Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Dec 10, 2018 4:47 am

Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
munitie neletala in arma cu glont? 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj munitie neletala in arma cu glont?
Sunt curios daca poti trage cu gloante de cauciuc dintr-un pistol normal cu glont, evident folosind aceeasi calibru dar acea munitie care se gaseste in magazinele de arme pt pistoale cu bile de cauciuc nu nu stiu ce fel de munitie speciala scumpa dedicata pt asa ceva,
mai exact as vrea sa-mi achizitionez un pistol cu glont si dori cand il port asupra mea in majoritatea cazurilor sa am munitie neletala

Mar Sep 30, 2014 6:07 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: munitie neletala in arma cu glont?
multumesc mult de raspuns,
am dreptul sa port pistol cu glont ca si consiler local, functia fiind asimilata celei de demnitar public, am aflat asta tot aici pe forum si se pare ca asa e desi mie nu-mi venea sa cred

Mie Oct 01, 2014 7:20 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Si iti convine sa cumperi un pistol cu glont pe care il poti pastra doar pe perioada mandatului de consilier local?

Mie Oct 01, 2014 12:08 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

Teoretic, categoriile asimilate celor de demnitari publici pot purta o "scurta" pentru aparare dar nu prea pot s-o cumpere ... ar trebui s-o inchirieze de la politie pe perioada mandatului. In multe locuri politia nu are de unde sa le inchirieze asa ca-i lasa sa le cumpere, in altele nu-i lasa deloc.

Tevile armelor facute sa traga numai bile de cauciuc au niste sicane pe interior nu pentru a creste precizia ci pentru a nu putea trage proiectile solide prin ele. Prin sicane precizia e dezastruoasa, cele mai eficiente pistoale cu bila de cauciuc de pe la noi sunt tomai cele care au teava lisa, fara sicane, doar cu un profil lung conic, tot pentru a nu putea trage un proiectil solid.

Calibrele proiectate special pentru munitie de cauciuc, gen 10x22 nu merg in altele. In schimb, 9 mm cu bila de cauciuc sau 45, facute pentru pistoalele neletale in aceste calibre uneori intra in camerele corespunzatoare ale pistoalelor letale, uneori pot fi si trase, bila nu iese mai aiurea din ghinturi decat dintr-o teava lisa, poate doar mai "barbierita" si are cam aceeasi eficienta ca atunci cand e trasa dintr-o arma neletala. Arma nu rearmeaza singura si trebe tras fiecare cartus dupa armare manuala. De obicei tubul acestora ca si camera cartusului este foarte putin mai lunga decat originalul pe glont astfel incat un cartus cu glont bagat in arma neletala sa se afunde prea mult in camera si sa nu fie ajuns de percutorul armei.

Ca sa nu fie cine stie ce probleme, pentru calibrele uzuale de glont exista si munitie dedicata neletala, cu aceeasi problema a necesitatii de a rearma manual dupa fiecare foc.

http://www.youtube.com/watch?v=VARCe5u3LJE

Ca idee de pret, mai toata munitia cu bila de cauciuc pentru armele non-letale de pe la noi e mai scumpa decat munitia de glont asemanatoare. Si s-ar putea sa fie greu sa cumperi munitie cu bila daca in permis ai glont .....

http://www.arw.ro/produs.php?p=15726

http://www.arw.ro/produs.php?p=13666

http://www.arw.ro/produs.php?p=7650

http://www.arw.ro/produs.php?p=15747

Mie Oct 01, 2014 3:24 pm
Moderator
Moderator

Pistoalele mai vechi sau mai noi au o constructie dedicata unei inzavorari sigure si unei rearmari cat se poate de fiabile. Daca la lise mai merge sa faci una care sa traga si 24 g si peste 60 g in regim semi, fiabil si fara esecuri, la pistoale nu merge ... marja de energie a cartusului in care pistolul functioneaza e mult mai mica. Daca tragi cu munitie mai slaba asa cum e cea neletala pistolul nu va rearma, indiferent de ce fel e munitia sau pistolul. Nici chiar lise care sa traga in regim semi cartusae cu bile de cauciuc nu prea exista, daca nu le punem la socoteala pe cele care merg dual, semi si pompa. Din revolver nu-i nicio problema.

De ce am zis ca uneori se potriveste? pentru ca 9 mm neletal intra in camera TT-ului meu desi acesta e in sovieticul 7,62x25 ... nu perfect, trebe sa-l "ajuti" un pic inchizand cu mana pe langa arcul din dotare .... doar umarul tubului este cam doua zecimi de mm mai in fata. Chiar percuta si chiar scuipa bila de >9 m prin gaura de doar <8 mm. Cu toata fortarea pe care o aplica bilei si care ar face bucatele un pistol neletal, TT-ul nu rearmeaza din lipsa de forta. Acelasi cartus nu intra in camera unui CZ 75 sportiv in schimb intra un pic ajutat in pistoale facute cu tolerante mai largi.

Joi Oct 02, 2014 5:55 pm
Membru activ
Membru activ

violiv scrie:
... daca nu le punem la socoteala pe cele care merg dual, semi si pompa.

Cu scuzele de rigoare pt off topic, puteti sa-mi explicati acest "dual"?

Cu multumiri,
Gxg

Vin Oct 03, 2014 8:23 am
Moderator
Moderator

Exista cateva arme cu tevi lise care functioneaza in ambele moduri, semi-automat sau cu repetitie sistem "pompa". Au fost gandite initial pentru fortele de ordine, tocmai pentru a putea trage iute si eficient si cartuse cu incarcaturi mai slabe decat cele care ar face arma sa functioneze bine in sistem semi-automat, adica tocmai ne-letalele.

Benelli M3 si Franchi SPAS 15 sunt exemplele care-mi vin acum la indemana

http://www.benelliusa.com/m3-convertibl ... mp-shotgun

http://www.waffen-centrale.de/Franchi-SPAS-15-12/70

ambele sunt arme semi-automate la origine, prima inertiala a doua cu gaz si au un mic buton la nivelul ulucului, care comuta sistemul de functionare din semi in repetitie si invers.
Ambele exista si in Romania, mai frecvent Benelli care a fost importata oficial ca arma de vanatoare pe cand la SPAS a facut mutre politia cum ca ar fi "militara".

Vin Oct 03, 2014 11:10 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 7 mesaje ]