Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mie Oct 17, 2018 1:37 am

Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Armurier Giurgiu de mare clasă 
Autor Mesaj
Membru activ
Membru activ

Status: Neconectat
Mesaj Armurier Giurgiu de mare clasă
Vă salut
Am dus o armă la acest om, Adi Gheta, si ia vedeţi ce a ieşit. Vă place? Mie foarte mult..

Vin Iul 26, 2013 8:11 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru activ
Membru activ

Mesaj Re: Armurier Giurgiu de mare clasă
Staţi că nu mai ştiu să pun poze.

Vin Iul 26, 2013 8:15 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Superb ! :icon_mrgreen:

Vin Iul 26, 2013 8:21 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru activ
Membru activ

Da poza unde este

Sâm Iul 27, 2013 10:26 am
Membru activ
Membru activ

Cu scuzele de rigoare,

http://s1239.photobucket.com/user/Je_Hr ... sort=3&o=3
http://s1239.photobucket.com/user/Je_Hr ... sort=3&o=4
http://s1239.photobucket.com/user/Je_Hr ... sort=3&o=6
http://s1239.photobucket.com/user/Je_Hr ... sort=3&o=9
http://s1239.photobucket.com/user/Je_Hr ... ort=3&o=10
http://s1239.photobucket.com/user/Je_Hr ... ort=3&o=12
http://s1239.photobucket.com/user/Je_Hr ... sort=3&o=9
http://s1239.photobucket.com/user/Je_Hr ... sort=3&o=3

Chiar sunt curios ce părere aveți.
Cu stimă,

Sâm Iul 27, 2013 10:31 am
Membru important
Membru important

Fara sa vreau sa pun in umbra sau sa fiu tendentios cu privire la priceperea respectivului armurier.
Cum banuiesc ca aste sunt pozele "dupa"cum era arma inainte ?
S-a lucrat doar la lemn sau si la metal ?
Estetic cred ca arata bine insa functional? armurier insemna mai mult decat restauratorul lemnului sau al metalului , arma a fost verificata si eventual remediate anumite probleme functionale ?

Sanatate

P.C. Cum in Romania armurierii fac doar reconditionare de lemn, metal, mici monturi si artificii (a se citi reparatii ;D ) sau regleaza lunete consider ca ajung cu iscusinta cel mult pana la mediocru , cand or sa faca arme din bucati, cand or sa fie in stare sa faca arme la comada , se prelucreze tevi brute , sa modifice arme dintr-un calibru in altu.....sa construiasca arme de clasa atat ca si estetica dar ca si precizie abia atunci eu o sa-i pot considera peste medie ...pana atunci ....pentru mine raman doar la statutul de armurier fara decoratie.

Imagine

Sâm Iul 27, 2013 4:14 pm
Membru activ
Membru activ

Va salut, la respectiva arma sa reconstruit patul si pana, nu sa reconditionat ,sa umblat la partea metalica [gravat....dupa putere, gusturi, buget este un subiect controversat]patul este dupa dimensiunile si comformatia fizica a tragatorului,sper sa fiu considerat armurier nu tamplar sau lingurar[fac niste lucruri tare frumoase],sa rebrunat.Arma arata putin mai bine ca un ij 54 obisnuit la varsta ei[tehnic].Eu ma straduiesc dupa puteri sa readuc la viata arme vechi sau chiar sortite casarii,nu am pretentii de mester mare dar consider ca toti armurierii AUTORIZATI pe care ai stiu sunt mult pest mediocrul considerat in Romania daca sunt platiti ca atare.de asemenea cred ca un prestator de servicii nu va putea multumi mereu pe toata lumea deci vor fi pareri pro si contra.Imi cer scuze pentru interventie[postare] dar eu am refacut acea pusca si m am simtit dator cu o explicatie.O sa incerc sa intervin in acest topic doar daca este absolut necesar sau mi se adreseazo o intrebare.Cu respect Adrian.

Sâm Iul 27, 2013 6:13 pm
Membru activ
Membru activ

Despre constructia de arme schimbarea de tevi modificarea da calibre sa stiti ca nu este mare fapta cu sculele necesare dar legislatia Romaniei este stufoasa si greu de interpretat ,cine poate aduce la vita o vechitura calcata de tren[glumesc a se citi rabla] poate insira si cateva piese originale facute de producatori consacrati cum fac ungurii de exemplu[ nu le minimalizez munca sau spun ca ar fi usor]

Sâm Iul 27, 2013 6:27 pm
Membru activ
Membru activ

Din punct de vedere funtional arma nu a avut probleme. Am avut norocul sa cumpar această arma de la primul ei proprietar, un domn care nu s-a folosit de ea cine stie ce dar a intretinut arma foarte bine, chiar exagerat(cand am cumpărat-o cureaua armei era dată din belsug cu ulei, si nu numai cureaua).
De tras, de când a fost cosmetizată, am apucat sa trag la niste ciori numai, 5 focuri - 4 piese. As zice ca nu e rău.
Eu, sincer, sunt foarte mulțumit de cum a ieșit lucrarea. Chiar pot să spun că în realitate arată mai bine ca în poze.
De calitatea armurierilor români nu pot vorbi, nu sunt în branșă, dar am mai văzut lucrări ale unor armurieri români care arătau nemaipomenit. Si am vazut si paturi confectionate în România pe comandă, pentru Germania. Asta mă face să cred că poate nu suntem chiar așa de jos. Erau paturi pentru Blaser și Ferlach totuși.

Sâm Iul 27, 2013 6:46 pm
Membru activ
Membru activ

Am uitat să precizez că gravura e manuală.
Dar sincer, o părere obiectivă pentru cum a ieșit lucrarea, se poate?
Cu stimă,

Sâm Iul 27, 2013 6:48 pm
Membru activ
Membru activ

wow. Famtastic . Sa- ti aduca numai satisfactii precum ne-ai adus tu nou oferindu-ne imaginea unei arme cu staif

Sâm Iul 27, 2013 7:11 pm
Membru important
Membru important

Va multumesc pentru raspunsuri.
Da, arma arata foarte bine mie imi place cum a iesit.
Domnule Gheta, ati lucrat frumos, nu tin sa va cataloghez lingurar sau altfel decat armurier voiam sa spun doar ca in Romania meseria de armurier (arta in multe privinte) se face doar pe jumatate , nu am spus ca este vina dumneavoastra sau a colegilor de breasla pentru acest lucru dar pentru mine pana nu completati si celalta jumatate imi e greu sa fac aprecieri ca si "exceptional" , "de mare clasa" , "desavarsit" s.a.

Multa sanatate

Imagine

Ultima oară modificat de DAC pe Dum Iul 28, 2013 12:06 pm, modificat 1 dată în total.

Sâm Iul 27, 2013 10:11 pm
Membru activ
Membru activ

Imi doresc mult sa pot aduce armuraria la nivelul spus de dumneavoastra dar nu avem legislatia necesara iar eu nici nu creed ca ar meriata efortul financiar necesar unui atelier de reparat [construit]arme in RO,la noi se doreste ieftin si bun.A venit cineva... demult cu o pusca sa i schimbe patul care era spart si prins cu coliere auto 2-3[ cu care tragea de ceva vreme in stare aia].A venit doar pentru ca nu i se vindecau ranile provocate de coliere de la o saptamina la alta si era sezon de iepuri aceasta fiind favorita lui.un atelier ca cele din vest cu strunguri si freze cnc costa mult prea mult ca sa merite investitia necesara.Cand legislatia ne va permite anumite operatiuni si vom avea o colaborare fructuoasa ca vecinii poate vom indrasni mai mult ,deocamdata raman la acest nivel pe care sper sa l pot depasi.Noi romanii[uni]suntem oameni simpli si cand realizam ceva mai mult cu eforturi minime ne bucuram si incercam sa i facem si pe ceilalti vanatori, forumisti partasi la bucuria noastra si de aici cred ca vin superlativele din titlul topicului,multumesc Marius.cu respect Adrian

Sâm Iul 27, 2013 10:42 pm
Membru nou
Membru nou

In iarna care a trecut am dus is eu o arma la Adrian Gheta , un Brno 601 mi-a schimbat patul ca arma fusese a unei femei care il scurtase , mi-a facut gravuri pe garda la tragaci , pe capacul magaziei de munitie si pe bila la inchizator , omul lucreaza foarte bine , este constiincios si cel mai important lucru faorte serios. Il salut cu aceasta ocazie.
P.S.
O sa postez niste fotografii cu lucrarea dumnealui .

Mie Iul 31, 2013 4:52 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

DAC scrie:
Fara sa vreau sa pun in umbra sau sa fiu tendentios cu privire la priceperea respectivului armurier.

@DAC fara nici un fel de ranchiuna sau ceva tendentios , daca te mai uiti pe la alte subiecte - recte - armurier Giurgiu - o sa poti sa iti formezi o parere mai clara despre Adrian , si eu mi-am dat jucaria mea de suflet GM Suhl pe mana lui si a iesit ceva de vis , a pus si poze el cu ea inainte si dupa reconditionare ,asa ca nu stiu daca merita sa vorbim in necunostinta de cauza .

PS. Nu este o acuza la adresa ta caci te urmaresc de mult si am obs ca esti un om cu o inteligenta deosebita .
Respecte

Joi Aug 01, 2013 7:39 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul