Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Oct 19, 2018 10:40 pm

Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Vanatoarea neinsotit! Pro sau contra? 
Autor Mesaj
Membru activ
Membru activ

Status: Neconectat
Mesaj Vanatoarea neinsotit! Pro sau contra?
Din discutie in discutie cu vanatori amatori de online s-a "iscat" o dezbatere interesanta, ar fi bine sau nu (re)introducerea dreptului de a vana singur si implicit neinsotit?

Motivatia contra accestor posibile reglementari:
- posibilele accidente si primul ajutor
- braconajul inca in floare ce ar putea fi incurajat de "mentalitatea singuraticului pe care nu-l vede nimeni"

De cealalta parte, pentru acest drept ar fi:
- experienta vesticilor acolo unde vanatorul este responsabil pentru decizia de a scoate un exemplar sau nu
- gestionarii privati cu fonduri de o bonitate mare si membri care cunosc bine zona de vanatoare
- optiunea gestionarului de a implementa acest sistem sau nu
- eliminarea dependentiei de personalul cu responsabilitate in paza si gestionarea fondurilor
- implementarea acestui sistem prin obligativitataea ca vanatorul sa completeze "condica" la "casa vanatorului" cand intra in teren si la parasirea acestuia pentru consemnarea rezultatului.

Va astept cu argumente pro si contra.

"Oamenii mari vorbesc despre idei, oamenii mici despre alti oameni."

Sâm Aug 01, 2015 6:05 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM Jabber
Membru important
Membru important

Mesaj Re: Vanatoarea neinsotit! Pro sau contra?
Cine e om de incredere practica aceasta vanatoare de ani de zile si daca gestionarul are mai multi clienti intr-o seara stim cu totii ca ii plaseaza pe fiecare si nu poate sta cu toti.
eu de cate ori am dobandit vreun trofeu nici macar odata nu mi-a trecut prin cap sa plec cu el deoarece nu imi place sa belesc una la mana si vreau sa ma mandresc cu el altfel nu rapun acel animal.Deci aceasta dezbatere chiar nu isi are rostul in opinia mea.Cei care nu au incredere in vanatorii carora le elibereaza autorizatii nu au decat sa nu elibereze autorizatii decat in limita personalului disponibil sa-i insoteasca.
In toate fondurile in care am vanat si indifferent de gestionar daca mi-am exprimat dorinta de a sta singur la panda sau de a face un dibuit singur s-a gasit intodeauna o solutie rezonabila si chiar nu cred ca suntem pregatiti sa dam drumul tuturor sa intre in fonduri de vanatoare neinsotiti prin lege din moment ce cei care si-au dobandit un anumit statut si o anumita credibilitate o pot face fara probleme. Sa nu uitam ca aici nu e vorba doar de incredere ci si de incepatori carora din diverse motive le e destul de greu sa aleaga piesa care trebuie recoltata.
concluzia mea clara este ca deoarece se poate vana singur momentan intrebarea e tendetioasa(nu ma intrebati cum ca stiti prea bine,nu imi dati citate din lege ca le stiu prea bine,si paznicul poate foarte bine sa stea pe alt foisor sau sa astepte la masina etc.)
si daca cineva nu a putut sta la o pnda singur pe fondul unde vaneaza frecvent inseamna ca are o problema personala.
Sa intram in fonduri scriindu-ne intr-o condica ca pe la vecini chiar nu suntem pregatiti deoarece noi inca ne aruncam pachetul de tigari in padure si ambalajul de la merinde deci mai usor cu democratia.MOMENTAN CINE ARE CINSTE ,ONOARE SI EXPERIENTA POATE VANA SI SINGUR.cine nu o poate face inseamna ca mai are de demonstrate.

Sâm Aug 01, 2015 8:56 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

ADRIAN.B scrie:
Cine e om de incredere practica aceasta vanatoare de ani de zile si daca gestionarul are mai multi clienti intr-o seara stim cu totii ca ii plaseaza pe fiecare si nu poate sta cu toti.
eu de cate ori am dobandit vreun trofeu nici macar odata nu mi-a trecut prin cap sa plec cu el deoarece nu imi place sa belesc una la mana si vreau sa ma mandresc cu el altfel nu rapun acel animal.Deci aceasta dezbatere chiar nu isi are rostul in opinia mea.Cei care nu au incredere in vanatorii carora le elibereaza autorizatii nu au decat sa nu elibereze autorizatii decat in limita personalului disponibil sa-i insoteasca.
In toate fondurile in care am vanat si indifferent de gestionar daca mi-am exprimat dorinta de a sta singur la panda sau de a face un dibuit singur s-a gasit intodeauna o solutie rezonabila si chiar nu cred ca suntem pregatiti sa dam drumul tuturor sa intre in fonduri de vanatoare neinsotiti prin lege din moment ce cei care si-au dobandit un anumit statut si o anumita credibilitate o pot face fara probleme. Sa nu uitam ca aici nu e vorba doar de incredere ci si de incepatori carora din diverse motive le e destul de greu sa aleaga piesa care trebuie recoltata.
concluzia mea clara este ca deoarece se poate vana singur momentan intrebarea e tendetioasa(nu ma intrebati cum ca stiti prea bine,nu imi dati citate din lege ca le stiu prea bine,si paznicul poate foarte bine sa stea pe alt foisor sau sa astepte la masina etc.)
si daca cineva nu a putut sta la o pnda singur pe fondul unde vaneaza frecvent inseamna ca are o problema personala.
Sa intram in fonduri scriindu-ne intr-o condica ca pe la vecini chiar nu suntem pregatiti deoarece noi inca ne aruncam pachetul de tigari in padure si ambalajul de la merinde deci mai usor cu democratia.MOMENTAN CINE ARE CINSTE ,ONOARE SI EXPERIENTA POATE VANA SI SINGUR.cine nu o poate face inseamna ca mai are de demonstrate.

Poate dar nu are voie... ;)

Sâm Aug 01, 2015 9:06 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

De unde ma uit eu,adica dintr-o tara in care poti iesi la vanatoare cum vrei tu,e stupid sa ti se incalce drepturile printr-o lege cretina.Macar de asta ar fi sigurul cretinism din lege.
Sunt multi oameni care ar dori sa iasa si cand nu e sezon pentru animalele comestibile(la grive,cotofene,etc.)dar,pentru ca ceilalti colegi nu strica banii(cartusele)pe ceva ce nu se mananca,sunt obligati sa astepte deschiderea sezonului si pentru traistari.
P.S.
Oricum,discutia mi se pare nerelevanta in situatia in care legea este asa cum este si desteptii nostri de parlamentosi nu au nici un gand sa faca legea mai lejera.Din contra.

Sâm Aug 01, 2015 9:22 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru nou
Membru nou

Da, si din punctul meu de vedere este o interdictie cel putin ciudata. Faptul ca atunci cand esti singur vei fi tentat de defaradelegi tine de fiecare in parte. Si apoi e treaba personalului si a autoritatilor sa-i prinda pe cei care o incalca. Dar atat timp cat la noi nu prea se intampla mai nimic cu cei prinsi la braconaj nu va fi o descurajare a acestui fenomen. Parca nu se poate bracona in 2,3,4 si tot asa. Sau si noi credem ca suntem cu totii niste raufacatori daca din start spunem: daca e singur braconeaza, daca nu, nu. De parca in masina avem fiecare cate un politist ca sa nu incalcam regulile de circulatie. Am inteles ce ai vrut sa spui Adrian, dar vezi se poate interpreta si cu vechea zicala ca inainte numai cine nu vroia nu se descurca si toti aveam de toate si faceam rost de detoate. Eu, personal, m-am cam saturat de descurcareala fiecaruia si as vrea o lege, buna sau mai putin buna - care poate fi perfectata daca e cazul, dar care sa fie respectata. Si cei care o incalca sa plateasca cat mai mult indiferent daca se descurca sau nu.

Mar Sep 15, 2015 1:35 pm
Membru activ
Membru activ

Personal nu vad o placere in a merge de unul singur la vanatoare.
Cu toate acestea reintroducerea dreptului de a vana singur ar fii o reparatie a unei legi restrictive ce nu-si mai are locul intr-o democratie .
Un singur motiv de a nu fii reparat acest punct din lege este ;.....Drobul de sare...

Dum Oct 11, 2015 7:34 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat MSNM/WLM YIM
Membru activ
Membru activ

Status: Conectat
Nu ma deranjeaza asa tare ca sunt insotit de personalul asociatiei daca nu face zgomot sau nu tuseste in pinda.In pinde lungi de 4-6 ore sau in zile geroase stabilesc ce si cum cu paznicul si ....il sun cand plec.In rest nu ma deranjeaza prezenta paznicului.

asa cu a zis @adrian mai sus conteaza si ""renumele"" ; cum te cunoaste asociatia.
dar si comportamentul fata de paznici.
Totusi in zone cu teren accidentat sau in paduri cu multe doboraturi este chiar recomandat sa nu fi singur.in caz de cazatura cu ceva urmari ,chiar daca ai tel, e dificil sa explici in ce zona esti.

Dum Oct 11, 2015 11:46 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 7 mesaje ]