Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Dec 10, 2018 3:57 pm

Răspunde la subiect  [ 499 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 30, 31, 32, 33, 34  Următorul
Clubul Blaser 
Autor Mesaj
Membru activ
Membru activ

Status: Neconectat
Mesaj Re: Clubul Blaser
[quote="ZEC"]Esti foarte inversunat, camarade!

Iar te pripesti,am spus mai sus, socat, de ce se intampla cu aceste arme,acum si la noi in tara nu numai peste hotare.Cum ti-ai pierdut capul ?Apreciez sincer ca ai scos arma de la vanzare ca se putea orcand intampla o nenorocire ca cea de fata.Respect man !

Reactia voastra a celor cu r 93 nu o consider normala.Parca ar fi fabrica voastra,in special bonne o apara cu multa vitejie.Eu astept din partea cuiva o explicatie care sa ma faca sa mai pot folosi aceasta arma dupa tot ce s-a intamplat.

Ce are teava blocata cu spartul ochilor si capatanii ?La ce arma ati mai vazut in cazul unei explozii ca parte din componente za zboare in spate in capul tragatorului?Explodeaza teava,ok,sant atatea cazuri si cauze,nu asta e problema de fata !!!!

La nici un model de arma cu teava obturata si explodata nu au ajuns componentele in capul celui ce o manevreaza.
De ce nu se remediaza acest neajuns la acest model?Sant firme cu inchizator liniar ca mauser cu modelul 66,browning cu maral,merkel cu helix,krieghoff cu semprio,care nu pun in pericol viata celui ce foloseste arma.Sa nu mai vorbim de heym cu modelul sr 30.Ideea e ca si cu teava obturata o arma nu are voie sa-si schilodeasca stapanul !!!Si asta se intampla la toate casele mai putin la blaser din cate se vede .Cum e posibil asa ceva ?

Cum stii sa incasezi pe o arma atatea mii de euro,ar trebui sa o faci sigura si in caz de incident o rechemare in fabrica e imperios necesara,vezi firme mai mari ca toyota,honda etc...

Vorbim de nemti si sugera cineva ca sant seriosi si ca nu s-ar pune problema in cazul blaser.Sa nu uitam de cazul Wollksvagen cu fraudarea testelor de poluare la variantele pe motorina,si or mai fi cazuri dar nu asta conteaza acum in aceasta problema.

Ventura amice,si in cazul tau ca si in cazul lui bonne,refuz o bataie cu cacat.Dati tot inainte !

Astept o lamurire tehnica din partea lui violiv daca doreste pana s-o indura careva din ograda blaser sa ne spuna ceva,ca santem o gramada si-o caruta de utilizatori ai acestei marci.

Joi Dec 06, 2018 12:37 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

lorki scrie:
ZEC scrie:
Esti foarte inversunat, camarade!

Eu astept din partea cuiva o explicatie care sa ma faca sa mai pot folosi aceasta arma dupa tot ce s-a intamplat.

Este primul lucru pe care or sa-l faca cei de la Blaser.
Grija lor cea mai mare asta este. Sa-ti ia arma sa o verifice din nou si sa te asigure ca vei fi ok.
Doar ca trebuie sa astepti vreo 20 de ani.
Ca tre' sa le ia in ordinea vanzarii.

Joi Dec 06, 2018 12:45 pm
Membru activ
Membru activ

Ok daca asa or sa puna problema.Nu e nici prima si nici ultima teapa pe care am luat-o dar nu in felul asta poti dainui ca firma.
Stii vorba romaneasca ,tiganul odata vede pe a masii.

Joi Dec 06, 2018 12:52 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

ventura scrie:
Sa-ti ia arma sa o verifice din nou si sa te asigure ca vei fi ok.
Doar ca trebuie sa astepti vreo 20 de ani.
Ca tre' sa le ia in ordinea vanzarii.

Poate ne explica lorki si cam cat de usor s-ar putea face asta in conditiile legii.

Joi Dec 06, 2018 3:30 pm
Membru activ
Membru activ

In situatii de gen,nu victima da explicatii.Ce sa explice clientul chior, ca a dat banii pe arma care l-a nenorocit?
Tot victima sa scoata din rahat ditamai firma?Nu plange tu firma blaser ,are solutii in buzunar inca de la primul accident cu acest blaser r93.

Haitele de avocati,experti etc,pentru ce iau onorariile?Fix pentru situatii de genul.

Joi Dec 06, 2018 3:43 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mă bag și eu oleacă....și văd 3 variante....toate fiind greu de dovedit:

1. lorki să aibă dreptate în cazul dezbătut aici deoarece la un moment dat chiar s-a trecut la varianta de R93 cu acel R inscripționat pe armă. R93 mergea bine de tot, fiind în topul vânzărilor de arme premium și totuși nu se mai produce....personal cred că știu de vreo 3 cazuri reale cu R93, iar câțiva colegi de aici cred că încă mai au acea poză cu feciorul italian care avea lipsă o parte din obrazul drept datorită aceleiași probleme de la Blaser R93 (fără R).

2. cazul dezbătut să fie cauzat de neatenția vânătorului care nu a verificat ce avea pe țeavă sau mai rău, ce avea langă țeavă în momentul accidentului...dacă avea cumva zăpadă sau orice obiect pe țeavă, personal aș paria că ar trebui să crape țeava chiar în locul obturării acesteia de un corp străin.

3. cazul în care deși avem corp străin pe țeavă, piesa mai slabă este închizătorul și sistemul de închidere al acestuia, atunci este clar că acesta va ceda primul.

Desi si eu imi cautam un Blaser R93 la un moment dat, ma intreb .....oare Weatherby a fost nebun atunci când a decis ca armele sale să aibă 9 (nouă) nuturi de înzăvorâre? ::)

Joi Dec 06, 2018 5:55 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru activ
Membru activ

Bine ai venit in hora noastra ! Parca s-a mai detensionat putin atmosfera.De aceea zic :

Haideti cu totii de mana sa ne tinem si un cantecel vesel sa cantam. O0

Ce am observat la a mea de cateva ori am patit sa inchid fara sa fac cursa completa in spate si cand sa dau foc : pac si pauza.
Am reincarcat folosind mai multa forta in manevrarea inchizatorului si am avut pe urma foc normal.

Poate la modelul cu pricina, r93 chiar daca inchizatorul nu se inzavoraste 100% tot ia foc si de aici din cauza presiunii sa-l arunce in spate cu forta.La r8 percuteaza in gol ,nu stiu ce za zic.Dar sa alegi tehnic o solutie periculoasa dar foarte banoasa (datorita scurtimii fara culata si greutatea mai mica) mi se pare aiurea rau.

Seamana cu lubenita autohtona din piata.Au testat-o in ce priveste concentratia maxima de nitrati ce nu are voie sa depaseasca 60.A noastra avea peste 1080,atunci sa mai mananci produse de la tara ca-s sanatoase,pune badea azotat la greu sa creasca mare mare ca vin prostii si o cumpara.Idem mezeluri,lactate.Aduc telemea din Bulgaria cu 3 lei kg 100% vegetala si lapte ce nu contine nici macar 1% proteina animala.Intr-un cuvant ii doare la basca de cumparator ca face cancer si se duce,bani sa iasa cu orice pret.

Joi Dec 06, 2018 7:19 pm
Membru important
Membru important

Poate la modelul cu pricina, r93 chiar daca inchizatorul nu se inzavoraste 100% tot ia foc si de aici din cauza presiunii sa-l arunce in spate cu forta.La r8 percuteaza in gol ,nu stiu ce za zic.Dar sa alegi tehnic o solutie periculoasa dar foarte banoasa (datorita scurtimii fara culata si greutatea mai mica) mi se pare aiurea rau.

Iti spun eu care trag cu ea de 10 ani si 45 zile, daca nu se inchide inchizatorul complet nu percuteaza. Am patit exact ca tine.

Joi Dec 06, 2018 10:19 pm
Membru activ
Membru activ

Cu ani in urma am avut ceva lucrari la Codlea la Vasile Craciun.
E un armurier ce ne poate lamuri in trei minute car-i problema la aceste arme.
Nu-i mai am numarul de telefon.Poate reuseste cineva sa-l contacteze si sigur dumnealui stie slabiciunile acestor modele,e capabil sa faca o arma de la zero.

Joi Dec 06, 2018 11:10 pm
Moderator
Moderator

Numa cand e treaz...

Glumesc, am o raca mai veche cu armurierul pomenit si profit de ocazie.

Subiectul a mai fost discutat, cred ca si aici.
N-are rost s-o lungim tehnic. Orice obiect construit de om e facut cu un compromis functie/pret s.a. Chiar s-au proiectat avioane in care scapa toti in caz de accident. Problema a fost ca n-ar mai fi zburat nimeni cu ele din cauza pretului biletului.

Propun sa testam pe KR1, ca-i cea mai apropiata constructiv de Blaser si am putea gasi pe undeva vreuna.

Vin Dec 07, 2018 4:26 pm
Moderator
Moderator

Chestiile de "teoria conspiratiei" sint cam de nivelul copiilor de gradinita.

Realitatea este ca desenul capului de inchizator de la R93 permite plierea petalelor si smulgerea inchizatorului din teava daca presiunea la care este supus depaseste cam cu 150% presiunea de lucru sau dublul celei legale de testare.
Problema a fost studiata de firma, corectata, testata intensiv pe LR tactical in 338 lapua si transpusa in R8.

Vin Dec 07, 2018 4:29 pm
Moderator
Moderator

Absolut niciun producator de arme nu garanteaza ca in caz de explozie a armei o sa scapi complet nevatamat. Ca e IJ 18 sau Mauser, ca tot le-ati pomenit, pot exploda mai bine sau mai rau.

Particular la armele fara sistem/culata este acest zbor al inchizatorului in spate.
Probabil ca daca ar fi facut teava mai din mamaliga si crapa asta, nu zbura inchizatorul.
Din desen si dimensiuni R8 rabda mai multa presiune decat oricare arma de azi, cu toate astea e foarte posibil sa zboare la fel inchizatorul daca se depaseste acest nivel

Vin Dec 07, 2018 4:34 pm
Moderator
Moderator

Cu toate aceste riscuri (adica ceva peste 350.000 arme si inca vreo 500.000 tevi care au tras cateva milioane bune de cartuse in 25 de ani de producere a modelului, asta insemnand 0,0...01% risc, adica aproximativ egal cu cel al aprinderii unui chibrit) eu continui sa prefer R 93. Pentru masa mai mica, proportiile mai bune, manevrabilitatea mai potrivita taliei mele si stilului de folosire a armei. Trag calibre mai suparate decat 300 wm fara emotii legate de consecintele asupra mea. Si R 93 are siguranta impotriva percutiei incomplet inchisa. Asa ca, daca eu nu sint talamb, arma isi va face treaba.

P.S. am deja patru, cu sase tevi la total....si prevad niste viitoare achizitii.

P.P.S. riscul de a muri in accident de masina pe drum la vanatoare e de cateva mii de ori mai mare, riscul de a suferi un accident prin impuscare de catre colegi e de cateva sute de ori mai mare, riscul de a-ti rupe o glezna cam tot pe acolo...si totusi mergeti la vanatoare

Vin Dec 07, 2018 4:48 pm
Membru activ
Membru activ

Fain.Asa ne trebuie...vorba lu'bunica.

S-ar parea ca si un r8 magnum prin Ungaria ar fi lovit cu copita stapanul care cu piosenie acum sta cu moaca zdrobita.

Sa n-olungim la nesfarsit,vorba ta,ce-i de facut?Cu ce ma incalzeste ca armata suedeza a verificat si a dat ok-iul la aceste arme daca ele in continuare sant naravase?Cum le mai putem folosi fara frica de a nu fi si din noi careva maine o victima de la stiri?

Vin Dec 07, 2018 4:49 pm
Moderator
Moderator

Exista pe undeva un set de 5 reguli, de bun simt.

Mai pe la sfarsitul articolului.

https://precisionshooting.com/rifle-kaboom/

Vin Dec 07, 2018 7:39 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 499 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 30, 31, 32, 33, 34  Următorul