Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mie Oct 18, 2017 7:02 pm

Răspunde la subiect  [ 1166 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 74, 75, 76, 77, 78
Opinii lunete 
Autor Mesaj
Membru activ
Membru activ

Status: Neconectat
Mesaj Re: Opinii lunete
Suna si încearcă Yukon Jaeger 3-12x56 cu reticle mil dot,dacă o mai avea ca una am luat eu cu mil dot.Respectivul ce le vinde e timisorean are site online.
2300 lei am dat si e o bijuterie,are si intaritura in fata pentru accesorii.Mai au un reticul foarte fain T01, care e nemaipomenit pentru goana la un 1-4x24.Lunetele nu sunt PRC! Vad nemaipomenit pentru ce bani dai,un singur minus am găsit dar îl are si Leupoldul de care aminteai,iluminarea,perfecta pentru noapte,sant de altfel lunete de noapte,cam slaba iluminarea pentru un soare foarte puternic.Din acest motiv ar trebui încercat personal deși pe zi poți trage doar pe reticul,liluminarea nefiind necesara.
Comparativ cu zeiss V6 ,meopta r2 si delta ,spun,e super pentru cât platesti.V6 am la o alta arma iar celelalte le-am încercat .Ce m-a mirat tare a fost swarovski z8 cu reticul fracturat,la un 2,3-18x56 ,crucea reticolului era imbinata lăsând impresia de ruptura,la 130 bulioane parca nu se cade,pardon !

Mar Oct 03, 2017 7:26 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Multumesc, verific. Apropo, ai nr. de telefon de la vanzator?

Mar Oct 03, 2017 8:43 pm
Membru activ
Membru activ

0754 839 831 -Victor
Site optic shop.

Mar Oct 03, 2017 10:30 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

M-am oprit la luneta LEUPOLD VX 5 HD 2-10x42 ; camp de vedere la 2,0x - 19.1 m; la 10,0x - 3.6 m ;distanta fata de ochi fixa 96.5 mm ; reticul iluminat zi noapte ; senzor de miscare...
Poate cineva sa-mi spuna daca am ales bine, considerand ca o voi folosi la goana, panda... pana la cca 200 m pe campie, liziere.
Aceasta luneta cu obiectiv de 42 mm este destul de "luminoasa", voi fi multumit ?

Joi Oct 12, 2017 6:05 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Sau poate la ZEISS CONQUEST DL 3 - 12 x 50 / R60 / D30 care este in aceiași gama de preț.
Va rog dacă puteți sa-mi spune-ți ceva despre ele in afara de datele lor de prezentare de pe net.
Luneta va fi montata pe un Benelli Argo Confortech 30.06. cu o montura usor demontabilă. Am auzit de monturile CONTESSA de la interarms. Știți ceva despre ele ?

Sâm Oct 14, 2017 9:14 pm
Moderator
Moderator

Probabil ai citit de cateva ori: "luneta universala perfecta nu exista PUNCT"
Daca tot vrei montura rapida de ce nu alegi doua sisteme optice dedicate?

Dum Oct 15, 2017 10:06 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Violiv, mulțumesc ca mi-ai răspuns, am scris o pagina cu explicații și dorințe , când am fost gata, nu știu cum, fără sa-mi dau seama, nu am mai fost logat, am dat "Trimite " și s-a dus scrisoarea mea către tine..... in neant.
Acum sunt supărat și nu mai am răbdare sa mai scriu o data.
Mobilul meu este 0722 - 231308, Dacă ai disponibilitate sa discuți cu mine 15 minute, m-ar ajuta foarte mult,
Promit ca voi fi foarte concis si ascultător.
MULȚUMESC MULT ORICUM.

Ultima oară modificat de Old Shatterhand pe Dum Oct 15, 2017 7:18 pm, modificat 1 dată în total.

Dum Oct 15, 2017 7:05 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Violiv, totuși scriu puțin. Problema mea cea mai mare sunt monturile, despre care cu cât citesc mai mult, cu atât îmi dau seama ca mai este foarte mult de aflat. Deh... paradoxul învățării. :icon_ajutor: :icon_ajutor: :icon_ajutor:
Din păcate Elite Hunting cu care am vorbit la telefon chiar când intrai in magazin, nu mai aduc Leupold QRW propunându-mi monturi fixe, Arrow are Nicoletta, despre care colegii de pe forum scriau ca nu sunt multumiți, INTERARMS, propun CONTESSA, despre care chiar nu știu nimic, alte magazine au monturi no name..s.a.m.d....
Legat de luneta, m-am gândit sa folosesc una din lunetele de mai sus la panda și la goana, de exemplu mistreț la recoltat porumb la campie ( aproape toți colegii din asociație au 3-9x40 pana la 50, pe care le folosesc așa ) și un mini red dot Meopta la goana in pădure unde voi fi invitat de câteva ori pe an. Ambele m-am gândit sa le pun cu monturi rapide pe șina PICATINNY. Nu mai înșir părerile colegilor de vanatoare legate de monturi, cum le-au realizat sau cum le-au dobândit, sau cum le-au împerecheat.
Încerc sa realizez o configurație care sa fie funcțională, fără sa fie restrictiva, având in vedere faptul ca in următorii ani voi avea puțin timp pentru vanatoare și implicit pentru arme și sigur nu voi cumpara alte arme cu acareturi specializate pentru fiecare tip de vanatoare.
:icon_ajutor: :icon_ajutor: :icon_ajutor:

Dum Oct 15, 2017 7:06 pm
Moderator
Moderator

Inteleg bine. Dilema ta nu e numai a ta.
Dincolo de optica, monturile rapide bune sint scumpe iar cele ieftine nu functioneaza.

Stilul Weaver-Picatinny e cel mai dificil de facut rapid, perfect. Ce vine de la americani ieftinior nu m-a convins iar cele bune sint la fel de scumpe ca cele germane. Insa am vazut in ultimul an venite de la nemti, "perechi", adica baza si inelele facute de acelasi fabricant si care chiar functioneaza. Tot la Elite au.

Contessa am testat acum cativa ani buni si am scris atunci despre ele. La final functioneaza insa e mai pretentios montajul si reglajele initiale. Nu e mare diferenta principiala intre montura rapida pe sina Contessa si cea pe sina Picatinny - e tot o sina clampata din lateral.

Eu as imperechea o luneta 2,5-10x50/56 pentru panda, dibuit cu un punct rosu pentru goana. Sa-si faca bine treaba la panda si sa am cel mai mare camp posibil la minim. Intre 2,5 si 3x este suficienta diferenta cat sa merite sa alegi 2,5.

Lun Oct 16, 2017 8:15 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Violiv, voi reface rationamentul.
Astazi am fost la Interarms si am pipait monturile CONTESSA, maine voi suna la Elite.

Lun Oct 16, 2017 8:44 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Am fost la ARROW si am vazut prinderea rapida piivotanta Nicoletta, care nu m-a incantat, si de la Warne sina si inele cu manete mici, M-au surprins vanzatorii care nu stiau diferenta dintre Weaver si Picatinny.

Mar Oct 17, 2017 6:00 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 1166 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 74, 75, 76, 77, 78