Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Dec 10, 2018 11:35 am

Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
propunere boicot magazine din epoca de piatra 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Re: propunere boicot magazine din epoca de piatra
adrian matei scrie:

Eu si acum ii aduc unui prieten un R8 Proff Succ in cal 300 care-l primeste in 3 saptamani de la plata armei si trimiterea tuturor documentelor

Mie mi-a venit in 2 saptamani de la efectuarea platii :D

adrian matei scrie:

C-am asta este cu comenzile la arme si era tare bine daca imi deschideam un magazin avand in vedere cat de repede ma misc cu comenzile la Blaser :D

Eu ti-am mai spus si nu sunt singurul... ;)

Joi Mar 20, 2014 8:54 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru nou
Membru nou

Eu unul nu prea cred ca sta nimeni la Blaser sa repartizeze armele pe tari, care sunt mai proaste le dam in Romania, etc ... din ce am vorbit cu un dealer din Germania, problemele astea exista si acolo.

Daca va spun exact ce a zis omul o sa-mi sariti in cap, mai ales ca acum vad ca toata lumea o recomanda ca cea mai cea din toate timpurile ;D !
Sa zicem decat ca omul a precizat ca el nu recomanda niciunui client Blaser din cauza problemelor de service. Nu am avut dar am vazut la prieteni blocate 2, dintre care una noua nouta ...

PS dupa parerea lui si a colaboratorilor lui (din cate am inteles si campionul Germaniei la tir) cea mai buna arma nemteasca ar fi Heym ... ;)

Joi Mar 20, 2014 9:04 am
Moderator
Moderator

De ce sa-ti sara lumea in cap?
Sunt pareri si pareri...
Iar sa nu recomanzi Blaser din cauza problemelor de service... ;D e doar o rautate care ascunde un interes...
Campionul Italiei la tir va spune ca cea mai buna e Perazzi, al Ungariei va spune ca e Beretta, etc...
Nu te baza pe asta.
E vorba de interese mari la mijloc (sponsori, etc).

Joi Mar 20, 2014 9:28 am
Membru nou
Membru nou

Nu e vorba de interese in cazul asta, mi-a trimis un mail prietenesc cu parerea lui, nici nu aveam de gand sa discut despre asta ...
Printre altele mi-a zis ca e foarte multe lume nemultumita de Blaser din cauza diferitelor probleme tehnice, dar ca au un marketing foarte bun!
Dupa parerea lor, Heym, Merkel sau Mauser fac arme mai bune, manufacturate.

Eu chiar nu pot sa afirm ca una este mai buna ca alta, dar nici nu pot sa accept ca o arma este mai grozava ca este cu cativa centimetri mai scurta, ca nu are culata nu stiu cum, etc ...
Sunt din categoria celor luati in ras pe acest site ;D , adica mi se rupe ce are o arma in ea. Pe mine ma intereseaza sa traga foarte bine, sa o pot utiliza in orice conditii si sa o curat relativ usor.
Si bineinteles mai este aspectul, forma, felul in care arata ... pentru mine asta conteaza destul de mult, chiar daca toate fac acelasi lucru.
De asta nu prea cred ca afirmatii de genul: asta e cea mai buna arma care s-a construit nu isi au rostul pentru mine ...

Joi Mar 20, 2014 9:52 am
Moderator
Moderator

dco scrie:
Pe mine ma intereseaza sa traga foarte bine, sa o pot utiliza in orice conditii si sa o curat relativ usor.
Si bineinteles mai este aspectul, forma, felul in care arata ... pentru mine asta conteaza destul de mult, chiar daca toate fac acelasi lucru.

Si pe mine la fel, si totusi nu avem acelasi producator ;D

Joi Mar 20, 2014 10:15 am
Membru de onoare
Membru de onoare

De aceea Blaser nu face fata la comenzi iar concurenta taie frunza la caini
Sti cumva de ce Sauer si Mauser au aceasi patroni ???
Iti spun eu din cauza vanzarilor slabe
Speta din domeniul meu de activitate paza si protectie: doua firme de paza mari pe Bucuresti si-au dat mana ca sa faca fata situatiei din piata,altfel se duceau dracului
Acelasi lucru au facut si cei doi Sauer si Mauser care sint in aceeasi incinta cu Blaser
Asta asa ca noutate pe piata
Saptamana trecuta am fost pentru 2 zile la Fabrica Blaser din Isny ;)
Apropo de ce ai spus acolo "Pe mine ma intereseaza sa traga foarte bine, sa o pot utiliza in orice conditii si sa o curat relativ usor" - asta inseamna doar Blaser :D
Dco sper ca ti la gluma ?
Numai bine
Ps: prietenul meu campionul de tir al Austriei mi-a recomandat Sako,dar el si la vanatoare trage cu arma lui de poligon de 6kg ca nu suporta altceva
Asa ca acesti campioni au ceva pasarici la cap si trebuie sa iei ca atare sfaturile lor,ei sint intr-o alta lume.Si in Africa tot cu tunul lui s-a dus

Joi Mar 20, 2014 11:58 am
Membru nou
Membru nou

Salut Adrian,

nu se pune problema de suparari aici, nu sunt genul ... :) ceea ce am spus a fost ca fapt divers la problemele relatate despre Blaser in Romania. Eu nu contest calitatile Blaser, iar politica lor de marketing i-a facut nr 1 in vanzari.
Tot de necontestat este si faptul ca au probleme, asa cum tot tu aratai mai sus ... asta e realitatea, ca sa poata onora comenzi se folosesc tot mai mult de masinarii.
Asta mi-a fost spus si din Germania, in momentul in care am vrut sa cumpar un R93 :D . Dar repet, sfatul a fost prietenesc, ei nu aveau interes financiar in acea tranzactie, nu comercializeaza niciuna din marci din cate stiu.

Asta nu inseamna ca nu mai vreau sa cumpar una :poznas: , doar am precizat ca nu cred ca asa face omul de rand diferenta intre arme: Helix, Maral, R93, Steyr, Lynx, etc ... pentru mine de exemplu Maral e si frumoasa si usoara si usor de utilizat. Nu ma intereseaza ca are nu stiu ce culata si nu stiu ce inchizator, iar cei cativa cm in plus chiar nu cred ca mai conteaza la vanatoare dupa ce te obisnuiesti cu arma!

Am acum acel Mauser 96 la care singura nemultumire sa zicem e ca are manerul de la inchizator putin cam in fata, in rest merge super!

Scuze daca am stricat topicul, stiu ca era despre altceva!

Dragos

Joi Mar 20, 2014 12:48 pm
Administrator
Administrator

Sunt aproape sigur ca odata ce comanzi la Blaser intri in acelasi sistem cu toti. Nu cred ca cineva sa aiba prioritate maxima. faptul ca austriacul X ti-a facut rost de arma respectiva, sunt sigur ca arma era sosita deja undeva. Nu este o comanda exceptionala si sigur se gasea la ora aceea. Nu vreau sa intru in detalii insa cred ca tine de noroc. Orice firma mare din Germania isi comanda anumite arme. Mai exact in cazul Blaser, paturi, tevi de diferite calibre, etc...Daca ai noroc sa nimeresti combinatia esti fericit. Exista magazine IMENSE si care au aceeasi politica, ce este pe stoc e ok, ce se comanda exista termene. Nu prea se fac favoruri mari...
Sa va dau un exemplu, un prieten comanda de la BLASER un S2 cu cel mai scump lemn posibil. Adica arma cea mai scumpa pe care ei pot sa o faca... Plaseaza comanda, bineinteles termenul este cel stiut...Dupa cateva luni, multe primeste raspunsul ca deocamdata nu pot sa-i asigure lemnul cerut. Nu-l au pregatit.

Joi Mar 20, 2014 2:11 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

adrian matei scrie:
Legat de termene de livrare Marius, majoritatea importatorilor au mintea creata si sint zgarciti,urmatesc profit cat mai mare si atunci stau si strang un numar de comenzi si abia dupa aceea lanseaza comanda
Eu si acum ii aduc unui prieten un R8 Proff Succ in cal 300 care-l primeste in 3 saptamani de la plata armei si trimiterea tuturor documentelor
Mai conteaza si "eticheta" celui ce comanda arma
Cand Arw sau Paul mi-au spus la o arma 6-8 luni, eu am primit-o de la austriac intro luna !!
C-am asta este cu comenzile la arme si era tare bine daca imi deschideam un magazin avand in vedere cat de repede ma misc cu comenzile la Blaser :D

Comanda prin magazin ajunge la termene lungi de tot nu neaparat pentru ca magazinul s-ar misca greu ci pentru ca legea la noi e diferita - nu-i tot aia sa importi ca persoana fizica, sa obtii vestita anexa pe loc, gratis si sa-ti vina arma in cat timp face avionul versus import ca persoana juridica unde trebe un sac de hartoage, din n-spe locuri diferite, fiecare loc cu termen de raspuns de 30 zile si mai trebe si o caruta de bani pentru asta. E normal sa astepti sa faci o lista pentru ca numarul de hartii e acelasi si pentru o arma si pentru 1000.
Daca-ti deschideai un magazin erai acum subiectul acelorasi discutii ca aici.

Cat despre calitatea produselor servite romanilor, parerea mea e cam asta:
Vanzatorul unei arme ar trebui sa fie primul si cel mai important "filtru" intre producator si cumparator. Poate ca e iluzoriu sa cer la noi ca vanzatorul sa stie exact ce-mi trebuie mie, ca alegerea mea de nepriceput e nepotrivita scopului si ca voi plange dupa bani si sa ma orienteze catre ceva cu adevarat util mie, chiar daca e mai ieftin.
Insa nu mi se pare deloc exagerat sa cer ca vanzatorul sa fie primul care verifica ce vinde. In fond, daca nu e in regula ceva la gatul lui sar nu la al producatorului care a trimis cutia "sigilata". Stiu magazine nu foarte departe de noi in care fiecare arma e minutios studiata si testata in poligon inainte de a ajunge la raft, tocmai pentru ca sumanul e mai departe de corp decat camesa.
In multe situatii in care produsul achizitionat la noi n-a corespuns nici macar asteptarilor unui cumparator putin pregatit, deficientele erau atat de vizibile incat arma respectiva nici n-ar fi trebuit sa ajunga in raftul magazinului daca vanzatorul stia ce vinde.

Exista opinii, unii chiar baga mana-n foc, ca produsele destinate pietei noastre sunt de calitate mai slaba decat cele destinatei pietei vestice. Eu nu bag mana-n foc ca e o politica directa catre asa ceva insa stiu doua chestii:
1 - toti producatorii trateaza pretul cu importatorul; marja este destul de mare si nu implica numai diferente legate de cantitate ci si diferente legate de calitate. Unii o spun pe fata, de ex. rusii: pretul de plecare la o Ij 18 variaza intre 90 si 180 E. Sub jumate din variatie e datorata importantei in piata a distribuitorului, restul tine doar de calitatea comandata - vrei ieftin, rusii iti dau ieftin si apoi cum ti-o fi norocul, vrei calitate mai buna te costa in plus. Nu pot sa ma pun chezas ca asa fac toti dar mare parte, chiar din nume celebre, practica asta. Foarte putini sunt cei care nu fac rabat de niciun fel la calitate.

2 - producatorul raspunde in fata distribuitorului pentru problemele aparute. Normal ca va raspunde mai atent si mai rapid celui care il bate la cap zi de zi. Un distribuitor care practica sistemul "merge si-asa" va fi incet-incet aprovizionat cu marfa ceva mai putin atent inspectata, ceva mai neingrijit impachetata, etc.

Altfel cum as putea sa-mi explic faptul ca a mea Blaser a venit fara nicio picatura de "unsoare" in mecanisme si scartaia si scrasnea cand am scos-o din cutie sau ca niciun surub infiletat in pat nu se poate desface, nici macar alea de la talpa daca vreau sa-i pun kick-stop ??? Sau arma, nou-nouta, din cutie sigilata, impachetata in asa fel incat un carton despartitor n-a fost pus la locul lui ci turtit peste patul de nuc - la transport, depozitare sau mai stiu eu pe unde a lasat in lemn o dunga de 15 cm lungime, 1 mm latime si adanca de 0,5 .... las ca n-are nimic a fost raspunsul vanzatorului.
Nu aduc in discutie experientele altora, e doar ce-am trait pe pielea mea. Intr-un sistem civilizat, vanzatorul ar fi inspectat inainte fiecare arma, ar fi "terminat" ce nu a terminat producatorul si l-ar fi tras de urechi pentru data viitoare sau ar fi trimis-o direct inapoi fara astepte o reclamatie de la client. Numa ca trebe sa fie un vanzator care stie ce vinde si sa mai aiba si un pic de grija ... pentru afacerea lui, pentru nume, pentru cumparator.

In concluzie, un distribuitor mai putin exigent va sfarsi incet-incet prin a primi marfa ceva mai slabuta decat cea livrata unuia mai "capos". De aici si pana la practica: nu ti-o aduc decat daca o cumperi (a se citi in substrat - indiferent de cum o fi) nu mai este decat un pas si asta chiar a fost facut pe la noi.

Cat despre favoruri si politica de marketing ..... banul e ochiul dracului! La noi, la ei, oriunde. In 2011, la IWA, discutie intre un "intreprinzator" roman si reprezentantul unei firme mari vestice:
- vreau sa duc in Ro arme de la voi
- aveti reprezentant unic in Ro, adresati-va lui
- vreau sa duc in Ro arme de 0,5 milioane E de la voi, in urmatoarele 3 luni
- POFTITI, VA ROG!

Si discutia similara a avut loc, cu exact acelasi raspuns si cu "firma" de optica de peste ocean ce avea reprezentant unic pentru UE, etc.

Vin Mar 21, 2014 9:06 am
Moderator
Moderator

Ca tot ati dus discutia catre Blaser......principalul avantaj al modelului este modularitatea. Cum cred ca stiti toti, arma a fost gandita si asa facuta incat sa poti sa-ti faci singurel ce arma iti trece prin cap daca visul tau nu exista in lista de arme gata facute. Cu putine exceptii ce tin de politica de vanzari a firmei (adica anume modele de carcasa, sa zicem, livrate numai la pachet cu toata arma) orice alta componenta este disponibila la achizitia separat, cand iti trece prin cap sa faci un upgrade la arma.
Ca urmare a acestui fapt, exista posibilitatea teoretica sa intri intr-un magazin si sa incepi sa alegi: carcasa asta, lemnul asta, teava asta, inchizatorul asta, tragaciul asta - produse ale firmei Blaser sau after-market agreate. Tocmai datorita acestei modularitati si a multelor vise au aparut producatori diversi de componente de Blaser, unele foarte performante. Dincolo de sistemul Take-Down, de paturi de toate natiile, de tragace de schimb au aparut chiar si producatori de sisteme de tevi pentru Blaser - normal ca nu fac aceeasi teava ca firma ca intervin probleme legale dar fac tevi care se potrivesc foarte bine si la pret mai mic.
Ei bine, aceasta particularitate si posibilitate a si dus la aparitia magazinelor de genul descris mai sus.

La noi legea a ramas in urma fata de realitatile din practica si importul se face ori arma ori teava ori alta piesa esentiala si nu se vand amestecat - adica imi place lemnul asta la nebunie da' vreau pe el o teava de 8x68 in loc de aia in 30-06 cu care a venit. La fel, daca iti cumperi o Blaser intr-un calibru si alte x tevi de schimb, nu poti vinde arma decat cu teava in calibrul inscris in permis la "arme" si restul de tevi separat chiar daca ai avea un cumparator la arma cu una din celelalte tevi.

Insa exista o mica-mica portita legislativa care permite armurierilor autorizati in acest scop sa ASAMBLEZE arme din componente. Portita a si fost exploatata de un armurier roman care s-a autorizat in acest sens, drept care "dezambleaza" legal Blaser si-l vinde cu alta teava in situatia prezentata mai sus.
Procedura autorizarii nu e deloc un capat de tara ... ca orice hartie din tara noastra presupune oarece nervi si rabdare dar exista.
Importatorul oficial si unic de la noi a primit nenumarate solicitari in acest sens - aveti pe stoc modelul xx cu teava yy dar si teava zz ... nu-mi puteti vinde arma xx xu teava zz - dar au raspuns pas, cu invariabilul nu se poate, nu permite legea. Tocmai ca legea permite dar nici macar nu s-au interesat. Si nu neaparat pentru a implini o dorinta a clientilor ci si pentru dinamica lor de vanzari. E practic imposibil sa ai pe stoc toate modelele, in toate calibrele. Dar e posibil sa ai pe stoc X feluri de paturi si Y tevi pe care sa le asamblezi legal intr-o arma dorita de client fara sa-l mai pui sa astepte 3-6 luni si sa-l trimiti efectiv la vanzatorul neamt sa si-o aduca.
In aceeasi masura se poarta pe afara cumpararea de catre magazine a armelor mai vechiute (eventual in sistem buy-back), dezasamblarea, vanzarea pe componente sau intinerirea si revanzarea lor in alte configuratii .... cum Blaser tine la pret si are o piata s-h garantata, e o sursa la fel de buna de profit ca si simpla vanzare a armelor noi.
Da' daca "merge si-asa! ce sa-mi mai bat capul?" este dictonul romanilor, asta e....

Vin Mar 21, 2014 9:54 am
Membru nou
Membru nou

Mi-am spus parerea mea despre acest subiect pe celalat forum asa ca nu o sa ma repet. Ce constat este meteahna asta a romanilor de a critica totul la gramada. Nu conteaza ca unul sau altul mai incearca sa faca si lucruri bune. Un coleg de forum spune ca in Romania se aduc rebuturile din alte tari, total gresit, niciun producator nu o sa faca o alta linie de fabricatie cu produse mai slab calitativ special pentru piata noastra, nu cred ca este rentabil. Daca cei care importa Blaser nu reusesc sa reduca timpi de livrare a comenzilor de ce colegul mai descurcaret nu se autorizeaza ca armurier si conform legilor de la noi sa aduca produsele mai repede si la o calitate superioara, mai ales ca are intrare la mari producatori.
Sper ca nu este cu suparare.

Vin Mar 21, 2014 11:53 am
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Moderator
Moderator

Pai cine a spus ca se fac rebuturi special pt. tara noastra?
Nu...
Tara noastra achizitioneaza rebuturi fiindca, nu poti lua un produs "si moca si de calitate".
Magazinele de la noi prefera sa atraga clientul prin pretul de vanzare si nu prin calitatea produsului.
Asa ca negocieza la max. cu producatorul si, drept urmare accepta toate produsele, indiferent de starea in care sunt...

Saptamana trecuta un amic de-al meu a trimis in garantie (prin importatorul roman) luneta Zeiss Duralyt 2-8x42 fiindca i s-a desprins ocularul.... ;D
Spera s-o rezolve in garantie....
Oare lunetele alea nu trec prin niciun CTC?

Vin Mar 21, 2014 12:35 pm
Membru nou
Membru nou

Sa va explic cum facem o comanda, facem un necesar dupa care lansam comanda, produsele care sunt pe stoc ne sunt livrate in prima faza destul de rapid, restul urmeaza sa se produca ulterior. Producatorul lanseaza in prtoductie in functie de comenzile primite de la mai multi beneficiari si mie foarte greu sa cred ca pentru anumite piete lucreaza la alta calitate mai ales ca fiind vorba de arme trebuie sa treaca anumite teste pe bancuri de probe care nu le apartin. Defecte apar la toate produsele nu numai la cele destinate vanatorii, altfel nu ar mai fi nevoie de garantie. Rezolvarea problemelor de garantie in acest domeniu intradevar este o problema, niciun producator de arme din lume nu are un service autorizat in Romania datorita volumului foarte mic de vanzari. Problemele care apar in perioada de garantie daca sunt minore se rezolva de catre importator cu piese trimise de catre producator, noi avand un atelier autorizat pentru reparatii ceilati nu stiu cum procedeaza, pentru probleme mai mari se trimite arma la producator. Toate astea implica autorizatii de import pentru piese si import export pentru treimiterea armelor ceace insemna timp si efort financiar. Acum depinde de fiecare importator cum isi respecta clienti.La lunete sunt cam aceleasi probleme deoarece sunt considerate produse militatare.

Vin Mar 21, 2014 1:12 pm
Moderator
Moderator

Realitatea este ca importatorii de cateva unitati nu prea au nicio sansa pe piata. Sunt fortati sa aduca 1-2 modele, si alea in vestitul 30-06 si sa spere ca cineva le va dori.
Daca-ti doresti mortis alt Helix (ca sa nu mai spunem tot de Blaser) decat cele 3-4 din rafturile magazinelor si stai o zi cautand pe toate site-urile, facand click pe cele n-spe modele afisate si mai dai si ceva telefoane ca sa afli ca nu exista in tara modelul dorit si ca trebe s-astepti dupa el 3-6 luni e mai mult ca sigur ca va sari un amic sa te ajute, iti va recomanda o cale mai rapida si la fel de sigura ca achizitionarea din rafturile noastre. Intr-o luna ai rezolvat cu toate actele, drumul, inscrisul si ai arma dorita in permis. Inca o arma ce ar fi trebuit sa fie cumparata din Ro si sa ajute la dezvoltarea comertului nostru .....
Ca sa nu mai vorbesc de marcile care nu au reprezentanta in Ro.

Problema garantiilor ...hhhhhmmmm
La aproape toate celelalte produse ce se pot cumpara asta e aproape batuta in cuie. Cand s-a introdus noua forma europeana, ceva case de avocatura au intentat procese impotrima marilor producatori de masini pentru ca niciun model nu putea scoate, in nicio conditie, consumurile de combustibil afisate de producator. In cateva luni toate specificatiile tehnice au fost modificate considerabil.

Cam de aia, extrem de rar o firma ofera garantii in privinta preciziei armelor vandute. Eventual vei gasi o expresie de genul "dispersie maxima admisa 9 cm la 100 m" cum spun rusii cinstiti in prospectul Ij-urilor.
Cum mai toate armele de astazi trag foarte bine, daca ai ghinionul sa nimeresti una care trage de doua ori mai slab, cu orice munitie incercata, poti sa te lupti cu cine vrei - precizia nu e acoperita de garantie. Nu poti decat sa te apuci sa comanzi inspectii tehnice, expertize, in speranta ca vei gasi un defect de fabricatie pe la ghinturi si apoi sa-i tragi de mustati pe fabricanti.
Ori precizia este una din calitatile esentiale dorite de la o arma si tocmai asta e lasata in aer complet. Si aici nu mai e vina vanzatorului. Insa vanzatorii "mari si tari" (nu de genul Frankonia), asa cum am spus si mai sus, fac pustiul de bine si trag 3-4 focuri cu fiecare arma ce le intra in magazin. Daca e ceva nelalocul lui rezolva ei cu fabricantul nu asteapta s-o vanda si sa-si aprinda paie-n cap cu clientul.
Cine face la noi asta????
Atata vreme cat o sa se vanda are si munitii la fel ca semintele nici n-o sa existe vreun progres si nici recunoastere a eforturilor cu adevarat mari facute de importatori.

P.S. oare ce-ati spune daca avand o problema la un dinte ati cauta un "vanzator de sanatate dentara" si ati da de un site frumos colorat, cu multe poze, cu o multitudine de proceduri posibil de efectuat insirate pe pagini in sir, ati da un telefon, v-ati programa, v-ati duce la consultatie, ati afla ca aveti beleaua cutare apoi dentistul v-ar spune ca el n-o poate repara pentru ca nu stie sau n-are aia si aia .... nu l-ati lua de gat daca v-ar raspunde c-a pus totul pe site "ca sa dea bine" ???? !!!!

Vin Mar 21, 2014 1:35 pm
Membru nou
Membru nou

In general orice comerciant idiferent de domeniu vinde ce cere piata, daca piata ar cere 50 bmg asta se va aduce, in rest aveti perfecta dreptate ne lovim de "afara e vopsit gardul si inauntru leopardu" la tot pasul, eu platesc taxe pentru a fi tratat intr-un spital decent si acolo mi se cere spaga si sa imi platesc medicamentele, ca sa dau un exemplu de informare gresaita. Acest lucru se intampla in multe alte domenii si e bine ca se ia atitudine dar sa nu ii bagam pe toti in aceiasi oala. Cum spuneam mai sus piata este libera, oricine poate face lucruri mai bune decat cei enumerati de dumneavoastra, nu ii opreste nimeni sa aduca acest comert la nivelul pe care toti il dorim.

Vin Mar 21, 2014 2:03 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul