Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Aug 21, 2018 11:23 pm

Răspunde la subiect  [ 193 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul
Cerbul--sezon 2012 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Re: Cerbul--sezon 2012
Buna exemplificare.

Inca de cand ai postat azi-toamna primele imagini de la vanatorile tale, m-a frapat caracterul secetos, ceea ce uitam uneori la "fata locului" cum spun eu, concentrati pe cautare, observatii, evaluare, chemare, apropiere, smd.
Inca odata, vazand imaginile, parca am senzatia ca "subiectii" sunt in plina savana.. La anul daca va fi tot asa, "secretul" va fi tot apa si traseul ciutelor, ca si anul acesta, ca de altfel si anul trecut.

Respecte....

Vin Noi 30, 2012 9:59 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

cel putin la cerb s-a observat aceasta problema majora si s -a refelectat in realizarea trofeelor la majoritatea exemplarelor. procentrul de proteine din iarba trebuie sa fie de minim 14 % pentru o dezvoltare normala a trofeelor cerbilor, anul acesta la masuratori exact in perioada de crestere si ingorare a coarnelor a fost mult mai scazut acest procent, exceptiile din acest an au fost in zona capatilor de curbura cu o inaltime de peste 1600m si a muntilor cu roca vulcanica unde trofeele s-au dezvoltat corespunzator, dar, in aceste zone oricum trofeele sunt cele mai valoroase indiferent de situatie.

Vin Noi 30, 2012 10:06 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

jagdhunt scrie:
Nu inteleg dc faceti comentarii aiurea in tramvai,,,din invidie poate,, va pricepeti la evaluarea varstei??
Doar asa ca sa aveti ce sa ziceti si voi.. ;D
Dc?dc? In loc sa il felicitati,il jigniti...de aia numai posteaza nimeni nimic,din cauza unora care le cunosc ei pe toate,dar in realitate nu au nici o legatura cu subiectele,,,sau fac vanatoare de 2 ori in sezon ;D ;D si le stiu pe toate,,,

Unde este jignirea domnule? N-a fost nimeni jignit, nici macar apostrofat sau certat.
Era doar o constatare a unei stari de fapt, exprimate civilizat ca de aia ne aflam pe un forum. Sa ne expunem parerile, sa le sustinem si sa fim combatuti de colegii care nu sunt de acord cu ele.
Lasa-ne in nestiinta noastra sa ne spunem parerile si incearca sa fii in stare sa ne demonstrezi mie sau lui Baculea ca nu are dreptate.
Hai ca e usor, pe Alex il faci din vorbe ca nu stie mai nimic, eu merg la vanatoare o data la doi ani si mai comentam si aiurea in tramvai...precum spuneai!
Spor !

....chelul isi pune mana in cap.....deh....

Vin Noi 30, 2012 10:21 pm
Membru important
Membru important

incerc sa si exemplific cu cateva fotografii primite de la radu care detine o impresionana colectie de peste 2000 de carti, manuscrise si tratate de vanatoare cu cativa cerbi vanati la noi, fiind convins ca am omis multi unul fiind cel de anul trecut de 15,02 kg din judetul covasna vanat de la care nu am poze:
1. arcadie baculea 1950 - 240 cic
2. lapunsa ghiurghiu 1962 - 243 cic
3. kutr nolte 1989 - 255,95 cic
4. alex baculea 1994 -247 cic
5. ronald filip 2003 - 264, 51 cic actualul record national
6. ??????? 2012 - 241 cic
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Vin Noi 30, 2012 10:57 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Conectat
Alex cel din Covasna este al lui Racz Sandor si gasesti poze la topicul din sezonul trecut, daca nu iti trimit eu ca am o poza cu mine langa trofeu

Vin Noi 30, 2012 11:31 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

adrian matei scrie:
Alex cel din Covasna este al lui Racz Sandor si gasesti poze la topicul din sezonul trecut, daca nu iti trimit eu ca am o poza cu mine langa trofeu

Rancz ;)

Sâm Dec 01, 2012 8:30 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru nou
Membru nou

Ce repede sariti in aer.. :D eu vorbeam in general..nu am facut referire la alex,sau altcineva..am inteles de la directorul de acolo,ca cerbul avea cam 6 ani,si era un exemplar de scos...dimineata,ceata,panda,observat in ultimile 5-6 zile,deci nu s a mers sa se impuste un cerb,doar pur si simplu,asta era ideea!!
Arma cu care s a tras a fost un Blaser Magnum 300,si a fost impuscat in inima.
O zi buna.

Sâm Dec 01, 2012 9:38 am
Moderator
Moderator

Cu parere de rau pentru devierea discutiei, da' cred ca tu esti cel care a sarit cam tare in sus.
Si aveai dreptate doar intr-o mica masura - aceea cu lipsa din ce in ce mai acuta a postarilor cu realizari de la vanatoare. Nu cred ca se datoreaza exclusiv criticilor exprimate pe forum. Si chiar de-ar fi asa, foarte rar s-a intamplat sa fie o critica "distrugatoare" si atunci chiar cand era cazul - imi amintesc de anii din urma cand apareau poze afisate cu mandrie, cu animale impuscate extra-sezon, etc. Un "vanator adevarat" ar trebui sa stie sa selectioneze criticile constructive de cele distructive si sa invete sa nu mai repete ce-a gresit real.
Cel putin personal am multe alte motive ce nu tin neaparat de forum sau forumisti.

Alex chiar avea dreptate in ce spunea - este o situatie din ce in ce mai frecventa: vanatorul n-are timp, paznicul n-are chef, se trage la ce iese in cale, eventual se asteapta unul cu trofeu ceva mai rasarit. Anul acesta a "excelat" in aceasta situatie, cel putin la cerb - clima aiurea si sezonul efectiv foarte-foarte scurt au dus in multe locuri la "extrageri" ca mai sus. Foarte rare sunt locurile de pe la noi in care se face vanatoarea asa cum spunea Alex ca ar trebui - nu o spune el, o spune orice manual, gestionar, vanator priceput. Nu trebe blamat neaparat cel ce a tras - a facuit ce i s-a spus. Poate daca "vanzatorul" animalului nu te-ar taxa indiferent de situatie si ai primi banii pe autorizatie inapoi te-ai mai gandi ca exista si-un an viitor ... da' asa ...

Dum Dec 02, 2012 10:47 am
Moderator
Moderator

Imagine
Nu pot decat sa spun ca am fost la locul potrivit si in momentul potrivit ca sa-mi indeplinesc un vis maret...si acela sa pot sta langa acest vanat maiastru.

Sâm Dec 15, 2012 10:53 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Felicitari, Marius!

Sâm Dec 15, 2012 11:19 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru activ
Membru activ

Felicitari Marius!

Dum Dec 16, 2012 11:19 am
Moderator
Moderator

Imagine
Imagine
Imagine
Selectie, sau nu?! Astept comentarii de la cunoscatori!

Dum Dec 16, 2012 3:56 pm
Membru important
Membru important

Felicitari Marius!ce a patit la piciorul drept din spate?

Dum Dec 16, 2012 7:45 pm
Moderator
Moderator

Primul foc a fost dat prost in partea din spate si pe acolo a iesit...al 2-lea a fost direct in gat cu o cazatura spectaculoasa...la partea asta sunt putin dezamagit...vanatul asta merita puscatura curata insa graba, emotiile, circumstantele fac de cele mai multe ori sa gresesti...

Dum Dec 16, 2012 8:10 pm
Membru activ
Membru activ

Foarte frumos!Felicitari! Si sti cum e vorba aia ''cui nu ii place sa nu se uite''!

Dum Dec 16, 2012 9:00 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 193 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul