Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mie Aug 22, 2018 7:06 am

Răspunde la subiect  [ 91 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
De ce calibre avem nevoie? 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Re: De ce calibre avem nevoie?
lorki scrie:
Stiu,că e dureros dar dacă te uiți mai adânc in tine,imi vei da dreptate !
Mărturisesc că mai multă ipocrizie decât la topicul "De ce vânăm" nu am văzut !

Dacă ferrari prinde 300 km/h de ce să-i pui căpăstru si să-l faci logan cu 200 km/h.
Vreau 200 km/h iau logan la 5% din pretul ferrari .Ar trebui să semnăm un protest impotriva tăierii tevilor la magnumuri. :D

Insist: vorbeste pentru tine!
Daca vreau sa ma amuz ma uit la CNN, daca vreau sa plang ma uit la "schimb de mame". Eu la vanatoare merg pentru ca-mi place sa mananc carne de vanat si exceptional vanez ceva ce nu mananc, cu exceptia combaterii...

Revenind la calibre. Singurul avantaj al lui 300 wsm in fata mai batranului 300 wm este ca arde pulberea mai eficient .... adica scoate acelasi lucru cu mai putina pulbere si, eventual, in teava mai scurta. Nu-i nici pe departe adevarat ca e preferat in fata mai vechiului 300 wm.....nici pe departe. Singurul domeniu in care se merge tare pe tuburi scurte si groase este cel al tragerilor la tinta. Vanatorii apreciaza mai mult usurinta in alimentare si extractie si o arma care nu se blocheaza ... pentru ca asta a fost si este problema majora a acestor calibre "ultra"moderne. Acum mai bine de un secol cand s-au pus bazele studiilor privind munitiile gata incarcate, una din cerintele fundamentale a fost sa lucreze "ca uns" in arme. Asa s-au desenat tuburile cu forma putin conica, cu umar lung, cu diferenta mica de diametru intre baza si varf, etc. Orice altceva s-a impiedicat si short-magnum-urile nu fac exceptie. Wsm-urile se impiedica si astazi in Blaser R8 la fel cum au facut-o si in R 93 si in Winchester cand a fost lansat calibrul si in multe alte arme ... atunci cand incerci sa reincarci iute. Asta pentru ca intrebai ce alta problema ar mai prezenta cartusele inafara de faptul ca .... nu se gasesc in rafturile magazinelor .... iar atunci cand se gasesc sunt semnificativ mai scumpe decat cele in mai batranul si mult mai popularul 300 wm.

E foarte adevarat ca o teava lunga o sa scoata o viteza un pic mai mare decat una scurta ... normal ca in niste limite care tin de calibru, de firma ce-l incarca si de extremele intre care masuram tevile. E fals ce zice @Radu ca teava de 56 o sa scoata tot cat aia de 65 la magnum-uri. Poate doar cu anume munitii, incarcate dedicate pentru tevi scurte, adica ineficient pentru calibru din start.
Exista nenumarate teste publicate pe net, cu 308 si 300 wm, mai putin cu 300 wsm. Exista nenumarate dovezi ca o teava de 50 cm, foarte moderna, e absolut inutila pentru un calibru magnum de viteza, ca nu faci decat sa tragi un cartus foarte bubuitor si scump ca sa obtii exact ce obtine vecinul cu 308 sau 8x57. E la fel de adevarat ca atat 300 wm cat si 300 wsm o sa scoata infinitezimal mai mult din teava de 65 cm decat din teava de 60 cm insa e si mai adevarat ca 300 wsm pierde semnificativ mai putin (in aceasta gama de infinitezimal) odata cu scurtarea tevii in comparatie cu 300 wm. In mod real, pentru aplicatii vanatoresti, lui 300 wsm nu-i trebe nicicum teava de 65 cm si nici chiar de 60. Iluzioriul castig de viteza este obtinut mai ales la proiectile usoare-usoare din gama calibrului si chiar nu vad la ce ti-ar trebui un 300 magnum din care sa tragi 9 g. Daca mai cresti un pic masa proiectilului, pierderea de viteza din teava scurta este si mai mica, real de nebagat in seama. Ca faceai comparatie cu vitezele masinilor .... sa tragi 300 wsm dintr-o teava de 56 cm fata de una de 65 cm nu e nici pe departe ca diferenta intre o masina cu maxim 200 km/h si alta cu >300 ci, mai degraba, intre o masina ce poate 220 km/h si alta ce poate 240 .... in practica n-o sa vezi niciodata diferenta pe sosea si nici la pretul masinilor n-o sa fie mari diferente. Daca vrei Ferarri in lumea armelor (strict ca viteza vorbind) atunci trebe sa te duci mult mai departe de 300 wsm.

Acum, ca ai luat-o, nu-ti pot dori decat sa te bucuri de ea!
Eventual sa ne bucuri si pe noi cu o poza, un nume, etc. inainte de poza cu vanatul ...

Lun Iun 13, 2016 6:04 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru activ
Membru activ

Merci !
Nu sunt intr-o situatie prea roz cu arma,am de asteptat juma de an,așa m-a speriat vanzătorul ! Cand a vazut ce față am făcut a mai tăiat 2 luni,deci poze pe la toamnă.

Bag seamă că e mare bătaie pe calibrul ăsta de se stă la așa o coadă :D și la așa bani !
La preț de 4 tikka sau 5 cz-uri ( am luat unul si din ăsta acum vreo 2 ani in 22 hornet,excelentă armă pentru banii dați,cam greuță dar placută),armă entry level doar cu strictlul necesar fără de care n-aș fi luat-o nici gratis : obrăzar reglabil (imi place când o arunc in umăr,ochiul să se alinieze perfect cu centrul reticolului ),actiune stânga si frână de gură.Cu toate că tikka are teava de 62 pentru pret am ezitat initial dar de fiecare dată când am luat ceva cu o reținere,tot timpul mi-a stat gândul la compromis.
Blaserul am constatat că e singura firmă la care găsești ce poftești dar plătești de te saturi.Când am configurat am pus mai una mai alta si s-a dublat suma .Bine că se pot dezactiva optiunile din configurator la fel de ușor cum se acivează că ce făceam !
300 wby si 300 rum erau la acelasi pret dar asta am ales convins de unele filme si păreri ale utilizatorilor ce le-am expus in posturile anterioare,nu mai repet.Mai vreau pentru băiatul meu un 257 wby sau un 270 wsm dar să- mi mai vin in fire.
In orice moment aș alege un cz ,tikka,zastava dacă ar corespunde cerințelor ( păsărelelor mele) dar zău că nu- i ințeleg de ce nu copiaza si ei pe blaser asa cum o face cu succes in toate domeniile marele popor chinez.
Un copy paste si succesul e garantat la 1/5 din pretul originalului.

Mar Iun 14, 2016 10:45 pm
Moderator
Moderator

Aveam o banuiala ca despre Blaser e vorba ;D
Hai sa vedem ce-i si cu optionalele:
- patul cu obrazar reglabil - nu-i exorbitant de scump dar nu se ridica suficient pentru o luneta cu 56 iar modul in care se face reglajul este de-a dreptul rudimentar raportat la banii dati. La GRS sa zicem ca-i mai bine dar si asta s-ar mai fi putut ridica un piculet
- frana de gura - dupa mine o chestie obligatorie daca vrei sa tragi bine cu un magnum, sa scoti din el tot ce poate ca si precizie
- avand in vedere ca-i Blaser si ca-i deja mai scurta ca arma la total o teava de 65 nu-i chiar asa pacatoasa

- calibrul .... 300 RUM nu-l gasesti nicaieri. Iar cand il gasesti e scump ca naiba. Peste ocean e Weatherby-ul saracului dar la noi e scump-scump. 300 Weath e bun, e mai bun ca 300 wm din multe puncte de vedere si culmea, e suficient de popular pe la noi incat sa gasesc munitie la magazinul din colt. 300 Blaser Magnum ar fi mai grozav decat primele doua la un loc - poate numai si pentru faptul ca imbina ce au mai bun primele si este dezvoltat in mod special pentru a fi tras din Blaser. 300 wsm ar fi un compromis ideal - beneficiaza de un studiu balistic eficient si exact inca in faza de constructie, nu este exasperant nici ca performanta, nici ca recul, nici ca pret. Ce-i lipseste ar fi incarcatura cu proiectile grele ... cand trageam 300 wm, 13 g a fost proiectilul predilect si chiar facea treaba buna, buna. Eu inca mai regret in unele seri tarzii (ca acum) ca Benelli nu s-a tinut de cuvant si n-a scos ARGO cu tevi de schimb - combinatia 9,3x62 + 270 wsm inca ma roade ca o neimplinire personala.
Iti tinem pumnii sa-ti soseasca jucaria cat de curand posibil.

P.S. o idee - comanda arma intr-un calibru pe stoc, ceva complemetar gen 223, 243 sau 9,3 si inca o teava 300 wsm separat. Arma o sa vina mai iute si o sa astepti doar teava ...

Mie Iun 15, 2016 1:10 am
Membru activ
Membru activ

A sosit pusca mea.Saptamana ce vine o ridic,astept autorizatia.
Ca munitie iau evo,singura de altfel disponibila la vanzare la Arrow.
Anunta 930 m/s,real sant 882 m/s, sant multumit si cu ăștia 882,altfel am de facut aproape 1000 km dupa norma orix sau federal sp power shok,singurele existente in Romania.Cica evo in viteziste e moale si se desface integral,o sa vad dupa ce o incerc,daca nu ma orientez pe celelalte doua.

Mar Dec 13, 2016 8:47 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Si ce marca ai luat pana la urma Lorki si in ce calibru ?

Mar Dec 13, 2016 10:01 pm
Membru activ
Membru activ

Blaser wsm 300,pentru hidrosoc,dar pare sa nu fie la doar 882 m/s viteza.

Mar Dec 13, 2016 11:15 pm
Membru activ
Membru activ

La Blaser r8 lungimea tevii include si camera cartusului ?
O teava de 65 cm are 65 cm fara camera sau cu camera?Rog pe careva sa masoare.

Mie Ian 04, 2017 12:25 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Am la indemana dulapul de arme asa ca am facut masuratoarea pe teava de la R93 (eu din asta am), are 65 cu tot cu camera, practic daca as scoate lungimea tubului meu adica 6.5, teava incepand de la baza glontului ar avea 58.5cm. Nu cred ca la R8 sa difere.
Nu mai tin minte la masuratorile facute la alte arme dar am impresia ca la toate e cu camera cu tot, imediat ma uit si la lisa sa vad daca 76 sunt cu totul

Mie Ian 04, 2017 7:04 pm
Membru activ
Membru activ

Hai merci pentru deranj!

65 cm are teava si la r8 cu tot cu camera dar pe ea e poansonat 58 si asta m-a derutat.
Lungimea utila pe care alearga proiectilul are 58 si 7 cm camera.
La lise tot asa se masoara cu camera cartusului inclusiv.

Cine opteaza pentru o teava de 58 cm,util va avea -7 cm deci 51.

Mie Ian 04, 2017 9:04 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

la teava de 223 e tot la fel, lungimea e calculata cu camera

Mie Ian 04, 2017 10:37 pm
Membru activ
Membru activ

Raspund la mesajul initial,

Overall lenght la wsm e 72,6? Cu ruleta,masurat de reprezentantul arrow,pana la conul de racordaj sant fix 58 cm,restul 7 cm, total 65 cm.

Dilema a fost cum spuneam cifra 58 imprimata pe teava ce m-a facut sa cred ca a venit altceva decat comandasem.

Mie Ian 04, 2017 10:48 pm
Moderator
Moderator

De ceva ani buni lungimea tevilor se exprima masurand si camera cartusului. E muuult mai simplu decat sa masori lungimea efectiv activa, adica de unde incep ghinturile pana la gura.
Tot asa socotesc si producatorii de munitie cand anunta lungimea tevii din care au testat cartusele pentru masuratori.

Spor la tras!

Mie Ian 04, 2017 11:02 pm
Membru activ
Membru activ

Multumesc.

Mai dureaza ceva pana dau cu ea.Vreau magazia detasabila si e pe drum.
Referitor la masurare tevii,americanii fac asa:
Cu inchizatorul inchis,atat la lise semi cat si la carabine,introduc o vergea de lemn pe teava ,marcheaza la gura tevii si apoi masoara.
Nu conteaza asa mult lungimea cat calitatea otelullui si a ghinturilor.Sant cazuri de tevi mai scurte ce imprima o viteza mai mare proiectiluluiDin bar-ul meu de 50 am implantat un core lokt in sira spinarii la un vier de peste 200 kg si a ramas in foc si am fost mai mult decat multumit .

Mie Ian 04, 2017 11:31 pm
Membru activ
Membru activ

Revin cu noutati.Prima victima a combinatiei de mai sus este un 'ver' de peste 200 kg ce se va prezenta bust mai pe la toamna.
Am pus pe ea un V6 cu 56, are un punct minuscul din fibra,sticla,acelasi de la V8 dar la 1500 fata de 3000.
Munitii am 4 ,evo,orix,super hammerhead si arrowhead.Cu super hammerhead am reglat0 la 100 dar si celelalte 3 merg tot acolo cu diferente infime.
Super hammerhead-ul nu-l voi mai cumpara dupa ce epuizez stocul deoarece,lovit perfect in 10 de la 30 m,porcul a mai fugit 50 m.Camasa data peste cap complet,cu tot plumbul plecat la plimbare,oprit in spata din celălalt picior,nu a iesit.
Ciudat orificiul de intrare cat intra pumnul,distrugeri destul de mari dar nu a picat in foc.Daca nici cu celelalte nu cade curentat,iau federal chit ca traverseze toata tara.

Lun Iul 17, 2017 10:35 pm
Moderator
Moderator

Daca nu e lovit in cap/coloana nu cade curentat si nu ramane acolo, actiuni simultane. Poate sa cada dar se ridica daca socul initial e mare dar n-ai atins organe vitale ori poate sa nici nu marcheze focul si sa moara 1 km mai incolo.
Niciun calibru si niciun proiectil nu-ti satisfac dorinta daca focul nu e si bine pus.

P.S. cu SHH ai patit ca multi altii, degeaba se lauda producatorul ca e proiectil legat. Orix si chiar Plus de la Geco sau chiar batranul hammerhead se poarta mai bine

Mar Iul 18, 2017 7:31 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 91 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul