Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Oct 19, 2018 1:57 pm

Răspunde la subiect  [ 80 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Vanatoare la caprior in Ungaria 
Autor Mesaj
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Status: Neconectat
Mesaj Vanatoare la caprior in Ungaria
Venind de la Fehova cu @gigi tat si fiind pasager, am avut posibilitatea sa admir peisajul, dar mai ales multitudinea de caprioare ce pasteau linistite, unele chiar langa gardul autostrazii M3. In cca 200 km am numarat peste 300 (!!!) de exemplare. Majoritatea erau in carduri de 10-20, dar am vazut si doi capriori singuri si cu trofeul curatat.

Poate ne lamureste @8x57 cum se face ca s-a ajuns la asa o densitate, cum se face selectia, cote, etc.

Mar Apr 01, 2008 8:44 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj R?spuns: Vanatoare la caprior in Ungaria
pot sa confirm cele spuse de Claudiu Tinca prin ochii tatalui meu, ca pe M5 nu e vreme de numarat capriorii la oarece viteza  :ce:
eu cred ac un vanator obisnuit, poate sa aiba atatea vanatori la caprior  cate are si la fazan...
si eu cred ca stiu cum se poate, bun simt si putina stiinta...si toata lumea e multumita...

daca fiecare vanator isi pusca un caprior si o face CINSTIT, iar caprele sunt extrase doar care trebuie, nu ca asa e modelu, ai o populatie de caprior frumoasa....si mediul pe care il confera ei, cred ca putin superior fata de al nostru, la noi agricultura intensiva distruge si ultimul metru patrat de tufisuri posibil, iar la padure ma indoiesc ca altfel stau treburile...

lai ei vezi la CAMPIE liziera langa liziera, la noi vezi doar drept si gol...camp...si nimic altceva

Mar Apr 01, 2008 8:59 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

@8x57 cred ca ai nimerit direct in centrul tintei.

Mie Apr 02, 2008 8:09 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru nou
Membru nou

@ 8x57

Un raspuns clar si bine argumentat. Cam asa sta treaba. La noi vanatoarea e in primul rand bussines si apoi pasiune. In plus respectivul bussines e facut in general dupa ureche, de aici si rezultatul. Ca exemplu : un caprior la RNP pleaca de la 200 E in timp ce la unele asociatii ajunge la 300 Ron ( la jumate ) . Functie de trofeu RNP-ul incaseaza de 4-5 ori banii pe care ii ia asociatia si scoate din teren un singur caprior in timp ce asociatie scoate 2-3 sau chiar 4 ca sa incaseze aceiasi bani. Iata de ce pe fondurile RNP e plin de tapi si in rest ...jale mare.

Mie Apr 02, 2008 12:03 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Moderator
Moderator

Ce vrei sa spui Aline? Ca ar trebui sa se plateasca si la AGVPS la fel ca la silvici? Eu cred ca sunt incorecte acele tarife practicate de Romsilva pentru romani, doar ca sa poata finanta partidul de la putere (oricare) o campanie electorala. Asa se-ntampla si cu lemnul. Vanatul este bun public dar publicul este cam restrans si ales pe spranceana. Ma si mir ca au inceput sa scoata cabanele in circuitul turistic, dupa ce 18 ani au beneficiat doar smecherii de ele.

Mie Apr 02, 2008 12:51 pm
Membru nou
Membru nou

Era o simpla explicatie eonomica. Nu spun ca asa ar trebui sa fie, dar fiecare asociatie are cheltuieli. O anumita suma de bani trebuie " stransa " oricum - pentru a putea functiona - iar cotizatiile acopera o mica parte. Trebuie platita arenda terenului, salarii..etc. Si atunci ce fac : plan de recolta. X tzapi x Y tzapul + N mistretzix T mistretul= gata am facut banii. Ce conteaza ca la anul nu mai ai ce vana ? Vindem mult si ieftin. Pai noi vorbim de vanatoare ca pasiune, dar vrem sa fie si ieftina si multa si buna. In loc sa impuscam 1 tzap de buna calitate / an mai bine 3-4 mediocrii sau vai stelutza lor. Sa " IASA LA BANI".

Mie Apr 02, 2008 1:19 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

alin3006 scrie:
... Vindem mult si ieftin. Pai noi vorbim de vanatoare ca pasiune, dar vrem sa fie si ieftina si multa si buna....

Dupa cite am citit si mam informat e mai ieftin sa vinezi in Ungaria, Polonia, Cehia, Slovachia, Bulgaria, ....
Culmea e ca au mult mai mult vinat ca Romania, in ciuda faptului ca vinde vinatul mai ieftin. Deci ceva nu pusca la socoteala ta  :icon_wink:

Mie Apr 02, 2008 4:20 pm
Membru important
Membru important

alin3006 scrie:
X tzapi x Y tzapul + N mistretzix T mistretul= gata am facut banii.

Mie imi place tare mult ecuatia asta.Inca ma straduiesc s-o rezolv.

Mie Apr 02, 2008 5:05 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Hai sa revenim cu cateva detalii despre vanatoarea la caprior in ungaria. ok?

Mie Apr 02, 2008 5:57 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Cu detalile trebuie sa vina @8x57 ca el stie cum e, noi doar presupunem.

Mie Apr 02, 2008 9:28 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Saptamana trecuta s-a deschis in tara vecina sezonul de caprior si mistret. Am raspuns fara ezitare DA la invitatia lui @8x57 de a-l insoti in sudul Ungariei, pe fondul asociatiei unde este membru si de a participa activ la o vanatoare de caprior.
Am ajuns asadar miercuri seara si abia imi puteam stapani emotiile pentru a doua zi cand urma sa ies in teren.
Abia s-a crapat de ziua cand paznicul de vanatoare a sosit dupa mine si a inceput aventura. Dupa circa o ora de plimbare, in jur de ora 7,30, am zarit intr-o liziera un tap interesant. Am reusit sa ne apropiem la o distanta putin peste 100 m de caprior cand acesta ne-a simtit si a incercat sa ne intimideze cu un brahnit puternic, repetat. Am ingenuncheat si cu cotul rezemat pe picior am dat drumul la foc. Tapul a cazut fulgerat cu o lovitura in plamani. Am inchis ochii parca nevenindu-mi sa cred ca totul e real: am impuscat primul meu tap in Ungaria!
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Lun Apr 21, 2008 8:22 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Inca sub emotia vanatorii de dimineata, am hotarat sa ies cu paznicul si la panda de seara. Ne-am asezat in jur de 7 pm in observator si am inceput sa studiem zona. Dupa circa o jumatate de ora au inceput sa iasa: mai intai o caprioara, apoi un tap, inca o caprioara si inca un tap. Din pacate ambii tapi s-au dovedit a fi tineri, de doi ani. La un moment dat un cocos de fazan a inceput sa faca un scandal de rasuna padurea. Motivul? Un tap tocmai se ridicase de sub tufa unde cocosul statea cocotat. Iritat, tapul s-a departat de cocosul turbulent si a inceput sa pasca. Prin binoclu am apreciat ca e un tap de cca trei ani, poate patru, cu un trofeu mult prea slab pentru varsta lui: clar un tap de selectie demn de glont. Mai ramanea de rezolvat o singura problema: tapul pastea la cca 300 m de observator. Am hotarat sa incercam sa ne apropiem noi de caprior, deoarece acesta nu dadea nici un semn ca ar veni el spre locul nostru. Zis si facut. Profitand mai de o tufa, mai de un fir de iarba am reusit sa ma apropiu la cca 200 de metri de tap cand acesta m-a observat si a luat-o la fuga. A alergat cam 100 de metri si s-a oprit sa mai pasca oleaca. Asa ca am luat toata treaba de la inceput. De data aceasta am fost mai bine ascuns de un mic arboret de salcami. Am ajuns la cca 160-170 m de tap si am hotarat ca incerc sa trag de la acea distanta. M-am folosit si de o creanga de salcam pe post de sprijin, am ochit si am tras. Tapul a cazut instantaneu. Glontul a prins partea din spate a plamanului si a iesit oblic prin ficat.
Nu pot descrie in cuvinte senzatia ce m-a cuprins:o panda si un apropiat pline de suspans, cu un final perfect.

Imagine
Imagine

Lun Apr 21, 2008 8:48 pm
Membru important
Membru important

bravo tie!

Lun Apr 21, 2008 9:22 pm
Administrator
Administrator

Felicitari, se vede ca arma noua iti vine de minune!

Lun Apr 21, 2008 10:22 pm
Membru important
Membru important

:nervos: :nervos: :nervos: :urlu:
nu sti cum sa ne faci in ciuda ..acum pe ultima suta de metri!!
de abia astept sa ies si eu in teren ... mai ales ca am ginit deja 2 exemplare superbe ... sa speram ca nu ii vede careva inaintea mea  :fumez:

felicitari claudiu pt aceasta frumusete :respect:

Lun Apr 21, 2008 10:29 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 80 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul