Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Joi Aug 24, 2017 8:45 am

Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Vanatoarea in SUA 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj Vanatoarea in SUA
Sunt curios daca este printre noi vreun vanator din Statele Unite si imi poate spune care ar fi demersurile pentru o partida de vanatoare acolo si daca un cetatean roman cu viza temporara poate practica vanatoarea.Multumiri anticipate!

Sâm Mai 23, 2015 10:18 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: Vanatoarea in SUA
Salutare.
Fiecare stat din Sua ,are o adresa de internet cu departamentul de vanatoare si pescuit.
Intri acolo,aplici online si platesti pentru permisul de vanatoare,pentru taxele la vanatul ce il vrei si pentru perioadele de timp dorite.
Asta ca sa poti merge singur sau te insoteste un amic de acolo. Ai mari sanse sa fii oprit si intrebat daca ai permisul .
De exemplu pentru statul Idaho,mergi la:
Fishandgame.idaho.gov
Iti iei permisul cu 160 dolari.Apoi iti alegi locul in care vrei sa vanezi.Pentru 300 de arii de vanatoare pot sa aplice 1000 de persoane.Se trage la sorti,iar cine este extras poate apoi sa isi cumpere Tag-ul ,care este de 400 dolari la Mule Deer si 400 La Elk Deer.Asta este un exemplu.
Dar asa trebuie sa aplici peste tot.
Poti sa apelezi la o firma de vanatoare dar atunci te barbereste de bani.Cunosc pe cineva de afara care numai pentru un berbec din Mexic a platit 48000 de dolari....
In alte tari este mai simplu.
Daca vrei vanatoare ieftina ,pentru Noua Zeelanda aplici gratis la mamifere si 90 dolari la pasari pentru un an.Te costa doar cheltuieli de deplasare,cazare,masa;si indicat sa iti iei ghizi montani buni.
Daca vrei piese de revista ,nu exista numai in parcuri private.Dar castigi ,ca nu stai decat cateva ore si ai piesa...

Sâm Mai 23, 2015 11:28 am
Membru important
Membru important

Multumesc pentru raspuns!

Sâm Mai 23, 2015 12:43 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Petrica a uitat sa-ti spuna ca aproape fiecare stat are legile lui...in California poti sa-ti cumperi permit pt mistret sau mule deer de la Walmart si e aprox 25 dolari. Arma poti sa-ti cumperi doar cu permisul de conducere si o scurta verificare in sistem facuta de vanzatorul de la magazin.
Respecte dragilor! :respect:

Sâm Mai 23, 2015 10:59 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Am spus ca fiecare are adresa lui.Clar ca legile difera.
Dar am facut referire la un stat cu bonitate buna,specii multe,teren asemanator,si vanatoare adevarata.
Dar mereu trebuie vazut ce ofera pentru straini nu doar pentru cetateni americani.
Cum spuneam ,in alte tari cerintele sunt la fel,atat pentru localnici cat si pentru straini.

Sâm Mai 23, 2015 11:50 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Asa este Petrica.
America este putin altfel...fata de Europa.
Sunt state in care baietii abia asteapta sa te duca la o vanatoare de mistret deoarece produc foarte multe pagube. Daca mai si sti sa tragi, atunci e posibil sa te saturi rapid de puscat porci salbaticiti sau misterti...si e posibil sa o faci si din elicopter daca nu ai rau de zboruri. Totul depinde de tine tinere! ;)
Respecte! :respect:

Sâm Mai 23, 2015 11:58 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Cam asa este in afara Europei.
Sunt intr-o vacanta de vanatoare, de 35 de zile in Noua Zeelanda.Deja mai bine de jumatate a trecut,si e prima zi dupa atatea in care am spus...Stop...e prea mult.E prea bine,,prea frumos,deja trebuie sa fiu mercenar....si alte chestii.
Vanatoarea e gratis,iar porcii,caprele ,cerbii se impusca fara limita.
Cam singurele reglementari sunt la pasari,dar totul foarte usor si cu bun simt.....Nu autorizatii si alte chestii.Iar daca vanatorii nu fac un echilibru in natura,automat intervin elicopterele Departamentului de Conservare si rad tot.Au zone pana in care le este permis unor specii sa se extinda....
Cred ca este o alegere mai buna NZ.

Dum Mai 24, 2015 12:08 am
Membru nou
Membru nou

laurentiu scrie:
Multumesc pentru raspuns!

Sper ca nu ai urmat sfatul lui @petrica... este ilegal pentru un nerezident sa posede arme si munitii in US; cu noile legi antiteroriste poti ajunge usor dupa gratii daca faci asa ceva. Nu iti vinde nimeni legal arme si munitie daca nu esti rezident.
Interesant cum pot fi date "sfaturi" atit de iresponsabile de catre persoane care nu traiesc acolo si nu au habar de ce este in US

Dum Mai 15, 2016 12:41 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Scuze si cam cum ai putea sa posezi o arma de vanatoare ca nerezident daca nu ai voie sa o cumperi? Vi cu ditamai carabina la bagajul de mana? Pai e logic ca daca legea sa schimbat nu vei poseda si gata, asa ca in opinia mea comentariul tau e deplasat.. sau crezi ca merge nea Petrica vanatorul roman in US si citind el pe forum ca se poate vana vrea sa faca rost de arme iar din cauza ca aia de la magazin nu-i vand da fuga fuguta in ghetto la fratele lui 50 cents si isi cumpara un Full Auto UZI 9mm... prietene chiar crezi ca suntem tampiti toti?

Dum Mai 15, 2016 5:48 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Bine ca esti tu responsabil in afirmatii.
Mai trebiue si oameni din acestia ca mine ;sa mai coloreze putin forumul si sa ne putem imparti in categorii destepti si prosti.
...Chiar daca era sau este o barfa tot o postam si de aceea suntem aici sa mai si schimbam pareri.

Dum Mai 15, 2016 11:35 am
Membru nou
Membru nou

Salutare fgi in ce priveste regimul armelorratilor.VA EXPLIC cum sta treaba cu vanatoarea in Texas care stat are cele mai lejere legi ting in privinta armelor. Ca turist te duci la in magazin platesti hunting license in valoare de 350 dolari la toate speciile pe in an. In concluzie vei avea capre tapi ptr trofeu si spike sau sulitar.ASTA IN SEZON. Porci tot timpul ziua sau noaptea cu bata pusca arcul canii cutitul fuga sau cu ce vrei tu .Cu night vision lantern proiector din elicopter masina sau bicicleta. Daca nu ai prieteni cu arme inchiriezi de la ei ptr ca de cumparat legal nu merge dc nu ai id de texas. In rest no problem nu ai prieteni care detin teren de vanatoare ataci National Forest dar fereasca cel de sus sa nu ai hunting license si te intalnesti cu cine nu trebuie adica gamekeepers.In rest spor la treaba. SI este destula.

Lun Feb 13, 2017 1:06 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

nelu59 scrie:
Salutare fgi in ce priveste regimul armelorratilor.VA EXPLIC cum sta treaba cu vanatoarea in Texas care stat are cele mai lejere legi ting in privinta armelor. Ca turist te duci la in magazin platesti hunting license in valoare de 350 dolari la toate speciile pe in an. In concluzie vei avea capre tapi ptr trofeu si spike sau sulitar.ASTA IN SEZON. Porci tot timpul ziua sau noaptea cu bata pusca arcul canii cutitul fuga sau cu ce vrei tu .Cu night vision lantern proiector din elicopter masina sau bicicleta. Daca nu ai prieteni cu arme inchiriezi de la ei ptr ca de cumparat legal nu merge dc nu ai id de texas. In rest no problem nu ai prieteni care detin teren de vanatoare ataci National Forest dar fereasca cel de sus sa nu ai hunting license si te intalnesti cu cine nu trebuie adica gamekeepers.In rest spor la treaba. SI este destula.

Astora nu le e frica de disparitia vanatului, ca la noi sunt turbati rau cu cotele...nu ca n-ar avea ceva fundament, dar totusi diferentele de concept sunt IMENSE!

PS: si totusi se roteste...

Lun Feb 13, 2017 5:42 pm
Membru nou
Membru nou

sa fim realisti si acolo cine are propietate face evaluare ce recolteaza.Asta la tapi. la porci se zice=pe cat posibil trageti la female ptr ca daca o turma de30 de coltosi iese pe pasunea cowboyului vacile lui maine vor fi mutate pe alta parcela. In ce priveste diferenta de concept imens e putin spus.

Mar Feb 14, 2017 12:22 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 13 mesaje ]