Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mie Dec 12, 2018 1:23 am

Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Arme aer comprimat 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Re: Arme aer comprimat
Cu armele letale, e bine asa. Desi pana si bercea mondialu a facut rost de permis, cu toate ca abecedarul ii este strain. Insa in ceea ce priveste armele cu AC, legea asta e o prostie. Mi-as dori o arma cu AC, dar cand ma gandesc la formalitatile si actele necesare...

Vin Apr 22, 2011 8:26 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru nou
Membru nou

Scorpion scrie:
Cu armele letale, e bine asa. Desi pana si bercea mondialu a facut rost de permis, cu toate ca abecedarul ii este strain. Insa in ceea ce priveste armele cu AC, legea asta e o prostie. Mi-as dori o arma cu AC, dar cand ma gandesc la formalitatile si actele necesare...

Te inteleg perfect. Dar la armele de vanatoare ma refer la faptul ca sunt zvonuri ca se va scoate limita de 2 arme de acelasi calibru, lucru care nu poate sa fie decat binevenit.

Oricum, am devitat de la subiect:). Sper sa se scoata si limita la neletale ca sa-mi pot cumpara Hatsan-ul

Verney-Carron Impact Plus cal. 30-06

Vin Apr 22, 2011 8:45 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Pai daca esti posesor de arma letala pe permis de arma de tip B (ex.arma de vanatoare), atunci care formalitati?
Cerere si taxa la finante. De fapt invers.
Dar ca sa fii sigur du-te si intreaba la Serviciul Arme.

Vin Apr 22, 2011 8:48 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Asta cu limitele e o tampenie crasa! Care e gandirea logica din spatele acestei ineptii?
Si mie mi-ar placea 5-6 arme AC in toate calibrele, sa ma pot distra in poligon sau sa imi invat sotia/copilul/socrul/varul/cumnatul/etc cam ce instructiv este tirul. Dar nu, nu se poate, ca politia e mai obisnuita sa interzica decat sa gaseasca vreo cale de rezolvare coerenta!

T_man scrie:
Pai daca esti posesor de arma letala pe permis de arma de tip B (ex.arma de vanatoare), atunci care formalitati?
Cerere si taxa la finante. De fapt invers.
Dar ca sa fii sigur du-te si intreaba la Serviciul Arme.

Cerere! Bani! Umblat pe la politie de-ti vine acru! Cumparat pelete de parca sunt etnobotanice compensate.
Daca eu cumpar o cutie de 250 de pelete pentru AC si mi se par mie ca doar 100 pot fi trase (restul le arunc sau le fac greutati pentru pescuit), pot da de dracu` la un control, ceva de genul: ce-ai facut cu ele? Unde le-ai tras? Ca la poligon n-ai fost!

Vin Apr 22, 2011 8:50 pm
Membru important
Membru important

cu AC poti trage in curte sau in orce loc privat, in care sa nu puna in pericol siguranta oamenilor ...

Vin Apr 22, 2011 8:55 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Si suna un bou la 112, vine politia si te cheama la dat explicatii!
A fost un caz in zona cand, desi vanatorii erau legal la prepelite, au venit politistii cu scuturi, de parca era osama din lada cu flinta pe campuri!

Vin Apr 22, 2011 8:57 pm
Membru important
Membru important

acuma nush ce sa zic.. Asa mi-a spus sefu de la arme si munitii acu vreo cateva saptamani.

Vin Apr 22, 2011 9:01 pm
Membru nou
Membru nou

Scorpion scrie:
Si suna un bou la 112, vine politia si te cheama la dat explicatii!
A fost un caz in zona cand, desi vanatorii erau legal la prepelite, au venit politistii cu scuturi, de parca era osama din lada cu flinta pe campuri!

NU aveau cum sa fie legal la VANATOARE cu arme cu aer comprimat:). Categoria asta de arme se poate folosi numai pentru "tir sportiv" conform legii.

Vin Apr 22, 2011 9:30 pm
Moderator
Moderator

Vanatorii erau la vanatoare cu arme de vanatoare - era doar o paralela de situatii.

Eu am un pistol cu CO2. A stat o vreme in dulap pana cand s-a schimbat legea cu tras', acum trage prin garaj. Distractiv, ieftin dar ocupa aproape degeaba un loc in permis printre cele 15 arme maxim permise asa ca ma zgarie pe nervi rau de tot....nu pot sa scap de el pentru ca l-am primit cadou.
"Flinta" cu aer comprimat nu-mi doresc pentru ca ma zgarie si mai rau pe creier o chestie pe care sa n-ai unde s-o folosesti in liniste si plenar iar sa alerg dupa cine stie ce minune de arma, puternica pana la cer si care trage perfect pana la 30-40 m pentru care sa dau si 1000 E mi se pare de-a dreptul stupid.
Exista arme "adevarate" deja mult prea multe.

Vin Apr 22, 2011 11:00 pm
Membru nou
Membru nou

violiv scrie:
Vanatorii erau la vanatoare cu arme de vanatoare - era doar o paralela de situatii.

Eu am un pistol cu CO2. A stat o vreme in dulap pana cand s-a schimbat legea cu tras', acum trage prin garaj. Distractiv, ieftin dar ocupa aproape degeaba un loc in permis printre cele 15 arme maxim permise asa ca ma zgarie pe nervi rau de tot....nu pot sa scap de el pentru ca l-am primit cadou.
"Flinta" cu aer comprimat nu-mi doresc pentru ca ma zgarie si mai rau pe creier o chestie pe care sa n-ai unde s-o folosesti in liniste si plenar iar sa alerg dupa cine stie ce minune de arma, puternica pana la cer si care trage perfect pana la 30-40 m pentru care sa dau si 1000 E mi se pare de-a dreptul stupid.
Exista arme "adevarate" deja mult prea multe.

Salut,

Nu cred ca se vor scoate iar la liber armele cu aer comprimat prea curand, asa ca singura solutie e rabdarea.
Normal ca daca ar costa 1000 de euro, nu m-as gandi niciodata sa-mi iau arma cu aer comprimat. Tinand cont ca preturile unei astfel de arme cu destinatia strict pentru distractie incep de undeva de la 700 RON iar la 1500-1700 RON deja se gasesc PCP-uri performante, eu zic ca armele astea reprezinta o alternativa foarte buna fata calibrele de tir sportiv "grele" (ex: 22LR). Mai ales ca acest calibru a si devenit foarte restrictionat in ultima vreme.

In concluzie.... pt cine vrea putina distractie si dispune de o curte imprejmuita, eu consider arma cu aer comprimat a fi ideala.

Vin Apr 22, 2011 11:29 pm
Membru activ
Membru activ

Acuma' nu vreau sa cobor stacheta discutiilor, da' tare-mi este dor de pcp-ul pe care l-am vandut, ca am un nenorocit de motan (urias, nu exagerez da' cred ca are 7-8 kg) care se da la matza mea, si-mi pisha toate zidurile, tuia si ce mai am prin curte. Am un 30-06, doua lise de 12 (semi si juxta) da' n-am ce sa-i fac, ca se aude pana-n centru la Politie daca-i dau un foc. Astept pana la Revelion, cand arunca toti dracii cu pocnitori de alea, poate am ocazia si-i scap si eu un foc, ;D .
Una peste alta, o puscutza AC e buna, da' ceva gen Air Force, A.A., etc, da-s prea scumpe.

Sâm Apr 23, 2011 7:48 pm
Membru activ
Membru activ

am si eu o arma cu ac de la Gamo, Shadow 1000 cal. 5.5 cu luneta. luneta nu iti trebuie la ac pt ca nu tregi la distante mari, dar am luat-o sa ma obisnuiesc cu ea. nu mai trebuie sa "caut" tinta cand trag. eu zic ca e buna sa o ai inainte de a trage cu o arma letala. Am lovit un caine la 65 m in fuga ;D

Vin Iun 17, 2011 10:40 am
Membru activ
Membru activ

un caine de carton, eu eram in fuga, sa nu se inteleaga gresit :P

Vin Iun 17, 2011 11:23 am
Membru activ
Membru activ

Mesaj Re: Armele cu AC
da, trebuie si dulap.

Vin Iun 17, 2011 11:39 am
Membru important
Membru important

are cineva dintre vanatori dulapul in pod?
daca tot nu se da inca ex de vanator o sa imi iau o "flinta" cu aer comprimat (cum s-a exprimat @violiv :) ). Mi-au cerut dulap, am luat unul cu 556 ron de la rottner. Nu prea am loc sa il pun in casa si sa nu stric aranjamentele sotie asa ca l-as pune in pod. E ok, sau vine sectoristul si ma ia la suturi ca de ce l-am pus acolo?

Mar Iun 28, 2011 9:32 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul