Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mie Oct 17, 2018 1:35 am

Răspunde la subiect  [ 81 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6
Efectul omoritor 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj Re: Efectul omoritor
din glont? nu cred, poate din cauza vatezei prea mare nu stiu ce sa zic

Mar Iun 26, 2012 3:15 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

Ba da! Glontul expandeaza chiar de la intrare, se sparge si arunca bucatele din el prin tesuturi si iese doar funduletul cu ce a mai ramas lasand o gaurica un pic mai mare ca la intrare. Viteza este cea care ti-a facut distrugerile de la interior.

Mie Iun 27, 2012 6:52 am
Membru important
Membru important

de aceea a sunat cosul ca si cand dai pe o toba de bass si eram la vreo 120-130 de metrii

Mie Iun 27, 2012 2:01 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Mesaj Re: Răspuns: Efectul omoritor
violiv scrie:
Mosule, intalnirea a avut loc deja  :urrra: da' nici cafele n-au curs prea multe si tigari mai putine. In schimb au curs ceva bobite pe tevile pustilor si multe cuvinte. Am ajuns la concluzia ca fiecare le stie pe ale lui, o mare parte se suprapun si ca Dobrogea nu prea e Texas.. :plang:

Vio eram curios despre acest subiect dar pe un cal destul de rar, 20 lisa, am tras cu breneke intr-o tinta la 96 m, lovit exact unde trebuie din picioare deci balistica buna, adevarat a cazut vreo 15-20 cm de unde am pus dar nu stiu daca la aceasta distanta sa mai am incredere ca mistretul da ortu popii sau doar se scutura si pleaca. Urma pe tinta ( o cruce de piatra ) era destul de pronuntata si arata expandarea totala a proiectilului deci ceva forta are.

Arma baikal bock 55 cm teava cal 20.
Proiectil: Rotweil cal 20 28 grame.

Intrebare sa am curaj sa ma intind la mistret sau nu pe distante mari 80 -100 m.

Joi Sep 18, 2014 4:14 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

razvy scrie:
Citat:
Brenekeul de 12 are de 5 ori mai multa putere de stopare decat 30-06
  :icon_mrgreen: :icon_mrgreen: :icon_mrgreen: mai da-l dracu ,,,,hai sa fim seriosi astea sint barbi , si trebuie sa ma opun si la 243 vs 12 ga slug, prefer la orice ora in fata unui urs sa am un 243win SOFT TIP decit un Sug de 12ga.
si dau exemplu :
un Slug de 12 ga  si iau un Federal  2 3/4" de 1 oz ( 28grame) :1300 ft/sec, energy 1645 ft/lb (scris  pe cutie ) si transform 2,230 Joule  , stiu ca sint unele cartuse putin mai puternice decit ce exemplu dat , un Breneke de 2 3/4" cred ca are mai putin decit Federalul dat in exemplu .
un .243win  cu virf de 90grain ( 5,8 grame ) : 3203ft/sec, energy 2051 ft/lb in joule 2,781
un 30-06 medie are energie de 3000 ft/lb , 4,000 joule de dublu decit un slug ( breneke).

Da inainte sa pleci la vanatoare sa iei un prieten cu tine cu o semi 12ga cu 5 boabe de breneke hexolite in ea ca sa apuci sa povestesti cat de bun e 243 la urs. Tu nu incerci sa-ti imaginezi ca daca ratezi inima sau cutia cu fluturasi esti friptura ptr urs, pana moare esti urma de forensic detectives, ca aia culeg inclusiv ce lasa ursul dupa ce sta pe vine. Pe de alta parte cartusul mentionat o sa-i faca o veranda in cutia toracica sau daca ii dai 2-3 e deja balcon de 3 persoane. Daca nu e ursul din banc moare instant, ce-i drept s-ar putea sa strii trofeul.

Joi Sep 18, 2014 4:28 pm
Moderator
Moderator

budica_vasilica scrie:
violiv scrie:
Mosule, intalnirea a avut loc deja  :urrra: da' nici cafele n-au curs prea multe si tigari mai putine. In schimb au curs ceva bobite pe tevile pustilor si multe cuvinte. Am ajuns la concluzia ca fiecare le stie pe ale lui, o mare parte se suprapun si ca Dobrogea nu prea e Texas.. :plang:

Vio eram curios despre acest subiect dar pe un cal destul de rar, 20 lisa, am tras cu breneke intr-o tinta la 96 m, lovit exact unde trebuie din picioare deci balistica buna, adevarat a cazut vreo 15-20 cm de unde am pus dar nu stiu daca la aceasta distanta sa mai am incredere ca mistretul da ortu popii sau doar se scutura si pleaca. Urma pe tinta ( o cruce de piatra ) era destul de pronuntata si arata expandarea totala a proiectilului deci ceva forta are.

Arma baikal bock 55 cm teava cal 20.
Proiectil: Rotweil cal 20 28 grame.

Intrebare sa am curaj sa ma intind la mistret sau nu pe distante mari 80 -100 m.

Inainte de asta pune niste scanduri ordinare, ce gasesti prin preajma, una in fata alteia apoi trage si sa vezi prin cate intra .... eu am facut testul cu ceva "italiene" si "nemtesti" si de 12 si de 20 si au trecut prin 1-2, maxim 3-4 cm de scandura moale de brad .... daca a fost mai tare scandura abea a trecut printr-una. In aceleasi conditii, un Hammerhead de 14,3 g tras din 30-06 s-a oprit abea dupa 40 cm de astfel de scanduri. In plus, am un saculet micut de proiectile unice recuperate din mistreti cat se poate de vii pana sa-i ajunga cate un alt proiectil, eventual la alta vanatoare, multe din ele de sub piele vindecata sau chiar scuturate din blana.
Eu nu cred in superioritatea unicului din lisa nici macar de la 5-10 m unde ai zice ca inca nici n-a apucat sa piarda viteza, dapai la 100 unde e cam ca o piatra trasa din prastie....

Joi Sep 18, 2014 8:54 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 81 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6