Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Iul 20, 2019 8:27 pm

Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Reteta de salam 
Autor Mesaj
Membru activ
Membru activ

Status: Neconectat
Mesaj Re: Reteta de salam
200 gr sare la 10 kg de carne chiar este mult. Chiar va rog sa incercati si apoi sa ne spuneti si noua cata bere ati baut dupa(sau in timp ce). Incercati cu o carne care sa o puteti arunca fara sa va para rau prea mult timp. ;)

Lun Ian 25, 2016 4:53 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Repet, unde gasim polifosfati?

Lun Ian 25, 2016 6:58 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Cred ca totusi trebuie sa fie si un incredient natural care sa inlocuiasca acest polifosfat de sodiu sau potasiu banuiesc, daca cauti dupa termenul polifosfat alimentar vei gasii o avalansa de articole si pareri care spun cat de rau si ce porcarie se face prin introducerea lui in mezeluri.
Salamurile astea se fac de sute de ani iar acest polifosfat e o invetie probabil dupa 1950, trebuie sa exista si retete traditionale cu produse hai sa spunem naturale. Sigur daca il faci doar cu carne, grasime, usturoi sicodimente va iesii tot un carnat dar mai gros, o spun din experienta propie.
Eu caut de exemplu o reteta de la salamul asta frantuzesc "saucisson sec"
Sunt salamuri traditionale care se fac cu retete de pe la 1800 deci fara E-uri, acesta de exemplu contine pe langa carne, sare alba, zahar, codimente si salpetru (nitrat de potasiu) asta din urma o fi pe lista E-urile dar se foloseste de mii de ani la conservarea carnii.

Imagine

Imagine

Lun Ian 25, 2016 10:27 pm
Membru important
Membru important

november scrie:
200 gr sare la 10 kg de carne chiar este mult. Chiar va rog sa incercati si apoi sa ne spuneti si noua cata bere ati baut dupa(sau in timp ce). Incercati cu o carne care sa o puteti arunca fara sa va para rau prea mult timp. ;)

Nu intelegi Romaneste???Asta este reteta pe care o fac de ani de zile.

Mar Ian 26, 2016 3:47 pm
Membru important
Membru important

bogus scrie:
Cred ca totusi trebuie sa fie si un incredient natural care sa inlocuiasca acest polifosfat de sodiu sau potasiu banuiesc, daca cauti dupa termenul polifosfat alimentar vei gasii o avalansa de articole si pareri care spun cat de rau si ce porcarie se face prin introducerea lui in mezeluri.
Salamurile astea se fac de sute de ani iar acest polifosfat e o invetie probabil dupa 1950, trebuie sa exista si retete traditionale cu produse hai sa spunem naturale. Sigur daca il faci doar cu carne, grasime, usturoi sicodimente va iesii tot un carnat dar mai gros, o spun din experienta propie.
Eu caut de exemplu o reteta de la salamul asta frantuzesc "saucisson sec"
Sunt salamuri traditionale care se fac cu retete de pe la 1800 deci fara E-uri, acesta de exemplu contine pe langa carne, sare alba, zahar, codimente si salpetru (nitrat de potasiu) asta din urma o fi pe lista E-urile dar se foloseste de mii de ani la conservarea carnii.

Imagine

Imagine

reteta o poti afla nu asta e problema ci temperature si umiditatea

Mar Ian 26, 2016 5:16 pm
Membru activ
Membru activ

cipritripa scrie:
november scrie:

Nu intelegi Romaneste???Asta este reteta pe care o fac de ani de zile.

sa fii sanatos ! Poti manca sare cu sacul in fiecare zi !
Cat despre cat si cum inteleg eu lb romana / matematica / etc... ti-as explica, dar.... mai bine nu !

Mie Ian 27, 2016 7:00 am
Moderator
Moderator

bogus scrie:
:D
oameni buni, vorbim de retete de salam!!!
Vio e profesor la tot ce inseamna arme si balistica dar la carnuri si-a spus doar parerea ca medic, hai sa vedem fiecare ce reteta avem, a noastra, verificata si dupa aia sa vorbim...

Prietene, am fost intarcat cu carnati si cu multi ani inainte de a pune mana pe o arma dadeam la manivela masinii de tocat si suflam in mate. Si astazi folosesc la carnati reteta de acum 100 de ani a strabunicii din Mediesul Aurit, care se afla cam pe aici:

http://www.maplandia.com/romania/satu-m ... esu-aurit/

de acolo ma trag. Gatesc tot cam de pe cand m-am apucat de tras cu pusca dupa animalute si nu numai ca citesc retete dar si studiez "ca medic" ce e OK, ce poate fi modificat, inlocuit si ce trebe pastrat.

2% la maturare 2-4 zile e una si 20 g la kilogram in amestec e cu totul altceva. In primul caz o sa-ti ramana in carne cat de gust in al doilea e la limita de a putea fi mancat.

Oricum, ca si preferintele pentru arme, femei, etc. gusturile sunt extrem de variate. Nu trebe sa ma duc mai departe de propria bucatarie - asa cum mananca sotia de sarat eu nu pot pune in gura.
Ca fapt divers, aceasta variabilitate a gustului este determinata genetic si e impartita pe vreo 16 clase. In facultate ne-am testat la laborator la asta si la amar si sarat am iesit in clasa cea mai sensibila in schimb la iute si acru nu. Probabil de asta nu suport multa sare in mancare si inca n-am gasit ceva prea iute ca sa-l pot manca.

Prin urmare, fara sa supar pe nimeni care-si anunta aici reteta, sfatul meu este sa incercati portii micute, cu cantitati variabile de sare, progresiv crescute, pana ajungeti la formula ideala. Deasemeni, aveti grija si ce sare folositi - nu toate sunt la fel de "sarate".

P.S. salpetru nu e cine stie ce conservant. In retetele traditionale se folosea in doze infime, de genul "1 varf de cutit la 10 kg amestec". Rolul lui este mai mult de "antioxidant" si pastreaza carnea de culoare roz-mov, nu o lasa sa devina maro-inchis. E substanta careia i se datoreaza irizatiile gen curcubeu pe care le vedeti pe feliile de muschiulet preparat. Din pacate, astazi se adauga in doze super-exagerate pentru a masca diferite chestii naspa din compozitie.

Vin Feb 05, 2016 10:46 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3