Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Dum Feb 18, 2018 12:41 pm

Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Docter Sight 
Autor Mesaj
Membru nou
Membru nou

Status: Neconectat
Mesaj Docter Sight
Va informam ca de astazi puteti gasi la noi :
*Noul Docter Sight C - 1049 lei
*Docter Sight III - 1749 lei
*Montura Docter pentru sina weaver - 390 lei
*Montura Docter pentru blaser - 540 lei
*Capac Docter Sight C - 39 lei
*Capac Docter Sight III - 49 lei

http://elitehunting.ro/50-red-dot

Joi Iul 02, 2015 11:01 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: Docter Sight
ma uit de ceva vreme si la III si la C si nu-mi dau seama de diferentele intre cele doua sisteme optice, daca nu va suparati va rog sa-mi explicati si mie de ce varianta oarecum mai veche e mai semnificativ mai scumpa decat cea noua
PS
prevad un raspuns de la violiv :icon_lol:

Vin Iul 03, 2015 1:12 am
Moderator
Moderator

Pentru ca "noul" este, de fapt, mai vechiul II cu alta palarie.
II avea rezistenta la apa in plus fata de I dar pastra reglajul automat al intensitatii punctului functie de lumina ambientala, chestie care functiona OK daca lumina era foarte intensa dar lasa un punct un pic prea stralucitor daca il foloseai intr-o zi innorata pe sub umbra padurii.
III a introdus 3 trepte de intensitate ce se aleg manual si in cadrul fiecarei trepte aparatul se auto-adapteaza la lumina dar fara ca intensitatea punctului sa depaseasca nivelul maxim sau minim al treptei respective. A devenit astfel posibil sa alegi un punct foarte mic si palid chiar pe lumina foarte puternica.
C este II-ul care a fost acoperit la exterior cu "vopsea" ceramica - chestie care se vede - si imbunatatit la partea mecanica - chestie care nu se vede cu ochiul liber da' trebe sa-i credem - la optica s-a umblat discret si s-a imbunatatit rezolutia punctului - chestie care se vede numa daca te uiti mult si pe indelele ca si la II era foarte bun ... si pretul a mai scazut un pic fata de cat costa II la vremea lui. S-a obtinut astfel cel mai bun dispozitiv de acest fel in aceasta clasa de pret, bun atat in sens al rezistentei mecanice cat si al lentilei si definitiei punctului, dupa cum si in clasa de pret superioara III-ul conduce detasat chiar in fata unor astfel de dispozitive mai scumpe.

Practic, in banii de C poti lua Meopta care e bun dar un pic sub la optica iar in banii de III se joaca Burris III, Leupold si alte marci de peste ocean care nici nu reusesc sa ridice fruntea din pamant daca le pui alaturi de Docter.
Docter si-a asigurat astfel suprematia in gama de preturi mijlocii-mari. Ori n-ai bani de ele si incerci ceva de genul Delta din prima generatie, ori ai ceva mai multi bani si atunci nu exista niciun motiv real si de bun-simt ca sa alegi altceva.

Si ca bonus, monturile oferite pentru Docter "sufera" de o prelucrare extrem de precisa, astfel incat fituirea cu dispozitivul este realmente perfecta si permite demontarea pentru schimbarea bateriei (o data la 3-4 ani in conditii normale de folosire) cu pastrarea reglajului, in timp ce concurenta a trecut la modele care nu se mai demonteaza, cu bateria plasata intr-un sertaras sau deasupra pentru ca nu prea le iesise adaptarea perfecta intre baze si dispozitiv si consuma semnificativ mai multa baterie, uneori si doua/sezon.

Punct final - fixarea amaratului de capacel care e doar o coaja de plastic sau cauciuc dar care costa de te usuca daca-l pierzi e astfel facuta incat e imposibil sa cada singur de pe aparat in cursul manevrarii si transportului armei pe cand concurenta inca mai sufera si la capitolul acesta.

Ca sa intelegi un pic mai bine de ce Docter e rege, trebe sa stii ca aparatele de acest fel folosesc lentila prin care te uiti ca o oglinda concava care sa reflecte sub forma unui punct, catre ochiul tragatorului, "raza" de lumina rosie generata de dioda. Cum sticla transparenta nu-i chiar oglinda e un mic joc fizic intre reflexie si refractie, obtinut o data prin sticla ce este un pic curbata si se insoteste de un mic efect de "marire" a tintei, adica astfel de dispozitive nu sunt exact 1x ci undeva la 1,1-1,2x si in al doilea rand prin aplicarea unei acoperiri usor colorate pe sticla asfel incat aceasta nu mai este perfect alba. Ei bine, Docter are de departe cea mai mica deformare a imaginii, abea sesizabila si numa daca te uiti muuult de tot in timp ce concurenta cam scoate imaginea din peisaj dupa cum are si cea mai naturala culoare, un verzui foarte-foarte palid, abea vizibil pe culori ambientale contrastante in timp ce concurenta poseda un foarte vizibil albastru complet nenatural.

Mici subtilitati care nu se vad dar cu care te intalnesti la reglaj mai sunt si la partea mecanica. Mai toate chestiutele de acest gen au suruburi de reglaj si suruburi de blocare. Unele n-au suruburi de blocaj sau au reglaj cu asa-zise click-uri. Cele mai multe au o instabilitate intrinseca a partii mecanice care face ca punctul sa oscileze pe directiile de reglaj atunci cand strangi suruburile de fixare. Asta se traduce prin 3-5 cartuse folosite pentru reglat Docter si 10-20 pentru concurenta, daca esti ajutat si de noroc.
Daca folosesti ceva de genul 375 H&H, ca mine, atunci numa dintr-o cutie de cartuse stricate la reglaj ai scos diferenta de pret pana la unul mai ieftin si macar esti sigur ca rezista.
Punct final - sunt pe piata deja de multi anisori si s-au cam cernut. Docter stricat "de la sine" nu prea exista. Daca nu dai cu el de pamant sau nu-i strici suruburile sta acolo o viata pe cand concurenta a suferit si la capitolul fiabilitate. In 5-6 sezoane de folosire investitia devine minima, interval in care s-ar putea sa schimbi un Delta cu un Burris si sa ajungi in final la Docter, asta dupa ce blestemi bine ca punctul e cat o minge de baschet nu cat o portocala, pe la ultima goana si-ti acopera complet un torace de mistret nu ochiul acestuia.

Poate ca la lunete e foarte discutabil care-i cea mai cea. Din fericire pentru noi, la "punctisoare" lucrurile sunt foarte clare - cel putin astazi nu exista ceva mai bun ca Docter.

Vin Iul 03, 2015 6:48 am
Membru nou
Membru nou

Buna ziua

ma intereseaza un Docter Sight III.

Cum procedam?
Sunt din Oradea.
Multumesc

PS: inca o intrebare, ref la montura / baze.
Doresc sa o montez pe un Browning BAR LongTrac II (pat sintetic, daca conteaza), cal 30.06. Va rog sa-mi dati sugestii/solutii de monturi, multumesc.

Lun Noi 09, 2015 2:22 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Legat de fiabilitate si rezistenta Docter-lui a mai spus-o pe un topic de mult: mi-a cazut blaserul cu docter-ul de la 4 m din copac si totul a fost intact si nu a fost nevoie de reglaj !!
Cireasa de pe tort a fost in acest weekend cand unui fin de-al meu i-a cazut docterul pe jos, s-a urcat in masina a dat in marsalier si a trecut cu ambele roti de pe partea stanga a jeep-lui (2,5 tone)peste el dupa care nu i-a iesit manevra si a mai trecut inca o dara peste docter :D
Am parcurs 1 km si cand ma uit la arma lui vad ca nu are docterul montat ??
Bineinteles ca dupa ce-am oprit masina si am rascolit tot portbajul negasind doctorasul am luat decizia sa ne intoarcem de unde am plecat.
Dupa o reconstituire scurta am cautat pe jos si l-am gasit bagat bine in pamant si pietris :icon_bere:

Lun Noi 09, 2015 7:38 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

@violiv, rezista pe un mp 153 ?

BROWNING X-BOLT COMPO SF THR14X1 300WIN MAG / DELTA 1-5,8x24

BRNO ZKK 601 cal 222 REM / Bushnell Elite 6500 2,5-16x50

Lun Noi 09, 2015 9:07 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru nou
Membru nou

Buna seara

vazand anuntul meu(pt un Docter Sight III), un amic mi l-a oferit pe al sau, asa ca am sa imi retrag cererea, cu scuzele de rigoare.
Se poate sterge.

Cu stima

Lun Noi 09, 2015 9:16 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 7 mesaje ]