Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Dec 17, 2018 5:31 am

Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Ajutor, va rog o lamurire! 
Autor Mesaj
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Status: Neconectat
Mesaj Ajutor, va rog o lamurire!
Salut sint din Arges si ma confrunt atat eu cat si alte persoane din judet cu urmatoarea problema: sint posesor de semiautomata care are din fabrica un limitator de cartuse pentru magazie, cu toate astea cei de la AEST imi spun ca trebuie sa-mi treaca arma pe permis tip A pentru ca acel limitator se poate scoate ,,usor". In lege o incadreaza la Anexa( clasificarea armelor), categoria b8. Din punctul meu de vedere o astfel de arma se incadreaza la categoria b9 care spune:sint supuse autorizarii,, armele de foc lungi semiautomate ale caror incarcatoare si camere ale cartusului nu pot tine mai mult de trei catuse, la care mecanismul incarcatorului este mobil sau pentru care nu exista garantia ca nu pot fi transformate cu ajutorul unui utilaj obisnuit intr-o alta arma ale carei incarcator si camera a cartusului pot tine mai mult de trei cartuse...".Din punctul meu de vedere cele doua negatii reprezinta afirmatie, respectiv pentru care exista garantia...Logica unei astfel de prevederi este aceea ca, cel care are o semiautomata care are capacitate mai mare de 3 cartuse dar la care nu se poate limita cu mijloace obisnuite, respectiv fara armurier autorizat, sa nu poata vina cu ea ci doar sa fie detinator, astfel incit gasit de lucratorii de politie fara limitator in teren sa nu poata opune modul de constructie al armei(semiautomate mai vechi am inteles). Daca se poate va rog sa postati doar cei care cunoasteti situatia sau care lucrati in domeniu in alte zone, pentru ca si asa sint destul de buimac! O sa incerc sa solicit un punct de vedere si IGPRului. Va multumesc anticipat!

Mar Ian 28, 2014 3:30 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: Ajutor, va rog o lamurire!
Este un abuz din partea celor de la SAESP pentru ca la B8 intra:
"Armele de foc lungi semiautomate ale căror încărcătoare şi camere conţin mai mult de 3 cartuşe, precum şi muniţia corespunzătoare".
Cu alte cuvinte,armele fara limitator.
Finalul "precum si munitia corespunzatoare" este specifica limbajului de lemn al militienilor redactori de lege.
Ce treaba are munitia de 12 (spre exemplu) aici,ei stiu.
Toate celelalte semiautomate intra la B9.
Dar intreaba in scris atat direct la ei cat si la IGPR.

Mar Ian 28, 2014 8:52 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

va salut. am o nelamurire in ceea ce priveste cartusele de trap si super trap. am voie sa folosesc astfel de cartuse la vanatoare sau sunt numai pt poligin? in noua lege a vanatorii din iulie 2015 nu apare nimic iar in legea armelor si minitiilor n-am gasit nimic. a gasit cineva stipulat in vreo lege daca sunt permise legal la vanatoare? sunt prea nou in domeniul vanatorii si nu vreau sa folosesc in teren ce nu trebuie. multumesc.

Sâm Aug 29, 2015 12:39 am
Membru activ
Membru activ

Cartusele a caror alica depaseste in diametru 5 mm sunt interzise in Romania . mai este interzis fabricarea lor acasa de catre vinator. Este interzis folosirea unei arme de foc daca este trecuta in permis ca si arma pentru tir a fi folosita la vinatoare.Va salut cu respect.

Sâm Aug 29, 2015 6:57 am
Membru de onoare
Membru de onoare

villy scrie:
......am o nelamurire in ceea ce priveste cartusele de trap si super trap. am voie sa folosesc astfel de cartuse la vanatoare sau sunt numai pt poligin? in noua lege a vanatorii din iulie 2015 nu apare nimic

Oare exista si cartuse de "pas" sau de "galop" ? Trapul este un anume mers al calului;super trap-ul e ceva mai rapid ?
Stiu ca in legea vanatorii scrie ca n-ai voie sa tragi din masina.
Cred ca bine te-ai gandit sa folosesti calul. ;D
don karlos 1964 scrie:
Cartusele a caror alica depaseste in diametru 5 mm sunt interzise in Romania . mai este interzis fabricarea lor acasa de catre vinator.

Nu te lua dupa @don karlos.Din mosi-stramosi se trage cu "trei la fund" la mistret. :puternic:
P.S.
Just kidding in the morning. ;D eller skämt på denna morse bitti,hur du vill !! :D :D

Sâm Aug 29, 2015 7:35 am
Membru activ
Membru activ

Aveti dreptate domnule Aghiuta dar sa stim doar noi... . Lasind gluma la o parte ,peste 5[ cinci] mm este interzis in Romania. Va salut cu respect.

Sâm Aug 29, 2015 11:58 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

multumesc pt "raspuns". data viitoare mai bine ma abtin. max. 5 mm stiam. va multumesc.

Sâm Aug 29, 2015 4:35 pm
Membru activ
Membru activ

Poti sa tragi cu ce fel de cartuse vrei[ nu te enerva] cu ce vrei tu [ trap si super trap] dar cele mai mari sunt de 2.4mm asa ca paleta de vinat la care sunt folosite se reduce la pasaret gen : gugustiuc . prepelita si de luna viitoare la rate in prima faza pentru ca nu au un penaj de iarna. Mai sus de aceste specii cam greu de la distanta mare .Deci concluzia este ca le poti folosi fara a avea probleme legale.Scuze inca odata si sa auzim de bine.

Sâm Aug 29, 2015 5:21 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

villy scrie:
multumesc pt "raspuns". data viitoare mai bine ma abtin...

Daca nu stii de gluma,asa sa faci.
Ce naiba !! N-ai citit PS-ul ?

Sâm Aug 29, 2015 9:18 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

am inteles , oricum le folosesc numai la pasari singurul lucru era sa nu ma lovesc de vreo reglementare data peste noapte. orice vanator isi alege ce tip de cartus doreste, asa ar fi normal. va multumesc. sa auzim de bine.

Sâm Aug 29, 2015 9:44 pm
Membru activ
Membru activ

Si acum pentru domnul Atamanu: la Buzau se inscriu semi cu limitator din plastic pentru trei cartuse[ cunoscuti de ai mei au asa ceva] am vazut cei drept la unele arme semi ca au sudat o chestie in incarcator care este fixa acolo si limiteaza la trei cartuse insa daca o incarci cu cartuse de 70mm [tubul] intra 4[patru] cu limitatorul lor fix cu tot.Cred ca depinde in general de cei care interpreteaza legea si nu de legea in sine.

Dum Aug 30, 2015 8:35 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 11 mesaje ]