Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Dec 18, 2018 1:41 pm

Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Comportamentul social al cerbilor 
Autor Mesaj
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Status: Neconectat
Mesaj Comportamentul social al cerbilor
Cerbii inafara perioadei boncanitului traiesc in grupuri .

Ultima oară modificat de 8x57 pe Dum Feb 22, 2009 12:28 pm, modificat 1 dată în total.

Lun Oct 08, 2007 2:03 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mai exista o treaba interesanta cu boncanitul cerbilor batranii. Cand un cerb batran care deja trage catre regres,sta mai retras cu ciutele lui ,si taurii in putere se aduna in jurul lui si al ciutelor,fiind vazuti pana si la 7-8 tauri(din care cel putin unu-doi l-ar putea face praf oricand)care boncane constant si firesc;cerbul batran boncane toate ziua ,cat il tin puterile si tare de tot sa dea impresia inca ca el este in putere,si mai scutura si crengile,si isi baga pamant,vegetatie in coronament sa para mai masiv. Ceilalti inca il respecta,dar cand iese prin luminisuri,atunci de multe ori este provocat la bataie,si are toate sansele sa piarda,asa ca pe vailee de munte,unde mai exista liniste ,la cel batran ii place sa isi ascunda cat mai bine ciutele.

Mie Oct 10, 2007 9:25 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Perfect,de acord,natura si ciclul natural,face ca roata sa mearga inainte exact pe fagasul normal.Nu poti da inapoi,este un ciclu firesc la orice specie,pana si la om. Sunt cazuri la multe specii de animale cand ele sa zicem asa mai apeleaza la siretenie,dar tot cu scopul pana la urma de supravietuire. Cand ,insa se apeleaza la asemenea lucruri,inseamna ca pierde teren.Ceea ce am relatat mai sus era o parere personala,si o observatie in teren al unui vanator care a petrecut multi ani pe munte ,ca si ing. de vanatoare,ocupandu-se cu selectia la cervide.Probabil este un capitol mai aparte care se putea intitula si : "stiati ca". Asta nu trebuie sa fie o regula ci pur si simplu inatmplare.
Iar la cele spuse de tine pot sa zic ca ai dreptate deoarece umbland dupa cerbi,am cautat indeosebi pe cei batrani,care la randul lor boncaneau,tare scurt,si cu alta intonatie de cei care faceau adevarate concerte,chiar daca erau singuri si nu aveau ciute langa ei.

Ultima oară modificat de Petrica pe Joi Oct 11, 2007 9:11 am, modificat 1 dată în total.

Joi Oct 11, 2007 8:48 am
Administrator
Administrator

O concluzie asa mai badarana din experienta.
Intotdeauna cerbii batrani boncanesc rar sau de loc.
Cei puternici nu raspund, vin pe furis si ataca adversarul. (am patit-o)
Cei tineri boncanesc de mama focului!!!
Cerbii in general sunt foarte precauti si au grija de ciute. Daca ceva nu le convine, glasul adversarului, etc simt pericol, le impung cu coarnele si le forteaza sa plece.
Daca faci prea gros cu chematoarea risti sa nu mai raspunda nici un cerb. Doar daca in zona este "tata" lor.

Joi Oct 11, 2007 9:03 am
Administrator
Administrator

Cred ca exista diferente de comportament de la un areal la altul. La noi in tara comportamentul cerbilor s-a schimbat, clima, taierile masive, galagia si agitatia din teren. Se adapteaza si ei in functie de acesti factori. In perioada de boncanit mai migreaza spre zone linistite, etc. Au mare libertate de a se deplasa. In schimb in Ungaria nu prea mai au unde sa evadeze. De aceea cred ca, multe lucruri sunt utile si comune dar exista particularitati care pot sa faca diferenta.

Joi Oct 11, 2007 10:46 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

In scurta mea experienta de vanator am avut posibilitatea (gratie unor prieteni deosebiti) sa vad in mai multe randuri comportamentul social al cerbilor.

Cea mai interesanta experienta a fost cand am avut ocazia sa observ un ciopor de ciute cu vitei. S-a intamplat in luna iunie a acestui an. Stateam la panda la tap. In jur de ora 6 pm au aparut 18 ciute cu vitei ( 10 ciute si 8 vitei - asa i-am apreciat eu dupa dimensiuni ). Ce m-a frapat a fost faptul ca toti viteii de fapt erau vitele. Cam o jumatate de ora au pascut imprejurul meu. Am remarcat comportamentul mereu atent al ciutei conducatoare si asa cum spunea 8x57, aceasta era insotita de o vitea. Restul ciutelor erau destul de neatente, lasand parca ciutei conducatoare si rolul de gardian. Sunt si acum nedumerit cum de nu era nici un vitel-mascul cu ciutele. O simpla coincidenta?

In ceea ce priveste masculii, asta iarna prin decembrie, am vazut cinci masculi la un loc. Unul matur, de 11, doi tinerei de 6 si doi sulitari. Nici o ciuta pe aproape.

Altfel, chiar recent, am intalnit vitei de doi ani, masculi, umbland singuri prin padure.

Vin Oct 12, 2007 10:17 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj R?spuns: Comportamentul social al cerbilor
Ieri la observatie la caprior,am avut placerea sa vad in dreapta mea ceva frumos:
-a iesit pe drumul foretier o ciuta care prima data nici nu am observat-o pana ce nu mi-am dat seama ca este mai mare decat o capra,apoi prea rosie,si cu altfel de oglinda la spate. Asta vedeam eu pe inserate fara binoclu. Cand am pus binoclul pe ea ,am vazut clar ce este,si pe deasupra era cu burta mare. asa delicat 15 min a pascut din marginea drumului,iar eu nu prea o analizam deoarce mai aveam mai jos doi tapi si o capra pe care ii studiam. Mai peste cateva minute de langa ea ,a mai iesit un vitel mare de anul trecut. au mai stat ceva vreme,iar cand sa treaca in plantatie.au studiat "aerul"cam 2 minute. Foarte vigilente,si am hotarat sa ma risc sa fac ceva poze cu telefonul,care nu sunt de calitate,mai ales ca erau cam la 100 de m de mine.Au parasit dupa vreo 10 minute si plantatia ,iar ciuta a ales sa pasca in camp deschis. vitelul numai dupa ce ciuta a intrat iar in alt grup de padure a trecut asa pascand cumva in fuga ceva .
..pot sa spun ca au fost foarte foarte atenti la tot ce misca. Mi-am intreptat iar atentia in alt loc ,adica pe unde au iesit ele,ca venea inspre mine un caprior de toata frumusetea.De mult nu am vazut asa caprior matur si cu asa trofeu frumos.Si el a pascut tot in fuga,nici macar poza nu am reusit sa ii fac.
,,In 30 -40 de min am vazut ciuta cu vitelul,doua capre ,3 capriori. In aceeaci plantatie.Iar pana la masina m-au mai "latrat"doi capriori,si am mai vazut 3 capre.zona de observatie a fost foarte mica,dar cu taieturi si rarituri proaspete. mi-am dat seama ca in acea zona dibuitul poate da roade.
tot ce am observat a fost ca in comparatie cu alti ani cand vanatul iesea cu mare placere pe drumurile forestiere pline cu iarba si plante crude,acum le evita.si le traverseaza in mare graba. mai bine stau in plantatii si mananca acolo
Imagine

Sâm Mai 03, 2008 9:42 am
Membru activ
Membru activ

8x57, imi plac foarte mult observatiile pe care le-ai facut in natura.
"Vanatorita" este cazul tipic al vanatorului care "nu are ochi sa vada", ii lipseste "focul launtric" care face deosebirea intre vanator si simplu puscas.

Dum Dec 07, 2008 8:30 am
Membru activ
Membru activ

Mai avem din pacate si vanatori de genul acesta,dar poate ce doare cel mai tare, este faptul ca reuseste sa raneasca vanatul in proportie mai mare decat cel pe care il doboara :respect:.

Dum Dec 07, 2008 10:08 pm
Membru activ
Membru activ

Aici ai mare dreptate!Mai avem de invatat din comportamentul animalelor... :respect:

Dum Dec 07, 2008 11:16 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

@ 8x57
Am citit si eu... de abea acum cele scrise si nu am putut sa cred... Rusine ca exista asa purtatori de arma... Nu se pot numi vinatori iar femeia respectiva... are sigur niste probleme nerezolvate... Ma incearca ganduri si exprimari violente la adresa Dumneaei(  :musc:  :suparat: :spanzurat: :popa:) insa ma abtin doar sa spun ca ai luat decizia corecta de a nu o mai insoti a doua zi...

Joi Ian 08, 2009 1:03 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

KORINNA scrie:
@ 8x57
Am citit si eu... de abea acum cele scrise si nu am putut sa cred... Rusine ca exista asa purtatori de arma... Nu se pot numi vinatori iar femeia respectiva... are sigur niste probleme nerezolvate... Ma incearca ganduri si exprimari violente la adresa Dumneaei(  :musc:  :suparat: :spanzurat: :popa:) insa ma abtin doar sa spun ca ai luat decizia corecta de a nu o mai insoti a doua zi...

Sunt de acord cu tine Korinna, si-l felicit pe @8x57 pt. decizia luata! :respect:
Vanator ajungi in momentul in care stii si constientizezi, cand nu trebuie sa tragi!

Joi Ian 08, 2009 1:15 pm
Moderator
Moderator

Status: Conectat
Am citit si eu si aproape ca nu-mi vine sa cred. Ce fel de femeie e aia?

Joi Ian 08, 2009 1:34 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Made in Austria!

Joi Ian 08, 2009 1:42 pm
Membru de onoare
Membru de onoare