Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Dum Noi 19, 2017 9:50 pm

Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
propunere boicot magazine din epoca de piatra 
Autor Mesaj
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Status: Neconectat
Mesaj Re: propunere boicot magazine din epoca de piatra
Buna ziua,
Urmaresc de citeva zile subiectul si am zis ca nu o sa intervin, desi am si eu nemultumiri legate de unele magazine on-line din Romania si,, in general, de comertul din aceasta tara. Insa, raspunsul de marketing si PR, al colegului de la Arrow, m-au determinat sa-mi fac timp pentru a-mi spune si eu parerea pe acest subiect – comertul online si nu comertul traditional de magazin, care este o alta poveste.

Raspunsul colegului l-am perceput ca un raspuns la o emisiune politica, in care se adreseaza pensionarilor si necunoscatorilor pe un subiect, care reprezinta acel procent mare care conteaza si trebuie sa le vindem aceste povesti. Mai suntem pe forum si unii din domeniu sau din domenii conexe.

Avantajele care revin din comertul online, pentru mine, sunt: economisire de timp si bani prin faptul ca nu mai trebuie sa ma deplasez. In momentul in care un site nu-mi ofera aceste avantaje nu-l mai deschid. A face cumparaturi pe site-ul dumneavoastra ma face sa pierd aceste 2 mari avantaje – pierd timp, ca este greoi, si trebuie sa sun, ca nu aveti stocurile actualizate – si eu platesc la factura telefonica acest fapt si mai pierd si timp din nou. Asa cum pe dumneavoastra va intereseaza sa cheltuiti cit mai putin si sa cistigati cit mai mult, asa ma intereseaza si pe mine.

Orice activitate de comert apare din dorinta si necesitatea de a face bani. Combinarea unei necesitati cu o pasiune este cazul ideal, devenind si placuta. Faptul ca la dumneavoastra gasesc un produs la 168 de lei cind la alte magazine variaza intre 150-152, nu se numeste pasiune ci se numeste comert. Iar in comert concurenta si clientul regleaza multe.

Toata stima pentru dumneavoastra ca a-ti reusit sa faceti un business din aceasta pasiune si a-ti reusit sa cresteti in acesti 23 de ani. Insa nu inseamna ca daca a-ti crescut in domeniul comertului traditional (imi amintesc inca cu placere prima mea vizita la magazinul Arrow din Alba Iulia, fiind doar pescar pe atunci), iar internetului si comertului online nu i-ati aratat atentia cuvenita si a-ti ramas in urma, nu trebuie sa criticam acest lucru. Sau trebuie sa vedem doar lucrurile bune care le-ati facut pina acum. Sau daca va cunoastem sau reprezentam un nume in domeniu sa va sunam ca se putea rezolva si altfel (asa cum a-ti sugerat).

Unul din avantajele internetului este si ca putem compara mult mai repede si “trecem frontiera” si sa avem acces la mult mai multe produse (calitate-pret) mult mai repede, in comparatie cu acum 10-15 de ani. Si mai este si avantajul ca o nemultumire, chit ca este a unuia sau a mai multor, poate fi vazuta mult mai repede. Si tot asa putem sa vedem si aprecierile. Si in functie de acesti factori sa ne luam deciziile.

Lipsa de actualizare a site-lui nu se datoreaza nepriceperii dumneavoastra in acest domeniu si a greutatilor de sincronizare a paginii web cu programul contabil ci politicii de management firmei. Problemele de care povestiti dumneavoastra existau acum 10 ani, de vreo 4-5 ani acestea nu mai sunt probleme ci lucruri uzuale, dar necesita investitie - bani.

Foarte probabil, v-ati trezit ca acest comert online din ultimii 2 ani v-a diminuat incasarile si a-ti decis sa investiti aceasta suma de 10 000 euro acum, in 2014, si nu in urma cu 3-4 ani cind comertul online a inceput sa fie folosit la o scara mai larga in deprimentul comertului traditional.Ignorarea vitezei cu care se misca societatea din zilele noastre, chiar si in Romania, este problema dumneavoastra de management al firmei, si nu a posibilitatilor tehnice actuale. Daca firma care va face siteul sunt profesionisti, in 3-4 luni poate sa finalizeze lucrarea. Normal – daca au si sprijinul logistic si financiar. Sunt firme care au rezolvat problema in acest timp cu un stoc mult mai mare decit al dumneavoastra.

Vorbiti despre respectul fata de client – ce respect aveti fata de unii clienti cind ii sugerati lui Violiv ca trebuia sa va sune, in loc sa lanseze acest mesaj de boicot?. Aratati ca faceti parte din acea gama de comercianti care rezolva problemele pe la spate, cu un telefon. Iar restul…las ca mai dureaza pina se desteapta si mai facem ceva bani fara sa investim sau sa ne schimbam comportamentul…

Legat de calitatea produselor – eu nu cred si nici nu o sa cred in anul 2014 - ca in acest domeniu nu s-a schimbat nimic legat de calitate. Asa cum in toate domeniile – auto, electrocasnice, it etc, s-a renuntat la calitatea unor componente sau s-a scazut exigenta calitativa pentru piata unor tari precum Romania, pentru a scadea preturile de productie si a face profit mai mare, asa si in aceasta industrie produse cu mici sau mari depasiri de la tolerantele de calitate maxima sunt livrate catre piete precum Romania. Si putem vizita cite fabrici vrem, ca nu o sa observam aceste diferente si nici nu o sa ne spuna cineva din fabrica. Si are logica economica un astfel de comportament – una este sa pierzi costurile de productie integral sau partial. Si pe piata din Romania pot fi lansate asemenea produse. Asa cum unele firme produc anumite produse doar pentru piata din SUA, sau Germania etc. Cei care am mai trecut granita putem sa facem comparatie. Piata romineasca este mai putin exigenta decit alte piete. Dar acesta poate fi un alt subiect.

Si nu pot sa nu critic aceste aspecte doar pentru ca odata puteam cumpara doar de la dumneavoastra unele produse, asa cum nu o sa revin la masina Dacia pentru ca doar aia o puteam cumpara cindva.
In concluzie, sa raspund subiectului lansat de Violiv:

1. Nu cumpar de la Arrow de pe site si nici nu o sa o fac curind. Dar nu o sa renunt sa ma duc la magazinul din Alba Iulia, unde este un administrator de nota 10.
2. MLD guns, Huntershop, si alte siteuri romanesti – o sa mai cumpar doar cind o sa vad preturi comparative cu siteuri din alte tari sau nu pot sa astept. Daca ai pusca si cartusele, restul sunt fite si ,pentru fite, pot astepta. De ceva timp(1 an) cumpar doar de la colegii forumisti de unde am mai luat si de care sunt foarte multumit, sau de pe siteuri din afara.
3. Boicot si mai ales “curatenie” ar trebui facuta si printre unii comercianti de pe forum care pun preturi nesimtite – asa cum a mai spus un coleg. Vorba aia – “hai sa ne facem curatenie la noi in curte si dupa aceea sa ne uitam la vecini”

Cu stima si respect,
Marius

Joi Mar 27, 2014 4:03 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Am spus ca nu ma bag , ca nu vreau dar :"comert online"
Sa imi spuna si mie cineva care stie bine legea daca am voie sa cumpar cartuse si arme online si atunci o sa tac draku din gura , dar pana atunci in afara de actualizarea unor site uri TOT IN MAGAZIN trebuie sa te duci .Ca acolo esti tratat intr-un fel sau altul se poate rezolva dar sa nu imi spuneti voi mie ca o sa va trimita vreun magazin cu un curier 300 cartuse si o lisa ;D
Si eu pun punct aici.
PS. Am fost de mii de ori la arrow, novarm, agh si urmeaza sa trec zilele astea si pe la Dl DAn la mld , si nu am intampinat deloc greutati , poate mici reticente in a vedea mai de aproape o arma etc.
Cu stima .

Joi Mar 27, 2014 5:22 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

Iti spun eu dacă nu stii.., deşi ştiu sigur că ştii ;D
Se poate.
...eu am cumpărat arme on-line...
Şi de pe e-gun, şi configurată pe site-ul de la Blaser....
Puteam să-mi iau şi muniţie, dar nu am vrut...
Şi le-am primit prin poştă, curier, etc...

Joi Mar 27, 2014 7:14 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

ventura scrie:
Iti spun eu dacă nu stii.., deşi ştiu sigur că ştii ;D
Se poate.
...eu am cumpărat arme on-line...
Şi de pe e-gun, şi configurată pe site-ul de la Blaser....
Puteam să-mi iau şi muniţie, dar nu am vrut...
Şi le-am primit prin poştă, curier, etc...

Bogdane , eu ma refer la magazinele de la noi , ( online nu sunt , si Dr Vio nu la asta se referea , dar s-a denaturat discutia de la subiect ) eu daca vreau sa iau ceva nu ma apuc sa scot ancex , sa fac o mie de acte , ma duc la unul din cele 3 mag. arrow sau novarm sau mld sau agh sau pe la Mogosoaia si mai sunt si altele , nu stau in casa sa astept sa imi vina arma/cartusele, stiu aici este vb si de orasele care in care nu sunt magazine , dar asta este alta abordare a problemei , si inca un exemplu , daca stai sa te uiti si pe alte situri cu marfa de vanatoare gen military shop etc , au pe site cel mult 70% din ceea ce au in magazin ( experimentat de mine ) , deci de la ceea ce a spus Dr Vio la inceput pana la ceea la ce s-a ajuns acum e mult de tot .
Dr Vio a reclamat faptul ca site-urile firmelor de rsort nu sunt update te si nimic mai mult , apoi s-a ajuns la neajunsurile de care ne mai lovim in magazin din partea unor angajati ( se paote rezolva ) dar de aici pana la a spune ca eu comand din Militari 100 de cartuse la arrow de la Gara de nord si nu imi ajung .... e drum lung.
Deja s-a extrapolat de la ceea ce a vrut initiatorul sa spuna in mesaj la ceea ce s-a ajuns acum sa se spuna in discutie.
Doar parerea mea , si aici nu ma refer decat la magazinele din Romania cuma fost vorba in deschiderea subiectului , presupun ca -mi dai dreptate.

Joi Mar 27, 2014 7:45 pm
Administrator
Administrator

Acum mai bine de 13 ani am intrat intr-un magazin Frankonia din Munchen. Am fost impresionat de tot ce era acolo. Mi-am si comandat o arma insa mi-au spus ca trebuie sa astept vreo 2,3 luni. Ca nu era pe stoc. Am vizitat magazinul saptamanal timp de vreo 5 ani, ma cunosteau toti de acolo. Pe site-ul lor ma uitam zilnic primeam cupoane de reducere, etc...
M-am mutat in alta tara. Am continuat sa intru pe site la Frankonia insa acum trebuia sa comand lucruri, arme direct de pe site nu din magazin. Situatia s-a schimbat 180 de grade. Stocurile nu erau actualizate nici la armele noi, sa nu mai vorbim de cele second. Dezastru! La telefon erau foarte amabili insa nu puteau sa te ajute prea mult. Ultima data am comandat online un blaser luxus, cred ca toamna trecuta. Aveau o reducere excelenta la R93 luxus la pret de standard. Am bifat arma, calibrul disponibil, mi-a venit confirmare. Am sunat la ei dupa cateva zile. Mi-au spus ca arma nu o au in depozit trebuie adusa de la magazinul X. Dupa 1 luna primesc raspuns ca arma nu mai era disponibila si le pare rau...
Stiu comercianti de la noi care au cumparat marfa de la Frankonia. Au comandat n lucruri si le-au fost livrate n-10. Toate acestea trebuie sa ne duca la concluzia ca Frankonia trebuie boicotata? Parerea mea este ca nu. De ce sa nu profiti de ei atunci cand ai nevoie si oferte bune.
Am practicat si cumparaturile on-line pe vremea cand comandam de la Cabelas, chiar si de la Frankonia. Din pacate comertul online este cel mai pacatos. Luam cate 2 marimi diferite ca sa vad cum sta treaba. Nu este o solutie decat atunci cand le poti proba sau stii exact modelele.

Joi Mar 27, 2014 11:53 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

mbreazu scrie:
1. Nu cumpar de la Arrow de pe site si nici nu o sa o fac curind. Dar nu o sa renunt sa ma duc la magazinul din Alba Iulia, unde este un administrator de nota 10.

Buna ziua,
Arrow nu are magazin on line, ci doar un site de prezentare. Site-ul este actualizat saptamanal in privinta stocurilor si preturilor.
Multumesc pentru aprecierea facuta la adresa colegului din magazinul din Alba si pentru fidelitatea Dumneavoastra.
Imi pare rau ca mi-ati catalogat raspunsul de mai sus asa cum ati facut-o si nu pot face altceva decat sa sper ca poate, cu timpul, va veti schimba parerile.
Numai bine!
Marius

Vin Mar 28, 2014 5:16 pm
Moderator
Moderator

Acuma nu poti multumi pe toata lumea ,dar critica poate fi constructiva cateodata.........

Wrangler Laredo,Mazda CX 7,Vw Golf v................

Vin Mar 28, 2014 5:29 pm
Membru important
Membru important

Daca-mi permiteti i-mi dau si eu cu parerea,
Intradevar este loc de mai bine in relatia vanator magazin de specialitate si de mai multa cooperare din partea celor care au o afacere in domeniu,vrem nu vrem traim intr-o simbioza uni cu alti asa ca cel mai corect ar fi sa facem sa progreseze relatia.Uni dintre noi au posibilitatea sa acceseze si alte piete pentru procurarea celor necesare dar cei mai multi sant legati de glie ca sa zic asa deoarece nu au alta varianta,de cele mai multe ori sant oameni normali adica fara posibilitati materiale deosebite dar care iubesc vanatoarea la fel de mult sau mai mult decat cei care-si pot procura ce au nevoie si din alte surse,dar si acestia trebuiesc respectati la fel ca si cei care-si impun optiunile.Violiv si-a punctat nemultumirea foarte corect,a comandat ceva ce i sa spus ca exista si a primit ceva apropiat ce a fost nevoit,din dorinta de a avea acel ceva, sa accepte .Poate,asa cum a sugerat Marius, se putea rezolva problema cu un telefon dar se rezolva pentru Violiv nu si pentru nea Costica din Poplaca care nu este client fidel si nici nu are impactul postarii unui formator de opinie.Asadar unele lucruri trebuiesc indreptate dar exista si reversul medaliei,noi strigam si dupa un leu diferenta si intradevar uni dintre noi avem alternativa si comparam si cumparam din alte surse,dar(din nou acest dar)nu tinem cont de faptul ca cei care au o afacere(si care ne pun la dispozitie cele necesare)sant nevoiti sa plateasca taxe,impozite,accize si alte costuri care se reflecta in pretul final ceva mai mare decat variantele celor ce se mai descurca deci acesta nu este un motiv corect de ai blama,putem face asta pentru lipsa de respect ,pentru dezinformare,pentru las ca merge si asa sau pentru i-ti convine bine daca nu pleaca.
Deci e bine sa gasim impreuna o cale corecta pentru ambele parti.
Toate cele bune!
Ps.Si ca sa dau o replica unui coleg care zicea ca uni tac si inghit(nu chiar sub forma asta)intradevar am fost pus in situatia de a accepta o taxa de transfer arma mai mare decat in alte parti si am ingitit-o in situatia data ,poate o taxa corecta sau nu tinand cont de efortul depus pentru a scrie o factura,si ca sa raspund de pe acum unei posibile replici a celui ce a facut transferul pot sa zic ca transferul este acelasi peste tot iar impozitul este cu totul alta treaba,aici dau dreptate magazinului.Eu baiat simplu de provincie si fara mult timp de umblat am fost nevoit sa o i-au asa cum e.Si ca concluzie finala exact nevoitul asta nu da bine.

Sâm Mar 29, 2014 1:12 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

sorinolimpiu scrie:
......noi strigam si dupa un leu diferenta si intradevar uni dintre noi avem alternativa si comparam si cumparam din alte surse,dar(din nou acest dar)nu tinem cont de faptul ca cei care au o afacere(si care ne pun la dispozitie cele necesare)sant nevoiti sa plateasca taxe,impozite,accize si alte costuri care se reflecta in pretul final ceva mai mare decat variantele celor ce se mai descurca deci acesta nu este un motiv corect de ai blama,putem face asta pentru lipsa de respect ,pentru dezinformare,pentru las ca merge si asa sau pentru i-ti convine bine daca nu pleaca.
Deci e bine sa gasim impreuna o cale corecta pentru ambele parti.

Buna ziua,

Exemplul de diferenta de pret dat de mine era pentru magazine din Romania, care platesc aceleasi taxe, impozite si accize. Eroarea mea ca nu am specificat clar acest fapt. Cred ca este foarte corect de a-i blama pe unii si pentru acest fapt. Si l-am prezentat ca inca un motiv pentru care anumite magazine ar trebui boicotate.
Violiv a propus boicotul pentru un motiv. Alti colegi au mai prezentat si altele. Am zis ca putem sa punem si alte motive pentru care boicotam unele magazine.
Cu stima,
Marius

Lun Mar 31, 2014 12:02 pm
Moderator
Moderator

Sa mai descretim fruntile cu ce se intampla pe la altii:

Secondo quanto diffuso dall’Osservatorio permanente sulle armi leggere di Brescia, le esportazioni internazionali di armi e munizioni dalla Provincia di Brescia risultano in linea con l’anno precedente: sono state per un controvalore di oltre 315,8 milioni di euro nel 2012 e poco più di 316 milioni nel 2013. Si registrano consistenti incrementu per i paesi del Medio oriente (più 23%) e soprattutto dell’Africa (più 36%). Sono aumentate anche le esportazioni verso il Nord America e i Paesi dell’Unione europea (entrambe dell’11,5%), che rappresentano da sempre i maggiori acquirenti di armi bresciane, mentre vedono una consistente contrazione quelle verso i Paesi asiatici (meno 58%) e i Paesi europei non appartenenti all’Ue (meno 25%), tra cui la Turchia (che, però, rimane sempre il secondo acquirente internazionale con quasi 24 milioni di euro). Gli Stati Uniti permangono il principale acquirente di armi bresciane (oltre 132 milioni di euro, pari a circa il 48% di tutto l’export armiero bresciano del 2013).

Pe scurt:
- exporturile de arme din Brescia (care concentreaza marea-marea majoritate a producatorilor italieni) au fost de 315,8 milioane Euro in 2012 respectiv un pic peste 316 milioane Euro in 2013
- exporturile au crescut cu 23% pentru Orientul Apropiat, 36% Africa si 11,5% America de Nord si UE
- exporturile au scazut cu 58% catre tarile asiatice si 25% in tarile europene non-UE printre care si Turcia
- 48% din totalul exportului de arme din Brescia, adica 132 milioane E, a fost catre USA
- al doilea importator de arme italiene ramane Turcia cu 24 milioane Euro

Lun Mar 31, 2014 1:56 pm
Moderator
Moderator

Promotie mare la Arrow, nu ratati ocazia:

Imagine

http://www.arw.ro/categorie.php?c=90

Instantaneu luat azi de pe "site-ul de prezentare". Pentru ca nu este magazin on-line, nu trebe sa respecte regulile privind publicarea de informatii false despre produse, preturi. :politia:

Dum Apr 13, 2014 11:17 am
Membru de onoare
Membru de onoare

;D ;D ;D

Dum Apr 13, 2014 12:23 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Cumpar tot stocul!

Dum Apr 13, 2014 4:25 pm
Membru activ
Membru activ

Interesante discutiile despre "on-line".
Fiecare o stie pe a lui.....si..ca traim in Romania, concret nimic nu este ("standard"ca sa zic asa)la fel in in tara.
Ca tot vorbeati de Arrows, dau exemplul acesta pentru ca e cel mai la indemana, site-ul de prezentare este o mare deziluzie si aici ma refer la faptul de a gasi rapid ceea ce iti doresti. Apoi, mai este si problema stocului, caci daca in sfarsit gasesti ce doresti trebuie sa dai telefoane sa se verifice daca si exista intr-adevar fizic. Altii dau si termen de livrare(nu zic, ca si ar fi respectate).
Sa revin, am gasit (greu pe site cateodata) ce doream sa cumpar, dupa telefonul cu pricina, am aflat ca este disponibil si daca era inca luni ...miercuri era in magazin de unde puteam sa-l ridic.
Fac aici referire la magazinul din Timisoara care nu o fi aprovizionat faptic cu asa multe produse ca la Cluj, dar exceleaza prin amabilitatea si dorinta de a ajuta a celor ce gestioneaza magazinul.
Huntershop Oradea are lista frumoasa din care vezi rapid cam ce comercializeaza, dar numai vezi caci unnele nu-s, qui prodest as zice.
La Mld am fost de vreo 2 ori in Bucuresti(departe al naibii Bucurstiul cateodata) si vanzatorul te "citeste" imediat devenind mai "plictisit si important" de parca el ar fi clientul. Langa era magazinul Arrows unde am gasit aceeasi solicitudine ca la Timisoara, ca oameni suntem, nu? Stiti voi care sunteti de acolo la care magazine ma refer.
Asta nu inseamna ca Mld nu e competitiv sau Arrow ca firma, insa fiecare are deficientele lui, fapt care ne scoate din minti pe noi "micii cumparatori" pe care ne arde o chestie minora pentru ei dar majora pentru noi.
Nu doresc sa amestec "on-line" la care chiar nu mergi in magazin ci iti vine acasa cu ...cataloagele si mersul in magazin.
Avea mare dreptate un coleg mai sus cand scria de management defectuos.
Cu tot respectul, cele de mai sus sunt trairi personale.
NOI suntem clientii si ar trebui sa intre bine in cap aceasta notiune iar prin postarile noastre le facem sondaje de marketing gratis, aici la noi in tara.
Daca asta nu se intelege este pacat.
Prefer sa-mi cumpar arma de aici din tara decat sa ma ocup cu birocratia si cheltuielile conexe aducerii uneia de afara. Caci de aia sau inventat serviciile si comertul a preluat povara micului cumparator.
Cu stima si respect la toata lumea.
Sarbatori fericite pentru toti !

Sâm Apr 19, 2014 7:59 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5