Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Iul 21, 2018 5:14 pm

Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Copoi autentic 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj Re: Copoi autentic
Da Cristib ai facut o buna exemplificare. E genul de copoi a carui imagine o asociez fara greutate cu propria-mi imagine despre copoiul romanesc. Cainele lui Lucian l-am remarcat si eu la Bistrita si chiar am postat fotografii cu el. Se intelege ca mi-a placut indeosebi pentru ca, desi batran, imi oferea imaginea unui sange curat, fara adausuri spectaculoase de infrumusetare. Dar,...

Mie Sep 12, 2012 10:40 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru activ
Membru activ

Am aflat detalii despre caine de la fostul proprietar.Intr-adevar un caine deosebit,"total",ca sa-l citez pe fostul proprietar.Catelul meu ii e nepot acestui caine.

Mie Sep 12, 2012 1:36 pm
Membru important
Membru important

Exista o legatura de sange intre cei doi, cateaua(mama cainelui care-l ai) si cainele postat mai sus provin din aceiasi catea, dar din generatii diferite, din linie diferita(pe linia masculilor).De aici diferenta de aspect si deplasarea de la linia veche!

Joi Sep 13, 2012 7:57 am
Membru activ
Membru activ

Asa este.Aveti dreptate.

Joi Sep 13, 2012 4:53 pm
Membru important
Membru important

Copoi din alte vremuri.
Imagine

Mie Noi 14, 2012 10:56 am
Membru important
Membru important

Discutam de copoi autentic sau arhaic sau... Dar pana la urma, C.A. a fost o rasa crescuta de vanatori pentru vanatoare, incercand sa se selectioneze exemplarele care satisfaceau cerintele "vanatoresti".
Daca facem o comparatie intre CA si DD de exemplu, se vede o diferenta enorma in favoarea "neamtului". Acesta din urma "stie" instinctiv ce are de facut, mult mai bine si mai repede decat CA. Diferenta apare din selectiile facute ani si ani la rand.
Principiul de baza fiind axat pe munca ce o depune cainele si mai apoi pe aspect.
Revenind, la copoiul nostru de astazi i se baga de vina ca, goneste prea mult. Lucru deranjant in vanatoarea de azi cand fondurile sunt mai mici si nu se doreste scoaterea din fond a turmei de mistret.
De ce sa nu indreptam selectia spre obtinerea unui caine care sa pastreze calitatile de descoperitor, agresivitatea controlata dar si pasiunea, orientarea... etc. Dar in acelasi timp sa nu goneasca 2 zile. ??

Lun Noi 26, 2012 3:31 pm
Membru important
Membru important

C-jay,daca am indrepta selectia catre obtinerea acelui caine,despre care vorbesti,dupa parerea mea ar insemna metisarea rasei de CA.Cat priveste diferenta dintre CA si DD ,da-mi voie sa te contrazic(si cred ca nu sunt singurul)...munca depusa de un CA ,care bate trei patru ore la un mistret,asteptand sa ajunga cineva la el,nu se compara cu aretul facut de DD...acum poate ca eu sunt subiectiv si vad putin diferit lucrurile fata de tine,dar iti spun ca o goana facuta in munte cu un CA ,nu se compara cu nicio alta facuta de oricare rasa de caine vrei tu.

Lun Noi 26, 2012 4:01 pm
Membru important
Membru important

Nu neaparat metisare, alegerea pentru monta a acelor indivizi "mai scurti", pentru ca sunt convins ca toti am vazut copoi care mana cate o zi intreaga si alti copoi care dupa ce trec mistretul de standuri il mai petrec 30 min si se intorc. La fel cum sunt de dorit exemplarele care bat de la distanta fara sa puna gura.
Cat despre comparatia cu DD (mi-am citit postarea si cred ca nu m-am exprimat destul de "citet" ;D ) la DD, DK sau Tekel caracterele dorite se manifesta de la o varsta mult mai frageda si sunt intalnite la un procent mult mai mare dintre indivizi, ca si rezultat al selectiei de sute de ani si a urmaririi de obtinere a respectivelor calitati.
Sigur ca munca pe care o depun este total diferita dar la CA se vede lipsa selectiei.
Am sa dau un exemplu: am fost la niste prieteni la vanatoare la fazani, langa cabana de vanatoare au un tarc cu mistreti, am coborat din masina cele doua femele de DD (a mea si a tatalui meu). Precizez ca nu au vazut in viata lor mistret. Cu toate astea, au mers langa tarc si au latrat la porci in jur de o ora pana am plecat la vanatoare.
Nu ma dau cunoscator, nici nu sunt, nici nu vreau sa par, este o parere a unui pasionat posesor de caini de vanatoare (DD, CA, Terrier).

Lun Noi 26, 2012 7:06 pm
Administrator
Administrator

Mare importanta o are si alegerea echipei. Daca poti sau nu sa faci acest lucru, etc...
Degeaba ai un copoi care lasa repede vanatul, cind ceilalti il mana in continuare nici el nu se opreste usor.

Lun Noi 26, 2012 7:51 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Foarte adevarat, de fiecare data cand cupleaza, cainii mana mai mult, indiferent de rasa.
Ideal ar fi ca de fiecare data sa mane pana la standuri si pe urma sa boceasca si sa flocaie ;D ;)

Lun Noi 26, 2012 8:09 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4