Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Sep 21, 2018 1:00 am

Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Un altfel de apel! 
Autor Mesaj
Membru nou
Membru nou

Status: Neconectat
Mesaj Un altfel de apel!
Proiectul "HABITAT"
Constatam, in ultimii ani, ca scaderea numarului de exemplare din specia potarniche, in special, dar si iepure, se datoreaza, in primul rand, alterarii habitatului natural al acestor doua specii. Sigur, vremea influenteaza si ea evolutia anuala a numarului de pasari sau mamifere, insa vremea nu o putem controla. Un alt factor determinant in viata animalelor salbatice este modul in care se practica agricultura in zona respectiva. Nici aici, din pacate, nu avem prea multe mijloace de control, ca si asociatie de vanatoare gestionara a unui fond cinegetic. HABITATUL, insa, il putem controla.
Cum? Securizand suprafete de teren pe care sa plantam ce specii de arbori sau arbusti ne trebuie si pe care sa nu se poata practica agricultura intensiva. Asta inseamna sa le detinem in proprietate, altfel fiind in imposibilitatea de a impune proprietarului ce sa faca cu terenul lui.
Noi credem, cu tarie, ca vanatorii trebuie sa joace un rol determinant in conservarea habitatului natural al speciilor de interes vanatoresc. Rolul acesta, de conservare, reusim sa-l indeplinim partial, in acest moment, prin arendarea a aproximativ 60ha de teren agricol, din care o parte este lasat nelucrat in mod intentionat, tocmai pentru a asigura o zona ferita de agricultura intensiva, iar alta parte este utilizat pentru a produce hrana necesara in sezonul rece. Nu e deajuns, insa. Nu putem infiinta liziere de salcami pe un teren arendat pe 10 ani!
Asa ca, incepand din acest moment, noi vom directiona 10% din veniturile asociatiei catre acest proiect. Tinta este ca pana la sfarsitul anului 2015 sa cumparam macar un hectar de teren (aproximativ 2500Euro), in fondul Namoloasa, cu destinatie stricta: conservarea habitatului pentru potarniche, fazan si iepure!
Simultan, voi demara procedura de modificare a Statutului asociatiei in sensul introducerii unei prevederi prin care toate suprafetele de teren ce devin, intr-o forma sau alta (cumparare, donatie), proprietatea acesteia, sa nu poata fi instrainate NICIODATA si sa fie declarate, in cadrul asociatiei, terenuri destinate conservarii habitatului natural al speciilor de interes vanatoresc, destinatie ce nu poate fi schimbata sub nicio forma!
E un efort financiar pe care nu-l putem si nu vrem sa-l sustinem singuri. Fiti alaturi de noi! Haideti sa demonstram, prin fapte, ca vanatorii nu sunt doar cei care impusca animalele, ci reprezinta prima linie in mentinerea in stare naturala a habitatului salbatic, prima linie in crearea conditiilor naturale necesare revitalizarii populatiilor de potarniche, iepure si fazan, amenintate din ce in ce mai mult de expansiunea agriculturii intensive si intens chimizata!
Am deschis un cont special, al carui sold il voi face public ori de cate ori mi se va cere, in care oricine (vanator sau sustinator al protectiei animalelor, sau simplu cetatean) poate depune orice suma, oricat de mica. Ce mai inseamna azi 10 lei, 15 lei... Dar inmultit cu cateva mii (cel putin atatia suntem on-line pasionati de vanatoare) rezulta o suma ce poate face diferenta intre succes si nepasare!
Contul IBAN al Asociatiei Valea Neagra destinat proiectului este: RO56BTRLRONCRT00A0636303
deschis la Banca Transilvania Focsani.

Mar Mai 05, 2015 7:18 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: Un altfel de apel!
Foarte bine gandit acest Proiect.
Ma bucur ca mai sint vanatori care se gandesc si la lucruri bune si utile pentru vanatul nostru si care incearca prin orice mijloace sa dovedeasca ca vanatoarea nu se reduce doar la Cota de Recolta ci ca sa ajungi la acea Cota trebuie sa muncesti foarte mult,sa investesti foarte multi bani,timp si sa gasesti si oameni care sa inteleaga Fenomenul avand in vedere proasta educatie sau lipsa ei totala !!
Catalin sint alaturi de tine oricand si cu orice si te ajut cu ce pot si atat cat pot
Te felicit inca o data pentru toate actiunile tale care sint deosebit de frumoase si bine gandite.
Numai bine
Ps: daca s-ar face asemenea lucruri si prin alte parti ale tarii noastre ar iesi ceva deosebit dar poate cine stie ?? Poate acest proiect il vor prelua si alte persoane interesate de lucruri bune pentru vanatoare

Mar Mai 05, 2015 7:41 am
Membru nou
Membru nou

Cel mai mare castig pentru asociatia noastra ar fi ca pe fondurile cinegetice din jurul nostru sa se faca ceea ce fac eu la mine! Sa am, in jurul fondului, alte fonduri cu aceleasi densitati de vanat ca si la mine. Altfel, asa cum e acum, parte din eforturile mele sunt fara finalitate pentru noi, intrucat parte din vanat va migra permanent catre zone mai putin aglomerate, zone care se afla dincolo de granitele fondului meu cinegetic.

Mar Mai 05, 2015 9:35 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Foarte buna idea.Exact la asta m-am gindit si eu sa fac aici la mine.Vreau sa cumpar si eu niste teren tot pt asa ceva.Am sa revin cu nr de cont unde puteti trimite banii.

Mar Mai 05, 2015 11:22 am
Membru de onoare
Membru de onoare

8) 8) 8)
ranger scrie:
Foarte buna idea.Exact la asta m-am gindit si eu sa fac aici la mine.Vreau sa cumpar si eu niste teren tot pt asa ceva.Am sa revin cu nr de cont unde puteti trimite banii.

Mar Mai 05, 2015 1:03 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 5 mesaje ]