Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Dec 18, 2018 1:40 pm

Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Sararie pt fotografiat 
Autor Mesaj
Membru nou
Membru nou

Status: Neconectat
Mesaj Sararie pt fotografiat
In cazul in care fac o sararie pt cerb si caprior, care sunt sansele sa pot fotografia la panda ceva? Care sunt orele la care o viziteaza in general? Se poate face cu sare din comert? Multumesc. Tavi

Sâm Noi 23, 2013 11:35 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Administrator
Administrator

Mesaj Re: Sararie pt fotografiat
Ideal este sa cumperi sare bulgare si sa il pui in zonele unde ai mai vazut urme de cervide. Garantat ca in maxim 1 saptamana vor linge acea sare.

Sâm Noi 23, 2013 12:01 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru nou
Membru nou

Si cat de des o viziteaza?
Eu ar trebui sa stau cam la 50 m in panda cu aparatura pe care o am, poate 40 la caprior.
Dupa ce vad urme la sararie, daca stau o zi in principiu vine ceva?

Sâm Noi 23, 2013 1:21 pm
Moderator
Moderator

Greu de spus daca vezi ceva. In timpul ierni ai mai mare noroc pentru ca vanatul se hraneste toata ziua. In sezonul de vegetatie sarariile sunt frecventate doar seara si dimineta de vreme. Daca cunosti terenul fa cateva sararii la trecatori, dar sa ti cont si de cum bate vantul pentru ca altfel o sa stai degeaba. E bine sa faci sararia intro cioata veche de fag. Pune un bulgare de sare, dar in asa fel sa faci incat vanatul sa nu poata rostogoli bulgarele de pe cioata. Cu aparatul foto e mult mai greu decat cu arma.

Sâm Noi 23, 2013 2:09 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

tavi scrie:
In cazul in care fac o sararie pt cerb si caprior, care sunt sansele sa pot fotografia la panda ceva? Care sunt orele la care o viziteaza in general? Se poate face cu sare din comert? Multumesc. Tavi

Cam astea sunt orele de obicei trec pe la sare o data la 2 3 zile

Imagine

Asta a venit mai devreme:
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

S au daca ai nororc:

Imagine

Sâm Noi 23, 2013 4:32 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Important e sa fie si sursa de apa in apropiere(pana in 2-300 m)

Dum Noi 24, 2013 8:47 pm
Membru nou
Membru nou

Am urcat we asta sus in munte, sararia am facut-o de 2 saptamani, si nici o urma langa ea. Intre timp a nins, am mers la o sararie veche, neintretinuta-distanta fata de a mea 300-400m, unde era plin de urme data trecuta-nici acolo nimic. Cred ca mai exista sare in butuc, si ei rod cat pot, altfel nu imi explic de ce o cauta.
Ma gandesc asa: ori faptul ca e expozitie nordica, si s-au mutat pe celalalt versant iarna (au boncanit bine unde am facut sararia), ori urmele de lupi pe care le-am gasit in padure sa fie explicatia(cu toate ca lupii umbla si au umblat dintotdeauna, si tot mai sunt cerbi). Zapada de 4-5 zile si putina urma de cerb...poate ma ajutati.

Mie Dec 18, 2013 10:04 pm
Administrator
Administrator

Lupul ii streseaza foarte tare. Insa acum cervidele cauta zonele cu murar. Acolo mananca lujeri si frunze. Daca nu se gasesc in apropiere atunci ei merg spre acele locuri.

Mie Dec 18, 2013 11:27 pm
Moderator
Moderator

tavi scrie:
Am urcat we asta sus in munte, sararia am facut-o de 2 saptamani, si nici o urma langa ea. Intre timp a nins, am mers la o sararie veche, neintretinuta-distanta fata de a mea 300-400m, unde era plin de urme data trecuta-nici acolo nimic. Cred ca mai exista sare in butuc, si ei rod cat pot, altfel nu imi explic de ce o cauta.
Ma gandesc asa: ori faptul ca e expozitie nordica, si s-au mutat pe celalalt versant iarna (au boncanit bine unde am facut sararia), ori urmele de lupi pe care le-am gasit in padure sa fie explicatia(cu toate ca lupii umbla si au umblat dintotdeauna, si tot mai sunt cerbi). Zapada de 4-5 zile si putina urma de cerb...poate ma ajutati.

Cel mai bine e sa alimentezi sararia veche, pentru ca vanatul o cunoaste si o va frecventa des. Pana o gaseste pe a ta, mai ales daca n-ai amplasat-o la o trecatoare, va trece o jumate de an.

Joi Dec 19, 2013 12:00 pm
Membru nou
Membru nou

M-am gandit la asta, dar vizibilitatea pt fotografiat e foarte proasta la sararia veche. Voi fi sus de revelion cateva zile si am vreme sa ma gandesc, mai am o bucata de sare de vreo 10 kile, care isi asteapta cerbii. Multumesc mult pentru sfaturi, Tavi

Joi Dec 19, 2013 5:36 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Infiintarea unei sararii nu e chiar atat de usoara.Vei face intr-o zona 4, din care va intra in "functiune" una, cel mult doua.

Trebuie sa stii pe unde se atin cu placere si fara stress ciutele.Si cum am spus mai sus, sursa de apa e vitala.Mai mult ca sigur, la cele doua sarari de care ai scris, cea care e neantretinuta dar des frecventata, e mai aproape de apa decat a ta.Apoi mai este si memoria vanatului, daca stie o sararie, merge automat acolo.Scarmana pamantul imbibat cu sarea topita, dar tot acolo merge, chiar daca nu sunt bulgari de sare...Daca cea veche e la doar 300-400 m de a ta(cea noua), personal recomand sa o alimentezi cu sare pe cea veche, important e sa aiba ele sare, nu sa le faci poze la noua sararie...De regula , sarariile functionale au distante mai mari intre ele...

Pt poze e mai eficient un punct de hranire, mai repede vei vedea ciutele acolo..., dupa un timp poti pune si sare..., sanse mai mari sa puna botul,,,

Respecte, si spor...

Lun Dec 23, 2013 5:53 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 11 mesaje ]