta este cea mai importanta functie
care nu am gasit-o la nimeni pana acum si cu pret decent
Daca cineva doreste sa-si faca un aparat si are probleme cu auzul atunci am nevoie de un test auditiv care se poate face rapid la un cabinet specializat
si aparatul va primii exact upgrade-ul de care este nevoie ca sa functioneze pe problemele de auz ale purtatorului
- carcasa plastic pentru transport
- olive auditive pe 3 marimi
- culori: galben,rosu,portocaliu,negru
Preturi:
- aparat normal pentru cei care nu au probleme auditive si vor sa-si protejeze urechea : 550 euro transport inclus
- aparat pentru pesoanele care au deja probleme auditive si vor sa se protejeze ca sa nu ramana surzi: 650 euro transport inclus + am nevoie de test auditiv
Pentru toate ajustarile nu se percep taxe dar trebuie achitat costul transportului
In momentul de fata sunt distribuitorul lor pe Romania si va pot ajuta cu drag ca sa nu ajungeti in situatia mea si anume: am pierdere auditiva
la urechea stanga de 15% si la urechea dreapta de 5% !!! Aceste probleme fiind din cauza trasului cu lisa si carabina
Pentru detalii si informatii :
Adrian Matei 0753.098.098
Numai bine si vanat in catare!

Joi Noi 16, 2017 1:44 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru nou
Membru nou

Mesaj Re: Vand aparate auditive pentru vanatoare
aproximativ cat tine bateria?

Joi Noi 16, 2017 5:09 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Un set de 6 baterii costa undeva la 15 ron(baterii bune)
Pe mine ma tin cca 15 zile si merg la vanatoare min 2 zile de goana si 2nopti panda pe saptamana :D

Joi Noi 16, 2017 10:51 pm
Membru nou
Membru nou

Hmmmmm
De cand sa dus nenea Mazare tot asa de des mergi la vanatoare Domn`Matei?
Ceva site cu aparatura asta poti sa pui sa vedem si noi despre ce este vorba in propozitie?

Sâm Noi 18, 2017 10:59 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

http://www.luxxpro.de

https://youtu.be/7BcWA_OjPUI
https://youtu.be/ktpn23v_4_E

http://luxxpro.de/assets/luxx-pro_bedie ... ung_gb.pdf

Aveti aici toate detaliile avand in vedere ca site ul este in germana

Dum Noi 19, 2017 10:07 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Reglajul celor 4 tipuri de sonorizare sunt distribuite astfel:
- nivelul 1 : poti discuta fara probleme in birou,in masina,in foisor,etc
- nivelul 2 : poti discuta fara probleme cand esti la o vanatoare de prepelita si ai vanatorii la 15-20 m in stanga si in dreapta ta , la vanatoare de iepuri,etc
- nivelul 3 : goana mistreti
- nivelul 4 : panda, dibuit,boncanit
Reglajele se fac numai in laboratorul din Olanda
Pretul este pentru o pereche de proteze auditive

Lun Noi 20, 2017 1:17 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Inca doua aparate custom vandute pentru Happy Clints!
In doua luni de zile 7 buc custom vandute si doar 1 normal !! Deci sunt probleme
cu auzul la multi vanatori dar nu prea vrem sa recunoastem acest lucru
Oricum felicitari celor care au inteles ca pentru sanatatea lor nu conteaza 650 euro
Numai bine

Joi Ian 11, 2018 12:39 pm
Moderator
Moderator

Am avut prilejul sa le vad (si aud) la lucru.
Pro: bla-bla-bla .... adica mici, usoare, insesizabile in ureche si alte amanunte aproape nesemnificative pentru ca apar in descrierile multor aparate de acest gen.
Ce nu apare, ce nu zic nici producatorii de stifturi sau chestii mai pretioase in domeniu dar daca i-am luat la intrebari pe utilizatori si i-am pus sa urmareasca am constatat ca fenomenul exista: pierderea stereofoniei!
Mai explicit: chiar daca nu atingem performanta liliecilor, sintem dotati de mama natura cu posibilitatea de a aprecia directia unui sunet dupa diferenta de perceptie intre cele doua urechi ale noastre. Este o capacitate atat de obisnuita la "folosinta" incat nici n-o bagam in seama .... decat atunci cand o pierdem. Exemplu: intr-o linie de vanatoare plasata neprielnic, in relief accidentat, cu vai si pante in imediata vecinatate, pentru un vanator antrenat nu este greu sa identifice directia unui foc tras de un coleg participant la vanatoare, cu tot ecoul sau ecranarea. Instinctiv va ridica arma si va indrepta privirea in acea directie si rare de tot sint situatiile cand nu poti preciza directia focului.
Insa purtand dispozitive adaptative pentru amplificarea/diminuarea sunetului (si nu stifturi) am constatat in repetate situatii ca nu stiu de unde a venit focul. Fosnetul padurii e un zgomot ceva mai prelung si ajungi sa identifici directia dar focul de arma tras de un vecin mai departat habar n-aveam de unde s-a auzit.....si era vorba de directii diametral opuse imposibil de identificat nu de cateva grade de cerc.

Ei bine, chestiutele astea NU SUFERA DE PIERDEREA STEREOFONIEI, treaba care pentru mine a insemnat un mare-mare plus. Tot experimentand am gasit si casti de sub 100 $ in stare sa amortizeze 20-25 decibeli cu viteza de reactie atat de eficienta incat sa nu-mi mai aud decat clantanitul dintilor. Insa acestea sint chiar primele la care stereofonia nu mi s-a parut deloc afectata.

Vin Ian 26, 2018 2:55 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Ma bucur ca le-ai probat Vio si ca iti plac.
De accea am lasat aparatul auditiv in magazin la EliteHunting ca sa fie probat(acelea sunt demo,cele care se vand se mult mai calitative)
Numai bine

Mar Ian 30, 2018 1:54 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 9 mesaje ]