Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Joi Dec 13, 2018 10:57 pm

Răspunde la subiect  [ 91 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
De ce calibre avem nevoie? 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Re: De ce calibre avem nevoie?
radubichis scrie:
Mai am semiautomata 12/76 un IJ223 pt pradatori si caprior
Am comandat http://www.savagearms.com/firearms/model/116BH in 300wm pentru vanat mare care-mi vine in toamna
Sper sa-mi ajunga ::)
Ai vindut shull-ul ala de12?era tare frumos!

Joi Iun 30, 2011 9:05 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru activ
Membru activ

Am sa replic ceea ce cred eu de cuviinta si sa ma iertati daca repet vre-o alta postare fiindca n-am avut rabdarea de a le citii toate, cred ca un calibru cunoscut bine de posesor alaturi de o arma stiuta in amanunt te scuteste de investitii in arme.Cinste Mare!

Dum Iul 17, 2011 11:19 am
Moderator
Moderator

Status: Conectat
Investitiile in arme nu-s pentru ca ce aveam nu da randament (desi se mai intampla si asta uneori) ci pentru ca, pur si simplu, vrem sa investim in arme ;D

Dum Iul 17, 2011 12:49 pm
Membru activ
Membru activ

Adevarat ceea ce spui si te credem fiindca esti Unul cu bogata experienta in domeniu .Un-altul dintre colegii nostri replica :"diferenta dintre copii si adulti o fac costul si numarul ...lor"Cinste mare;sa vedeti bine!.

Sâm Iul 30, 2011 1:12 pm
Membru important
Membru important

ce am eu:
-un baikal 30-06 pt panda
-un cz luxus pt goana tot 30 -06
-sabatti bok 12 pt pasari ,iepuri

Vin Aug 12, 2011 6:02 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

denis scrie:
radubichis scrie:
Mai am semiautomata 12/76 un IJ223 pt pradatori si caprior
Am comandat http://www.savagearms.com/firearms/model/116BH in 300wm pentru vanat mare care-mi vine in toamna
Sper sa-mi ajunga ::)
Ai vindut shull-ul ala de12?era tare frumos!

Da,il tineam pt fiuu-miu ,dar ,........

Vin Aug 12, 2011 9:05 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru activ
Membru activ

Am in dulapul special construit urmatoarele arme:1-22 LR Brno;2-7x57 Manlicher;3-7x57-12 ZH;4-30-06 CZ Ebony;5-7 REM Tikka; arme bune cu care ies in teren in functie de necesitati dar as vrea sa stiti si voi ca nu am mai folosit alice de cca doi ani fiinca nu am avut la ce.In zona unde vanez nu este cota de recolta pentru pasaret si vanat mic gen iepure & co.astfel teava lisa de la ZH este ca si nichelata asa straluceste de frumos.Incantarea sufletului cand descui usa rastelului este mare insa pofta nesatula de a cumpara si alte arme in diferite calibre este curmata rapid la gandul ca si din astea pe care le am, folosesc doar una sau maxim doua pe sezon iar restul putrezesc de pomana in sicriul de fier.Cinste mare & sa vedeti bine!

Dum Aug 28, 2011 7:22 am
Membru activ
Membru activ

Noi vanătorii,cei cărora ne face mare plăcere să ucidem animale din amuzament,avem mare nevoie de calibrul 300 WSM.
Cei care-l folosesc spun ca din 10 animale impuscate 9 rămân in foc și că e defapt un 308 pe steroizi.Are cineva acest calibru ?Poate ne oferă ceva detalii despre el un utilizator mioritic.

M-am chitit pe o armă in acest calibru ( very expensive din pacate) dar singura varianta de pe piață ce corespunde cerintelor mele.Țeavă neciuntită adică la 65 cm,pat cu obrăzar reglabil pe înălțime și configurație completă left hand.Promit foto cu prima victimă in acest calibru.

Lun Iun 13, 2016 7:51 am
Moderator
Moderator

Status: Conectat
lorki scrie:
Noi vanătorii, cei cărora ne face mare plăcere să ucidem animale din amuzament,avem mare nevoie de calibrul 300 WSM.

Stii ce? Vorbeste in numele tau !

In alta ordine de idei, 300 wsm chiar merge perfect din teava "ciuntita". Sporul de viteza obtinut din 65 cm fata de 60 sau 56 cm este nesemnificativ si acesta este un avantaj al lui fata de mai batranul 300 wm - permite portul unei arme mai scurte, mai manevrabile, mai usoare cu performanta aproximativ egala.

Lun Iun 13, 2016 7:59 am
Membru activ
Membru activ

Stiu,că e dureros dar dacă te uiți mai adânc in tine,imi vei da dreptate !
Mărturisesc că mai multă ipocrizie decât la topicul "De ce vânăm" nu am văzut !

Dacă ferrari prinde 300 km/h de ce să-i pui căpăstru si să-l faci logan cu 200 km/h.
Vreau 200 km/h iau logan la 5% din pretul ferrari .Ar trebui să semnăm un protest impotriva tăierii tevilor la magnumuri. :D

Lun Iun 13, 2016 8:22 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Eu cred ca ar trebui sa vedem,sa ne documentam, din ce lungime minima a tevii si ce pas al ghinturilor un calibru asigura viteza maxima si sa nu mai caram in spate si in miini greutati suplimentare daca nu este nevoie

Lun Iun 13, 2016 9:12 am
Membru activ
Membru activ

Bine zici !
Cred ca tare placut ar fi sa asistam la o discutie intre ingineri de la mauser-blaser care dau magnumurile scurte cu 65 cm vs inginerii de la steyr mannlicher ce ofera tevi de 60 cm si cei din grupul beretta (sako tikka) ce ofera wsm-urile la 62 cm ! Or fi având și alte argumente decât să prostească lumea cu atâtea variante!

Lun Iun 13, 2016 10:14 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Nu vreau sa intru in polemici dar atita timp cit o arma 300 wm cu teava de 58 cm imi asigura aceleasi grupaje si viteza la gura tevii ca si o arma cu teava de 66 cm intotdeauna o voi alege pe cea scurta pt manevrabilitate si greutate mai mica

Lun Iun 13, 2016 10:40 am
Membru de onoare
Membru de onoare

radubichis scrie:
Nu vreau sa intru in polemici dar atita timp cit o arma 300 wm cu teava de 58 cm imi asigura aceleasi grupaje si viteza la gura tevii ca si o arma cu teava de 66 cm intotdeauna o voi alege pe cea scurta pt manevrabilitate si greutate mai mica

Depinde si de scopul acelei arme:

a) Poate aleg teava de 66 cm daca imi cumpar o arma in 300 wm pt panda din locuri inalte gen varful stancilor,foisoare sau culmi muntoase, acolo unde pot amenaja un loc fain cu un suport stabil (sau pot trage de pe burta folosind un bipod) iar potecile animalelor vizate sunt la distante cuprinse intre 200 si 500 m.

b) Poate aleg teava de 58 cm daca am nevoie de o arma manevrabila, bine echilibrata dar in 300 wm pt goana (90%) si dibuit (10%). Poate ca acei 100-200 m/s ai glontului nu imi vor impune corectii de 1 m la tinte care se deplaseaza cu 40-45 km/h.

Respecte domnilor! :respect:

P.S. In USA a fost un pic de valva la lansarea acestor short magnumuri gen 300 wsm, 270 wsm, 325 wsm , dar treptat americanii au vazut ca avantajele (gen cursa mai mica la reincarcare sau viteze si energii putin mai mari ale glontului) sunt destul de mici comparativ cu versiunile standard, dar dezavantajele putini mai mari...tevi ceva mai scumpe si care se uzeaza mult mai repede. ;)

Lun Iun 13, 2016 11:01 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru activ
Membru activ

Teava scurta strange grupurile dar scade viteza !
Rws-ul vazand ca norma ia avant cu vanzarea la munitii s-a pus si a masurat vitezele la diferite proiectile in special la magnumuri.Au gasit la 270 WSM viteza de 7x57 la 300 wm viteze de 308 w ... etc,mergând pe marketing, incercand in acest fel sa inoculeze ideea vitezei scazute care ar ucide mai putin.

Browning sânt mai cu moț si au wsm cu 23 inch.Fiind un calibru modern 2002 ,preferat de cei ce detin si vechiul 300 wm si noul 300 wsm,in unanimitate,de ce nu ?La noi pare că nu sunt cartuse in acest calibru in schimb alte probleme nu s-au semnalat. ::)

Lun Iun 13, 2016 12:22 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 91 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul