Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Oct 23, 2017 10:24 pm

Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
.308 win...admis sau interzis la mistret 
Autor Mesaj
Membru nou
Membru nou

Status: Neconectat
Mesaj .308 win...admis sau interzis la mistret
Deci...nu mai inteleg nimic...in urma unei discutii cu un angajat al serviciului arme din cadrul politiei Arad,mi-am scos CZ-ul in 308win(aproape nou,cumparat anul trecut) la vanzare,deoarece mi-a spus ca este un calibru interzis la vanatoarea de mistret.Hotarat sa imi cumpar o carabina in 30-06,astazi am sunat la magazinul INTERARMS Bucuresti,pt o Tikka t3x.Vanzatorul mi-a recomandat modelul pt mistret tikka t3x wild boar...in 308win...la care eu foarte indignat i-am spus ca este un calibru interzis la goana de mistret...iar domnul respectiv mi-a spus ca nu este...iar eu i-am spus din nou ca este, pt ca asa mi-au spus cei de la arme arad...la care donmul mi-a spus ca sunt niste idioti si ca nu mai este interzis din 2012...eu nu stiu ce sa mai cred,asa ca va rog sa ma ajutati si pe mine cu paragraful din legea armelor si munitiilor care spune ca este/nu este interzis la porc...

Mie Mai 31, 2017 4:31 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: .308 win...admis sau interzis la mistret
s-a modificat modificarea, exista o intreaga teorie pentru asta dar se pare ca pana la urma este totusi in vigoare acel ordin 264/2003 care stabilea lungimea tubului la minim 57mm pentru mistret, desi este oarecum interpretabila chestiunea pana la urma tot cei de la arme vor avea dreptate,
in Legea 149/2015 la punctul 59 se modifica art 56 alin 2 din veche lege 407, asa incat se inaltura acel termen de 2 ani pentru care erau valabile normelor mai vechi adica implicit si a ordinului de mai sus :-\ sigur ca in instanta poti ataca chestia asta ca e cam neclara, multe lumea zice ca modificarea din legea 149 nu reinvie ordinul 265 dar astea sunt discutii... si tu vei sta mult si bine fara arme

Mie Mai 31, 2017 7:00 pm
Membru nou
Membru nou

@CLAU223/1, daca imi lasi o adresa de e-mail iti pot trimite Ordinul nr. 264 din 10 aprilie 2003 pentru stabilirea caracteristicilor minime ale munitiei permise pentru vanarea unor specii de vanat in Romania cu arme de vanatoare cu tevi ghintuite, actualizat (adica in vigoara la data actuala).

Joi Iun 01, 2017 4:00 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

@zmeu, acum si eu sunt curios, cel actualizat difera de asta?
http://lege5.ro/Gratuit/gq2tgnry/ordinul-nr-264-2003-pentru-stabilirea-caracteristicilor-minime-ale-munitiei-permise-pentru-vanarea-unor-specii-de-vanat-in-romania-cu-arme-de-vanatoare-cu-tevi-ghintuite

Joi Iun 01, 2017 4:32 pm
Membru nou
Membru nou

am reusit si eu sa ma uit peste legea vanatorii si peste ordinul 264/2003...cred totusi ca este in vigoare la ora actuala.o sa vorbesc si cu un avocat sa se uite peste legea 407 si toate ordinele si HG urile legate de ea,si sa ma lamureasca si pe mine...cum aflu ceva o sa va spun si voua

Joi Iun 01, 2017 11:41 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 5 mesaje ]