Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Dec 17, 2018 5:30 am

Răspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Arma de serviciu 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj Arma de serviciu
Nu stiu daca s-a mai discutat dar as vrea sa stiu daca paznicul are voie sa foloseasca arma de serviciu la actiunea de vanatoare colectiva.Multumesc

Mar Oct 08, 2013 9:02 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Administrator
Administrator

Mesaj Re: Arma de serviciu
Are, nu ma intreba articol de lege insa de cand lumea paznicii folosesc arma de serviciu la vanatoare.

Mie Oct 09, 2013 5:40 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Doar daca este vanator.

Mie Oct 09, 2013 5:52 am
Administrator
Administrator

UNDE SCRIE????? POATE MERGE CA SI ORGANIZATOR, pe autorizatiile individuale la cervide selectie, sau la rapitoare pe cele colective, in consecinta POATE MERGE!
Cum adica sa fie vanator?????????

Mie Oct 09, 2013 11:01 am
Moderator
Moderator

Poate dar numai pe terenul unde isi face serviciul, sau pe toata raza de activitate a asociatiei din care face parte.

Mie Oct 09, 2013 3:21 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Am gresit cand am spus ca doar daca este vanator. Doar daca este vanator participa la vanatoare in baza autorizatiilor de vanatoare tip A si B.
In sinteza, daca paznicul este vanator si vrea sa participe la o vanatoare la goana de exemplu (pe autorizatie tip B), nu poate participa decat daca este autorizat printr-un permis de arma tip B, sa detina si sa poarte arma de vanatoare.
Paznicii nevanatori pot vana daca au ca atributii in fisa postului realizarea cotei de recolta si/sau selectie, conform art. de mai jos, in baza autorizatiei individuale de vanatoare.

Acesta este un extras din Ord. 353/2008.

Art. 8. - (1) Autorizaţiile de vânătoare individuale se eliberează unei singure persoane dintre cele prevăzute la art. 7 alin. (2), pentru o singură specie de vânat, pentru un singur exemplar, pentru un singur fond de vânătoare sau pe o porţiune dintr-un fond de vânătoare, cu menţionarea acesteia.
(2) La eliberarea autorizaţiei de vânătoare individuale, titularului i se eliberează şi unul sau două crotalii pentru vânat şi trofeu, după caz.
(3) Se pot elibera una sau mai multe autorizaţii de vânătoare individuale pe acelaşi fond de vânătoare în aceeaşi perioadă.
(4) Autorizaţiile de vânătoare individuale se eliberează:
a) vânătorului solicitant şi sunt valabile numai dacă acesta este însoţit de personalul cu atribuţii de pază şi de ocrotire a vânatului pe fondul de vânătoare respectiv sau de o persoană de specialitate împuternicită de gestionar. Aceştia din urmă au calitatea de organizator şi se înscriu în autorizaţie;
b) personalului cu atribuţii de pază şi de ocrotire a vânatului şi personalului tehnic de specialitate al gestionarului pentru realizarea, în condiţiile legii, a cotelor de recoltă.

Mie Oct 09, 2013 8:25 pm
Membru important
Membru important

Nu stiu ce sa zic,dar un nenea "militian"care a fost in control pe la noi a atras atentia paznicilor in mod deosebit trecand chiar la amenintari ca va fi ultima lor vanatoare daca ii gaseste in situatia prezentata mai sus.Pentru asta am cerut ajutorul vostru si sper sa gasim rezolvarea.

Mie Oct 09, 2013 8:52 pm
Administrator
Administrator

T_man@ NU AI DREPTATE! Trebuie sa studiezi mai bine legea 407, art.32 !!! Haideti sa nu incurcam lumea cu tot felul de presupuneri...Sa discutam doar daca stim exact!
rim@ Politistii sa citeasca si ei legea 407!!!

Mie Oct 09, 2013 8:53 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Un paznic de vanatoare nu cred ca are drptul s vaneze scris pe o autorizatie de vanaoare colectiva sau individuala, decat daca este vanator.
El altfel are alte atributii vav de arma de vanatoare si fondul pazit.

ex: Am iesit la o vanatoare acum 2 ani la iepure cu fazan. Paznicul ..hop si el...ca sta cu noi ca asa a zis directorul. Ok. Am scris hartiile, 5 vanatori, 5 semnaturi, 1 instruire vav de vanatoarea ce o sa inceapa. La prima bataie paznicul a zis ca ramane langa masini, sa mergem noi cum vrem(hotului de hot ii frica,...scoala...... !!!). Mergem noi dus..intors, la intoarcere sare iepure si vine perpendicular pe canal, la masini, pe el adica.
El nici una nici doua .POC POC..si il da tumba.
Explicatie: sa nu plecati la sfarsit fara piese acasa.. :politia: ;)

La final: control de la politie in teren: cine ce a impuscat si ce autorizatii are scrise; paznicul a iesit basma curata caci iepurele a fost trecut in cota noastra de recolta.

Ps: daca cumva eram prost inspirat si il lasam lui iepurele..., iesea nasol pt el.
PPs: daca il luam noi in plus, iesea nasol pt noi.

Asadar, paznicul netrecut in aut. de vanatoare, dar cu arma pe umar si mai si impusca ceva, Este BRACONIER.

Mie Oct 09, 2013 9:05 pm
Administrator
Administrator

Ce ai scris tu acolo este valabil la autorizatia colectiva de tip A. Ea se poate complecta astfel: Treci organizator paznicul sau tehnicianul si acolo la cele 5 rubrici treci 5 vanatori. In acest caz nu stiu sigur daca are voie cu arma. Insa poti sa-l treci intre cele 5 persoane daca vine cu arma si vaneaza.
REGULA: Personalul angajat: paznic, tehnician, director, etc...nu are voie sa impuste nici un VANAT fara autorizatie de vanatoare. DOAR pisici si caini hoinari!

Mie Oct 09, 2013 9:21 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Revin:

Paznicul de vanatoare NU ARE DREPTUL SA VANEZE decat daca este scris in o autorizatie si SEMNEAZA pt asta.
Restul, daca este organizator, samd, nu importa sa AIBE ARMA ASUPRA LUI PT VANATUL IN CAUZA.

Mie Oct 09, 2013 9:29 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Sa ne intelegem>>>>

Paznicul este un PAZNIC SI ATAT.
El daca este si vanator, vaneaza ca atare...ca vanator, nu ca paznic.

Deci sa nu confundam MANCARE CU MANCARIMEA.

ps: PZANICUL = PAZESTE(sau COMBATE>>> ATAT SI NIMIC MAI MULT in domeniu recolatari de piese alaturi de vanatori in cadrul autorizatiilor)

Mie Oct 09, 2013 9:31 pm
Membru important
Membru important

Cred ca nu am fost prea explicit de la inceput.Paznicii sunt membrii vanatori,au armele lor personale dar mai au si arme de serviciu,tot arme de vanatoare si acestea.Intrebarea mea era daca pot folosi aceste arme de serviciu la o simpla partida de vanatoare cu toate actele in regula de exemplu la goana la mistret.

Mie Oct 09, 2013 9:40 pm
Administrator
Administrator

@ cybelle, este parerea ta. Un pic neavizata!
Legea este clara si se aplica de multi ani! Modificarile ulterioare nu au schimbat aceste lucruri. Cititi-o atent si vedeti cum sta treaba. V-am spus mai sus, trebuie citite toate: 407, 295, ord 353. Apoi o sa vedeti cum sta treaba cu GESTIONARII! Si ce drepturi au ei ca structura si ca angajati, etc...
Ceea ce discutati voi aici se aplica de zeci de ani! Si nu au fost probleme de interpretare.

rim@ acuma o scalzi si tu! Una ai spus initial... ;D Personal cred ca poate sa le foloseasca pe amandoua. Poate vana fie ca vanator in baza permisului de vanatoare si a permisului de arma tip B dar si in baza ordinului de serviciu cu arma de serviciu.

Mie Oct 09, 2013 9:44 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Nu cred ca poate vana un iepure asa.. in baza ordinului de serviciu ;D sau un porc.

Pss: sau in bza unui eventual ordin de serviciu... ;) :politia: :politia:

Mie Oct 09, 2013 10:00 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul