Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Oct 22, 2018 9:35 pm

Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Originea, inscrierea copoiului ardelenesc ca rasa 
Autor Mesaj
Administrator
Administrator

Status: Neconectat
Mesaj Originea, inscrierea copoiului ardelenesc ca rasa
Haideti sa mai discutam aici dar cu argumente solide. Adica citate din carti, tratate, etc...

Mar Feb 26, 2013 8:34 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru activ
Membru activ

Mesaj Re: Originea, inscrierea copoiului ardelenesc ca rasa
Din cate stiu eu,bazele AChR,s-au pus in anul 1969, la Arad,iar printre membrii fondatori, se numara actualul presedinte al AChR Arad "Schill G."care, este si arbitru.

Mar Mar 26, 2013 7:53 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

bila scrie:
Din cate stiu eu,bazele AChR,s-au pus in anul 1969, la Arad,iar printre membrii fondatori, se numara actualul presedinte al AChR Arad "Schill G."care, este si arbitru.

Pe sigla AChR apare anul 1927.

Joi Mar 28, 2013 10:05 pm
Membru activ
Membru activ

este posibil dar dupa al doilea razboi mondial nu a mai activat considerandu-se de catre comunisti o activitate specifica clasei explotatoare

Vin Mar 29, 2013 9:33 am
Membru activ
Membru activ

Da! asa scrie,dar la Arad ,in 1969 ,a fost fondata Asociatia Chinologica Romana.Poate nu m-am exprimat eu bine!

Vin Mar 29, 2013 1:48 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

trubadur scrie:
este posibil dar dupa al doilea razboi mondial nu a mai activat considerandu-se de catre comunisti o activitate specifica clasei explotatoare

Claudiu, nu numai ca este posibil, chiar scrie negru pe alb 1927, anul infiintarii nu are absolut nici o legatura cu ce s-a intamplat pe timpul comunismului. Si in alte tari a fost comunism si chinologia a continuat sa existe.

Mar Apr 09, 2013 6:41 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

bila scrie:
Da! asa scrie,dar la Arad ,in 1969 ,a fost fondata Asociatia Chinologica Romana.Poate nu m-am exprimat eu bine!

In acest caz am 1927 este codul alarmei de la usa de intrare al AChR sau numarul pe care se poate trimite SMS gratuit. Domnule Bila, o asociatie se poate infiinta doar o singura data. A doua se numeste reinfiitare.

Mar Apr 09, 2013 6:45 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Istoric AChR

Prima asociaţie chinologică din România ( Societatea pentru Îmbunataţirea Rasei Canine din România) s-a constituit la data de 10 aprilie 1927 la Bucureşti sub înaltul patronaj al Alteţei Sale Regale Principele Nicolae de România. În 1933 această organizaţie a obţinut personalitatea juridică şi a devenit membră a Federaţiei Chinologice Internaţionale.După 1945, sub regimul comunist, această asociaţie a încetat să mai existe. În 1969, a luat fiinţă la Arad o nouă asociaţie chinologică sub numele: " Asociaţia Chinologică Română". La 22 iunie 1973, această asociaţie a devenit membru asociat al Federaţiei Chinologice Internaţionale.Până în 1990 activităţile Asociaţiei Chinologice Române (A.Ch.R.) s-au desfăşurat cu dificultate având în vedere contextul social şi politic al perioadei respective. Multe rase şi linii de sânge au dispărut practic din România.În 1990, după schimbările politice, la Bucureşti a avut loc o Adunare Generală A.Ch.R. care s-a soldat cu scindarea chinologiei române în două organisme naţionale A.Ch.R. si Uniunea Asociaţiilor Chinologice Independente din România (U.A.Ch.I.R.).În martie 1996 s-a făcut primul pas concret în vederea acestei unificări şi anume unificarea celor două colegii de arbitrii. (A.Ch.R. si U.A.Ch.I.R.) Preşedinte al Colegiului unificat a fost ales dl.Dr.Atilla Kelemen.În perioada martie-iunie toate asociaţiile membre U.A.Ch.I.R. au aderat la A.Ch.R. realizându-se astfel, de facto, unificarea mişcării chinologice. În Consiliul de Conducere A.Ch.R. au fost cooptaţi şi reprezentanţi ai noilor membri A.Ch.R. proveniţi din cadrul U.A.Ch.I.R.În urma Adunării Generale A.Ch.R. de la Sinaia din 20.07.1996 s-a hotărât adoptarea unui nou statut, alegerea unei noi conduceri precum şi schimbarea sediului din Calea Moşilor în str.Popa Tatu nr.61.Din 1996 până în prezent Federaţia Chinoloică Internaţională recunoaste ca reprezentant al României doar Asociaţia Chinologică Română cu sediul în Bucureşti, Bd.Dinicu Golescu, Nr.37, Sc. C, Et. 1, Ap. 70, 010867.

Din anul 2001, România este membru federal al Federaţiei Chinologice Internaţionale (Ad.Gen.FCI 04.06.2001 Porto).

cam aste e pe scurt istoricul desi din informatile mele e un pic inexact in sensul ca la Arad in 1969 lua fiinta Asociatia de Crescut si Dresat Caini din initiativa lui Fodor Stefan Gheiza, asociatie care ulterior prin 1970 isi schimba numele in Asociatia Chinologica Romana

Mar Aug 20, 2013 10:48 pm
Administrator
Administrator

Va pun scanate pagini dintr-o carte scrisa in anul 1901 de Enrest C. Gheorghiu si Dr. S.C. Gheorghiu si reeditata de AGVPS in 2001.
Unitati ce se scrie despre copoi:
Imagine
Imagine
Imagine
Observati ca se vorbeste clar despre PETELE DE FOC de la ochi, de varful cozii alb, de extremitati albe, piept alb si mai ales de parul scurt!!!!

Mie Oct 02, 2013 9:55 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 9 mesaje ]