Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Dec 17, 2018 5:32 am

Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
metoda de dresaj 
Autor Mesaj
Membru nou
Membru nou

Status: Neconectat
Mesaj metoda de dresaj
Am un brac cu parul scurt in varsta de 7 luni.Face tot ce tine de dresajul de baza ,face aretul,scotoceste foarte bine,face aportul la vanat in timpul vanatorii,a inceput sa si dezvolte cheta si sa o faca metodic.Incepe sa schimbe directia de cautare dintr o parte in alta la fluier si semn.
Nu stiu insa nici o metoda prin care sa l invat sa mearga inainte la comanda,in adancime ,si sa caute stanga sau dreapta la comanda.
Va rog pe cei care stiu sa mi explice o metoda de dresaj.
Va multumesc!

Mar Mar 04, 2014 10:27 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: metoda de dresaj
Din cate stiu eu schimbarea directiei cainelui se face prin schimbarea directiei de mers a vanatorului (cheta suveica). Atunci cand cainele vede ca te indrepti in alta directie va veni imediat in acea directie, pentru care poti folosi si comanda verbala : dreapta, stanga.

Mie Mar 05, 2014 7:09 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Recomand cumpararea cartii CAINII DE ARET, al domnului Dr, Mihai Burcescu.
Scrie explicit, are si planse color si daca te ocupi de caine iese 100% asa cum scrie acolo.

ps: adevarat, cainele urmeaza stapanul la vanatoare , asadar mergem in zig zag tinand cont de directia vantului si indicand energic caineleui, cu mana, directia in care dorim sa mearga( directia noaastra de mers adica)

Mie Mar 05, 2014 7:17 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Eu cred ca , exprimarea colegului nu corespunde cu ceea ce doreste el de fapt ...colegule fii mai explicit te rog , ce anume doresti de la caine !

Mie Mar 05, 2014 8:41 am
Profil Trimiteţi mesaj privat MSNM/WLM
Membru important
Membru important

Cred ca asta doreste colegul!
http://www.youtube.com/watch?v=bOti4xGT-V4

Mie Mar 05, 2014 1:41 pm
Membru activ
Membru activ

Incercati cu lesa lunga pentru al ghida si al face sa inteleaga ce insramna stanga sau dreapta dupa care renuntati la lesa si in primul rand munca si mai ales rabdare

Mie Mar 05, 2014 6:58 pm
Membru nou
Membru nou

El incepe sa deprinda cheta suveica,si l invat asa cum descrie Dr. Burcescu in carte.
Ma intereseaza cum sa fac sa mearga pe o "linie imaginara" departe de mine ,ceva in genul celui din film.
Mai concret :doar eu am vazut unde a cazut vanatul si vreau sa aporteze....sau vreau sa l trimit intr un punct anume pe o linie imaginara .

Mie Mar 05, 2014 7:02 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

In general a reusi sa trimiti cainele inainte pe o linie imaginara nu prea ajuta la aportul vanatului in situatia expusa de dvs ...ajuta intradevar dar in alte situatii ...in primul rand singurul vanat pe care dvs il puteti vedea unde a cazut si cainele nu este vanatul de pasaj ...sunt foarte putine situatiile cand dvs vedeti unde a cazut si cainele nu , pt ca de obicei toti cei care vanam cu caini tragem la aretul acestuia , la pasarea respectiva si atunci cainele este pe ea ,cum se spune ! Deci sunt foarte putine situatiile cand , cainele pierde din vedere obiectul ! In acele mici situatii se foloseste comanda aport , trebuie sa va orientati cum bate vantul , puneti cainel pe vant si problema este rezolvata ! Mai doresc sa va spun ceva , se poate intampla sa observati unde cade vanatul si acesta sa nu fie decat alicit si sa numai fie in acel loc ...si atunci intervine partea de dresaj a cainelui numita ...urma tarata . Este greu sa poti trimite un caine pe o linie imaginara , la o distanta apreciabila si aici ma refer la distante de peste 200-300 de metrii ...se poate dar trebuie sa aveti CAINE si sa stiti sa.l educati perfect !
PS Chestia cu stanga -dreapta este foarte simpla ...durerea cea mai mare este sa.l faceti sa mearga pe directia inainte !

Mie Mar 05, 2014 7:15 pm
Membru nou
Membru nou

Bine,am inteles ca va fi greu.....
Si totusi,un mod de lucru,o tehnica?

P.S. Ce am exemplificat ca situatie era doar sa ma explic mai bine.
Iar stanga dreapta a inceput deja sa faca destul de binisor la fluier si la semn cu mana.
Partea buna e ca in spatele casei,dupa livada sant cateva sute de hectare de culturi ,o lunca,Lunca Muresului si o padure la aproximativ 4 km .Deci teren si vanat am suficient ca material didactic ajutator.Si plus aproape zilnic are alocata o ora de "distractie" in teren.

Mie Mar 05, 2014 11:12 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

ovidiu-alin scrie:
Bine,am inteles ca va fi greu.....
Si totusi,un mod de lucru,o tehnica?

P.S. Ce am exemplificat ca situatie era doar sa ma explic mai bine.
Iar stanga dreapta a inceput deja sa faca destul de binisor la fluier si la semn cu mana.
Partea buna e ca in spatele casei,dupa livada sant cateva sute de hectare de culturi ,o lunca,Lunca Muresului si o padure la aproximativ 4 km .Deci teren si vanat am suficient ca material didactic ajutator.Si plus aproape zilnic are alocata o ora de "distractie" in teren.

Din pacate modul de lucru sau tehnica ...cum ii spuneti dvs , difera de la caine la caine si de la crescator la crescator ...daca nu ajungeti sa simtiti cainele si sa speculati anumite chestii ...nu o sa reusiti !

Joi Mar 06, 2014 7:35 am
Membru nou
Membru nou

@Kristi,sa nu ti fie cu suparare ,esti cumva politician ?
Daca vrei sa impartasesti ceva la modul concret e bine,daca nu,asisderea.
Multumesc pentru sfat !
Toate cele bune,
Ovidiu!

Joi Mar 06, 2014 8:00 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Salut ...nu sunt politician , am incercat sa va explic ca nu exista o tehnica anume pt acest gen de dresaj , pe care doriti dvs ! Atat . Era bine daca avea cineva o telecomanda , era foarte simplu pt toata lumea , o dadeam de la unu la altul !
PS Sunt tare curios daca va vor fi impartasite mai multe tehnici pt a reusi sa trimiteti cainele inainte cum procedati ...le incercati pe toate pana reusiti !!!

Joi Mar 06, 2014 8:08 am
Membru important
Membru important

Exista metota pentru aport pe directii clara explicata pas cu pas. In acest caz aportul se incepe cat mai devreme prin joaca si nu are nicio treaba cu aportul fortat.

Nu tot ce inseamna dresaj se rezuma la 2 carti scrise la noi. Mai ales ca aceste 2 carti nu prea au treaba cu unele rase de aret de la noi. Cel putin in cazul Bretonului, sunt de parere ca aceste carti sunt total nepotrivite.

Si ca sa nu fiu iar acuzat ca inventez postez o coperta dintr-un material de dresaj unde este clar evidentiat aportul pe cele 3 directii: stanga - dreapta - inapoi . Pentru a 4 a se foloseste apelul :)

Imagine

Joi Mar 06, 2014 2:47 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru important
Membru important

Un exemplu de aport memorat pe directii : http://www.youtube.com/watch?v=1EI3zmzB0pY

Si un exemplu de aport nevazut pe directii (mai ales primul aport): http://www.youtube.com/watch?v=Z5TQya5S8LY

Nu stiu daca se vede clar:
- calmul conducatorului
- lipsa de stres a cainelui
- aproprierea de conducator a cainelui cand preda aportul (nu incetineste deloc, nu prezinta stres)
- lipsa de tipete si comenzi rastite ale conducatorului
- armonia dintre conducator si caine

Datorita acestor lucruri sunt adeptul altor metode de dresaj decat celor care se gasesc oficial in Romania. Dar fiecare este liber sa aleaga metoda pe care o doreste. Si poate asta nu inseamna ca o metoda este mai buna sau mai proasta decat alta.

Joi Mar 06, 2014 3:26 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

Sincer , imi doresc sa vad un caine , care se duce pe directia inainte 200 de metrii fara sa i se arunce vreun obiect sau sa i se planteze vreun aport si sa mearga pe nas ...deci vreau sa vad conducatorul ca sta pe loc si ca trimite cainele 200 de metrii pe directia inainte si binenteles ca acesta se duca !!!

Joi Mar 06, 2014 3:30 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul