Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Sep 21, 2018 1:01 am

Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Preturi vanatoare in Romania 
Autor Mesaj
Membru activ
Membru activ

Status: Neconectat
Mesaj Preturi vanatoare in Romania
Tocmai am vazut preturile pentru vanatoarea in Romania, pe site-ul Romsilva, si vreau sa va spun stimati colegi ca mi-am pus mainile in cap... Nu stiu cum reusiti sa mai vanati la banii astia, dar jos palaria pentru cei care inca o mai fac...
Eu personal cred ca toate aceste taxe sunt o gluma, taxa pe foc gresit, pe foc ratat, pe bagat glont pe tzeava samd, fara sa mai mentionez preturile pe trofeu...
Cred ca sunt norocos sa traiesc si sa vanez intr-o tara in care proprietarii pamanturilor detin si drepturile de vanatoare, si o vanatoare la cerb sau caprior ma costa doar combustibilul si munitia, eventual vre-o bere dupa... Inca nu-mi vine sa cred...
Rant over!

Vin Apr 11, 2014 8:01 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

Mesaj Re: Preturi vanatoare in Romania
La noi daca ar fi asa intrun an de zile, ar disparea orice urma de vanat.

Vin Apr 11, 2014 8:18 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru activ
Membru activ

Preturile de la Romsilva sunt cam cele mai scumpe. La privati sau AJVPS-uri sunt ceva mai mici. Dar cum a spus si @dumitru, daca ar fi ca in Anglia nu am mai avea ce vana in scurt timp.

Vin Apr 11, 2014 9:12 am
Administrator
Administrator

dumitru scrie:
La noi daca ar fi asa intrun an de zile, ar disparea orice urma de vanat.

vorba ta....
s-ar alege praful de vanat.... ;D

Vin Apr 11, 2014 9:29 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru activ
Membru activ

Aici este vanat din belsug, 6 specii diferite de cerb si caprioare, desi se vaneaza foarte mult. Nu exista licenta sau autorizatie, tot ce trebuie sa faci este sa respecti sezonul pentru specia respectiva si sa ai permisiunea proprietarului terenului pe care desfasori vanatoarea, sau a celui ce detine drepturile de vanatoare (acestea se pot vinde separat de teren)
Maine merg la caprior, sezonul s-a deschis la 1 aprile, si nu exista limita de piese sau selectie/trofeu dar fiecare isi exerseaza bunul simit...

Vin Apr 11, 2014 9:34 am
Administrator
Administrator

intrebare
eu, cetatean ca si tine, ma duc si pusc in 2-3 zile peste 20 capriori...sa zicem.....ce se intampla?
cred ca exista ceva autoritate care sa reglementeze cumva numarul de exemplare, sau stiu eu mai ce.....

Vin Apr 11, 2014 11:46 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru activ
Membru activ

DAN scrie:
intrebare
eu, cetatean ca si tine, ma duc si pusc in 2-3 zile peste 20 capriori...sa zicem.....ce se intampla?
cred ca exista ceva autoritate care sa reglementeze cumva numarul de exemplare, sau stiu eu mai ce.....

Nu exista nici o lege sau autoritate care sa regelmenteze numarul de piese impuscate, de aceea am si spus, fiecare vaneaza cu bun simt.
Terenurile pe care se vaneaza sunt date in genereal unui singur vanator, maximum 2, deci daca impusti tot intr-o zi, nu-ti mai ramane nimic pentru data viitoare. Stiu ca e greu de crezut, dar asa stau lucrurile. Nu am impuscat niciodata mai mult de o piesa decat atunci cand m-i s-a cerut sa subtiez populatia de pe un anumit teren, din cauza faptului ca provocau daune.

Vin Apr 11, 2014 12:24 pm
Moderator
Moderator

DAN scrie:
cred ca exista ceva autoritate care sa reglementeze cumva numarul de exemplare.

Dane, autoritatea asta se numeste la britanici "comon sense" si exista o traditie de multe secole in exercitarea ei. La vremea cand la ei avea loc revolutia industriala, "rumanii" din regat traiau sub pamant, in bordeie, si n-aveau decat un singur nume.

Vin Apr 11, 2014 12:28 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Keiler mi-ai luat vorbele din gura
Noroc cu romanii ca ne-au scos din pesteri.Cand noi traiam acolo ei aveau sistem de canalizare
Vai de p...a noastra

Vin Apr 11, 2014 7:37 pm
Membru nou
Membru nou

Dimpotriva . Verificati ofertele de vanatoare din europa . In Romania se vaneaza cu preturi mai mici . Sunt firme care ofera vanatoare in toata Europa . Si comparati .... Romsilva are un urs ( de aur)la tarif de caprior( de aur) in ungaria sau polonia . Oferta de vanatoare in Anglia nu e deloc mica .
Ajung la 3000 £ cu un caprior de 600gr .

Vin Apr 11, 2014 9:01 pm
Membru activ
Membru activ

alin.n scrie:
Oferta de vanatoare in Anglia nu e deloc mica .Ajung la 3000 £ cu un caprior de 600gr .

Asta e ceva nou pentru mine :icon_wink: , nu am auzit sau vazut asa ceva aici, dar probabil ca in ori ce tara sunt ''afaceristi'' din astia care le iau banul la straini...
Daca pusc maine unul, iti spun cat m-a costat ;D

Vin Apr 11, 2014 9:52 pm
Membru nou
Membru nou

Mai bine nu. Te vor acuza britanicii ca incurajezi valul de emigranti romani. :D

Vin Apr 11, 2014 10:07 pm
Administrator
Administrator

Doar cei implicati in fenomen isi dau seama ca preturile nu sunt mari.
La un fond de munte iti trebuie minim 10l de combustibil zilnic sa treci pe la punctele de hranire. Iti mai trebuie si minim 2 saci de boabe de porumb. Asta tradus in bani inseamna 60+100=160 lei pe zi. adica undeva la 4800 lei pe luna. Plus consumabilele la masina, etc...Haideti sa vedem in sezonul de primavara dam de mancare la urs ianuarie, februarie, martie, aprilie, mai. Inseamna aproximativ 5000 eur. Este scump un urs cu 3500-6000 si plus 70 eur/ punct?????
Foc gresit???? Pai stiti ce inseamna sa ai grija de un urs mare, sa-i dai hrana luni de zile si sa vina X sa traga dupa el? Cam cite zile are nevoie sa vina iar? Poate merge la vecinul intre timp si ai pierdut bani, munca, timp!!!! Cine le vede astea?????
Sa mergi sa impusti caprioare cu 50 eur imi pare o jignire la adresa animalului. Este ca si atunci cand vinzi catei de rasa cu 25 eur....Este doar parerea mea care stiu cu ce se mananca aceste treburi. Stiu ce eforturi trebuie facute ca X sau Y cand vin la vanatoare sa aiba conditii optime!

Sâm Apr 12, 2014 12:05 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru nou
Membru nou

Si daca platesc taxa de foc gresit ursul ala nu mai pleaca la vecinu?
Cine vrea sa impuste urs, capra neagra cerb nu are decat sa plateasca pentru asta.
In ceea ce priveste cheltuielile cu intretinerea unui fond de vanatoare ai dreptate. Sa inteleg ca tu pui zilnic 2 saci de boabe in teren?

Lun Apr 14, 2014 12:06 pm
Membru nou
Membru nou

Cam 2 saci se pun zilnic .... dar pe punct de hrana . . Saptamanal ajungi intre 2,5-3,5 tone de hrana . Iar hrana se baga tot timpul anului .

Mar Apr 15, 2014 2:29 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul