Switch to full style
Comentarii despre tot ce inseamna calibre, gramaje, pulberi, etc.
Scrie un răspuns

Răspuns: 308 winchester

Joi Feb 04, 2010 2:01 pm

Tzuica scrie:

inca astept sa vad de ce este in stare "mult blamata carabina IJ-18MH"
multumesc

Mult blamata de unii, si mult laudata de altii. ;)

Sunt curios in ce categorie o sa te inscrii dupa un sezon de vanatoare  :)
Ultima oară modificat de ventura pe Joi Feb 04, 2010 8:40 pm, modificat 1 dată în total.

Răspuns: 308 winchester

Lun Mar 01, 2010 9:14 pm

ventura scrie:
Tzuica scrie:

inca astept sa vad de ce este in stare "mult blamata carabina IJ-18MH"
multumesc

Mult blamata de unii, si mult laudata de altii. ;)

Sunt curios in ce categorie o sa te inscrii dupa un sezon de vanatoare  :)

salut,
- foloseste cineva combinatia Ij18MN in calibru 308win cu glont sako arowhead II de 11,7g?

:respect:multumesc!

Re: 308 winchester

Joi Feb 03, 2011 9:13 pm

A folosit cineva acest varf? E la fel ca cel de 10 grame SP sau este FMJ? Ce presupune mentiunea targhet, e doar pt tras la hartie sau merge si la vanat?
GECO 308 Win. Target 212 34 79 11,0g TM cutie de 50 buc.
Ceva date balistice de unde se pot procura?

Joi Feb 03, 2011 10:25 pm

Spre deosebire de celelalte calibre la care Arrowhead II inseamna proiectil Swift Scirocco, la calibrul 308. Sako incarca proiectil Accubond de 180 gr. Probabil Scirocco e mult prea lung pentru armele obisnuite in 308 si pasul lor de 12" la ghinturi. Nici Accubond n-a mers foarte precis din singura arma in care l-am incercat. Din cate am remarcat, Ij-urile cu tevi de 7,62 se impaca mai bine cu proiectile din gama usoare-medii.
La tap, "la coaste" face rani decente....in os mai dur mai rupe.

Geco Target este exact aceeasi munitie ca-n cutiile cele rosii si frumoase de 20 buc. doar ca sunt amestecate si multe imperfecte: varfuri bagate mai adanc sau mai putin, sertizate mai slab sau mai tare, un gat mai stramb...etc. Seamana a ce a ramas dupa alegerea de pe linie a celor pentru cutiile rosii. Totusi merg bine. Pentru diferenta infima de pret le prefer pe cele "rosii". 11 g pare mai potrivit pentru teava Ij-ului in cautarea de precizie. Este un soft-point obisnuit, totusi nu foarte moale in camasa si plumb, parca nu se sparge asa rau ca SP-urile de la S&B. Multi il folosesc la vanatoare.

Lun Dec 22, 2014 2:57 am

Sal

Din cite am citit putin mai sus Nu see poate vina mistret cu 308win in Romania?
Cu stima
Galin

Lun Dec 22, 2014 7:20 am

Nu se putea. De ceva vreme s-a schimbat legislatia si se poate.

Lun Dec 22, 2014 7:40 pm

Bine ai venit printre noi!

Probabil n-ai citit tot sau n-ai citit cu atentie. Sunt ani buni de cand 308 W e la fel de legal la mistreti ca oricare alt calibru cu percutie centrala.

Mie Feb 25, 2015 1:22 pm

un filmulet interesant despre munitii ... pentru cine nu l-a vazut inca

https://www.youtube.com/watch?v=sckl7bvI0Uc

Mie Feb 25, 2015 2:49 pm

violiv scrie:Bine ai venit printre noi!

Probabil n-ai citit tot sau n-ai citit cu atentie. Sunt ani buni de cand 308 W e la fel de legal la mistreti ca oricare alt calibru cu percutie centrala.

A aparut legislatie noua sau din cauza ca ordinul MAAP nr. 264/2003 a devenit nul la doi ani dupa aparitia legii 407/2006 ?

Mie Feb 25, 2015 9:21 pm

violiv scrie:un filmulet interesant despre munitii ... pentru cine nu l-a vazut inca

https://www.youtube.com/watch?v=sckl7bvI0Uc

https://m.youtube.com/watch?v=iO3k5t1Xa1Y

Pt magazinele de profil: aduce-ti fratilor si Hornady in Romania...si dorim constant si in toata gama de calibre! ;D

Mie Feb 25, 2015 10:56 pm

@Cristi73
Asa cum zici, a devenit nul. AGVPS, Consiliul National de Vanatoare (sau cum s-o numi), Politia Arme si inca mai cine stie cine se tot muncesc sa mai nasca inca un ordin da' n-au reusit pana acum sa socoteasca toate calibrele existente .... nu s-au pus de acord decat ca 50 BMG nu-i bun la vanatoare :politia: :politia:

@Mex
ar vrea ei dar firmele americane nu fac fata solicitarilor, practic productia lor e vanduta pe ani inainte....

Mie Noi 04, 2015 9:14 am

La topicul "Capriorul" spuneam despre Salko Super Hammerhead ca il voi folosi la mistret in calibrul .308w, fiind un "distrugator" autentic.
Chestiunea s-a intamplat deja de cateva ori si 11,7g Sako SHH mi-a dovedit ca merita folosit.
Desi nu am avut ocazia sa trag peste 100m cu el, precizia(in sensul ca s-a dus exact unde am dorit) a fost excelenta iar efectul ..cel scontat.
Am inlocuit .30-06 cu .308w si deja sunt foarte multumit si de acest calibru.
Fiind fan Sako, recomand mai ales ca se impaca perfect cu teava Blaser cel putin cea de R93 care o am.
Cand voi avea ocazia o sa incerc combinatia si la goana, cand adrenalina din animal e maxima.

Joi Noi 08, 2018 10:24 pm

Am luat de la Reghin hornady interlock cal 308 win 14,3 g.A mai folosit cineva acest gramaj la goana in cal 308 win ?
Pe hartie are un SD fenomenal,nu am apucat sa vad in realitate.Viteza pe hartie 704 m|s din teava de 61.A mea are 50 cm deci va scoate mult mai putin,un 650m|s sper.E cel mai mare gramaj la cal 308 win .
La cupru hit rws scoate din teava de 50 cm 860m|s,gramaj9,7g.
La plumb sst hornady 880m|s din teava de 50cm,9,7g.
Scrie un răspuns