Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Noi 20, 2018 10:35 pm

Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Cortul 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Re: Cortul
La fotografiat Suvi sau ............... :politia:

Dum Feb 05, 2012 11:52 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Nu Suvi nu sunt militian!
Faceam echipa amandoi!
;D

Dum Feb 05, 2012 1:58 pm
Membru important
Membru important

Eu merg . Dar cu o panarama [de cort] ieftina din supermarket, mai pe la munte, mai pe la mare , mai prin delta. Momentan voi face o pauza de un an , doi , ca fecioru e mititel , are numa' cinci luni , si dupa , merem si cu cortul , sa invete, vada , una- alta .

Mar Feb 07, 2012 8:29 pm
Membru nou
Membru nou

Cel mai frumos e,nimic se compara cu dormitul in cort, sa te trezesti dimineata cu peretii uzi din cauza condensului ;D, amortit. In 2011 cateva zeci de nopti am dormit in cort, pe malul dunarii, la pescuit, sa deschizi usa(pa fermoar) si sa iti bata soarele in ochi, o senzatie unica.Cine nu a dormit niciodata in cort, ar trebui sa incerce, dar in locatii mai speciale, nu pe bloc:)).

Mar Feb 07, 2012 8:53 pm
Membru important
Membru important

Eu merg cu o gioarsa de cort simplu, fara prelata de 3 persoane.A costat 50 de lei si face toti banii, m-am folosit de el cu placere, desi prefer doar sacul de dormit si o prelata.
Acum vreau sa imi iau ceva foaie de cort sa pun pe el sa nu mai faca condens,e deranjant dimineata.Problema e ca nu stiu de care.

Mar Feb 07, 2012 10:04 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru activ
Membru activ

adi_hunter scrie:
...A costat 50 de lei si face toti banii ....

Tare, frate!

Am <<trait>> la cort pana pe la vreo 25 de ani (fiecare vacanta, mai apoi, toate weekendurile), si nu erau corturile de azi cu materiale de 10000 mm. Carpe de la Urziceni, cu un fash bashinos deasupra. Bune rau, faceau toti banii, hihihihi

Mai la batranete m-am mutat intr-un JRC, minunat de ieftin si bun (o suta de pounds, ce vremuri!) si era belea cu betzele altea <<tzesute>> prin cele doua <<prelate>>. Imti venea sa dai cu el de pereti, daca i-ai fi avut. UNa peste alta. acest cort chiar facea mai multe parale decat pretul, am stat in el la doua grade, cu usa neinchisa (doar lasata jos si cu fermoarul deschis) si asta doar cu fleece-ul pe mine; giaca o pastram <<pentru cand avea sa fie cu adevarat frig>>>

M-am lasat, insa si de crap, am vandut si cortul.

Astazi, as lua cel mai simplu (de montat) cort posibil (eventual din ala pe care il arunci din sac si se desface singur), dar as avea cel mai bun <<neopren>>, sac de dormit si musai o impermeabila de fleece (crapistii stiu de care) deasupra. Cat timp nu ti-l zboara/rupe vantul, oricare este bun.

Nu cortul conteaza, zic eu, ci mai mult cum si unde il amplasezi, ca sa te folosesti de ceea ce ai pe langa tine.

Mie Feb 08, 2012 12:46 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

La vanatoare nu merg cu cortul.
La pescuit insa, cu familia sau copii, mai des.Singur in oct.-noiembrie la salau.

Lun Feb 13, 2012 7:45 pm
Membru important
Membru important

Am trei bucati unul de 6p si doua de 4p - fasuri simple cu fund dublu impermeabil, 4 saci ... si inca imi mai doresc unul mare de campanie - armata.
Cel mai mult folosite la pescuit. Intr-o perioada nici macar nu mai dadeam jos din masina cortul, betele de pescuit si alte acareturi ... Tin minte si acum cat m-am chinuit pana am reusit sa imi cumpar primul cort. Pana sa il cumpar cred ca am salivat o saptamana pe langa raftul din magazin. Al doilea l-am luat ca se monteaza mult mai repede ca primul-tije carbon. Al treilea ... acum trei ani la mare nu am rezistat tentatie de a dormi ultimile trei nopti pe plaja dintre Venus si Saturn. Iar pentru ca cele personale limpseau la apel am dat fuga la un supermarket... Constanta sa imi fac moftul ... aviz amatorilor.
Inainte aveam timp dar nu aveam cort, acum am corturi dar nu mai am timp ... la fel si cu pescuitul, vanatoarea ... :(

Mie Feb 15, 2012 2:50 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 8 mesaje ]