Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mie Dec 12, 2018 10:11 am

Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Ajutor,un sfat ! 
Autor Mesaj
Membru nou
Membru nou

Status: Neconectat
Mesaj Ajutor,un sfat !
Sa traiti, as avea si eu o problema cu un metis de copoi cu jagdterrier, cainele merge impecabil la porc,gaseste ,latra perfect ,dar am o problema cu el se sperie la foc de arma. Ce as putea face sa il invat ? Este mascul si are 2 anu jumate ,imi este foarte drag si imi place cum lucreaza la porc ,dar cand dai focul mananca pamantul .

Joi Feb 13, 2014 11:05 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: Ajutor,un sfat !
Daca este un caine bun merita efortul dresajului "focului de arma" zilnic. Nu stiu daca a avut parte de asa ceva, daca nu atunci poate ca inca nu este tarziu.
In cazul in care nu iti este familiara metoda sunt bucuros sa ti-o impartasesc.

Vin Feb 14, 2014 5:47 am
Membru de onoare
Membru de onoare

T_man scrie:
Daca este un caine bun merita efortul dresajului "focului de arma" zilnic. Nu stiu daca a avut parte de asa ceva, daca nu atunci poate ca inca nu este tarziu.
In cazul in care nu iti este familiara metoda sunt bucuros sa ti-o impartasesc.

Eu unul , mentionez ca nu am probleme de acest gen ...dar as fi curios sa cunosc aceasta metoda ...

Vin Feb 14, 2014 8:01 am
Profil Trimiteţi mesaj privat MSNM/WLM
Membru de onoare
Membru de onoare

Daca o OK sa o postezi aici, cred ca ar fi de ajutor multor vanatori, altfel spus si eu sunt curios @T_man.

Vin Feb 14, 2014 8:40 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

Daca fuge de rupe pamintul pare frica instinctiva si atunci poti sa o rezolvi doar dandu-I un foc bine plasat de aproape, daca e dobandita ar fi cateva metode dar numai tu stii sau iti poti da seama de ce fel de caz e. Ce a facut prima data cand a auzit focul ? La ce distanta de el s-a tras ? Cum a evoluat in continuare?

Vin Feb 14, 2014 8:55 am
Membru activ
Membru activ

Joaca-te cu cainele si roaga pe cineva sa faca o puscatura la o distanta destul mare (50 m) de tine. Cand trage colegul tau, tu sa fii langa caine si sa-l mangai si sa-i distragi atentia prin joaca de la sunetul de arma. Foloseste, daca are, jucaria lui preferata (chiar si la 2 ani mai poate avea asa ceva). Treptat, in cateva sedinte de genu asta, in functie de cum vezi ca evolueaza cainele, colegul cu arma se poate apropia putin de voi. Nu forta lucrurile si nu repeta faza cu puscatura decat dupa ce cainele este perfect relaxat si increzator.
Daca la sfarsitul vanatorii colegii se apuca de sedinte de tir, roaga-i sa astepte putin si retrage-te cu cainele din zona, sa fii cat mai departe de locul unde se trage.

Vin Feb 14, 2014 1:16 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Problema focurilor de arma sau a bubuiturilor, trasnetelor, petardelor, focurilor de artificii afecteaza destul de multi caini... nu are nici o legatura cu cainii de vanatoare ci cu cainii in general. Eu unul care am un astfel de caz in canisa nu prea o vad rezolvabila, am problema asta la fiecare furtuna si e destul de nasoala, sparge orice, rupe orice vine in casa, stau langa el si tot tremura de frica desi e de dimensiunea unui vier , ma refer la un adult mascul ciobanesc caucazian

Vin Feb 14, 2014 4:05 pm
Membru important
Membru important

E o problema la cainii de vanatoare in general in ro. datorita selectiei care nu o facem noi nici macar in sensul asta .

Vin Feb 14, 2014 4:23 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Deci sustii ca e o problema genetica? rezolvabila prin selectie?

Vin Feb 14, 2014 4:56 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

clujeanul scrie:
Joaca-te cu cainele si roaga pe cineva sa faca o puscatura la o distanta destul mare (50 m) de tine. Cand trage colegul tau, tu sa fii langa caine si sa-l mangai si sa-i distragi atentia prin joaca de la sunetul de arma. Foloseste, daca are, jucaria lui preferata (chiar si la 2 ani mai poate avea asa ceva). Treptat, in cateva sedinte de genu asta, in functie de cum vezi ca evolueaza cainele, colegul cu arma se poate apropia putin de voi. Nu forta lucrurile si nu repeta faza cu puscatura decat dupa ce cainele este perfect relaxat si increzator.
Daca la sfarsitul vanatorii colegii se apuca de sedinte de tir, roaga-i sa astepte putin si retrage-te cu cainele din zona, sa fii cat mai departe de locul unde se trage.

Foarte corect ce spui tu dar cu o singura diferenta.
Distanta minima de incepere a dresajului este de 200 m, iar in timpul focurilor de arma sa nu lipseasca joaca, si cel mai important sa fie in lesa (legata de curea) pentru a nu avea posibilitatea sa fuga.
Inca un lucru foarte important este sa nu se foloseasca petarde sau pistoale cu bila de cauciuc, ci direct arma de vanatoare lisa, mai apoi cu arma cu glont, dar doar la urma , atunci cand cainele nu mai tresare.
Bafta la dresaj, si poate ai noroc sa-l indrepti.

P.S. Daca poti sa intri in goana cu el ar fi perfect.

Vin Feb 14, 2014 6:58 pm
Membru activ
Membru activ

Cainele meu se teme de tunete si de artificii de se pisa pe el. La vanatoare l-am scos prima data cand avea un an si un coleg a tras cu arma la cand cainele era la vreo doi metri de el . Nici macar nu a tresarit. Nu are absolut nicio problema cu focul de arma, chiar vine la puscatura, dar in rest, acasa ii distrus cand aude bubuituri gen tunete sau artificii. Si nu-i singurul astfel de caine; am mai avut un foxterrier, un teckel si un metis cu exact acelasi comportament la foc de arma vs. tunete&artificii.
@T_man, am zis si io 50 de metri, dar logic ca daca stapanul crede ca trebe sa inceapa de mai departe, este perfect de liber sa hotarasca ce si cum. Eu as incepe faza cu prima puscatura si la 200 de metri cum zici tu, dar nu as lega cainele in lesa. Nu zic ca-i mai bine asa cum cred eu, chiar nu conteaza asta, ma gandesc ca se poate oricum, important mi se pare sa fie relaxati si stapanul si cainele, si sa reuseasca sa scape de problema asta aiurea.
Faza cu sedinta de tir de care ziceam mai sus cred ca trebe aplicata oricand cineva are un caine mai sensibil, chiar dupa ce cainele s-a obisnuit cu puscaturile de vanatoare. Am vazut un caine grozav-grozav de mistreti, care cand se apucau unii de tir, lasa capul in jos si se retragea incet pana cand trebuia sa muncesti sa-l recuperezi. Si era un caine de 10++. Si inca un +.
Daca ai caine de mistreti, clar ca macar pana se invata bine ar trebui sa mergi cu el in goana.

Vin Feb 14, 2014 8:16 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

ADRIAN.B scrie:
E o problema la cainii de vanatoare in general in ro. datorita selectiei care nu o facem noi nici macar in sensul asta .

Parerea mea e ca nu e o problema genetica......parerea mea.

Vin Feb 14, 2014 9:01 pm
Membru important
Membru important

lechasseur_13 scrie:
ADRIAN.B scrie:

Parerea mea e ca nu e o problema genetica......parerea mea.

Vreau sa spun ca am intalnit foarte multi caini cu problema asta si lumea nu o trateaza cu seriozitatea necesara care ar trebuii sa fie destul de radical(nu inmultiti acesti indivizi)

Vin Feb 14, 2014 9:56 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

fara suparare dar e o tampenie, nu poti "eradica" frica de bubuituri prin selectie, se pot rezolva displazii, angulatii, roba, dentitie etc, etc... dar defecte care apar pe loc este imposibil, un caine poate avea anumite probleme de comportament azi, si peste un an sa nu le mai aiba, sau sa le aiba toata viata si urmasii lui niciodata.
Parerea mea este ca un caine care are un astfel de defect e improbabil sa-l folosesti la vanatoare dar poti sa-l reproduci foarte bine... evident ca nimeni nu va vrea un pui din el, deci daca e "genetic" dispare pe cale naturala.

Vin Feb 14, 2014 10:37 pm
Membru important
Membru important

bogus scrie:
fara suparare dar e o tampenie, nu poti "eradica" frica de bubuituri prin selectie, se pot rezolva displazii, angulatii, roba, dentitie etc, etc... dar defecte care apar pe loc este imposibil, un caine poate avea anumite probleme de comportament azi, si peste un an sa nu le mai aiba, sau sa le aiba toata viata si urmasii lui niciodata.
Parerea mea este ca un caine care are un astfel de defect e improbabil sa-l folosesti la vanatoare dar poti sa-l reproduci foarte bine... evident ca nimeni nu va vrea un pui din el, deci daca e "genetic" dispare pe cale naturala.

Prietene frica de focul de arma e un motiv pentru care se interzice la monta individul si asta nu o spun eu .
Exact despre asta vorbeam dar colegul m-a ajutat .Nici macar nu stim theoretic ce ar trebuii facut.

Vin Feb 14, 2014 10:50 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul