Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Apr 20, 2019 10:52 pm

Răspunde la subiect  [ 134 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Re: CLUBUL ROMAN CAINI DE VANATOARE 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Re: CLUBUL ROMAN CAINI DE VANATOARE
Greseala ,dupa parerea mea ,e undeva in trecut, cind organizatiile pt .protectiia animalelor au reusit implementarea unor norme legislative care se bat cap in cap cu astfel de evenimente(probe de lucru ) .Atunci daca era colaborare si sustinere argumentata se putea mai usor gasi o solutie corecta si normala .

Dar asa se intimpla cind sunt date hotariri ,ordine ,legi ..la intmplare dupa criterii electorale sau interes fara analize amanuntite ..... ca de alt fel cum sunt in toate domeniile ....un mare haos.

Mie Apr 30, 2014 1:12 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Administrator
Administrator

Mesaj Re: Re: CLUBUL ROMAN CAINI DE VANATOARE
Daca studiezi legea in Germania, Ungaria, etc...vezi ca este la fel. SI TOTUSI aceste concursuri se tine.

Mie Apr 30, 2014 1:51 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru activ
Membru activ

Cred ca asta se si vrea sa ne luam caini si sa mergem in Ungaria sau Germania si sa ii lasam sase scalde in mocirla linistiti si nu ma mai mir asa este din pacate peste tot in Romania astazi am fost la donat sange si a trebuit sa astept de la 9 la 12'30 pentru ca au intrat in fata niste fufe pe motiv ca sunt cadre medicale ce sa mai asteptam ca achr sau agvps sa intervina in vavoarea noastra cand au propriile lor interese sa stea linistiti pe scaune sa pape banuti linistiti sa isu dea intre ei diplome de campioni si sa poata sa isi vanda potaile fara valoare si fara zgarieturi la preturi mari imi vine sa ma mut in Ucraina

Mie Apr 30, 2014 3:23 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Din motive pur si simplu personale... nu am dat mai multe detalii fata de ceea ce se intampla sau , mai bine zis vroiam sa se intample in Dej in data de 3 - 4 mai, respectiv Tan si CACT asa cum au fost anuntate pentru grupa terrierilor, teckelilor si a copoilor.Concluziile sunt foarte simple ( din punctul meu de vedere si foarte clare ) si as dori sa le enumar aici cu argumente:
1. Deocamdata nu exista suficienti oameni interesati de munca cainilor de vanatoare din grupele recunoscute FCI.DE CE ??? Veti ramane surprinsi ...Motive de genul ...pai daca nu e oficiala nu vin...pai daca se face in tarc cainii mei nu merg ...sunt PROFESORI...Distanta este prea mare...etc. Daca acuma spun ca va OFICIALA se aduna maxim 25 de caini ...MAXIM.Asta inseamna 15 proprietari .In Romania sunt peste 20 milioane de oameni .Comparand cu alte tari in care se fac astfel de examinari ... nu ne putem compara.
2.Tarcul si vizuina artificiala deocamdata prin bunavointa unora dintre cei peste 20 milioane de cetateni ROMANI, trebuie sa fie o proba obligatorie pentru caini hartuitori , lucru ce trebuie recunoscut de toata lumea.
3. Faptul ca ni s-a spus SE AMANA inseamna ca nu ESTE INTERZIS...Totul depinde de noi
Poate ca multi dintre voi aveti un nod in gat si va este lehamite...poate ca multi v-ati saturat de aceleasi povesti ...poate ca a sosit MOMENTUL ZERO...Concluzia finala este ca nu se mai poate asa .Trebuia sa ne intalnim...trebuia sa fim o voce ... sa fim in continuare aia pentru care abilitatile unui caine de vanatoare la munca primeaza in favoare unor trasaturi fizice iesite din comun.Prin urmare , va propun sa nu va mai lamentati atata, sa nu va mai plangeti , sa puneti mana pe legi, telefoane etc si, daca suntem cu adevarat interesati sa facem ceva in tara asta pentru caini, sa o facem dar in mod organizat, si CU CAP.
Am investit in organizare ore intregi la telefon, mobilizare in oameni, munca cu lopata si cu ciocanul, bani etc... nu a iesit nimic insa PASIUNEA mea pentru caini ( terrieri) este prea mare ( cateodata muuult prea mare) ca sa ma faca sa ma opresc aici...IN ROMANIA se vor organiza probe de lucru pentru terrieri , teckeli si copoi asa cum prevede regulamentul FCI, ACHR si Lg. 407.CAND??? DATA depinde de cati sunt interesati de asta si au pasiune , satisfactie si bucurie cand vad un caine la VANATOARE...cu cat suntem mai multi si ne adunam fortele , cu atat mai repede .

VANATORI CU CAINI DIN TOATE COLTURILE UNITI-VA !!! :D

Mie Apr 30, 2014 8:27 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM AIM WWW
Membru important
Membru important

Proba de lucru de la Bistrita din 25-25 mai ramane si va fi organizata de catre o asociatie de vanatoare .
pentru cei care nu stiu deja ,proba se va desfasura pentru prima data in teren liber pe vanat salbatic.Datorita faptului ca achr-ul nu se mai implica si costurile scad deci pretul v-a fi 200ron de caine care bani se vor folosi pe loc :icon_bere:
Se accepta conform legii vanatorii caini din rasele de vanatoare si metisii acestora(cu sau fara acte).Se vor testa minim 4max 8 caini.

Momentan sunt inscrisi:
C-jay -1 caine
Alexx- 1 sau 2 caini
Alpin -1 caine
Raresr-1 caine
Adrian.b-1 sau 2 caini daca nu se completeaza lista sau rezerva daca vin 8 din tara.
Asteptam inscrieri pana in 15 mai.
Regulamentul este pe site-ul achr .
Dar dupa cum vedeti si lista de mai sus ,probele de munca nu sunt o problema in Romania doar datorita celor abilitati sa se ocupe....

Ultima oară modificat de ADRIAN.B pe Mie Apr 30, 2014 9:54 pm, modificat 1 dată în total.

Mie Apr 30, 2014 9:14 pm
Membru important
Membru important

Pardon 24-25 mai

Mie Apr 30, 2014 9:14 pm
Membru nou
Membru nou

Concursurile "se ține", "v-a" are cratimă aiurea, "vavoare", "protecțiia", etc... Poate cererile voastre către ACHR au fost scrise la fel și nu le-au înțeles... :) Evident, glumesc. Am totuși o întrebare serioasă: ce să caute un teckel la țarc?

Mie Apr 30, 2014 9:29 pm
Membru important
Membru important

De exemplu....mistreti ?!!!
Acu' fara gluma, nu toti vanam cu metisi ca tine ,poate mai sunt si vanatori care vor sa detina caini de vanatoare cu probe de lucru, probe care sa respecte standardele impuse si consacrate de cluburile de rasa din tarile de origine .

Mie Apr 30, 2014 9:42 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Radu Nastasă scrie:
Concursurile "se ține", "v-a" are cratimă aiurea, "vavoare", "protecțiia", etc... Poate cererile voastre către ACHR au fost scrise la fel și nu le-au înțeles... :) Evident, glumesc. Am totuși o întrebare serioasă: ce să caute un teckel la țarc?

spre surprinderea ta, in 2011 la Sibiu, un tekel sarmos a castigat proba de lucru in fata unei armate de copoi ! Au fost acolo copoi care au lucrat excelent chiar !

Mie Apr 30, 2014 11:29 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Toata lumea se lamenteaza in diverse directii ca nu se mai tine proba la Dej , dar ca cea de la Bistrita se tine !!! Oare organizatorii de la Dej nu au gresit undeva ? Ca altfel nu.mi explic !!!! >:(... Daca ar fi din vina altei persoane sau altei institutii ...logic ar fi sa nu se tina nici la Bistrita !!...Ca doar Bistrita si Dej sunt in aceasi tara , patronata de aceeasi Asociatie Chinologica !!!...

Joi Mai 01, 2014 7:36 am
Profil Trimiteţi mesaj privat MSNM/WLM
Membru important
Membru important

Kristi scrie:
Toata lumea se lamenteaza in diverse directii ca nu se mai tine proba la Dej , dar ca cea de la Bistrita se tine !!! Oare organizatorii de la Dej nu au gresit undeva ? Ca altfel nu.mi explic !!!! >:(... Daca ar fi din vina altei persoane sau altei institutii ...logic ar fi sa nu se tina nici la Bistrita !!...Ca doar Bistrita si Dej sunt in aceasi tara , patronata de aceeasi Asociatie Chinologica !!!...

Nu a gresit nimeni nimic, sunt dua probe diferite si se pare ca cea la tarc intampina probleme legislative momentan.

Joi Mai 01, 2014 8:11 am
Membru important
Membru important

Proba de la bistrita se tine de catre o asociatie de vanatoare deci nu e recunoscuta de achr, de clubul roman c.de vanatoare este facuta doar de amorul artei ca sa nu zic mai multe

Joi Mai 01, 2014 8:19 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Kristi scrie:

La Dej trebuia sa testam aptitudinile naturale ale grupelor recunoscute FCI -terrieri,teckeli,copoi.La Bistrita este proba de lucru pentru caini consacrati.Diferenta este mare : la Dej pot participa caini tineri fara experienta caini care la Bistrita nu prea stiu ce au de facut...Dupa parerea mea daca un caine trecea testul de la Dej,mai avea nevoie de aproape un sezon de vanatoare practica si apoi test la Bistrita...

Joi Mai 01, 2014 8:34 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM AIM WWW
Membru activ
Membru activ

Deci cum banuiam nici cel de la Bistrita nu este oficial recunoscut de achr Adi vin si eu cu unul dintre ei daca fac monta cu Betty sau este in calduri vin cu Aramis chear daca nu este pregatit si vroiam sa il inscriu la CAC la Bistrita

Joi Mai 01, 2014 9:14 am
Moderator
Moderator

[quote="Radu Nastasă"]Concursurile "se ține", "v-a" are cratimă aiurea, "vavoare", "protecțiia", etc... Poate cererile voastre către ACHR au fost scrise la fel și nu le-au înțeles... :) Evident, glumesc. Am totuși o întrebare serioasă: ce să caute un teckel la țarc?[/quote
A-ti vazut cum vineaza sau cum llucreaza un Teckel la mistret.
Daca nu, pacat .
In zonele si in fondurile in care se preteaza teckelii (ADEVARATI ...) fac spectacol
Din pacate mai greu de combinat in echipe cu alte rase.

Joi Mai 01, 2014 9:41 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 134 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul