Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mie Dec 12, 2018 10:13 am

Răspunde la subiect  [ 121 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Zgarda electronica cu socuri electrice  
Autor Mesaj
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Status: Neconectat
Mesaj Re: Zgarda electronica cu socuri electrice
cainele vanatorului - un prieten si partener de vanatoare (sportiva) si voi vorbiti de curent de socuri electice, de disciplina care trebuie sa o aiba cainele,fara sa va dedicati timp suficient pentru dresaj, uitand ca si noi ca stapani mai gresim, uneori ratam, suntem invidiosi, alteori mergem mai in fata altori colegi ...
personal am dresat 3 caini -fara sa folosesc socuri electrice si am avut mari satisfactii (am fost multumit de rezultatele cainilor in teren) chiar si la concursuri Derby.
in mod sigur si cainele se bucura la fel de mult ca stapanul de iesirea in teren, uneori e mai greu de stapanit insa trebuie sa avem rabdare cu ei
cainele -parerea mea- trebuie sa-ti fie prieten, lucreze cu tine in echipa si sa fie dornic sa te serveasca ori sa-ti faca pe plac nu sa-i fie frica de tine ca il torturezi, dar ma rog sunt oameni si oameni ...
un coleg de grupa a folosit o astfel de zgarda la un brac. nu-l vedea datorita stufului insa il tot curenta. nu vreau sa va descriu reactia cainelui. vai de el , nu stia unde este stapanul fugea de colo-colo si stapanul cel grozav tot il curenta. o scena de tot ... pana am strigat sugerandu-i sa-si folosesca si vocea sau sa fluiere pentru a fi localizat de caine.
cum spunea un prieten "frumusetea unei partide de vanatoare se datoreaza cainelui in proportie de 50%" si vorbea de cheta, aret, aport, conlucrare.
nu sunt de acord cu zgarda cu socuri electrice si eu personal as interzice folosirea ei. nu esti in stare sa-ti dresezi/stapanesti cainele nu-l creste si nu-l folosi

Lun Noi 10, 2014 8:42 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 121 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9