Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Apr 20, 2019 10:54 pm

Răspunde la subiect  [ 134 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Re: CLUBUL ROMAN CAINI DE VANATOARE 
Autor Mesaj
Membru nou
Membru nou

Status: Neconectat
Mesaj Re: CLUBUL ROMAN CAINI DE VANATOARE
Buna ziua, sper sa nu intervina ceva dar vin si eu cu 2 copoi.Apropo de teckeli : am vazut multe teckeli care si ca hartuitori la mistrei sau chiar limier erau multmai buni ca copoii (cu totul ca eu sunt un impatimit a rasei de copoi)! consider o rasa de caine foarte universala , dezavantajul lui fiind marimea si incapatinarea.

Joi Mai 01, 2014 10:05 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

terrierhunt scrie:
Kristi scrie:
Toata lumea se lamenteaza in diverse directii ca nu se mai tine proba la Dej , dar ca cea de la Bistrita se tine !!! Oare organizatorii de la Dej nu au gresit undeva ? Ca altfel nu.mi explic !!!! >:(... Daca ar fi din vina altei persoane sau altei institutii ...logic ar fi sa nu se tina nici la Bistrita !!...Ca doar Bistrita si Dej sunt in aceasi tara , patronata de aceeasi Asociatie Chinologica !!!...

La Dej trebuia sa testam aptitudinile naturale ale grupelor recunoscute FCI -terrieri,teckeli,copoi.La Bistrita este proba de lucru pentru caini consacrati.Diferenta este mare : la Dej pot participa caini tineri fara experienta caini care la Bistrita nu prea stiu ce au de facut...Dupa parerea mea daca un caine trecea testul de la Dej,mai avea nevoie de aproape un sezon de vanatoare practica si apoi test la Bistrita...

Pai din cate stiu eu acest faimos club nu prea admitea probe cu vanat in cusca ( la pontatori ) ...cam aceasi chestie cu testul copoilor sau terrierilor la tarc !!! Sa nu mai spun de CACT ...oare cum poti evalua un caine la aceasta proba cu vanatul in tarc ?!!! Sau , am eu cunostinte minime despre aceste teste ...dar , gandind logic , fara sa dispun de multe cunostinte in domeniu , eu personal cred ca nu poti testa un caine la tarc , pt CACT ! ;)

Joi Mai 01, 2014 12:04 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat MSNM/WLM
Administrator
Administrator

Mesaj Re: Re: CLUBUL ROMAN CAINI DE VANATOARE
Kristi, daca ai ceva cu acest Club deschide un topic nou. Aici s-a discutat mai mult despre probele de munca. Si in tari din vest se practica proba la tarc. Asa ca...

Joi Mai 01, 2014 2:46 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

sa auzim vesti bune , desi nu prea cred, referitor cu Bistrita , ADI daca nu se aduna intra si la mine inca o rezerva :), un coleg de la Cluj cu 1 copoi alpin a zis sa anunt ca se inscrie si el.

Joi Mai 01, 2014 5:08 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

mmarius scrie:
Kristi, daca ai ceva cu acest Club deschide un topic nou. Aici s-a discutat mai mult despre probele de munca. Si in tari din vest se practica proba la tarc. Asa ca...

Marius ...chiar daca am sau nu ceva cu acest club , nu din acest motiv pun intrebarile care le pun ...si tot de probe de munca discut si eu ...se poate acorda CACT la un caine hartuitor care ne arata ce poate doar la tarc !??? hai sa zicem ca un TAN ar merge ...se da putin cainele la mistretul din tarc si gata ...are aptitudini ...dar pt un CACT ...cred ca trebuie ceva mai mult ...si asta este doar o parere personala !!!

Joi Mai 01, 2014 5:32 pm
Administrator
Administrator

Proba la tarc nu este asa de simpla cum crezi. La Bistrita s-au tinut cateva si vorbesc din experienta. Este clar ca nu se compara cu una in liber. Insa ceea ce vreau eu sa spun este ca in Germania si alte tari aceste probe se tin la tarc.

Joi Mai 01, 2014 5:36 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

mmarius scrie:
... Insa ceea ce vreau eu sa spun este ca in Germania si alte tari aceste probe se tin la tarc.

Fara sa te superi ...atunci de vina ca nu se tine ,nu este nimeni decat clubul ( reprezentantii clubului )...pt ca nu stie sa.si exprime punctul de vedere si se gudura ca un catelus pe langa sefii AChR.ului ! Nu numai in Germania se tin astfel de probe , un alt exemplu , Ungaria ...la proba de apa sau folosit rate vii care sau impuscat bine merci fara sa intervina x sau y sau pe care le.a prins cainele si le.a ucis !
PS Daca nu este in stare sa obtina aprobarea AChR.ului sa nu.si mai propuna sau sa nu mai incerce sa organizeze astfel de Probe !

Joi Mai 01, 2014 6:08 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Kristi eu te inteleg ca esti impotriva Clubului si nu este nici o problema stai linistit ca nu putem sa-i multumim pe toti si mai ales pe tine sau o anumita "bisericuta" dar creda-ma esti mult mult pe langa acest subiect si la cate probleme intampinam chiar crezi ca ne mai doare capul de unu - doi nemultumiti.
Eu nu am auzit de implicarea ta in Cinologia Romaneasca pe cand la noi in Club sint foarte multi care se agita cu zeci de telefoane,mailuri, discutii interminabile, incercand sa faca ceva bun si constructiv pentru noi toti,iar altii sustin cu bani toata aceasta activitate.
Din pacate Achr-ul a spus una si au facut alta !! Noi speram sa reusim sa-i convingem intr-un fel sau altul.
Sa nu te superi pe mine pentru aceasta postare care nu are ca intentie sa te jigneasca sau sa-ti aduca vreo atingere personala, dar tot timpul interventiile tale au fost intr-o directie cu totul gresita si cu tenta de cearta, apostrofari,etc etc.
Asteptam de la tine ceva constructiv si chiar sa te implici personal ca sa te unesti cu cei care depun eforturi si incearca sa gaseasca o solutie la aceasta problema
Daca am sa vad acest lucru atunci imi voi schimba parerea despre tine.Este pacat ca o persoana ca tine care tine asa mult la cainii de aret sa nu ajute si el cum poate macar cu o vorba buna,sau cu o idee.
Numai bine

Joi Mai 01, 2014 7:58 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Din respect pt dvs , dn Matei nu raspund la acesta postare ...dar va promit cu prima ocazie ca am sa va spun doar dvs personal nemultumirile mele ...si atunci o sa.mi da.ti dreptate de ce postez contra si mai ales de ce nu ma implic mai mult ! Spus intrun cuvant ...nu ma implic mai mult deoarece am ajuns la concluzia ca nu este cazul ! Eu am spus mereu lucrurilor pe nume si asta a deranjat multa lume ...poate dvs nu aveti cunostinta despre tot ce se intampla ! Cu respect !
PS Scopul dvs ca si club ar fi sa incercati sa.i multumiti pe toti , sau aceasta este parerea mea ...eu personal recunosc ca sunt mai greu de multumit deorece nu sufar anumite lucruri care se fac prin spate si nu sufar nedreptatea !

Joi Mai 01, 2014 8:28 pm
Membru important
Membru important

Propun ca cei care nu au de a face cu cainii de mistret sau cei care nu stiu ce inseamna vanatoarea la mistret cu caini sa se abtina de la comentarii fara sens. Sau daca au cu ce, si pot, sa vina sa demonstreze la Bistrita.
Sa incercam sa purtam o discutie constructiva si poate sa ajungem sa facem intr-o zi si noi chinologie.

Joi Mai 01, 2014 9:07 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

.

Ultima oară modificat de lechasseur_13 pe Vin Mai 02, 2014 4:47 am, modificat 1 dată în total.

Joi Mai 01, 2014 9:43 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Nu exista nicaieri in lume un Club, Asociatie Chinologica, Asociatie de vanatoare care sa-si satisfaca toti membrii sau participantii la activitatile lor
Exista oameni cu opinii diferite si asta este!! Trebuie doar sa incercam sa mergem si sa tragem in aceeasi directie
Cel putin Eu asta fac de la infiintarea acestui Club si fata de alte Cluburi care au de mult lumanarea aprinsa , noi am reusit sa ramanem pe pozitie!!
Sint deosebit de bucuros cand vad ce oameni seriosi si respectati in tara au inceput sa lucreze impreuna pentru binele nostru( al vanatorilor cu caini de mistret si nu numai) si incearca prin orice fel sa gaseasca solutii pentru concursurile practice de vanatoare
Sa speram ca o sa gasim intelegerea necesara la forumurile superioare
Numai bine

Joi Mai 01, 2014 9:58 pm
Membru important
Membru important

Lista incepe sa prinda contur:
1.Alexx
2.Alpin
3.Rares.r
4.Bowhunter
5.Nitu Valea
6.Bowie #
7.Nicu Sigmirean #
8.C-jay
9.Orban #
10.Adrian.b #
Cei cu # suntem din Bistrita si putem fi si rezerve.
Daca sunt doritori sa asiste sunt bineveniti cu mentiunea sa-si comunice intentia in prealabil datorita :icon_bere:

Vin Mai 02, 2014 12:42 pm
Membru activ
Membru activ

Adi ar mai fi un tanar din Zalau cu un catel de la mine daca mai are loc

Sâm Mai 03, 2014 9:29 am
Moderator
Moderator

Kristi scrie:
Din respect pt dvs , dn Matei nu raspund la acesta postare ...dar va promit cu prima ocazie ca am sa va spun doar dvs personal nemultumirile mele ...si atunci o sa.mi da.ti dreptate de ce postez contra si mai ales de ce nu ma implic mai mult ! Spus intrun cuvant ...nu ma implic mai mult deoarece am ajuns la concluzia ca nu este cazul ! Eu am spus mereu lucrurilor pe nume si asta a deranjat multa lume ...poate dvs nu aveti cunostinta despre tot ce se intampla ! Cu respect !
PS Scopul dvs ca si club ar fi sa incercati sa.i multumiti pe toti , sau aceasta este parerea mea ...eu personal recunosc ca sunt mai greu de multumit deorece nu sufar anumite lucruri care se fac prin spate si nu sufar nedreptatea !

Si Kristi si Adrian Matei au dreptate in unele aspecte.
Ar trebui pus umarul la sprijinirea Clubului pentru a putea evolua, dar in aceeasi masura ar trebui eliminati din "sistem" o parte din oamenii care nu sunt acolo decat sa-si atinga anumite scopuri nedemne pt. un pasionat de chinologie.
Oameni de teapa lui LOKODI Csaba Zsolt, Daniel MURARESCU :porc: , Cristian ŞTEFĂNESCU si inca multi.., nu ar trebui sa aiba vreun cuvant de spus.

Vin Mai 09, 2014 1:49 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 134 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul