Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Oct 17, 2017 7:37 am

Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
prelungire valabilitate permis 
Autor Mesaj
Membru nou
Membru nou

Status: Neconectat
Mesaj prelungire valabilitate permis
Salut, va rog sa ma ajutati cu informatii de actualitate referitoare la procedura de prelungire a permisului.
Am inteles de la un coleg vanator la o asociatie din Prahova ca pentru prelungirea permisului a fost nevoit sa se deplaseze cu carabina (dublu expres) intr-un poligon, insotit de o comisie, unde a tras 4 focuri si au fost pastrate de reprezentantii serv. arme cele 4 tuburi.
Aveti idee despre o asemenea procedura pentru detinatorii de carabine? Personal am discutat in urma cu 4 ani cu cei de la Bucuresti care mi-au explicat ca, in cf. cu legislatia, trebuiau trase 4 focuri intr-un bazin cu apa si recuperate gloantele, pentru a fi pastrata, fotografiata, amprenta ghinturilor, ceeace mi se pare logic. La acea vreme bazinul disponibil la Pol. Capitalei era folosit exclusiv pentru cal. 5,6, GEKO, deoarece pentru carabine trebuiau alte dimensiuni, caracteristici, etc.
In cazul celor de la Prahova care ar putea fi explicatia logica? Prezinta vreun caracter aparte cuiul care loveste capsa? La ce ar folosi pastrarea tuburilor?

Joi Mar 09, 2017 4:06 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru activ
Membru activ

Mesaj Re: prelungire valabilitate permis
coleguuu
ai raspuns singur la propia intrebare.

iar omul cu dubluexpresul a confundat viza permisului cu amprentarea armei necesara la achizitia unei ame pe.glont....sau pur simplu a coincis cumpararea armei cu perioada de viza.

Vin Mar 10, 2017 12:11 am
Membru nou
Membru nou

Scuze pt. confuzie, intr-adevar a fost chemat pt. asa zisa amprentare, arma o detine de vreo 3 ani. Nelamurirea mea este daca toti detinatorii de carabine trebuie sa efectuam aceasta amprentare, cand, unde?
Iar secondo, nu inteleg in ce consta aceasta amprentare, atata timp cat sunt oprite de autoritati tuburile. Ce fel de amprenta lasa arma asupra tubului? Care este logica? Banuiesc ca ar fi vorba despre o eventuala probatiune a unor fapte de braconaj dar tubul ramane la infractor in buzunar sau, pot fi gasite in teren tuburile trase de un vanator corect, participant la o partida de vanatoare autorizata, loc in care anterior sau ulterior a fost comisa o infractiune.
Multumesc pentru raspuns.

Vin Mar 10, 2017 12:31 am
Moderator
Moderator

Amprentarea balistica cu pastrarea atat a tuburilor cat si a proiectilelor trase recuperate din bazin cu apa este prevazuta de lege a se face la achizitia unei arme noi sau a uneia s-h din import precum si la procedura de prelungire a permisului, daca politia considera asta ... in ideea ca pe masura folosirii amprenta lasata de arma se modifica.
Cum nu toate politiile au bazin de apa, unele nu fac deloc, altele trag in poligon si pastreaza tuburile.
Pe tub arma lasa amprenta specifica a ghearei extractoare .... sau ghearelor daca acel cartus a fost bagat de vreo 2-3 in arma apoi imprumutat unui coleg .... dar si a cuiului percutor.
Logica asta este .... sa aiba cumva o dovada ca s-a tras cu anume arma. La noi procedura a dus la solutionarea cel putin a doua cazuri de care stiu eu - a fost vorba de mistret gasit mort pe un fond de vanatoare si s-a dovedit ca trasese si ranise un vanator de pe fondul alaturat, care nu a reusit sa recupereze mistretul dar si in cazul unui accident soldat cu decesul unei persoane, in care s-a gasit proiectilul tras.
Daca glontul strabate corpul si tragatorul strange tubul tras, amprentarea nu foloseste la nimic.

Ca idee, anul trecut s-a dat publicitatii un raport in USA, dupa un numar de ani buni de la introducerea amprentarii balistice la armele noi - s-au cheltuit peste 100 milioane $ iar metoda nu a dus la o solutie cu condamnare nici macar intr-un singur caz, prin ea insasi, adica amprenta balistica sa fie singura dovada palpabila. Cu toate astea, unii politicieni ai lor au persistat in prostie si au incercat sa impuna (parca in California) imprimarea seriei armei in interiorul camerei cartusului, serie care sa se transfere pe tub cand acesta se umfla in timpul tragerii. Nu mai stiu daca au si reusit.

Vin Mar 10, 2017 9:22 am
Membru nou
Membru nou

Multumesc domnului violiv care, ca intotdeauna, este f. bine documentat si are disponibilitate pentru a da lamuririle necesare.
Raman totusi circumspect la necesitatea deplasarii intr-un poligon pentru a fi recuperate doar tuburile trase, activitate pe care sincer o consider sau exces de zel sau o alta modalitate romaneasca de a ne alinia la cerintele europene, doar pe jumatate.
Daca nu poate fi facuta legatura intre tubul din care a plecat proiectilul si proiectilul cauzator de moarte (vatamare, etc.) de ce se face o baza de date a amprentei tuburilor?
Probabil ca este o alta gaselnita de a ne da singuri la geoale, specific plaiurilor mioritice.
Inca odata multumesc.

Vin Mar 10, 2017 6:52 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 5 mesaje ]