Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mie Oct 17, 2018 1:38 am

Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Calibrul 222 Remington – cu sau fara viitor in Romania ? 
Autor Mesaj
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Status: Neconectat
Mesaj Calibrul 222 Remington – cu sau fara viitor in Romania ?
Dupa cativa ani de tras cu arma cu teava lisa, am ajuns la concluzia ca ar fi necesara si o arma cu glont. M-am decis pentru un Baikal IZH 18-MN pe care l-as fi dorit in calibrul 223 Rem. cu pat sintetic. Din pacate in acest moment (februarie 2016), tot ce am gasit de la Baikal pe piata (inclusiv la Huntershop si Arrow ) este in calibrul 222 Rem. pat de lemn, iar calibrul 243 Win.pentru aceasta arma nu ma intereseaza.
Pana la urma as fi tentat si de un 222 cu pat de lemn, dar am primit tot felul de pareri si sfaturi contradictorii ( si poate nu complet dezinteresate ) de la unii dintre cei ce se ocupa cu comercializarea de arme si munitii, de aceea rog colegii forumisti (dat fiind ca in experienta si buna lor credinta am incomparabil mai multa incredere ), sa ma ajute la clarificarea urmatoarelor aspecte :
- Este intr-adevar calibrul 222 un calibru al trecutului si prin urmare pe cale de disparitie si foarte limitat ca oferta pe piata din Romania ?
- E adevarat ca sunt mai scumpe si mai greu de gasit cartusele in cal. 222,decat cele in cal.223 ?
- Si nu in ultimul rand, patul de lemn la IZH 18 ( fag sau mesteacan - nu a stiut sa imi spuna nimeni exact ) este intr-adevar de o calitate atat de proasta incat se deformeaza frecvent din cauza umezelii din atmosfera afectand precizia armei si fiind posibil chiar sa crape chiar la o utilizare normala ?
Ideile astea nu imi apartin, sunt doar informatii primite de la vanzatorii de arme. M-ar ajuta insa mult mai mult parerile voastre . Pe cuvant ca inainte de a posta am cautat atat cat m-am priceput in arhivele forumului dar nu am gasit raspunsuri la ceea ce caut.
Cu multe multumiri

Vin Feb 19, 2016 6:48 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: Calibrul 222 Remington – cu sau fara viitor in Romania
urzikus scrie:
- Este 222 foarte limitat ca oferta pe piata din Romania ?
- E adevarat ca sunt mai scumpe si mai greu de gasit cartusele in cal. 222,decat cele in cal.223 ?

Din pacate este adevarat

Vin Feb 19, 2016 9:44 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Moderator
Moderator

Piata noastra e altfel decat restul lumii. Si in UE si peste ocean 222 e foarte folosit. Continua sa ramana unul din cele mai precise calibre si este inca foarte folosit la tir, de multi tragatori care il prefera chiar daca au aparut altele mai noi si mai bengoase. Nici vanatorii n-au uitat de el.
Avantajul balistic al lui 223 nu-i asa mare insa faptul ca este calibrul militar al NATO l-a propulsat in randurile utilizatorilor la fel cum au patit si 30-06 si 308 W la vremea lor.

Pe piata noastra 222 e slab de tot reprezentat si mai scump decat 223 atunci cand il gasesti.

Lemnul la Ij poate fi fag, ceva "plop" nordic sau nuc de prin Crimeea. Nucul poate fi si deosebit de frumos si era prezent pe variantele mai "luxoase". Fagul e fag, palid ....
E adevarat, lemnul este unul tare proaspat, uscat insuficient si prea rapid si de vrei sa-l tii, mai ales daca e nuc, merita lucrat la el.
Plasticul e ceva mai bine facut.

Vrei mortis noua? Sunt ceva s-h-uri la oferta la preturi bune.

Vin Feb 19, 2016 10:16 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mi-au trecut prin mina multe si am tras cu ele ,indiferent de calibru,sub-moa.Am vazut arma cazuta de pe masina,rostogolita pe drum vreo 20m,care nu a avut nici pe dracu.Bazaconia cu patul deformat care afecteaza precizia o aud pt prima oara.Sunt arme grozave care,daca ar avea un tragaci pe masura ar fi ideale.
In ce priveste cal 222 Vio are perfecta dreptate.Eu as alege 243 si as trage cu Sako Twinhead.

Sâm Feb 20, 2016 10:18 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Multumesc mult pentru raspunsurile primite pana acum. M-am mai lamurit desi nu ma bucura ceea ce aflu. Sper ca nu abuzez de bunavointa voastra daca insist pentru niste detalii.

Citat:
Pe piata noastra 222 e slab de tot reprezentat si mai scump decat 223 atunci cand il gasesti.

Asta inseamna ca risc la un moment dat sa nu mai pot folosi arma din lipsa de munitie pe piata sau sa fie de gasit doar la preturi exorbitante ?

Citat:
E adevarat, lemnul este unul tare proaspat, uscat insuficient si prea rapid si de vrei sa-l tii, mai ales daca e nuc, merita lucrat la el.

Ce consecinte poate avea faptul ca lemnul este uscat insuficient si prea rapid ? Se poate crapa sau se deforma in timp ? Pot face ceva sa il imbunatatesc cat de cat ?

Citat:
Vrei mortis noua? Sunt ceva s-h-uri la oferta la preturi bune.

M-ar interesa unde anume ar fi de gasit aceste sh-uri. Daca as gasi in cal 223 sau chiar 222 dar cu pat sintetic si in stare buna, ma gandesc ca poate ar fi si asta o varianta.

Sâm Feb 20, 2016 7:23 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Un 222 , la 700 lei , am vazut la vanzari arme . Nu mai stiu pe care dintre cele doua forumuri .

Dum Feb 21, 2016 10:50 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 6 mesaje ]