Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Joi Feb 21, 2019 6:45 am

Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Proba de lucru pentru caini de mistret 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj Proba de lucru pentru caini de mistret
Eu propun sa discutam despre aceasta proba aici deoarece nu mai face momentan obiectul clubului roman caini de vanatoare si le facem reclama de pomana .Le-am pus la dispozitie fond de vanatoare ,le plateam arbitri (mai mult sau mai putin pregatiti in domeniu) proba s-a tinut in liber pe vanat liber ,a fost facuta intr-o zona unde gestionarul avea obligatia datorita pagubelor sa faca goana de alungare ceea ce a si facut deci a fost indeplinitsi cadrul legal,am facut o simulare cu presedintele clubului pe banii nostril cu o luna in urma proba fiind in premiera , si cu toate acestea nu I-a interesat deci ..... :pa:
Pana aici vina '' organelor '' sa discutam insa putin si de caini si proprietarii lor.Momentan la aceasta proba nu a facut fata nici un caine cu acte (nu ca I-ar fi incurcat acestea) ci dupa parerea mea problema e ca in ro. se vaneaza la mistreti cu caini fara acte deci baza de selectie pentru o proba grea e foarte mica,deci nu prea facea oricum obiectul achr,c.r.c.de v.
Conducatorii cainilor au venit majoritatea total nepregatiti nici macar nu au citit regulamentul,cainii dolofani toti si iesiti din forma total,insa disciplinati (conducatorii) au respectat regulile fara sa ceara prea multe explicatii.
Proba in sine a constat in lansarea cainelui de la o distanta de aproximativ 100m de plantatie pe pasune ideal fiind sa parcurga aceasta distanta singur si sa inceapa cautarea in desis,daca nu facea I se permitea conducatorului sa il insoteasca pana la margine si se putea deplasa stanga dreapta fara a I se permite sa intre in desis(acesta avea o latime medie de 150-200m).
Materialul didactic au fost cateva scroafe cu purcei care le-am auzit grohaind agresiv cand au fost descoperite si care nu s-au sinchisit decat cativa zeci de metrii.Terenul a fost foarte acoperit ,caldura mare,scroafe agresive ,ajutor la caini 0 deci pentru cunoscatori conditii extreme.
Vreau sa il felicit pe domnul Marius Cristea de la Alba Iulia si pe cainele lui Fredy(copoi ardelenesc,6 ani) care in opinia mea si a participantilor a avut un parcurs foarte bun fiind de departe cel mai bun caine din concurs.La final in afara concursului am lansat ceva caini si de la Bistrita (noi ca gazde neinscriindu-ne) si aici s-a remarcat domnul Orban cu cainele sau Blacky care la 30 grade Celsius ne-a facut sa-l asteptam o ora timp in care a lucrat.
Concluzia mea ar fi ca se poate ,ca aceasta este o proba adevarata ,suprema unde se poate testa cu adevarat individual un caine de mistreti cu care ne putem mandri si vana. Legat de echipaje de caini intradevar sunt mai des folosite(si eu sunt adeptul) insa lansarea unui echipaj omogen intr-un teren de vanatoare implica o cu totul alta abordare a unei probe de munca si alta logistica chiar si alt regulament.
A fost o incantare sa vedem la lucru caini de mistret in conditiile date ,caini care I-au surprins placut sau neplacut pe conducatori si pe asistenta si va spun cu mana pe inima ca m-as duce cu placere chiar si sute de chilometri sa privesc sau sa particip la asa ceva
Ori si ce asociatie de vinatoare daca are bunavointa poate organiza asa ceva si nu e nevoie neaparat de Achr,fci sau nu stiu ce club.Daca ne putem organiza sa fie si official foarte bine insa momentan repet :Caini cu acte care sa lucreze individual la mistret cel putin in conditiile de mai sus sunt putini.
Va multumesc celor care m-ati felicitat insa au fost si probleme tehnice care au aparut si asi vrea in continuare sa le discutam si sa le corectam pentru viitor si incet sa incepem sa cautam viitoarea locatie :pa:

Dum Mai 25, 2014 9:47 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Administrator
Administrator

Mesaj Re: Proba de lucru pentru caini de mistret
Felicitari lui Adi care s-a implicat in fenomen, felicitari lui Dumitru Carhat care a pus la dispozitie locatia. Degeaba vrem sa organizam si noi daca nu ai densitate de mistreti...
Eu zic ca este un pas, orice initiativa de acest gen este bine-venita. Usor, astfel de manifestatii vor lua amploare indiferent de ce vor unii. Aceste intalniri sunt perfect legale, organizate in spiritul legii si al bunului simt s-au tinut si o sa se mai tina.

Lun Mai 26, 2014 8:39 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru activ
Membru activ

In opinia mea proba a decurs bine ca orice lucru nou in care experienta lipseste mai are loc de imbunatatire in privinta locatiei cred ca nimenea nu a avut de obiectat sa demonstrat ca au fost mistreti in teren eu personal i-am auzit in apropierea mea , in privinta cainilor intradevar proba este una grea una ce trebuie sa vina caini care au trecut alte probe probe de aptitudini pentru juniori probe mai sim ple pentru tineret si mai ales experienta de vanatoare practica este inca mult de lucru pana sa se gaseasca cainele ideal sau macar aproape de ideal de asemenea in opinia mea s-a mai desprins o sa zicem problema punctata si de domnul Telnar si de domnul Ludwig ,conductori adica capacitatea acestora de a reusi sa isi pregateasca caini pentru astfel de concursuri adica in primul rand daca vrei sa ai performanta vi cu temele facute cunosti regulamentul nu lasi cainele sa isi iasa din forma ,in privinta partiocipantilor toti au fost super a vost o intalnire intre amici cu aceiasi boala cronica in sange caini au dat tot ce au putut la acel moment sunt sigur ca in sezon sau in echipa era alt ceva dar de usor nu a fost usor am simtit si eu cum e cand am mers dupa masina, si eu astepe cu nerabdare un alt concurs unde sa particip si eu ,una peste alta cred ca toti cei ce au participat au avut de castigat.

Lun Mai 26, 2014 9:01 am
Membru activ
Membru activ

Din graba am uitat sa ii multumesc pentru eveniment lui Adi si Dumitru Cherhat dar in primul rand vreau sa multumesc celor care au facut posibila repriza a doua a intalniri adica fratilor domnului Cherhat care ca tot de auna au stat in umbra si au reusit si de aceasta data sa ne uimeasca cu un ceaon de nota 20, jos palaria domnilor

Lun Mai 26, 2014 9:28 am
Moderator
Moderator

Multumim tuturor , un experiment inedit cu surprize ,o lectie buna cu teme pentru viitor.Sunt convins ca in tara sunt multi ciini ,multi ciini din rase pure ce pot trece astfel de probe .. umblind putin la organizare (anotimp etc) putin la ciini(ales exemplarul potrivit etc,etc).Astfel de probe, e de dorit ,sa fie organizate zonal apoi ceva national sa poata fi facuta o selectie .Doresc din tot sufletul sa fie un inceput si sa nu sa adevereasca previziunile lui Dumitru.Am de asemena speranta ca odata cu respectarea (normala de altfel )a legii vinatorii privind folosirea la vinatoare a ciinilor omologati astfel de evenimente sa fie privite altfel.Una din marile probleme e disponibilitatea celor de au in gestiune fonduri de vinatoare, iar alta problema e implicarea celor ce detin ciini.

Lun Mai 26, 2014 10:51 am
Membru important
Membru important

un picut este exagerata treaba cu , conducatorul si dam iarasi in extrema cealalta cu cainii pt show. Cainele de mistret cand il scoti pe teren la mistret nu est eca si cainele de aret sa urmareasca comenzile stapanului. Cainii care au participat sunt pregatiti de vanatoare in sezonul rece, este unul dintre punctul care trebuie subliniat. Oricum felicitari lui Adi ca a reusit sa obtina sprijinul lui Dumitru si ca a reusit asa ceva. Pentru domnul Dumitru toata stima ca a avut bunavointa sa ne lase sa ii deranjam fondul, un fond exemplar de unde ar avea toti gestionarii de fonduri de vanatoare de invatat. Daca se mai organizeaza una in iarna sper sa fim mai multi, daca ne mai primeste Dumitru :).

Lun Mai 26, 2014 6:44 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru important
Membru important

Subscriu si eu cu rares deoarece cainii de goana de multe ori nu sunt insotiti de stapani ,eu am caini care pot sa-i dau la goana si sa stau pe stand chiar lucreaza uneori mai bine deoarece cand sunt eu in goana revin mai des la mine.
Legat de perioada in care se tin probele de lucru sunt 2 probleme majore de care trebuie sa tinem cont:
1.Fondurile bune de genul celui lui Dumitru au programate fiecare wickend si presiunea in sezon e destul de mare pe ele(pe un fond de la Satu Mare f.bun spre exemplu ne-am rezervat o goana in martie cu avans dat si aveam o singura pozitie libera).
2.Proprietarii de caini vin cu placere la astfel de manifestari cand le e dor de vanatoare si nu au variante deoarece in sezon cine are caine merge cu mai mult drag la vanatoare la un sf. de saptamana decat la o proba de lucru.

Lun Mai 26, 2014 7:29 pm
Administrator
Administrator

Orice caine are nevoie de un conducator. Este drept ca noua ne place cand il bagam in desisul cutare si cainele pleaca glont in partea opusa si latra la mistreti. Insa in tarile occidentale cu experienta in cresterea si dresajul cainilor de vanatoare exista o legatura intre caine si stapan. Concursul este concurs, are reguli, vanatoarea este altceva. Asa cum bine a subliniat domnul Talnar. (Pe care l-am cunoscut si mi-am dat seama ca stapaneste foarte bine regulamente ACH si vorbeste din experienta in ceea ce priveste copoii din Romania)

Lun Mai 26, 2014 7:31 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Din punctul meu de vedere , la astfel de proba, un caine care stie vanatoare ( are experienta minima a doua sezoane de vanatoare) trece acest CONCURS fara probleme.

Mie Mai 28, 2014 10:18 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM AIM WWW
Membru activ
Membru activ

Problema este pe cand urmatorul?

Mie Mai 28, 2014 10:44 am
Membru important
Membru important

Sunt si eu de acord cu Adi si Rares, nu cred ca are mare importanta conducatorul la concurs, sigur ca ar fi important sa scoatem cainii la antrenament dar vorbind in numele meu, nu am unde..
terrierhunt scrie:
Din punctul meu de vedere , la astfel de proba, un caine care stie vanatoare ( are experienta minima a doua sezoane de vanatoare) trece acest CONCURS fara probleme.

Aici nu sunt de acord, Tisza are 3 sezoane de cand ma pot baza pe ea, la 2 grupe vanez cu ea si e cainele nr. 1 la amandoua. Cu toate astea sambata nu a aratat mai nimic. Motive??? : caldura, scoasa din sezon, prea grasa, nu a vanat nici o data vara? Motivele sunt multe posibile, inca nu pot sa-mi dau seama care e cel real. La simulare a mers bine, acuma pauza.

Mie Mai 28, 2014 1:51 pm
Membru important
Membru important

Eu as vrea sa vad un concurs de acest gen prin februarie, martie, e extrasezon dar e racoare si cred ca altfel sta treaba, sa avem si noi ce arbitra ;)

Mie Mai 28, 2014 1:56 pm
Membru important
Membru important

terrierhunt scrie:

Aici nu sunt de acord, Tisza are 3 sezoane de cand ma pot baza pe ea, la 2 grupe vanez cu ea si e cainele nr. 1 la amandoua. Cu toate astea sambata nu a aratat mai nimic. Motive??? : caldura, scoasa din sezon, prea grasa, nu a vanat nici o data vara? Motivele sunt multe posibile, inca nu pot sa-mi dau seama care e cel real. La simulare a mers bine, acuma pauza.[/quote]

C-jay,comentariul lui @terrierhunt a fost cat se poate de pertinent.La fel gandesc si eu...nu concep ca un caine ,pe care-l consider bun,sa ma calce pe picioare,chiar daca e vara,chiar daca e in sezon.Ca,e gras sau nu,trebuie sa-si faca treaba...

Mie Mai 28, 2014 2:16 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Nu a vrut sa mearga in des? Sau a mers si cand a simtit porcii nu a latrat?
Sunt caini buni care in sezon latra la ciurda fara probleme,dar acuma(din cate am inteles erau scroafe cu purcei) nu latra,perioada asta scroafele dau un "semnal",sunt mai agresive ca in iarna si cainele are "respect".Mai e un factor acuma......vegetatie mare,vizibilitate scazuta,degeaba vrem noi sa fie cainele zmeu.Dupa parerea mea un caine la 2 ani e inca tanar,nu poti avea pretentii multe de la el.

Mie Mai 28, 2014 2:20 pm
Membru important
Membru important

A luat o urma cand am lansat - o si cand s -a intors s-a trantit la umbra cu limba de un metru.
Marko, te rog sa ma crezi ca e mare diferenta intre vanatoare si aceasta proba, sa fac o comparatie e ca si dferenta dintre Liga 1 si Champions League. Eu nu am canisa , nu fac bani din caini si nu am ambitii false, de aceea relatez exact ceea ce am vazut si incerc sa analizez cat mai obiectiv.

Mie Mai 28, 2014 2:46 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul