Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mie Noi 21, 2018 6:45 pm

Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Ascutit cutite 
Autor Mesaj
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Status: Neconectat
Mesaj Re: Ascutit cutite
Ce fel de piatra combinata sa imi trebuiasca?

Vin Ian 07, 2011 2:22 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Stefann_ scrie:
Ce fel de piatra combinata sa imi trebuiasca?

Pai spuneai ca ai una belgiana combinata 600/4000.... http://uk.ardennes-coticule.com/index.a ... Cotcarb&q=
Inseamna ca ai luat-o de la mine ca, din cate stiu, sunt singurul importator de la noi:http://csorescu.wordpress.com/for-sale/

Vin Ian 07, 2011 2:38 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Da, de la tine am luat-o.Credeam ca te referi la cele galbene.Am inteles ca au mai mult
material abraziv in ele.

Vin Ian 07, 2011 2:49 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Stefann_ scrie:
Da, de la tine am luat-o.Credeam ca te referi la cele galbene.Am inteles ca au mai mult
material abraziv in ele.

Nu cred ca-i mare diferenta intre cea galbena si cea albastra, maxim 20%. Parca tu spuneai ca nici partea artificiala de 600 nu ai din otel?1

Vin Ian 07, 2011 2:55 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Nu,nici cu partea de 600 nu am rezolvat mare lucru.

Vin Ian 07, 2011 3:15 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Stefann_ scrie:
Nu,nici cu partea de 600 nu am rezolvat mare lucru.

La inox iti trebuie mai multa rabdare ca de obicei! Sau o piatra diamantata pe care o schimbi in fiecare an sau chiar mai des (depinde de calitatea ei si pretul e pe masura calitatii)

Vin Ian 07, 2011 3:23 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Nu stiu ,la DC4 este ce granulatie are,daca pot face cu ea un tais destul de bun care sa ia parul de pe mana.

Vin Ian 07, 2011 3:39 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Stefann_ scrie:
Nu stiu ,la DC4 este ce granulatie are,daca pot face cu ea un tais destul de bun care sa ia parul de pe mana.

Tocmai scrisesem ca pietrele diamantate nu exista in varianta ultrafina (sau nu am auzit eu). Aia inseamna ca nu vei putea barbierii cu taisul respectiv! Dar de ce ai avea nevoie ca un cutita sa taie parul de pe mana?! Poate sa fie ascutit fara sa barbiereasca! ca sa barbiereasca trebuie sa fie ascutit si cu taisul finisat pe o piatra fina. Daca e doar ascutit, taie bine dar nu barbiereste.

Vin Ian 07, 2011 3:55 pm
Membru activ
Membru activ

Am în dotare DC3 şi DC4 şi ambele au pe o faţă o plăcuţă de ceramică sau o gresie extrem de fină cu care eu mângâi uşor tăişul după ascuţire şi rezultatul este ceea ce-ţi doreşti -bărbiereşte la propriu firele de păr.Mai am şi ascuţitoare cu role de la Fisk. şi alte plăci diamantate de la Dianova,ascuţitor de la Victorinox şi altele însă le apreciez şi folosesc mai mult pe primele două de la Fallkniven însă definitoriu este oţelul din compoziţia lamei.

Lun Ian 10, 2011 4:45 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: R?spuns: Ascutit cutite
eltorro scrie:
Am spus deja.... ascutitori bune sunt Lanski sau Gatco.
Daca vrei ceva mai simplu... dar mai rapid, ascutitorile cu role sunt bune, dar numai cele cu role elicoidale, sau care au rolele dispuse oblic. Cele care sunt drepte, tind sa se toceasca in aria de contact, ajungand ca in scurt timp sa toceasca orice ascutis. Trebuie inteles ca asemenea scule nu sunt pentru folosinta indelungata, si se arunca dupa nici 30 intrebuintari... variind desigur cu gradul de design.
Cel mai bun cu role pe care l-am vazut pana acum este unul finlandez... se numeste Fiskars (mi se pare ca aceasta companie a fost cumparata de Gerber).

Folosind un otel moale ca sa rearanjezi particulele care formeaza taisul nu este ascutire, ci reasezarea lamei dupa microserarea sau "rularea" taisului. Finalizarea unui tais extraordinar se face pe curea....

Uite ascutitoarea de care vorbeam...
Imagine

eu am cam acelasi lucru, printre altele, rolele sunt dispuse oblic, e Made in Finland si nu China ca alte produse de la Ikea si e f bun (de ieftin nici nu mai vb):

http://www.ikea.ro/ro/Cautare.htm?cuvan ... uta=%C2%A0

Imagine

Vin Ian 14, 2011 11:22 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru activ
Membru activ

Mesaj Re: R?spuns: Ascutit cutite
mihaiman scrie:
eltorro scrie:
Am spus deja.... ascutitori bune sunt Lanski sau Gatco.
Daca vrei ceva mai simplu... dar mai rapid, ascutitorile cu role sunt bune, dar numai cele cu role elicoidale, sau care au rolele dispuse oblic. Cele care sunt drepte, tind sa se toceasca in aria de contact, ajungand ca in scurt timp sa toceasca orice ascutis. Trebuie inteles ca asemenea scule nu sunt pentru folosinta indelungata, si se arunca dupa nici 30 intrebuintari... variind desigur cu gradul de design.
Cel mai bun cu role pe care l-am vazut pana acum este unul finlandez... se numeste Fiskars (mi se pare ca aceasta companie a fost cumparata de Gerber).

Folosind un otel moale ca sa rearanjezi particulele care formeaza taisul nu este ascutire, ci reasezarea lamei dupa microserarea sau "rularea" taisului. Finalizarea unui tais extraordinar se face pe curea....

Uite ascutitoarea de care vorbeam...
Imagine

eu am cam acelasi lucru, printre altele, rolele sunt dispuse oblic, e Made in Finland si nu China ca alte produse de la Ikea si e f bun (de ieftin nici nu mai vb):

http://www.ikea.ro/ro/Cautare.htm?cuvan ... uta=%C2%A0

Imagine

sa nu te superi pe mine, dar aceasta e o scula care fac praf si pulbere un tais cu titlul de ascutit...
ea nu ascute, ea face acelasi rau ca un masat..ea ii face zimtisori fini pe muchia taisului, zimtisori care dau impresia de ascutit dar de fapt nu au nimic in comun
un ascutit presupune crearea unei muchii drepte, netede si subtiri care va despica materialul taiat, taisul facut cu aceasta scula va fi zimti slabi (semidesprinsi de materialul din lama) care se rup la primele taieri fiind apoi obligat sa repeti ascutirea
nu e deloc recomandabila pentru lame de calitate, si cu cat otelul e mai slab cu atat va parea ca e mai buna aceasta "scula"
e parerea mea, dar cred ca e justificata indeajuns

Mar Ian 18, 2011 10:44 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

nu ma supar si nici nu te contrazic. dar poate te contrazice eltorro

el a zis ca sunt bune, eu nu ma pricep si sunt de acord cu voi amandoi ;D

Vin Ian 21, 2011 2:19 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Am gasit, pentru cei din zona de vest un loc specializat in ascutit diverse chestii.

http://www.ascutitorie.ro/web/about.php

Nu am fost inca acolo, dar trebe sa merg in curand. Dupa ce voi apela la ei o sa postez parerea mea despre ei.

Mar Ian 25, 2011 7:00 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Având ca sarcină concretă ascuţirea de la A la Z a unui cuţit de rindea pentru un client, m-am gândit că ar putea fi interesantă realizarea unei serii de imagini ale tăişului în cursul procesului de ascuţire:
http://csorescu.wordpress.com/2011/02/1 ... -ascutime/

Sâm Feb 19, 2011 1:07 pm
Membru activ
Membru activ

Am cumparat o minune de polizor cu banda si piatra.Banda are granulatia optima de 80 iar piatra am dat-o jos si am montat un disc de pasla tare,compacta,e si asta de mai multe tipuri.

Prima data am tras cutitul de trei ori pe o parte trei pe cealalta pe banda cu smirghel de 80 iar apoi de patru cinci ori pe fiecare parte am tinut pe pasla.Pe pasla am dat cu pasta carbochim alba,asta am avut de la vechiul strop.Carbochimul are si pasta verde de doua granulatii,cea mica am inteles ca e cea buna pentru finisat cutitele.Merge brici si cea alba ce o am eu.

Atentie mare la pasla,nu tineti cutitul cu taisul in sus,mi l-a agatat si a tras cu el de protectia metalica de la polizor dupa ce s-a infipt vreo cinci centimetri in discul de pasla !!! Obisnuit de la pietre sa trag cutitul pe ambele sensuri era sa o patesc urat cu pasla care de fapt e lana compactata.

Toata operatia de ascutire a unui cutit pe acest aparat dureaza sub 1 minut ! Inainte trageam cutitele pe trei pietre de granulatii diferite luate de la Sorescu,apoi pe stropul de piele cu pasta,30-45 minute sa obtin razor sharp.
Acum cu acest rahat de polizor cu banda luat de pe tocm.i.ro parkside 240 cu 144 lei,doua discuri de pasla la 35 lei/buc si o pasta de slefuit la cativa lei si aia,am toate cutitele dick,victorinox,giesser messer,icel,tramontina,wmf,ikea si restul ciurucurilor,brice de barbierit.
Nu am incercat pe cutitul meu cu care lucrez kai shun gokujo fiindca asta nu a necesitat mai mult de doua trei plimbari pe masatul ceramic cu toate ca am dezosat cantitati imense de carne si am lovit in os si in manusa de zale de n ori.

La acelasi pret gasiti in state,Harbor Freight 1x30 belt sander,ce functioneaza cu banda smirghel de 80 grit si curea de piele pentru finisat lama.La fel de bun si la fel de rapid dar la doua trei luni de asteptat sosirea comenzii in Romania.

Sâm Ian 10, 2015 10:09 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul