Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Aug 20, 2018 1:07 pm

Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Arme aer comprimat 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Armele cu AC
Conform legii, armele cu AC pot fi folosite doar in poligoane.
Un cunoscut a primit acasa un control de la politie care, printre altele, i-a numarat munitia de AC.
I-a dat cu minus....
Cunoscutul asta al meu avea acasa mai putine proiectile decat cumparase(agentul avea o lista cu tot ce cumparase in ultimul an).
I s-a intocmit dosar penal pentru folosire a AC-ului in afara poligonului si drep urmare acum a inceput sezonul ''pe dreapta''.

Ce parere aveti de asta?

Mar Iun 02, 2009 5:50 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Răspuns: Armele cu AC
Eu spuneam ca am facut plumbi de pescuit din ele. Sa-mi demonstreze ca nu e asa

Mar Iun 02, 2009 8:00 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Este absolut ilegal ce s-a intamplat, plus ca legea spune ca se poate face uz de aarma neletala destinata tirului sportiv si in zone cu acces restrictionat publicului..
Uzul de arma neletala Art. 63. - (1) Titularii dreptului de a purta si folosi arme neletale, destinate pentru autoaparare, pot face uz de arma numai in poligoanele autorizate in conditiile prezentei legi sau in caz de legitima aparare ori stare de necesitate. (2) Armele neletale destinate agrementului si tirului sportiv, prevazute la pozitiile 25 si 31 din anexa, pot fi folosite in spatii delimitate care nu sunt accesibile publicului sau in spatii special amenajate, pentru a nu pune in pericol integritatea corporala si viata persoanelor.
Lege nr. 152/2008 pentru modificarea si completarea Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor si al munitiilor a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 544 din 18.07.2008

Mar Iun 02, 2009 8:04 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Cred ca politistul ala :prost: nu cunoaste legea.

Mar Iun 02, 2009 8:37 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Bogdane, cunoscutul tau sa faca o contestatie si sa dea in judecata politia, daca vrea

Mar Iun 02, 2009 8:44 am
Membru important
Membru important

LEGE nr. 152 din 11 iulie 2008

pentru modificarea şi completarea Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor
EMITENT: PARLAMENTUL
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 544 din 18 iulie 2008
Parlamentul României adoptă prezenta lege.
ART. I
Legea nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 583 din 30 iunie 2004, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:
1. La articolul 15 alineatul (1), litera d) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"d) nu sunt învinuite sau inculpate în cauze penale pentru fapte săvârşite cu intenţie, prevăzute în Codul penal, Partea specială, titlurile I-III, titlurile X şi XI şi la art. 239, 264, 266-272, 279-281, 312 şi 317-322, de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 105/2001 privind frontiera de stat a României, aprobată cu modificări prin Legea nr. 243/2002, cu modificările şi completările ulterioare, de Legea nr. 143/2000 privind prevenirea şi combaterea traficului şi consumului ilicit de droguri, cu modificările şi completările ulterioare, de prezenta lege, precum şi pentru orice alte infracţiuni săvârşite cu violenţă;".
2. La articolul 39 se introduce un nou alineat, alineatul (2), cu următorul cuprins:
"(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), armele de vânătoare pot fi folosite şi în caz de legitimă apărare, stare de necesitate ori caz fortuit, în condiţiile legii."
3. Articolul 63 se modifică şi va avea următorul cuprins: "Uzul de armă neletală
Art. 63. - (1) Titularii dreptului de a purta şi folosi arme neletale, destinate pentru autoapărare, pot face uz de armă numai în poligoanele autorizate în condiţiile prezentei legi sau în caz de legitimă apărare ori stare de necesitate.
(2) Armele neletale destinate agrementului şi tirului sportiv, prevăzute la poziţiile 25 şi 31 din anexă, pot fi folosite în spaţii delimitate care nu sunt accesibile publicului sau în spaţii special amenajate, pentru a nu pune în pericol integritatea corporală şi viaţa persoanelor.
(3) Arbaletele, arcurile, precum şi armele prevăzute la poziţia 25 din anexă, destinate colecţiei, pot fi folosite în condiţiile prevăzute la art. 29.
(4) Folosirea armelor neletale în poligoanele autorizate se poate face numai în condiţiile stabilite prin regulamentele de ordine interioară ale acestora.
(5) Este interzisă folosirea armelor prevăzute la alin. (2) în locuri publice."

Acest lucru i se poate intampla oricui are o arma de autoaparare cu bila de cauciuc, care pot fi folosite DOAR in poligoane special amenajate sau in caz de autoaparare.
Armele AC pot fi folosite in gradina de la tara, int-un depozit mai lung, in propria locuinta, pe camp (cu respectarea art 63/2 adica pot fi folosite în spaţii delimitate care nu sunt accesibile publicului sau în spaţii special amenajate, pentru a nu pune în pericol integritatea corporală şi viaţa persoanelor ). Acea persoana trebuie sa isi ia un avocat (nu obligatoriu foarte rasarit), sa mearga cu el la tribunal si sa prezinte modificarile legii de anul trecut, modificari inca in vigoare. Iar apoi sa dea in judecata AEST pentru abuz si necunoasterea legii, si as scoate cat se poate de mult de pe ei. Din moment ce agentul respectiv s-a dus cu lista cu munitia ce a cumparat-o detinatorul armei AC in ultimul an, a facut-o pentru ca asa a primit ordin. Din pacate, daca reclamantul va castiga procesul, politistul va plati oalele sparte si nu cel care a dat ordin.

Mar Iun 02, 2009 9:13 am
Moderator
Moderator

Multumesc pentru precizari, Predator.
O sa-i comunic.
Sper sa o rezolve.

Mar Iun 02, 2009 9:40 am
Membru important
Membru important

ANYTIME! Sper sa se rezolve.

Mar Iun 02, 2009 9:44 am
Membru de onoare
Membru de onoare

predator, vis-a-vis de intrebarea mea pe pm, ma poti ajuta? :)

Mar Iun 02, 2009 9:46 am
Membru activ
Membru activ

prietenul tau a avut o MEGA reclamatie...

Mar Iun 02, 2009 10:30 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

ventura scrie:
Conform legii, armele cu AC pot fi folosite doar in poligoane.
Un cunoscut a primit acasa un control de la politie care, printre altele, i-a numarat munitia de AC.
I-a dat cu minus....
Cunoscutul asta al meu avea acasa mai putine proiectile decat cumparase(agentul avea o lista cu tot ce cumparase in ultimul an).
I s-a intocmit dosar penal pentru folosire a AC-ului in afara poligonului si drep urmare acum a inceput sezonul ''pe dreapta''.

Ce parere aveti de asta?

Problema e ca cunoscutul trebuia sa cunoasca legea...
Armele ac pot fi folosite si in afara poligonului. Nu mai dau extrase din lege, colegii mei au dat destule.
Pe de alta parte, banuiesc ca din Romania a cumparat alice Gamo... Luand in considerare calitatea lor, poate spune ca a facut o selectie a munitiei si a aruncat cele defecte. Si sa nu mai spunem ca el n-a verificat numarul lor cand le-a cumparat. Pentru ca, SURPRIZA:

Imagine

In acest context, politia poate sa numere cate alice vrea....

CZ200S cal .22, Tasco WCP 10-40x50
Slavia 630 cal .177, Tasco 3-9x40 IR
JSB Jumbo Exact 5.51
JSB Exact 4.51

"Those who sacrifce liberty for security deserve neither." - Ben Franklin

Mar Iun 02, 2009 2:32 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Moderator
Moderator

Multumesc mult.
Tot ce spuneti acum ne va ajuta si pe noi ceilalti care inca nu am patit de astea...

Mar Iun 02, 2009 2:35 pm
Moderator
Moderator

:icon_eek:
ventura scrie:
Multumesc mult.
Tot ce spuneti acum ne va ajuta si pe noi ceilalti care inca nu am patit de astea...

Treci pe ac? :icon_eek: :icon_eek:

Apropos cine este cel controlat ?si cine a fost controlorul? Poate pot ajuta cumva ,stii tu de ce .

Wrangler Laredo,Mazda CX 7,Vw Golf v................

Mar Iun 02, 2009 2:48 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

militzianula venit cu lectia facuta, cineva la parat pe individ si trebuia infundat!
o fi calcat stramb? sau numai de aia ca avea arma....

Mie Iun 03, 2009 8:55 am
Membru important
Membru important

Indiferent ce MEGA SUPER GIGA RECLAMATIE(poate fi si triplu tanssonica daca e mai ok asa) si cat de starmb a calcat omul, ori e prins asupara faptei ori nu i-se numara ouale pardon alicele ca e ilegal.....

Mie Iun 03, 2009 9:23 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul