Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Joi Feb 21, 2019 6:46 am

Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Mic dictionar de prescurtari in chinologie 
Autor Mesaj
Membru activ
Membru activ

Status: Neconectat
Mesaj Răspuns: Mic dictionar de prescurtari in chinologie
Imagine

Certificatul de "agresivitate" (-denumire improprie) sau "duritate" Härtenachweis (HN sau MS).

Cand vine vorba de crestere si selectie, temperamentul este una din caracteristicile foarte importante. Nu toti cainii au un temperament perfect - de aceea, sistemul german incearca eliminarea de la monta a exemplarelor cu un temperament nedorit. Un exemplu ar fi in timpul unui test de conformitate "Zuchtschau" cand doi arbitri examineaza fiecare parte a corpului cainelui, de la felul muscaturii pana la varful cozii (fara ca acel caine sa fie imobilizat in vreun fel), iar cainele trebuie sa prezinte un caracter sanatos, ferm si omogen. Daca acel caine nu suporta o astfel de examinare meticuloasa va primi pe pedigree acea stampila "Zuchtuntauglich" (exclus de la monta).

In regulamentul de crestere al Deutsch Kurzhaar Verband ("Zuchtordnung") se precizeaza in articolul 2 la paragraful "Positive Zuchtvoraussetzungen" (Conditii Pozitive de Crestere), litera "c.":

"c. Die vor der Paarung nach den Regeln des JGHV (Merkblatt) in der Jagdpraxis nachgewiesene Härte. Der Rüde muss, die Hündin soll diesen Nachweis erbracht haben."

"c. Prin asociere si in conformitate cu regulile (recomandarile) JGHV, in vanatoarea practica trebuie sa dovedeasca duritate. Masculul trebuie iar femela ar trebui sa aiba aceasta dovada."

In trecut exista un test oficial de omorare a unei pisici de catre caine - test facut pentru a determina daca acel caine este in stare sa distruga un pradator. In zilele noastre testul de omorare a pisicii nu se mai organizeaza in mod oficial (unii dresori/arbitri inca se mai distreaza organizand astfel de "evenimente").

Actualmente, Härtenachweis (HN) este un certificat sub egida JGHV care atesta faptul ca un anumit caine nu prezinta frica fata de vanat, si ca poate duce la capat unul din lucrurile pentru care a fost nascut. Cu alte cuvinte, Härtenachweis este testarea abilitatii cainelui de a avea reflexe precise in prezenta vanatului - asta nu inseamna ca acel caine trebuie sa fie un caine agresiv!

Pentru obtinerea acestui titlu (HN) cainele trebuie sa demonstreze in cadrul unei situatii de vanatoare reale (desfasurata in conformitate cu legislatia in vigoare) ca se apropie fara ezitare de un pradator cu blana (ranit sau nu) si ca il omoara. Aceasta certificare (HN) este valida doar daca este vorba de vanat salbatic. Deasemenea un caine poate obtine aceasta certificare si in cazul in care incolteste si hartuieste vanat mare periculos (mistret, urs). Aranjamentele pentru astfel de situatii sunt interzise de legea germana - aici este inclusa organizarea de astfel de teste. Evenimentul trebuie sa aiba loc doar in cadrul unei situatii de vanatoare reale.

Pentru eliberarea certificatului Härtenachweis (HN) cel putin un vanator cu acte in regula trebuie sa fie martor la situatia descrisa mai sus. Vanatorul martor trebuie sa completeze un formular cu datele personale, telefonul, nr. carnetului de vanator, asociatia din care face parte, descrierea experientei lui ca vanator, si descrierea evenimentului la care a fost martor - inclusiv locul, ora, tipul terenului, contactul cainelui cu pradatorul. Martorii sunt contactati pentru a confirma veridicitatea celor scrise.

Motivele ce au dus la introducerea acestui test (certificat) in Germania:

• In sistemul german o importanta monumentala o are recuperarea vanatului impuscat, inclusiv a vanatului ranit. Un caine care nu recupereaza vanatul ranit din cauza ca are teama de vanat si/sau nu este dresat si perfectionat in aportul fortat va pierde vanatul ranit.
  • Pentru a crea linii de caini eficiente atat la vanatul mic cat si la vanatul mare si periculos.
  • Härtenachweis este o metoda de a documenta un eveniment care se desfasoara in mod natural in situatii practice de vanatoare. Multi caini din diverse tari ar putea obtine un astfel de certificat in timpul vanatorii. Sistemul german doar documenteaza aceste evenimente.
  • Pentru a testa nivelul pasiunii pentru rapitoare care face parte in mod firesc din constitutia biologica a cainelui. Härtenachweis este apogeul urmaririi.  Este forta care indeamna cainele sa mearga pe urma, dorinta de a gasi vanatul. In acceptia sistemului german dorinta cainelui de a gasi rapitoare denota pasiune - un caine cu o astfel de dorinta va face cheta cu pasiune chiar in absenta vanatului. In momentul in care se realizeaza contactul cu rapitorul un caine de aret bazandu-se doar pe instinct se va opri, iar daca nu este dresat in mod specific sa ramana pe loc, acesta in final va rupe aretul si se va angaja in urmarirea acelui pradator. Tot in acceptia lor, un caine fara pasiune pentru rapitoare nu va face cautare, nu va merge pe urma si de fapt nu se poate numi caine de vanatoare.
  • Pentru a conserva aceasta calitate.

Ultima oară modificat de BOGDAN pe Mar Mai 12, 2009 6:26 pm, modificat 1 dată în total.

Mar Mai 12, 2009 12:43 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

BOGDAN scrie:
# HZP - Herbstzucht Prüfung - echivalentul SOLMS-ului - nu exista limita de varsta pentru participare. Urma tarata se face pe 300m.

La VGP nu exista limita de virsta. La HZP exista
BOGDAN scrie:
# Btr. - Bringtreueprüfung - Test de aport - Consta in gasirea si aportarea unei vulpi ascunsa cu cel putin 3 ore inaintea testului in teren acoperit (desis). Cainele este eliberat de la o distanta de 150m si trebuie sa caute si sa aporteze vulpea din proprie initiativa, fara nici un fel de ajutor din partea stapanului.

Distanta MINIMA e de 150m, dar poate fi, si de obicei este, mai mult. Nu numai fara ajutor, dar cuvintul "aport" nu poate fi rostit; ciinele trebuie sa aporteze din propie initiativa. Se poate da ciinelui comanda "cauta", si conducatorul nu are voie sa mearga cu ciinele ci trebuie sa ramina in zona de unde l-a trimis.
BOGDAN scrie:
# Vbr. - Verlorenbringen - Test de recuperare a vanatului - Urma tarata proaspata cu iepure, pe o distanta de 300m.

VBR nu se da cu urma tirita. Se acorda numai in timpul unei vinatori (daca ocazia se iveste). Daca in timpul vinatorii o vulpe, de exemplu e ranita si fuge, si ciinele merge dupa ea pe urma de miros , o gaseste si o aporteaza, primeste VBR. Toata treaba insa, trebue observata de doi arbitrii. Altfel nu conteaza si ciinele nu primeste nimic. De aia e cam imposibil de obtinut in America, unde din cauza distantelor mari nu prea se intimpla ca in grupul de vinatori sa existe si doi arbitrii.
BOGDAN scrie:
# SW (SWP/VSWP) - Verbands-Schweissprüfung - Test de urma de sange - se acorda premiul 1, 2 sau 3 (SW1) pentru urma de 20 ore, sau SW urmat de "/" pentru urma de 40 ore (SW/1 = Premiul 1 pentru urma de 40 ore)

VSwP nu are decit preis I sau II. Cine a luat "Preis III", inseamna ca a picat cu succes la test. Nu se admit la test ciinii mai tineri de 2 ani. Un ciine trebuie sa treaca cu succes (Preis I sau II) proba cu urma mai veche de 20 de ore, pentru a avea dreptul sa participe la proba cu urma mai veche de 40 de ore. Este singurul test care se poate da de trei ori (3 ori pentru 20 si 3 ori pentru 40 de ore). Toate celelalte se pot da de maxim 2 ori (exceptie Testele Internationale). Sw0,I/0,II, inseamna Un ciine care a dat testul o data la 20 de ore si l-a picat, a mai incercat o data si a obtinut preis I , l-a dat apoi si la 40 de ore si a dat chix, ca la o alta data sa il treaca cu preis II.

Mie Mai 27, 2009 8:03 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Cele scrise de tine @drathaar4 sint o completare sau o corectare a celor scrise de cel pe care il citezi in mesajul tau?

Mie Mai 27, 2009 11:03 am
Administrator
Administrator

Remarca asta este de prost gust! Si un baiat din clasa a-I-a poate sa iti raspunda. Oricum se contorizeaza pe lista. V-am avertizat, nu aveti ce regla pe forum! Doar fisierul de limba, GMT sau alte chestii de genul asta.

Mie Mai 27, 2009 3:11 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

cred ca Old incerca sa spuna ca nu ne putem compara cu Andrei Nicolau....sau ca avem multe de invatat de la el...nu este un capat de tara daca a spus-o mai in gluma :icon_lol:
iar vrei sa revin la teoria cu forumul pentru mironosite....am mai dezbatut asta si cu valpangica pe vremuri....si asta a fost un motiv pentru care s-a creat forumul asta si a ajuns la traficul asta....
asa ca zic sa o lasati si voi mai moale cu atentionarile si cu alte stresuri...ca doar nu suntem calugari...

Mie Mai 27, 2009 3:35 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

mmarius scrie:
Remarca asta este de prost gust! Si un baiat din clasa a-I-a poate sa iti raspunda. Oricum se contorizeaza pe lista. V-am avertizat, nu aveti ce regla pe forum! Doar fisierul de limba, GMT sau alte chestii de genul asta.

Daca spui tu asta... O fi pentru tine personal de prost gust. Pentru mine care incerc sa inteleg daca cele scrise de drathaar4 (pe care nu il cunosc...) sint niste completari sau corecturi, ma ajuta sa rationez. Vreau sa invat si pe mine aceste intrebari ma ajuta sa inteleg... Se vede ca nu am nici mintea unui "baiat" de clasa a I-a...

Este a nu stiu cita oara cind sari la mine fara un motiv intemeiat... Nu am nici o dorinta de a regla ceva, ar fi bine sa pricepi acest lucru. Imi evaluezi postarile ca fiind de "prost gust"... Poate ar fi bine sa iti faci si tie o lista si sa contorizezi acolo...

Mie Mai 27, 2009 3:44 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

sorin flutur scrie:
cred ca Old incerca sa spuna ca nu ne putem compara cu Andrei Nicolau....sau ca avem multe de invatat de la el...nu este un capat de tara daca a spus-o mai in gluma :icon_lol:
iar vrei sa revin la teoria cu forumul pentru mironosite....am mai dezbatut asta si cu valpangica pe vremuri....si asta a fost un motiv pentru care s-a creat forumul asta si a ajuns la traficul asta....
asa ca zic sa o lasati si voi mai moale cu atentionarile si cu alte stresuri...ca doar nu suntem calugari...

Ai cuvintul meu de om ca nu am spus-o in gluma... Nu il cunosc pe Andrei Nicolau... Am vrut doar sa stiu daca cele scrise de el sint completari sau corecturi. Pentru a sti ce are valoare sau nu are valoare... Pentru a invata, sa progresez de la mintea de "baiat" de clasa a I-a cu care m-a cadorisit @mmarius...

Mie Mai 27, 2009 3:46 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Marius...nu mai fii stresat....polemica aduce trafic....nu vezi ce plictiseala e pe la topicurile unde nu mai baga unul cate o gluma? :icon_lol:

Mie Mai 27, 2009 3:47 pm
Administrator
Administrator

Sorin, multa lume a spus ca suntem un forum prea libertin. Lume insemnand persoane care sunt inregistrate si pe alte forumuri din tara si strainatate unde regulile sunt stricte si se aplica.
Old, mesajul lui drahthaar contine si completari si corecturi ale celor spuse de BOGDAN.
Primul citat- corectare
Citatul 2: este si o completare si o corectare legata de comanda "cauta" care totusi are voie sa fie data.
Citatul 3: corectare
Citat 4: corectare si completare.
Sunt sigur ca nimeni nu se supara sa fie corectat si completat de drahthaar4.  

Mie Mai 27, 2009 3:54 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

nu fii asa de sigur....daca ne gandim la unele completari facute de Andrei cu privire la ilegalitatea sau legalitatea unei manifestari chinologice...eu sunt sigur ca cineva s-a suparat....dar sa nu mai revenim...
cu libertinajul....eu m-am spurcat urat cu un arbitru pe un alt forum...sa-i fie tarna usoara...moderatorul chiar era de partea mea...datorita comportamentului acestuia....vezi...nu stiam ca are o boala grava si nu intelegeam de ce era asa stresat....dar nu a fost vorba nici macar de atentionare, ce sa mai vorbim de banari si blocari si stersaturi....suntem pe un forum de vanatori ce mama supararii...doar nu suntem pe forum de pocaiti...

Mie Mai 27, 2009 4:03 pm
Administrator
Administrator

Sorin, suntem pe un forum public, cu audienta. Nu este frumos. Cind o sa fim la "Intalnirea vanatorilor 2009" dupa un spritz se mai poate renunta la eticheta.  ;D

Mie Mai 27, 2009 4:22 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

una este sa te injuri si alta este sa-l mai atingi pe cate unul cand spune snoave....eticheta asta trebuie sa se rezume la discutii mai pertinente, mai profesionale...dar daca asta nu prinde la public...ce sa-i faci...mai o dam si in pusca si cureaua lata....doar majoritatea suntem vanatori amatori nu am facut facultati de cinegetica....

Mie Mai 27, 2009 4:32 pm
Membru activ
Membru activ

drahthaar4 scrie:
BOGDAN scrie:
# HZP - Herbstzucht Prüfung - echivalentul SOLMS-ului - nu exista limita de varsta pentru participare. Urma tarata se face pe 300m.

La VGP nu exista limita de virsta. La HZP exista

Asa este, pentru HZP sunt acceptati cainii nascuti dupa 1 octombrie cu 2 ani in urma. Mai mult decat atat, un caine este acceptat sa dea acest test de maxim 2 ori (in caz ca il pica prima data) - la fel se intampla si cu VJP-ul. Am modificat mesajul initial cu aceasta precizare.

BOGDAN scrie:
# Btr. - Bringtreueprüfung - Test de aport - Consta in gasirea si aportarea unei vulpi ascunsa cu cel putin 3 ore inaintea testului in teren acoperit (desis). Cainele este eliberat de la o distanta de 150m si trebuie sa caute si sa aporteze vulpea din proprie initiativa, fara nici un fel de ajutor din partea stapanului.

Distanta MINIMA e de 150m, dar poate fi, si de obicei este, mai mult. Nu numai fara ajutor, dar cuvintul "aport" nu poate fi rostit; ciinele trebuie sa aporteze din propie initiativa. Se poate da ciinelui comanda "cauta", si conducatorul nu are voie sa mearga cu ciinele ci trebuie sa ramina in zona de unde l-a trimis.

Proba se tine incepand din august pana in aprilie. Distanta minima este 100m fata de marginea desisului (padurii). In timpul evaluarii, handler-ul poate merge de-a lungul liniei padurii, dar trebuie sa ramana tacut. Cainele poate fi trimis folosind un semn sau o comanda vocala (dar nu de aport). Dupa ce e trimis, cainele are la dispozitie 20 de minute sa gaseasca si sa aporteze vulpea. Cainelui i se poate da totusi comanda "Stöbern!" ("Cauta!") de oricate ori doreste handlerul.

BOGDAN scrie:
# Vbr. - Verlorenbringen - Test de recuperare a vanatului - Urma tarata proaspata cu iepure, pe o distanta de 300m.

VBR nu se da cu urma tirita. Se acorda numai in timpul unei vinatori (daca ocazia se iveste). Daca in timpul vinatorii o vulpe, de exemplu e ranita si fuge, si ciinele merge dupa ea pe urma de miros , o gaseste si o aporteaza, primeste VBR. Toata treaba insa, trebue observata de doi arbitrii. Altfel nu conteaza si ciinele nu primeste nimic. De aia e cam imposibil de obtinut in America, unde din cauza distantelor mari nu prea se intimpla ca in grupul de vinatori sa existe si doi arbitrii.

In timpul unei vanatori, cainele trebuie sa urmareasca un iepure sau o vulpe ranita pe o distanta minima de 300m, fara sa vada vanatul care fuge,  dupa care trebuie sa aporteze piesa handlerului. Certificatul VBR nu se va acorda daca in aceiasi zi cainele a avut performante nemultumitoare pe alte urme de vanat ranit. La performanta cainelui din ziua respectiva trebuie sa fie martori 2 vanatori dintre care unul trebuie sa fie arbitru JGHV.

BOGDAN scrie:
# SW (SWP/VSWP) - Verbands-Schweissprüfung - Test de urma de sange - se acorda premiul 1, 2 sau 3 (SW1) pentru urma de 20 ore, sau SW urmat de "/" pentru urma de 40 ore (SW/1 = Premiul 1 pentru urma de 40 ore)

VSwP nu are decit preis I sau II. Cine a luat "Preis III", inseamna ca a picat cu succes la test. Nu se admit la test ciinii mai tineri de 2 ani. Un ciine trebuie sa treaca cu succes (Preis I sau II) proba cu urma mai veche de 20 de ore, pentru a avea dreptul sa participe la proba cu urma mai veche de 40 de ore. Este singurul test care se poate da de trei ori (3 ori pentru 20 si 3 ori pentru 40 de ore). Toate celelalte se pot da de maxim 2 ori (exceptie Testele Internationale). Sw0,I/0,II, inseamna Un ciine care a dat testul o data la 20 de ore si l-a picat, a mai incercat o data si a obtinut preis I , l-a dat apoi si la 40 de ore si a dat chix, ca la o alta data sa il treaca cu preis II.

Din pacate (sau din fericire) se acorda si "Preis III" - care se si trece in pedigree-ul cainelui; nu inseamna ca a picat cu succes - ba din contra, poate chiar sa ajunga KS (Kleemann Sieger) (de ex. Bea KS von der Hansaburg: D1 S1 BTR IKP1 SW3 VBR) - se poate consulta Cartea de Origine Germana (Zuchtbuch): http://www.deutsch-kurzhaar.de/Zuchtbuch/ehzb-oa09.pdf - observandu-se ca sunt destui caini cu SW3.
Pentru aceasta testare se folosesc 250ml de sange, iar urma se face pe o distanta de 1000m. Conform regulamentului, proba se desfasoara intr-o padure de dimensiuni mari cu o buna densitate de vanat mare pentru a asigura o dificultate sporita. Inainte de a intra in padure, urma poate fi trasata pe o distanta de 100 metri in afara padurii - in camp deschis, pasune, etc. Odata intrata in padure, urma trebuie sa treaca prin luminisuri, desisuri, vegetatie diversa. Traseul urmei trebuie sa fie variabil, cu 3 unghiuri aproape drepte. De asemenea pe urma trebuie sa existe intre 4 si 6 puncte de referinta (Verweiserpunkte) unde sunt puse bucatele de plaman sau inima, acoperite cu o frunza, feriga sau muschi pentru a nu fi gasite de pasari. Cand cainele gaseste aceste bucati de organe, handler-ul va lasa cainele sa le manance ca o recompensa, dar si ca o confirmare a faptului ca este intr-adrevar pe urma.

Ultima oară modificat de BOGDAN pe Dum Iun 07, 2009 7:25 pm, modificat 1 dată în total.

Dum Iun 07, 2009 6:26 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

www.ach.ro   

pe aici pe undeva trebuie sa fie toate prescurtarile !

ij12/1,12boc uzumlu,12hatsan semi,22hornet umc&busnel3-9X36,remington7mmRemMag&meopta3-9X42,444mariln,243Hova tactical&IORtactica9-36X56,22lr umc,ij12/2,deutsch drathaar,foxterrier smoth,vitara si chef de viata si petreceri cu prieteni ca voi!

Ultima oară modificat de carpineanu flavio pe Sâm Oct 09, 2010 9:26 pm, modificat 1 dată în total.

Vin Ian 15, 2010 9:16 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2