Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Oct 19, 2018 10:39 pm

Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Cum Fac Cainele Sa NU SARA pe mine?  
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Răspuns: Cum Fac Cainele Sa NU SARA pe mine?
Acelasi lucru il pot spune si eu . Nu este decat o parere a mea ! Nu intotdeauna ce observam la dresori este si usor de copiat de catre noi ! De multe ori cainele vine in viteza cand sare si cred ca este mai greu sa incerci sa-l calci [ mai ales sa-l calci usor ], decat sa ridici usor genunchiul . Dupa ce l-ai lovit prima oara , nu trebuie decat sa ridici instinctiv genunchiul si nici nu se mai apropie de tine .Daca il lovesti usor cu genunchiul , nu risti sa-l accidentezi in niciun fel , pe cand la varianta cu calcatul pe labuta ...daca nu stii [ sau chiar si daca stii ] se poate intampla sa-i provoci vreo fractura . Dar parerile sant impartite si cred ca ambele variante sant bune , oamenii alegand pe cea care le este mai usor de executat si cu mai putine riscuri . :respect:

Mie Mai 12, 2010 8:07 am
Profil Trimiteţi mesaj privat MSNM/WLM
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Răspuns: Cum Fac Cainele Sa NU SARA pe mine?
Kristi scrie:
, pe cand la varianta cu calcatul pe labuta ...daca nu stii [ sau chiar si daca stii ] se poate intampla sa-i provoci vreo fractura .  :respect:

Eu cunosc un caz concret in care exact asta s-a intamplat...din pacate... la un puiandru de ogar englez.
Cel mai bine este sa se incerce comanda "sezi" iar la fiecare " tentativa" de a sari pe tine te lasi usor in jos ( bineinteles ca iti trebuie o salopeta la primele incercari  :icon_mrgreen: ca sa nu te faca varza tot) .Io la terrieri asta fac si da roade de fiecare data.Si este cunoscut faptul ca foxul si jagdul ADORA sa sara... :respect:

Mie Mai 12, 2010 8:22 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM AIM WWW
Membru nou
Membru nou

Mesaj Re: Cum Fac Cainele Sa NU SARA pe mine?
ATENTIE! Mâna este doar pentru a mângâia câinele, altfel, când întinzi mâna spre el, se va feri ca un copil de la orfelinat când vrei să-l mângâi pe cap.

Joi Dec 16, 2010 9:43 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

raresr scrie:
am observat o chestie am incercat si eu sa ma intorc cu fata d ela el cand incearca sa sara si il lovesc cu piciorul usor. Nu mai sare si nici nu se sperie cand ma apropiu de el, este vorba de unul dintre piticii de jagd.

Rares ma bucur ca ai ajuns la concluzia ... ca este mult mai sigur si mai practic , lovit usor cu piciorul decat calcat pe labute ... ;)

Lun Dec 20, 2010 8:12 am
Membru nou
Membru nou

De 5 luni am o catelusa barc cu par scurt, prinita cadou de la prietenii cu care vanez. problema e ca nu prea e sanatoasa la cap.distruge tot(roade) obraznica rau(sare pe masa)n-are pic de stare,nu suporta sa stea singura si mi-a lasat o gaina in curu' gol(cheala de tot). in teren am luat-o de doua ori- nu se sperie de foc de arma, cauta aporteaza si vine cand o chem.deci ???? ce parere aveti de 'needucata' asta -am uitat sa precizez ca e 'mai ceva ca Nadia Comaneci adica nu s-a construit gard sa nu-l sara. dati-mi un sfat pana nu e prea tarziu ca ma exmatriculeaza nevasta de-acasa

Dum Mar 20, 2011 10:11 am
Membru nou
Membru nou

il impusti >:D >:D ca sigur nu mai sare

Dum Mar 20, 2011 10:17 am
Membru important
Membru important

Eu procedez la fel ca si @kristi,cu bune rezultate - si de cand aveam 6-7 ani,adica de vreo 30,am avut caini permanent - in timp ce ridic piciorul spunand si "nu !" pe un ton ferm sau chiar rastit.Primele impacturi cu genunchiul,poate nu descurajeaza total cainele,insa cand vine mai cu viteza si din genunchi ricoseaza si cade pe spate dand cu capatzana de pamant,se dezvata.

Sâm Apr 02, 2011 7:33 am
Membru important
Membru important

sa nu mai sara sa ne murdareasca..? cel mai bine te intorci cu spatele cand el sare sa se sprijine pe tine,asa vede ca nu-i acorzi multa atentie , bun si exercitiul pe care ni l-a expus kristi mai sus,dar sa nu intelegeti ca trebuie sutat cainele ;D

Dum Apr 03, 2011 9:53 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Uneori nu ma deranjeaza sa sara pe mine : cand am si eu chef de joaca . ;D
In rest este destul sa-i spun NU si am rezolvat problema . Este foarte important , ca printre primele notiuni pe care-l invatam , sa fie comanda NU . Una din comenzile cele mai folosite .

Lun Apr 25, 2011 4:03 pm
Membru important
Membru important

jon2004 scrie:
Uneori nu ma deranjeaza sa sara pe mine : cand am si eu chef de joaca . ;D
In rest este destul sa-i spun NU si am rezolvat problema . Este foarte important , ca printre primele notiuni pe care-l invatam , sa fie comanda NU . Una din comenzile cele mai folosite .

eu cred ca odata stabilite niste reguli, in speta NU cand vrea sa sara...NU le mai incalca!
de acord cu @Kristi +@gomez - varianta cu genunchiul da rezultate!

Lun Aug 22, 2011 5:03 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru nou
Membru nou

Metoda cu genunchiul in piept e folosita de multi dresori. Da roade. Din pacate multi folosesc si sutul in burta, stiu. Dar o lovitura usoara cu genunchiul in piept sau apasarea pe cap pentru "down" nu sunt de condamnat, nu inseamna brutalitate.
Eh, o sa mai creasca si o sa fie mai cuminte.

Sa nu uitam ca e foarte adevarata zicala " un caine educat, e un caine fericit"

Mie Apr 18, 2012 11:21 pm
Membru nou
Membru nou

Si eu am avut aceeasi problema.... ;D si acest subiect m-a lamurit si pe mine, dar dupa mai multe incercari , Cred ca de fapt sunt doua situatii diferite:
1. Cand vine spre tine si sare de la distanta (din viteza) - atunci singura solutie este intampinarea cu genunchiul (de fapt nu trebuie sa o lovesti tu, se loveste singura si astfel isi da seama ca trebuie sa fie mai atenta cand sare). In acest caz metoda cu calcatul pe picioarele din spate este imposibila (sau aproape imposibila), ar trebui sa fii mai rapid si mai flexibil decat e cainele si daca incerci :o s-ar putea accidenta.
2. A doua situatie: cand sta langa tine si incearca sa sara pe tine. In acel moment ea are picioarele din spate pe pamant si poti s-o calci mai usor pe piciorul din spate fara sa risti foarte mul. Oricum aceasta metoda este mai rapida...
Mentionez ca in fiecare situatie trebuie sa-i spui "NU".

Ca si observatie personala, odata cu "educarea" cainelui, vei pierde un pic din naturaletea lui de pui. Nu-i lua in nume de rau nebuniile, stiu ca sunt exasperante, dar dupa fiecare, a doua zi cand iti aduci aminte, povestesti cu mandrie prietenilor ce caine "dement" ai. Bucura-te cat poti de aceste intamplari, pentru ca in curand o sa-ti fie dor de ele... :'(

P.S. Jolie a mea implineste azi 11 luni si deja mi-e dor de perioada in care era un pui nebun pe care n-o puteai scapa din ochi

Joi Apr 19, 2012 1:10 am
Membru de onoare
Membru de onoare

La multi ani pentru ea si multe sezoane pline de bucurii si impliniri de acum in colo ...cat priveste calcatul pe labute ...sa discutat mai sus ...este foarte , contraindicat ! ;)

Joi Apr 19, 2012 7:08 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Mai este o metoda pt. cazul 2 exprimat de @Tobik.
Eu pe asta am folosito si a dat roade dupa 3-4 incercari.
Cand cainele sare pe tine, il prinzi frumos de labele din fata si il tii in aceasta pozitie (adica sta numai pe labele din fata si cu spatele vertical) pana el incepe sa dea semne de oboseala si de incomfort, chiar se scheauna usor. Dupa asta ii dai drumul.
Dar il tii! Nu-i dai drumul prematur!
Dupa 2 -3 incercari (depinde si de catel) se va prinde ca saritul pe tine duce la o situatie de disconfort si se lasa.

Joi Apr 19, 2012 7:29 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru activ
Membru activ

Merge cu calcatul pe al meu l-am calcat o singura data pe la 6 luni si nu am mai avut treaba poate si din cauza ca port 48...totusi cu ruptul piciorului e cam cu drobul de sare doar nu-l calca trenul.

Sâm Apr 05, 2014 2:05 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul