Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mie Noi 21, 2018 6:46 pm

Răspunde la subiect  [ 103 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
308 winchester 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj 308 winchester
ce stiti de acest calibru? de ce este el folosit in tir la distante mari cand exista 30-06 mai puternic? 308 este mai razant ca un .223 ?

ce stiu e ca are tubul mai scurt si putin mai gros la baza ceea ce face ca pulberea sa fie arsa mai eficient!

munitia subsonica mai are si alta aplicatie pentru acest calibru inafara faptului ca e folosita pentru amortizor de zgomot??

-   12/70 ij 58 mae
-   .223 rem cz527
-   4.5 AC ptr antrenament

Vin Sep 07, 2007 11:12 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Răspuns: 308 winchester
Tubul de 308 nu e mai gros la baza decat un 30-06, ci doar pare asa.

De ce e mai bun? Pai sa incepem cu motivele dezvoltarii ambelor cartuse.....folosirea lor in aplicatii militare. Pentru ca sa lovesti si sa incapacitezi inamicul, nu trebuie mai mult de 150grains ... Orice peste este cam multisor. Relatia intre lungimea si diametrul unui asemenea proiectil (7,62mm) raportate la greutatea unui proiectil, este suficienta pentru ceea ce se considera la vreme respectiva a fi idealul.

Tevile aveu ghinturi nu prea rapide, pentru ca munitiile folosite se incadrau in anumite norme din care nu prea iesea nimeni.... dar ca sa revenim la comparatie.... 30-06 are un tub mai lung. Reducerea dimensiunii tubului permite soldatului sa care mai multe .
Am stabilit de ce s-a ales un proiectil de cam 150gr. 30-06-le are o capacitate mai mare a tubului si nu poate - in limitele presiunilor acceptate international - sa lanseze proiectilul cu o viteza mai mare decat 308-ul.
Pentru ca tubul de 308 e mai bine umplut de pulbere (procentual per capacitate) arderea acesteia este mai eficienta, si mai uniforma.... rezulta asa numita precizie inerenta a cartusului.

Odata cu dezvoltarea aplicatiilor militare de mare precizie, s-a trecul la glonte de 165gr (sau 168gr) si nu de mult la cele de 175 gr. in 308.

Incepand cu 180gr, 30-06-le are un avantaj distinct fata de 308, folosind pulberi mai incete, pe care le poate inmagazina in cantitati mai mari (63mm fata de 51mm ). La proiectile de 200gr si in sus, 30-06-le castiga fara tagada. Inainte insa ca aceste implementari sa fie gandite, au aparut calibre mai de soi, care fac deja mai mult decat 30-06, si dece sa se revina la vechiul cartus din 1906 era futil. Coroana a fost detinuta multa vreme de 300WM. Astazi cel mai raspandit calibru de mare viteza pentru 7,62 (cal308) este 30-378 Weatherby. Mai sunt si cele din gama Lazzeroni, dar au o faima limitata.

Munitii subsonice.... categoric este de preferat ca sa avem un tub cu o capacitate interna mica si care sa fie compatibil cu aplicatia pentru care e dezvoltat. In cazul lui 308 (7,62) cel mai eficient cartus este dezvoltat pe un 7,62x39. Se folosesc de regula pulberi rapide si ultrarapide, ca sa termine arderea cat mai repede.... dar pentru munitii subsonice ar trebui poate sa deschidem un alt topic.

Este mai razant decat 223? Depinde.
Pe distante scurte... nu. 223-ul are o vitezaq mai mare si deci este mai razant pana la 3-4oom. Cand ne uitam insa la distante mari, de la 800m in sus, capacitatea 223-ului de a retine energie este foarte redusa, si ca atare caderea lui este destul de mare.

Ca titlu informativ, un proiectil de 308 de 165gr.... in munitii match, devine transonic pe la 8oo-9oom , si deci incepe sa se destabilizeze putintel. Unul de 175gr ramane supersonic pana peste 1ooo m.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Sâm Sep 08, 2007 7:42 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

am inteles ..am aflat multe lucruri noi! astept si topicul de la Subsonice :lol: cine il va crea :)

-   12/70 ij 58 mae
-   .223 rem cz527

Sâm Sep 08, 2007 8:13 am
Membru important
Membru important

Sa nu uitam "constanta" deosebita care o confera 308-ul... de aici trebuie incepute comparatile cu alte calibre folosite intens la vanatoare.

Sâm Sep 08, 2007 3:59 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru important
Membru important

bun ..constanta ce insemnand? viteza de plecare a proiectilului constanta??

-   12/70 ij 58 mae
-   .223 rem cz527

Sâm Sep 08, 2007 5:27 pm
Membru important
Membru important

Constanta vitezei de plecare a proiectilului tine de calitatea munitiei ... cea incarcata manual fiind in frunte la acest capitol.
Adevarata constanta o reprezinta uniformitatea loviturilor in tinta...

Sâm Sep 08, 2007 6:01 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Constanta este uniformitate.
Motivul pentru care munitia incarcata acasa este de mult ori mai buna decat cea din magazin este ca tuburile folosite pot fi formate la cald sa se potriveasca exact cu dimensiunile camerei de ardere. (adica se trag o data din arma).
Dupa prima tragere, voiosul nostru tragator ia tubul si-l pune intr-un vibrator ca sa-l curete.... impreuna cu fratii lui si cu niste coji de nuca macinate sau coceni de porumb, la fel macinati.
Dupa curatare, se scot capsele arse si se curata .

La capse.... se ia un mic alezor de mana si se uniformizeaza buzunarul in care sta capsa, ca aceasta sa fie la aceeasi distanta de pulbere. Se face o data/tub. Cand tuburile sunt fabricate, deschiderile pentru capse sunt perforate, si deci raman o gramada de reziduuri. Acestea se "scobesc" cu un alt alezor.... Se face o data pe viata unui tub. Cu asta am terminat pregatirea capselor.

Lungimea tubului. Tubul se alungeste la tragere. El trebuie adus la o dimensiune stabilita dinainte, pentru ca altfel volumul interior nu va fi constant, si deci avem variatii de presiune. Se poate face manual sau cu un mic strung denumit "case trimmer"

Pentru tragerile de precizie inalta.... se verifica grosimea peretelui gatului cartusului. Daca variaza, se alezeaza cu un dispozitiv numit "neck turner". Aceasta va asigura o presiune de retentie constanta asupra proiectilului, care-i afecteaza presiunea de eliberare.

Dupa ce toate operatiunile sunt gata, se cantaresc tuburile, si se grupeaza dupa greutate.

Cu o matrita care strange numai gatul tubului (collet die) se redimensioneaza diametrul gatului pana la dimensiunea dorita. Cartusele match nu se strang pe bordura, si de regula nu se impermeabilizeaza. Strangerea tubului pe canelura se face la calibre "grele" unde reculul armei ar putea misca proiectilul. Impermeabilizarea se face de regula cu o solutie asemanatoare ojei de unghii.

Coletul matritei are - pentru cei foarte preocupati de precizie - mai multe dimensiuni pentru acelasi calibru, fiecare punand o tensiune mai mare sau mai mica pe proiectil.

Dupa toate aceste operatii, urmaza punereea capselor. Se folosesc cape match, care au o variatie mai mica in - de regula- stifnatul de plumb pus in ele.

Supa capse, urmeaza pulberea. Se catareste la sub o sutime de gram, cu balanta, cantar... sau dupa preferinte. Pentru proiectilele match, pulberea nu se arunca asemanator celor de la lise.

Proiectilul este ultimul care este pus.... Si aici vine smecheria incarcarii acasa. Nu toate armele au "gatul" la fel de lung, si deci munitia din fabrica nu poate sa se potriveasca la toate. Se pot aseza proiectilele la 0.5mm de ghinturi, 1mm..... sau chiar sa atinga ghinturile, dupa preferinta. Trebuie vazut ce-i place armei.

Si totusi de multe ori gloantele din fabrica sunt extrem de bune.... de ce? Pentru ca ei au acces la pulberi care nu se vand in comert, sau pur si simplu au o reteta proprie...

Pentru vanatoare multi din acesti pasi sunt sariti. Munitia de vanatoere nu are nevoie de consistenta celei match. Este mai importanta functionalitatea ansamblului. Se folosesc matrite care redimensioneaza tubul pe intreaga lui lungime, si proiectilele se aseaza mai departe de ghinturi, ca sa nu ai surpriza de a avea glontul blocat pe teava si magazia plina de pulbere daca in loc sa tragi, te gandesti sa-l scoti afara.

Ca sa recapitulam.... Incarcarea atat de atenta asigura un volum constant al tubului, o presiune de eliberare constanta a proiectilului, o ardere uniforma.... deci o viteza constata a proiectilului la plecarea lui din cartus.

De abia acum putem vorbi de experimentare... diferite tipuri de capse, diferite pulberi la diferite gramaje, proiectile diferite, situate la varii distante fata de ghiuturi.... Experienta este importanta, pentru ca pentru un novice sa obtina rezultate bune ar insemna sa incerce o multitudine de permutari intre variabilele date.... si pana cand ajunge voiosul tragator sa beneficieze de eforturile lui, se erodeaza din gatul camerei, si trebuie sa schimbe din nou..... Si aici intervine sfatul uni alt tragator, o indrumare in legatura cu tipul de pulbere, proiectil, etc.... care merg bine impreuna.

Pana acum tot ce am dezbatut este obtinerea unei viteze constante la iesirea glontelui de pe teava. Inca nu am ajuns la tinta..... poate in emisiunea viitoare. Violiv avea in plan un articol privitor la balistica exterioara si interioara, si sunt convins ca ne va onora cu bagajul lui de cunostinte ...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Dum Sep 09, 2007 3:26 am
Membru important
Membru important

wow..costisitoare operatie ..dar cu satisfactii la tinta!..asta e pentru Glontzari!

-   12/70 ij 58 mae
-   .223 rem cz527

Dum Sep 09, 2007 10:24 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Nu e asa de scumpa...
Un kit de inceput costa 400$ plus inca vre-o suta pentru matrite si restul bazaconiilor. Pentru un vanator pasii sunt mult redusi.... se curata tuburile, se ung, se redimensioneaza, se capseaza.... pulbere, glont, .... si gata.

Am vorbit de cei care trag in "V" la 1ooo m . El are trei minute ca sa traga lovitura.... crezi ca-l doare daca a petrecut alte zece ca sa incarce munitia?

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Dum Sep 09, 2007 5:51 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

"8x57" scrie:
Am citit recent in ceva revista de vinatore ca la italieni s-ar fi interzis armele in calibru 308 pt ca este calibru Nato si se pare ca acest fenomen este o tendinta UE deci se va interzice in toate tarile din UE. Nu se pomeneste de ce se intimpla cu armele care sint deja la populatie dar ne avertizeaza ca poate trebuie sa ne despartim de ele.

Ce idioti !!! Imagine

Sa interzica si 30-06.... ca doar Hatchcock a omorat o gramada de vietnamezi cu un Winchester mod 70... Debarcarea din Normandia s-a facut cu suport de arme mici in proportie covarsitoare 7.62x63.... adicatelea 30-06. Sa le interzica si pe alea.... un semn profund de recunoastere a eroismului... Poate ca era mai bine daca faceau stanga-n'prejur si acum trageam cu totii cu 7.92x57 sau 7.62x54 Imagine

Am uitat ca 308 este din ce in ce mai putin folosit in armatele Nato. Ca se vrea trecerea la 6.8mm. Israelul a folosit 22LR in armata lor..... jos si cu 22-ul. 6.5x55, 7x57... toate calibre militare.
Cateva departamente din echipele "speciale" ale SUA folosesc 260Rem.... De 300WM stim cu totii ca se foloseste pe scara larga in armata. La fel si 30-378 Wea.....Pana la urma aproape orice calibru a fost folosit la un moment dat in armata. Ca nu stim noi.... asta e deja alta treaba.
Hai mai bine sa le interzicem pe toate. Oooops... mi-a scapat. Am vrut sa spun : Hai sa le interzicem unul cate unul, pana cand tota lumea se va obisnui cu interzicerea. La inceput vom spune ca sunt calibre militare, si cei care sunt impotriva armelor militare vor fi de acord. Nici nu trebuie sa facem nimic, decat sa punem pozele a doi copii din Africa, flamanzi si cu ochi inlacrimati... si toata lumea o sa vada conexiunea intre arma lui baci Gheorghe si AKM-urile pe care chiar ONU le lasa sa intre in tarile alea.....
E calr ca trebuie interzise, nu? Ii impartim in tabere, ii divizam pe motive de etica, sipana la urma o sa ne pupe picioarele daca-i lasam sa aibe o muscheta si doua incarcaturi de pulbere pe an.

Urmareste ce scrie Razvy la Metaloglobus si o sa vezi unde sunt cozile de topor. Numai bine.....

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Vin Sep 14, 2007 6:28 pm
Moderator
Moderator

Fain, si eu am vrut sa deschid capitolul 308. Am vazut ca 308 apare la categoria snaipari, in anumite tabele, la Sako spre exemplu, sau la swaro la optica. Culmea! Eu m-am intrebat de ce calibrul asta si nu altele. Mentionez ca e calibrul cu care am obtinut primele rezultate, dar acum l-am rejectat considerand-ul prea...moale.

Vin Sep 14, 2007 9:31 pm
Moderator
Moderator

Nici un cartus nu-i perfect. Daca e precis e prea lent sau prea greu sau prea usor, etc. Tendinta tragatorilor 'incepatori' este de a se orienta spre un calibru cat mai rapid, cat mai razant cu ideea ca este mai iertator fata de performantele mai modeste ale debutului tragatorului. Se uita ca viteza foarte mare nu face casa buna cu precizia extrema (fara a aminti celelalte neajunsuri legate de masa armei, uzura tevii, eventualul recul mai important, etc.). Pe masura ce se capata experienta se constata ca nu intotdeauna mai rapid e si mai bun, nici la nivel de precizie, nici la nivel de efect terminal. Sunt printre noi vanatori care au schimbat 300 win mag pe 9,3x62 sau chiar pe 8x57. In plus, se confunda continuu trasul de precizie in poligon sau chiar in teren cu trasul la vanatoare, mai ales la cea intalnita pe plaiurile noastre. Stiu ca suna frumos sa te poti lauda cu o cioara nimerita in ochiul drept la 350 m si sa mai si spui ca asta nu se poate decat cu 17 rem fireball sau 22-250 (eventual reglate pe 150 m c-atata avea poligonul :wink: ) dar eu stiu vanatori care au tras la astfel de distante si cu ZB in 8x57 ba chiar, mai nou cu 375 H&H mag.
Nici la 308 W situatia nu este mult diferita. Cartusele de precizie in acest calibru nu sunt cele mai rapide, nici cu proiectilul cel mai adaptat vanatorii la diferite specii ba chiar nici asa zisul taraj al lunetelor pt 308 nu functioneaza ideal si trebe timp si focuri multe pana sa gasesti cartusul cu care luneta arata ce trebuie. Cu proiectile de vanatoare nu mai este atat de precis cum i s-a dus faima, nici cu cele mai usoare, nici cu cele mai grele. Poseda insa suficienta precizie pentru a trage un foc eficace in conditii de siguranta peste medie la distante deloc neglijabile din mana unui tragator antrenat. Are si calitatea de a lucra la presiuni ceva mai mici decat calibre echivalente, de a menaja tevile ca si pe tragator (recul rezonabil) dar si de a dezvolta suficienta energie pentru cam tot ce umbla pe coclaurile noastre. Ca nu-l lasa legea e altceva si se va schimba cu mare probabilitate.
Dar, la fel de bun pentru vanatoare este si 30-06 si 7,62x54R si 7x64/65 si 7/8x57 (ca sa amintesc numai cateva cam in aceeasi zona). Pana la urma, alegerea unuia sau altuia dintre acestea este doar o optiune 'de suflet' mai degraba decat chibzuita.
Eu n-am, poate ca nici n-o sa am prea curand in acest calibru dar am 30-06 si 7,62x54 R si nu pot sa spun ca-mi place unul mai mult decat celalalt (decat in functie de cum m-am trezit dimineata :shock: ).
Marele avantaj al unui calibru larg raspandit il consider posibilitatea de a cumpara cartuse gata facute, de calitate buna si foarte, intr-o gama larga, cam din orice magazin de pe la noi.
P.S. si nu cred ca e moale deloc!

Vin Sep 14, 2007 10:10 pm
Membru important
Membru important

...asa prieteni... asa...spuneti cat mai multe despre 308... ca e dragostea mea :lol: dorm cu lada sub cap :shock: :lol: :lol:
... "cu boala" calibru asta.... tin minte ca a subventionat primul BAN dat pe forumul lui Val :D

Sâm Sep 15, 2007 12:06 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

iti aduci aminte babon???? Vechiul 308 :)). Deosebit de precis si de utilizat... este titularul armelor de precizie dupa parerea mea...

Sâm Sep 15, 2007 3:09 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

babon, parca ziceai ca esti fan 30.06...sau nu? :wink:

Sâm Sep 15, 2007 3:48 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 103 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul