Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mie Aug 22, 2018 7:05 am

Răspunde la subiect  [ 81 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Efectul omoritor 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Re: Efectul omoritor
Ce treaba au italienii cu Blaser-ul? Barba cu Sabatti ce face tevi pentru Blaser?
Nici printre preferintele mele nu este da' pacat totusi sa denigrezi ceva numa pentru ca nu-ti place.

@Zen
ai ajuns mai rau ca o muiere la menopauza. De acusi 3 ani plangi pe umarul Mauser-ului....ba de una, ba de alta.
Ai cel putin 6-7 feluri de munitie la 8x57 disponibila in magazinele noastre. Toti producatorii importanti europeni il incarca in cel putin doua variante de proiectil. Cred ca e la fel de tras in UE ca si 7x64 si 30-06. Acum ca ai trecut la Norma nu cred ca ai vreun motiv sa renunti. E o munitie precisa mai din orice arme incercata. Ambele proiectile sunt bune si ca efect in mistret la goana si la ceva distanta.

Intre 7x64, 30-06 si 8x57 chiar ca poti da cu banul - sunt la fel de bune sau proaste....nu vad ca unul din ele sa aiba un avantaj major in fata celorlalte dar nici vreo deficienta majora. Ca un glont trece ca "laser-u" prin tinta nu-i vina calibrului ci a stapanului care nu-si stie alege proiectilul.

@drxvet
efectul omorator exista in aceeasi masura si la 223 ca la 7x64...orice grauncior de plumb care trece printr-o zona esentiala in functionarea unui organism il va omora mai devreme sau mai tarziu. Nu cred ca se va vindeca un mistret nici dupa un 223 trecut prin mate nici dupa un 7x64. Insa e foarte-foarte posibil sa nu pice nici dupa cativa km de urmarit.

Vin Iul 15, 2011 8:45 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

Poate era mai corect termenul de efecul de stopare al proiectulului.Orice vinat pica daca i-ai dal la "cutia cu surprize"dar depinde mult de fel de glont trece(sau nu) prin el.

Vin Iul 15, 2011 10:21 am
Moderator
Moderator

Asta-i cu totul altceva.
Si daca faramita de plumb nu trece prin scafarlie sau coloana poate sa fie si de 30 g ca tot nu-i sigur ca-l culca instant.
Opiniile sunt multe dar procentele par sa tina cu diametrele mari si varfurile bimodale, cu partea anterioara cu expansiune foarte rapida.....un pic de soc initial poate sa-l descumpaneasca suficient cat sa ai timp de un al doilea foc mai bine plasat. Nu e regula, se mai intampla si pe dos.
In ce-l priveste pe proiectilul de 7 mm l-am vazut in actiune de cateva ori - din 7x57, 7x65R sau 7 RM si chiar din fratiorul mai mic 270 W - nu suficiente situatii cat sa devina "semnificativ statistic" dar o singura data am vazut piesa ramasa in foc, de cele mai multe ori a mai mers un pic sau mai mult si de doua ori n-a mai fost recuperata. De ce spun ca-i nesemnificativ statistic? Pentru ca in aceleasi situatii cam la fel s-a petrecut cu orice calibru prezent printre vanatori, fie ele magnum-uri sau 9,3-9,5.....cand si cand, cate un mistret pleaca ranit distante luungi. NICIODATA lovit bine.

Vin Iul 15, 2011 4:31 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Eu zic sa nu descurajam oamenii vis-a -vis de cal.7 mm.Daca sunt citiva care nu au tras cum trebuie nu inseamna ca facem generalizari.Eu pot sa-ti spun ca,in 10 ani de tras cu 7x64 am ratat 5 piese.Inseamna ceva?Hai Vio ,sa fim seriosi si sa vorbim despre vinatoare ,nu despre copilarii si tras la sticle si borcane.

Vin Iul 15, 2011 4:48 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Stimabile Viorel..

Citat:
@Zen
ai ajuns mai rau ca o muiere la menopauza. De acusi 3 ani plangi pe umarul Mauser-ului....ba de una, ba de alta.

Stii bine ca iti respect opiniile si ti-am cerit sfatul de foarte multe ori, si am sa o mai fac si de acum incolo daca imi va fi ingaduit...
Aici cred insa ca ai sarit putin calul, cat oi fi tu de doctor sau maestru in balistica si arme.Eu incerc sa nu fiu acid pe forum, cu toate ca de multe ori imi vine sa o fac.
Afirmatia cu menopauza nu o calific.
Nu cred ca m-am referit la tine vreodata cu afirmatii catusi de putin interpretabile.Vad insa, ca la fel ca in majoritatea situatiilor cand omul vrea sa stea la locul lui, dupa un anume timp este luat peste picior sau de fraier .

In alta ordine de idei...
Nu m-am plans deloc pe umarul Mauserului, cand am observat o anume problema, am intrebat. Am apucat sa trag cu patru tipuri de munitii , cu doua din ele nu se impaca la incarcat, am spus de mai multe ori care a fost problema, a treia e S&B SPCE, iar a patra FMJ romanesc.Deci era clar ca trebuia sa caut altceva.Doar ca la noi S&B, GECO si Sako HH, atat, altceva nu se gaseste
In urma sfatului tau de mai demult(l-am tinut minte viewtopic.php?f=39&t=8247), am ajuns abia acum sa iau Norma Vulkan si Oryx. Nu-mi permit mai mult de 2-3 cutii de munitie intr-un sezon, chiar daca mi-ar place sa exersez la poligon in tinte mai mult. Daca aveam aceste posibilitati, la prima iesire in poligon mergeam cu cate 10 boabe din fiecare tip de munitie si era clara treaba de la inceput
Pana una alta ramane sa trag cu Norma, sa vad ce iese din aceasta combinatie, ma gandesc ca rau n-are cum sa fie, insa proba e sfanta.Oricum si astea le-am obtinut cu greu, la comanda, am asteptat trei saptamani dupa ele.Nu-i mult, ca nu cade sezonul pe noi inca, insa daca raman fara munitie trebuie sa dau comanda inainte cu o luna sa se intample asta.Pana atunci IJ cu slug, ca merge la goana...

Citat:
Ai cel putin 6-7 feluri de munitie la 8x57 disponibila in magazinele noastre. Toti producatorii importanti europeni il incarca in cel putin doua variante de proiectil.

De acord, cu mentiunea munitiilor disponibile mentionate mai sus, insa la celelalte doua calibre amintite de tine, mai ales la 30-06, precum si la 9,3x62, fiecare brand incarca 5-6 ori 7 variante de proiectil.Aici m-am referit la diferenta de oferta.
Am constatat o stare de lucruri , nu m-am plans deloc, n-am schimbat patru arme intr-un an, sau altele.
Singurul lucru pe care l-am facut a fost ca m-am incumetat sa intreb unde n-am stiut, si am cascat ochii sa invat de la cei din jurul meu sau din pataniile lor.

Asta e tot.
Daca vezi ca fac prostii , nu fac ceea ce trebuie, greseli in ceea ce priveste arma, montura sau munitia folosita, chiar te rog sa ma penalizazi si sa ma corectezi, nu pot sa acumulez experienta ta in cativa ani, nu e posibil, nu voi putea niciodata sa te ajung din urma in aceasta privinta
Insa daca in afara de asta doar te sacaie felul meu de a fi pe forum, ori modul cum pun problema, sau repetabilitatea situatiilor in care intreb una sau alta, te rog sa ma ignori, sa nu ma califici in nici un fel, asta sunt eu, bun , rau , prost, cum oi fi...

Respecte........., si vanat in catare...

Ultima oară modificat de zenaldiak pe Vin Iul 15, 2011 8:40 pm, modificat 1 dată în total.

Vin Iul 15, 2011 8:18 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

ranger scrie:
zenaldiak scrie:
Apropo, tu ai avut si de una si de alta, asa ca ai repere de comparatie.Dar fi obiectiv, nu-i musai sa lauzi 8x57-le pt ca asta ai acum. :politia: ;D ;D ;D ;D :icon_cool:

Zen,nu mai am 8x57.Acum am 7x65r,asa ca sunt cit se poate de obiectiv.Nu sunt de genul acelor care au trecut de la ij la Blaser si spun ca rusestile sunt cele mai rele ;)

N-am stiut.Am banuit doar, deducand ca ai luat recent o mixta.Am crezut ca ai ramas si cu carabina 8x57.
Sa ai vanat in catare!
Respecte...

Vin Iul 15, 2011 8:26 pm
Moderator
Moderator

ranger scrie:
Eu zic sa nu descurajam oamenii vis-a -vis de cal.7 mm.Daca sunt citiva care nu au tras cum trebuie nu inseamna ca facem generalizari.

violiv scrie:
De ce spun ca-i nesemnificativ statistic? Pentru ca in aceleasi situatii cam la fel s-a petrecut cu orice calibru prezent printre vanatori, fie ele magnum-uri sau 9,3-9,5.....cand si cand, cate un mistret pleaca ranit distante luungi. NICIODATA lovit bine.

Dupa cum vezi n-am facut nicio generalizare, ba chiar am facut o paralela: Intre 7x64, 30-06 si 8x57 chiar ca poti da cu banul

Vin Iul 15, 2011 9:37 pm
Moderator
Moderator

@Zen

Mea culpa!
M-a luat un pic valu'....am citit de odata in 3 locuri aceeasi intrebare si cum partea asta cu intrebarea de genul "Mi-am luat XX...ce ziceti? O fi buna?" imi trezeste oarece ganduri caustice, nu m-am putut abtine.
Inca o data: scuze! N-am vrut sa sune chiar asa rau ...

In alta ordine de idei, stii ce inseamna oferta nemaipomenita de munitii la calibrele foarte populare? Cateva sute de cartuse trase ca sa te convingi ca aproape toate cele ieftine sunt de toata jena....mai niciodata nu-i clar de la inceput pentru ca nu-ti vine sa crezi numa din 4-5 focuri de proba, tragi o data 10, alta data inca 10, poate chiar mai multe daca se nimeresc cateva sa mearga in acelasi loc si tot asa si, in final, tot la Norma sau RWS ajungi daca vrei sa nu-ti bati capul. Chiar si foarte frumos incarcatele Geco dau chix din unele arme la fel cum modernele si laudatele EVO au avut si ele arme din care sa nu vrea deloc sa se apropie.

Ca urmare, am "stricat" sau am dat armele in calibre uzuale si am trecut in extrema cealalta: calibru foarte-foarte rar, pe care sa-l incarce cat mai putini, in cat mai putine variante si care sa nici nu se gaseasca usor pe plaiurile noastre...europene. A! Si scump de tot, daca se poate....5-6 E/buc >:D Sa vezi atunci ce calculat devii cu focurile trase :-\ si cum nu-ti mai bati capul cu precizie, performante si alte nebunii.

Cat despre experienta, nu prea se masoara in ani....mai mult in cartuse trase - functie de posibilitati o poti capata intr-un an sau in zece si asta cu posibilitatile este si un of mare al meu - de unde am ajuns trec greu mai departe de cand cu "criza" la fel cum stiu si oameni care m-au depasit cu mult in doar 2-3 ani.

Vin Iul 15, 2011 10:04 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

vio, la Beclean, la concursul "Vanatoare la ceaun", a fost dat un premiu, un Mannlicher in cal. 270. Tinand cont ca, pentru mine cel putin, e un calibru "exotic", ce efect omorator are, de ai cunostinta? Nu de alta, dar mi-a placut arma (deh, de la distanta, ca n-am apucat s-o vad up-close).

Vin Iul 15, 2011 10:10 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Viorel.

Nu-i bai, si eu m-am aprins prea usor..Mi-am adus aminte ca am strans banii de mai multe ori pt o luneta mai de goana, recent fiind nevoit din nou sa "musc" din ei, si nu din cauza munitiei.
In rest, "m-ai consolat".
Respecte.

Vin Iul 15, 2011 10:27 pm
Moderator
Moderator

270 W este aproape 7x64 european. Proiectil cu 0,1 mm mai subtire pe raza, practic acelasi tub, gramaje infim mai mici, balistica superpozabila.
Peste ocean e tras tare si a prins la public atat de mult incat si astazi este folosit ca termen de comparatie in materie de traiectorie si razanta cu alte calibre mai nou aparute. Este considerat ca fiind la limita reculului usor suportabil si de o femeie sau un pusti. Chiar e atat de apreciat peste ocean incat Steyr si-a calcat pe inima si l-a camerat in modelul clasic Schonauer, in ultimele generatii fabricate, ca sa impulsioneze vanzarile armei peste ocean.
Pe la noi este o arma in 270 la goana (o semi Remington) si da porcii jos la fel de bine...sau de rau >:D

P.S. propulsate de o incarcatura decenta de pulbere, cel mai bine zboara prin aer la distante mari proiectilele avand de la 6,5 mm diametru (25-06), 6,7 mm (6,5x55, 57, 65), 7 mm (270 w sau wsm) si pana la 7,2 din 7x64 sau 7 RM.

Sâm Iul 16, 2011 12:14 am
Membru important
Membru important

Un articol interesant despre efectul omorator la 22 LR .
http://www.snipershide.com/forum/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=504301&fpart=1

Pentru cei care nu pricep englleza cu parere de rau : http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.snipershide.com%2Fforum%2Fubbthreads.php%3Fubb%3Dshowflat%26Number%3D504301%26fpart%3D1&sl=en&tl=ro&hl=&ie=UTF-8 dar alta solutie nu stiu .

Imagine

Vin Aug 05, 2011 4:32 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

si toate discutiile au plecat de la faptul ca dtdpuu a vrut sa-si ia pistol pentru nevasta:
"Acum citeva luni a inceput sa ma intereseze problema pentru ca am vrut sa aleg un pistol pentru sotia mea."
Acum nu stim cum e nevasta lui si ce are cu ea, eu imi iau Tikka pentru caprioare. Nevasta inca nu ma necajeste asa rau...

:-))

Mar Mar 06, 2012 10:52 pm
Membru important
Membru important

eu mi-am impuscat capriorul cu 270-ul wsm. La intrare mai sa nu vad gaura, la iesire dublu diametrului glontului. bucuros ca nu l-am spart, ii dau jos paltonul si mirare; patru coaste distruse si pe o parte si pe cealalta, puteai sa bagi pumnul, jama de plaman distrus si inima explodata. de ce nu a rupt la iesir?

Mar Iun 26, 2012 12:48 pm
Moderator
Moderator

O fi rams prea putin din el...

Mar Iun 26, 2012 1:12 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 81 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul