Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mie Aug 23, 2017 6:20 am

Răspunde la subiect  [ 178 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Muflonul (Ovis musimon) 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Re: Muflonul (Ovis musimon)
Felicitari! Unde se incadreaza la medalii?!

Mie Apr 16, 2014 7:49 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Nu stiu cum PLM Adriane,

tu ori esti cel mai cuminte copil ori ai pile sus de tot.

La tine toate vin mai repede, si Mos Craciun si mielul de Paste.

Tare trofeul. Pacat de varfurile rupte.

Felicitari!

PS Cine face cadouri de-astea, sa-i trimit si eu o scrisoare? :D

Mie Apr 16, 2014 8:51 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

marius_p scrie:
Felicitari! Unde se incadreaza la medalii?!

Aur Marius
Iti da-i seama daca avea varfurile intregi !! Lipsa sint cca 7-9 cm !!
Dar eu sint foarte fericit si asa
Cautam de peste 3 ani un berbec fain si nici o data nu am avut ocazia sa-l gasesc cand aveam autorizatie pentru muflon !! tot timpul gaseam cate un berbec frumos cand aveam autorizatie la caprior :D
Si mai aveam un "rapitor feroce" si anume prietenul meu Alex Baculea :D
Dar m-am ambitionat si nu m-am lasat pana nu am gasit un berbec din "garda veche" de la inceputurile complexului de vanatoare.
Acum au ramas berbeci care or sa fie buni abia peste 3-4 ani !!

Mie Apr 16, 2014 9:16 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Ciprian scrie:
Nu stiu cum PLM Adriane,

tu ori esti cel mai cuminte copil ori ai pile sus de tot.

La tine toate vin mai repede, si Mos Craciun si mielul de Paste.

Tare trofeul. Pacat de varfurile rupte.

Felicitari!

PS Cine face cadouri de-astea, sa-i trimit si eu o scrisoare? :D

Ciprian,ca sa nu se mai oftice anumite persoane care nu aveau loc de popo-ul meu nu am mai postat poze cu trofeele mele demult timp(iar Tu sti foarte bine despre ce vorbesc ca doar le-ai vazut :D )
Si acesta este impuscat acum cca 3 saptamani !!
Numai bine
Ps: l-am primit cadoul de la sotia mea

Mie Apr 16, 2014 9:20 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

De la sotie ?!!!

O sa te coste scump! :poznas:

Mie Apr 16, 2014 9:33 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Primul meu muflon.

Imagine

Lun Ian 05, 2015 1:38 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Felicitari, spune toata povestea ca altfel e doar o poza.... ;)

Lun Ian 05, 2015 8:40 pm
Moderator
Moderator

Dantes Edmond scrie:
Felicitari, spune toata povestea ca altfel e doar o poza.... ;)

Corect,bine spus.

Wrangler Laredo,Mazda CX 7,Vw Golf v................

Lun Ian 05, 2015 8:46 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Era o frumoasa zi de toamna tarzie, cand Peter, paznicul de vanatoare a venit la locul de intalnire la 6:30 fix. Dupa ce am parcurs un drum forestier de aproximativ 10km, am hotarat sa ne incercam norocul la dibuit,(dupa ce cu o seara inainte am stat mai bine de 3 ore la panda) pe o ploaie marunta care era in avantajul nostru. Pana in jurul orei 9 si ceva nu am vazut nici macar o vrabie, iar la un moment dat a inceput sa ploua din ce in ce mai tare, dar zeita, nu a vrut sa plec acasa fara crenguta de la palarie. Cand eu am vrut sa renunt, Peter mi-a spus ca in flancul drept, din locul unde stateam, undeva la 300-400 de m a vazut cateva femele de muflon si sigur trebuie sa fie si masculi. Am decis sa ne apropiem, dar nu dinspre locul unde stateam noi, ci am inconjurat cu masina pe o suprafata mai mare padurea. Am lasat masina pe culme, iar noi am inceput sa cautam acel card de 10 femele si 7 masculi (asa a zis Peter inainte ca eu sa trag). Nu cred ca am mers foarte mult, ca i-am zarit langa o taietura pe unde trecea o linie de inalta tensiune. Am vazut 4 masculi cu trofee de peste 1m foarte frumosi si pe care din pacate nu am apucat sa ii pozez, iar ceilalti 3 cu trofee intre 60 si 90cm. Ne-am apropiat foarte incet de card si parca de fiecare data ne simteau, desi vantul sufla de la vest la est fata de cum eram noi pozitionati. Cand au ramas in spate, doi dintre masculii cu trofee de peste 1m si cel doborat de mine (trofeul meu are la dreptul 65 cm, iar stangul are 69 cm, varsta lui este undeva la 3-3,5 ani) erau undeva la 142 de m masurati de Peter cu telemetrul. Mi-a fixat trepiedul in fata mea si mi-a spus sa am rabdare pana cel pe care vroiam sa-l impusc vine intr-o pozitie mai favorabila, deoarece tocmai el statea dupa copaci si ii vedeam doar capul. Am stat nemiscat cred ca vreo 8-10 min, iar cand a iesit de dupa cei doi arbori am tras. A cazut in foc. Aveam, sincer sa fiu, tensiunea de peste 200, inima mai mai ca imi sarea din piept. Nici nu l-am auzit pe Peter cand m-a felicitat, iar cand am ajuns langa el si am primit crenguta cu sange, aveam niste emotii care nu pot fi descries. Imi tremurau mainile, iar de emotie am uitat aparatul foto pe trepied in locul de unde am tras. Am stat langa mascul o vreme si i-am analizat trofeul impreuna cu paznicul. Arma cu care am tras era a lui Peter si era o carabina Voere Kufstein in cal. 308 WM, echipata cu o luneta de panda S&B 2,5-10X56.

Cu stima,
Alex

Mar Ian 06, 2015 8:08 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Frumos, felicitari, dupa parerea mea cred ca are mai mult de 3-3.5 ani , ma gandesc la vreo 5-6.

Joi Ian 08, 2015 12:31 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Am vazut si eu cateva "matahale" din astea in Ungaria. Poate va deschid apetitul unora pentru aceasta specie.

https://www.youtube.com/watch?v=VkY0t8oCryk

Cu stima,
Alex

Sâm Ian 10, 2015 11:55 pm
Membru nou
Membru nou

alex_sculpturi scrie:
Era o frumoasa zi de toamna tarzie, cand Peter, paznicul de vanatoare a venit la locul de intalnire la 6:30 fix. Dupa ce am parcurs un drum forestier de aproximativ 10km, am hotarat sa ne incercam norocul la dibuit,(dupa ce cu o seara inainte am stat mai bine de 3 ore la panda) pe o ploaie marunta care era in avantajul nostru. Pana in jurul orei 9 si ceva nu am vazut nici macar o vrabie, iar la un moment dat a inceput sa ploua din ce in ce mai tare, dar zeita, nu a vrut sa plec acasa fara crenguta de la palarie. Cand eu am vrut sa renunt, Peter mi-a spus ca in flancul drept, din locul unde stateam, undeva la 300-400 de m a vazut cateva femele de muflon si sigur trebuie sa fie si masculi. Am decis sa ne apropiem, dar nu dinspre locul unde stateam noi, ci am inconjurat cu masina pe o suprafata mai mare padurea. Am lasat masina pe culme, iar noi am inceput sa cautam acel card de 10 femele si 7 masculi (asa a zis Peter inainte ca eu sa trag). Nu cred ca am mers foarte mult, ca i-am zarit langa o taietura pe unde trecea o linie de inalta tensiune. Am vazut 4 masculi cu trofee de peste 1m foarte frumosi si pe care din pacate nu am apucat sa ii pozez, iar ceilalti 3 cu trofee intre 60 si 90cm. Ne-am apropiat foarte incet de card si parca de fiecare data ne simteau, desi vantul sufla de la vest la est fata de cum eram noi pozitionati. Cand au ramas in spate, doi dintre masculii cu trofee de peste 1m si cel doborat de mine (trofeul meu are la dreptul 65 cm, iar stangul are 69 cm, varsta lui este undeva la 3-3,5 ani) erau undeva la 142 de m masurati de Peter cu telemetrul. Mi-a fixat trepiedul in fata mea si mi-a spus sa am rabdare pana cel pe care vroiam sa-l impusc vine intr-o pozitie mai favorabila, deoarece tocmai el statea dupa copaci si ii vedeam doar capul. Am stat nemiscat cred ca vreo 8-10 min, iar cand a iesit de dupa cei doi arbori am tras. A cazut in foc. Aveam, sincer sa fiu, tensiunea de peste 200, inima mai mai ca imi sarea din piept. Nici nu l-am auzit pe Peter cand m-a felicitat, iar cand am ajuns langa el si am primit crenguta cu sange, aveam niste emotii care nu pot fi descries. Imi tremurau mainile, iar de emotie am uitat aparatul foto pe trepied in locul de unde am tras. Am stat langa mascul o vreme si i-am analizat trofeul impreuna cu paznicul. Arma cu care am tras era a lui Peter si era o carabina Voere Kufstein in cal. 308 WM, echipata cu o luneta de panda S&B 2,5-10X56.
Felicitari, frumos exemplar. Ce trairi iti poate da o astfel de experienta, oricare ar fi vanatul! Adrenalina pura. Bravo.

Cu stima,
Alex

Joi Ian 29, 2015 12:55 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

oferta pentru Slovacia
viewtopic.php?f=164&t=20857

Vin Sep 16, 2016 8:50 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 178 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12